Jump to content

Moto Zajednica

Tehnički pregled

Recommended Posts

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Pitah u onoj drugoj temi o registraciji motora, ali je možda bolje da sam pitao ovde :) Da ponovim pitanje:

 

Jel'  i dalje tehnički pregledi teraju mantru o "fabričkom izgledu" za motore? Odnosno, da li je konačno donet neki pravilnik koji jasno definiše šta jeste a šta nije "prerada vozila"? Pitam zbog moje Cagive Canyon. Naime svi funkcionalni elementi na njoj su "fabrički" - pod tim podrazumevam celokupnu signalizaciju, svetla, retrovizore, kompletan izduv, fabričke dimenzije guma itd. (podarzumeva se da su ram, vile, diskovi, kočnice, amortizer itd. u fabričkom stanju). Na njoj u odnosu na "fabričko" stanje nedostaju neke plastike (bolje rečeno delovi plastika koje sam ja uklonio jer mi u pretežno off-road vožnji samo služe da se svejedno slome) i ima drugačiji vizir (nije to klasičan vizir jer Canyon i nema klasičan providni vizir već samo prednju masku/deflektor vetra). Takođe, i prednji blatobran je malo podignut (da ne bi nabijao blato i stopirao točak). Nemam nikakve crash barove. Imam samo ploču za kofer montiranu na fabričko postolje. Vidi se na mom avataru kako izgleda motor, da ne jurim sad slike po računaru...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 13 minuta, icatenej je napisao:

Jel'  i dalje tehnički pregledi teraju mantru o "fabričkom izgledu" za motore?

Tek sada se ne zna ko gde udara, msm da ce posle 05.07 stvari biti malo jasnije

Canyon je uredan, po mom vidjenju, sto ne znaci da neko drugi nece praviti problem :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Hvala na odgovoru... Lično mislim da bi pravilnicima o tehničkom pregledu trebalo da bude propisana kontrola SUŠTINSKE tehničke ispravnosti (za motor to su po mom mišljenju homologovana svetla i migavci, ispravne kočnice, fabričke dimenzije guma i izduv koji ispunjava propisane nivoe buke i izduvnih gasova). Ovo su sve vrednosti koje su merljive i utvrdljive od strane samih tehničkih pregleda.

 

Naravno podrazumeva se da nisu rađene konstruktivne modifikacije na motociklu koje bi u svakom slučaju morale biti atestirane (promena geometrije rama i slično).

 

Prosto mi je neverovatno da se u tim pravilnicima uvek ostavlja prostor za manipulaciju i slobodno tumačenje. Možeš da imaš razvaljen "fabrički" izduv koji nesnosno urla ali je sasvim adekvatan za "slikanje" i da prođeš tehnički, a možeš da imaš i custom izduv sa DB kilerom, koji potpuno ispunjava norme o buci i izduvnim gasovima i da budeš "tehnički neispravan" jer nije "fabrički" i nije adekvatan za "slikanje", jer će sutra neka budala sa legitimacijom potencijalno prilikom kontrole da maltretira tehnički pregled...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Pa ... u sustini i nema prostora za slobodno tumacenje pravilnika, za sve gore nabrojane uredjaje je nedvosmisleno napisano da moraju biti homologovani i ugradjeni prema jednoobraznim tehnickim uslovima.

 

Evo primer izduva:

"

7. Uređaji za odvođenje i regulisanje izduvnih gasova

Član 81

Izlaz (izvod) izduvne cevi uređaja za odvođenje i ispuštanje izduvnih gasova na vozilima ne sme biti usmeren u desnu boč ...

 

Naknadno ugrađeni prigušivači, moraju biti homologovani u skladu sa jednoobraznim tehničkim uslovima."

 

Ako bi gledali da je za promenjen izduv dovoljna samo homologacija  ispalo bi da gledamo samo boldovan deo:

 

"Naknadno ugrađeni prigušivači, moraju biti homologovani u skladu sa jednoobraznim tehničkim uslovima."

 

Ako bi procitali do kraja izostavili smo jednoobrazne tehnicke uslove, sto ce reci da izduv mora biti homologovan ali tacno za model kontrolisanog vozila, (pored homologacijske oznake E u krugu izduv nosi oznaku u vidu pocetnih slova proizvodjaca i sifre modela kojem je namenjen).

 

Kada je jacina zvuka u pitanju i tu je jasno deklarisana granica, ali tesko dokaziva ako ne bane kontrola u toku samog procesa provere.

