Jump to content

Moto Zajednica

Tehnički pregled

Recommended Posts

  • Ne silazi, 1877 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Znači, ovaj Punto je skoro pa potpuno ispravan, a pao je zbog farova koje nemaš gde da proveriš...svako može da priđe zidu i da "otprilike" našteluje, ali kako znati da li je to dovoljno...

E, muka mi je od ovog snimka...pazi, obd konektor, da vidimo ima li memorisanih grešaka...

Treba uvesti reda u saobraćaju, ima mnogo vozila koja su poluispravna, i koja se mogu srediti, ima i mnogo krševa koje treba skloniti sa puteva, ali ovo što se radi je, ne znam kako da kažem, a da ne budem prost...:grr:

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1877 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Nekada davno, sećam se dobro, dođem na tehnički sa fićom. Između ostalog, čikica gurne sondu u auspuh, ja gledam, klinac, šta će sad ? Kaže, loša smeša, dimi. Digne haubu, izvadi šrafciger iz džepa i našteluje karburator. "Sad je dobro". 

Proveri farove, nije mu teško da mi skine rozetnu sa levog fara i našteluje snop kako treba... A ovo sad ? Mislim da se takav čikica više ne rađa. A i ne sme da pomogne. Snimiće ga kamera !

Promenio član Blaza
Dopuna
  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4
Pre 4 sati, gebee&co je napisao:

Eto još jedan razlog da te zeznu na teh. samo neko sedne pozadi.

A automobili kao npr. Ksantia, Pikaso... koliko god da ga opteretiš, on zadržava isti klirens.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ne znam sta bih rekao za ovu nivelaciju svetala, potrazio sam regloskope par proizvodjaca i na svakom isto uputstvo: ravna povrsina, neoptereceno vozilo, propisan pritisak pneumatika ...

I gde nadjose 70 kg, za prosecnu tezinu vozaca uzima se 75kg i 68kg za putnike, takodje koji je smisao opteretiti vozilo a da to nije na mestu vozaca (kao u slucaju testiranja kocnica). :stabre:

Ili sto @mrle kaze, u Citroene sa hidraulicnim vesanjem mozes slona staviti, stoji isto.

 

Takodje kolega je lose objasnio dimenzije guma, ukoliko se sumnja u dimenziju proveri se, ukoliko nema nalepnicu preporuceno koristenje neta, model, motor i dobijes sta sme od-do a ne da ne dira i ne viri.

 

Zadnji brisac!

Pravilnik kaze: svi uredjaji moraju biti homologovani i ispravni. (Skratio sam definiciju)

 

Onda stigne neki dopis da ne mora, spominjao sam vec: sud ne priznaje dopise, samo pravilnik!

Ne moram dalje objasnjavati.

 

Ne gledam ove emisije ali se razmisljam da pisem Alvirovicu, sada se setili da koriguju cene tehnickog a ponovno uvaljivanje opreme po visokim cenama, visestruko poskupljenje bazdarenja .... i jos masu stvari da se dodje do tehnickog su izostavili.

Vec sam spominjao- MUP pisao svim teh. pregledima da posalju cene i vreme cekanja!

Sta to njih briga, moje je da na istaknutu cenu platim pdv a to nije posao mupa.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1482 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Dace bog da zazivi ovo sa kontrolom farova da ne vozim vise zaslepljen na svaka 2-3 minuta.

Da se ne lazemo, nije stelovanje farova nuklearna fizika.

Upali svetla nocu, udalji se nekih 20-30 metara i pogledaj u farove, ako te zaslepe znaci da su visoki, ako ne vidis nista dok vozis a farovi cisti i ispravni znaci da su niski ili bacaju u stranu. A svi mi vozimo bar jednom u par meseci po magli gde se lepo vidi gde koji far baca.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2400 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

A sta cemo sa led sijalicama u farovima? To brate sija svuda samo ne na put, sta ti ljudi vide tako nije mi jasno. Ja kad vidim takve pajsere upalim im duga svetla. To obicno budu golfovi u rasponu od 2-5, jugo, klio, punto uz obaveznu nalepnicu pungas i drzac tablice vozim dinamicno 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1558 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Ovaj Alvirovićev pokušaj objašnjavanja odmah daje sveukupnu sliku i priliku stanja naše države - u delu kad pričaju o ručnoj/parkirnoj kočnici, Alvirović i ovaj tehničar se složiše da postoje automobili na kojima nije moguće izvršiti merenja (ne znam u čemu je problem, ali tako rekoše).

 

Drugim rečima, mi u državnom sistemu imamo ljude zaposlene na odgovornim mestima, po logici stvari stručne, kojima je posao da donose propise (zakone, uredbe...) kojima se upravlja celom državom.

I, takav stručnjak napravi neki propis koji nije funkcionalan u danu donošenja.

 

Na stranu nelogičnosti tipa različita pravila za vozila u zavisnosti od datuma prve registracije??? Ja za veću budalaštinu nikad nisam čuo.

 

Nego, opet - propis koji nije funkcionalan u danu stupanja na snagu.

 

I tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra



Ne gledam ove emisije ali se razmisljam da pisem Alvirovicu, sada se setili da koriguju cene tehnickog a ponovno uvaljivanje opreme po visokim cenama, visestruko poskupljenje bazdarenja .... i jos masu stvari da se dodje do tehnickog su izostavili.


Pisaću ja ako ti nećeš
Treba da se vidi i zašto su podizali cene oni koji su radili po starom do juna, a posle zatvorili. Znači da nisu ništa ni kupovali niti ulagali jer je bilo jasno da je linija slepa i ne može da se menja, a cene su bile povećane.
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@zaludan dobro zapazanje, presli su preko toga da kazem trceci a postoji ozbiljan problem/propust u ispitivanju kocionog sistema.

Problem je sto nece svaka parkirna kocnica da se aktivira jer vozilo detektuje okretanje tockova, misli da je vozilo u pokretu a posto sila na komandu nije kontrolisana (radi na principu off/on) pa mu je to zastita.

Kod nekih vozila moze kada je ugaseno, kod nekih kada se ugasi vozilo aktivira je sam ali je problem taj da kada se valjci aktiviraju ne mozes kociti odma nego aparat odbroji neke tri sekunde pa signalizira kada pocinje kocenje i taj tajming moras pogoditi sa tajmingom kada vozilo aktivira komandu ... sve u svemu ozbiljan propust za koji verujem da postoji resenje koje nije zrenutno dostupno a kada se pojavi verovatno ce kostati sto dukata.

Bitno je da su skoro ushiceni konstatovali da zadnji brisac moze biti badrljica koja visi a ne mogu vas srusiti.

Obzirom na trenutnu ozbiljnost teme dosta je amaterski uradjeno, posebno sto je emisija "specijalizovana" i umesto da je akcenat stavljen na propuste pravilnika bave se (za mene) tracarenjem, narocito smeta koristenje pogresne terminologije u specijalizovanoj emisiji (pred sirokim narodnim masama :)) tipa kociono ulje!

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1558 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

@bdada ček, ako sam dobro razumeo, po ovome:

 

Pre 14 sati, bdada je napisao:

@zaludan dobro zapazanje, presli su preko toga da kazem trceci a postoji ozbiljan problem/propust u ispitivanju kocionog sistema.

Problem je sto nece svaka parkirna kocnica da se aktivira jer vozilo detektuje okretanje tockova, misli da je vozilo u pokretu a posto sila na komandu nije kontrolisana (radi na principu off/on) pa mu je to zastita.

Kod nekih vozila moze kada je ugaseno, kod nekih kada se ugasi vozilo aktivira je sam ali je problem taj da kada se valjci aktiviraju ne mozes kociti odma nego aparat odbroji neke tri sekunde pa signalizira kada pocinje kocenje i taj tajming moras pogoditi sa tajmingom kada vozilo aktivira komandu ... sve u svemu ozbiljan propust za koji verujem da postoji resenje koje nije zrenutno dostupno a kada se pojavi verovatno ce kostati sto dukata.

Bitno je da su skoro ushiceni konstatovali da zadnji brisac moze biti badrljica koja visi a ne mogu vas srusiti.

Obzirom na trenutnu ozbiljnost teme dosta je amaterski uradjeno, posebno sto je emisija "specijalizovana" i umesto da je akcenat stavljen na propuste pravilnika bave se (za mene) tracarenjem, narocito smeta koristenje pogresne terminologije u specijalizovanoj emisiji (pred sirokim narodnim masama :)) tipa kociono ulje!

 

vi "parkirnu" kočnicu bukvalno testirate kao "ručnu"?? Tj. simulirate da je auto u pokretu, pa je onda aktivirate?? Ono, kao, u potpunoj suprotnosti sa onim šta joj je svrha???

Kako je to uopšte moguće??

 

Molim te reci mi da sam pogrešno razumeo :D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre sat vremena, zaludan je napisao:

Molim te reci mi da sam pogrešno razumeo

Pogresno si razumeo al' si dobro shvatio :D valjci se vrte samo 3km/h tako da je to ok sa te strane ali vozila i 1km/h beleze kao kretanje pa ne dozvoljavaju aktiviranje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150
Pre 2 sati, zaludan je napisao:

... ček, ako sam dobro razumeo, vi "parkirnu" kočnicu bukvalno testirate kao "ručnu"?? Tj. simulirate da je auto u pokretu, pa je onda aktivirate?? Ono, kao, u potpunoj suprotnosti sa onim šta joj je svrha???

Kako je to uopšte moguće??

 

Molim te reci mi da sam pogrešno razumeo :D

 

Па увек је тако тестирана, како да се провери да ли уопште ради док ауто стоји, да га гурају? :lol:

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1558 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
Pre 1 sat, bdada je napisao:

... ali vozila i 1km/h beleze kao kretanje pa ne dozvoljavaju aktiviranje.

 

Ja vozim 17 god star auto i ne mogu da aktviram "ručnu" dok sam u pokretu, i naše vlasti donose nove propise koji to ne predviđaju? Drugim rečima, trebao bi neko stvarno stručan da prođe kroz taj pravilnik i da sastavi spisak da se svi krstimo :D

 

 

Pre sat vremena, boki.64 je napisao:

Па увек је тако тестирана, како да се провери да ли уопште ради док ауто стоји, да га гурају? :lol:

 

 

Pa jeste, ali to "uvek" je iz vremena kad smo vozii Fiće, Yugiće, Golfove dvice... Moj auto samo što nije za otpad, a propisana procedura ga ne uzima u obzir?

 

Pre 3 sati, grafigo je napisao:

Parkirna je ujedno i pomocna kocnica.

 

Ne samo da odavno tehnološki nije (kod mnogih automobila je nemoguće aktivirati u toku vožnje), već je i na automobilima gde je moguće,  opasno aktivirati ručnu kočnicu, osim ako vozač nije iskusan i zna šta radi.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1295 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Ovo nije pravilo samo za motore. Za registraciju automobila isto vazi, za sva vozila kupljena u Srbiji od nekog meseca 2014. pa na dalje, na tehnickom je potrebno priloziti originalan racun kupljenog vozila.
Znam da su kolegu vratili kuci da donese racun (automobil 2016.), a meni su na istom TP-u trazili racun, ali sam objasnio da imam kuci, da nisam poneo, i zavrsio sam tehnicki bez toga. Radi se konkretno o Lastinom TP-u (ne rade za motocikle).
Mislim da oni imaju obavezu po nekom pravilniku da to traze, prilikom popunjavanja podataka u softveru ima taj podatak kao obavezan. Sad da li ce cepidlaciti za racun, ili ce samo napisati komentar 'kupljen u Srbiji, nema racun', zavisi od TP-a do TP-a, ili cak koliko si im simpatican tog dana (uostalom kao i za sve sitnice...