Apropo toga, po meni nije bilo potrebe za izmenama pravilnika a narocito opreme (samo oprema za pregled motocikala je izmedju 4 i 6000€) i dimenzija objekata, dovoljan je video zapis procedure pregleda vozila, onda nema "sacekaj da prodje vreme" nego bi leteli oko svakog vozila pa bi u letu mozda neku neispravnost i primetili. Kada bi akcenat bio bezbednost u saobracaju i ispravnost vozila umesto "uvaljivanje opreme po ogromnoj ceni" tako bi trebalo, inace postoje ovlastene institucije koje vrse bazdarenje opreme i oni su (bi trebalo) da budu merodavni moze li se sa nekom opremom raditi ili ne.

 

Da ne bude zabune postoji deo gde se spominje "fabricki" tacnije - priblizno originalnom modelu, a odnosi se na:

 

VI PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 116

Vozila od istorijskog značaja - oldtajmeri, moraju odgovarati što približnije originalnom modelu. Ako prema opremi i ugrađenim uređajima značajnije odstupaju od originalnog modela onda moraju odgovarati uslovima koji su važili u trenutku prve registracije.

 

@icatenej evo dela tebi zanimljivog:

 

Na motornim vozilima vrste L1, L2, L3, L4, L5, prednji blatobran mora da pokriva točak u luku od najmanje 15º ispred vertikale povučene kroz osovinu prednjeg točka.

_____________________________________________

 

 

A sada nesto izdvojeno iz

 

Sporazum o prihvatanju jednoobraznih uslova za homologaciju i uzajamno priznavanje homologacije opreme i delova motornih vozila.

 

 

Član 3

 

Oprema i delovi za motorna vozila koji nose oznake homologacije izdate od neke strane ugovornice shodno članu 2 ovoga sporazuma i koji su izrađeni bilo na teritoriji neke strane ugovornice koja primenjuje pravilnik o kome se radi bilo na teritoriji neke druge zemlje koju je odredila strana ugovornica koja je izvršila homologaciju tipa opreme ili dela o kojem se radi smatraće se da su u skladu sa zakonodavstvom svih strana ugovornica koje primenjuju pomenuti pravilnik.

 

 

Ovde bi dobro dosla pomoc pravnika, ako sam dobro razumeo, prevedeno na "bajkerski" recnik "ukoliko imam homologovan Givi nosac bocnih kofera i kres bar za model mog motocikla da li neko moze osporiti tj traziti uklanjanje date opreme sa vozila"?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit GSF 650; BMW F800 GT

@bdada Ko je zaključio ovaj sporazum koji pominješ i citiraš? Imaš možda neki broj, neku bližu informaciju?

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

 

On 28.1.2021. at 15:36, bdada je napisao:

 

Ako moze admin obrisati, nestrucno rukovanje. :D

Promenio član bdada

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4396 postova

Nazovem ja da zakazem tehnicki za sutra, kaze mi zena samo ako se skroz osusi podloga drugacije ne moze, reko WTFFFFFF, hahahahah sta je bre ovo? Pa slikajte ga unutra u hali jbt.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7070 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Hahahah dal je realno da su to rekli :staa: :lol:  pa to samo kod nas ima...

I ja sutra teram Nindžu na tehnički, montirao sam fabrički čunak, jes ogroman ko bojler Gorenje od 80litara bokte jebo... čim završim vraćam LeoVinči da slušam simfoniju kad zavrćem gas :rolleyes: :moto3: :BJB-Kawasaki:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4396 postova
5 minutes ago, Biker-Boy said:

Hahahah dal je realno da su to rekli :staa: :lol:  pa to samo kod nas ima...

I ja sutra teram Nindžu na tehnički, montirao sam fabrički čunak, jes ogroman ko bojler Gorenje od 80litara bokte jebo... čim završim vraćam LeoVinči da slušam simfoniju kad zavrćem gas :rolleyes: :moto3: :BJB-Kawasaki:

Druze pao sam sa stolice. Kaze sile kocenja hahahahah... Koje sile kocenja nikad ga na valjak ne terate, sile kocenja merite napolju u dvoristu sto pritisnete kocnicu:lol3:  A sta oni zimi sto registruju... 

Sad cu da trazim broj od gazde tehnickog da se dogovorim ova neka juce izasla iz skole... 13. godina god njih idem na tehnicki ova mi prica o mokroj podlozi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7070 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Napolju :staa: wtf :zbunjen:

Ne kontam kako to misle, da neće neko tamo da ti vozi motor po dvorištu i koči pa iz glave daje procenu jel valja ili ne

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4396 postova
1 hour ago, Biker-Boy said:

Napolju :staa: wtf :zbunjen:

Ne kontam kako to misle, da neće neko tamo da ti vozi motor po dvorištu i koči pa iz glave daje procenu jel valja ili ne

Upravo tako rade.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ne rade tako, postoji sprava koja meri silu, pricvrsti se na vozilo ubrza i zakoci (na suvoj podlozi), kako bi traktor npr naterali na valjke?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4396 postova
6 minutes ago, bdada said:

Ne rade tako, postoji sprava koja meri silu, pricvrsti se na vozilo ubrza i zakoci (na suvoj podlozi), kako bi traktor npr naterali na valjke?

Nisam tu spravu nikada video znam sta sam gledao, koce po dvoristu. Zasto bi uopste zahtevali potpuno suv asfalt? Kazu zimi nam pravi problem isto sneg itd... Koja provala...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7070 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
pre 21 minuta, Motorcyclist je napisao:

Upravo tako rade.

Sreća moja pa na tehničkom gde idem radi dečko kojeg inače poznajem i motorista je zna šta radi, kurac bi dao tamo nekom pajseru da mi vozi motor, jedan drugar je tako prošao da su mu na tehničkom ispustili motor, epilog: polomljen migavac, ižuljana i napukla plastika... 

 

@Motorcyclist  Pa onda realno onda možeš i ti da voziš sa tom džidžabidžom prikačenom na motor pa neka mere sile kurce palce...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4396 postova
1 minute ago, Biker-Boy said:

Sreća moja pa na tehničkom gde idem radi dečko kojeg inače poznajem i motorista je zna šta radi, kurac bi dao tamo nekom pajseru da mi vozi motor, jedan drugar je tako prošao da su mu na tehničkom ispustili motor, epilog: polomljen migavac, ižuljana i napukla plastika... 

 

@Motorcyclist  Pa onda realno onda možeš i ti da voziš sa tom džidžabidžom prikačenom na motor pa neka mere sile kurce palce...

Evo prosli put procesa: prvo provere kao i uvek brojeve, upisu kilometrazu. Provere signalizaciju, sirenu, slikaju se. 

Ubaci u prvu, malo napred proba prednju. Onda isto zadnju, koci. I to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 237 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit GSF 650; BMW F800 GT

U subotu odem na tehnički gde sam završio za auto i kažem da najpre pogledaju motor da li uopšte može da prodje.. Kažu mora da se skine LeoVince i da se u saobraćajnoj promeni podatak o osovinama sa dve na nula. Auspuh mora original ili može Akrapovič (jedino taj od svih aftermarketa), jer su ih tako obavestili. Na primedbu da LeoVince ima homologaciju i da favorizuju jednu marku, ne znaju da objasne ništa samo ponove da im je tako rečeno.

Odem odmah na drugi tehnički, za koji je ovde pominjano da ne prave problem.. Oni mi kažu da je sve u redu, da nisu dobili nikakvo uputstvo za auspuhe i zakažu. Promenu podataka u saobraćajnoj ni ne pominju, ali mora da se zameni saobraćajna zbog promene adrese. To je sve.

Danas uradili tehnički tako što su ga vizuelno pregledali, slikali, stavili na valjke i ništa više. Sve završili za 20 minuta.

Jasno je da je ovo jedan cirkus i maltretiranje ljudi.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra



Sreća moja pa na tehničkom gde idem radi dečko kojeg inače poznajem i motorista je zna šta radi, kurac bi dao tamo nekom pajseru da mi vozi motor, jedan drugar je tako prošao da su mu na tehničkom ispustili motor, epilog: polomljen migavac, ižuljana i napukla plastika... 
 
@Motorcyclist  Pa onda realno onda možeš i ti da voziš sa tom džidžabidžom prikačenom na motor pa neka mere sile kurce palce...


Znači, kada odem na tehnički moram da ih legitimišem i proverim da imaju A kategoriju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 560 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Retko citam ovu temu, jer se uglavnom odnosi na postupak u Srbiji. Ipak, sada vidim nesto zajednicko. Pre mesec dana registrovao sam motor, ovde u Skoplju. Proverili izduvne gasove i zatim na proveru kocnica. Usmerili me na neke manje valjke i spustim prednji tocak. Okrene se ono, zakocim, pa onda namestim zadnji tocak. Posto drzim motor samo na jednoj nozi, umalo nisam pao kad je valjak pokusao da me zbaci i pored toga sto sam otprilike znao sta ce se desiti. Da mi je bio prethodni motor, enduro na kojem sam jedva dodirivao tlo, sigurno bih se razbio.

izgleda da cu sledece godine morati da idem u drugom kraju Skoplja, gde su neki drugi vecinsko stanovnisto.    

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja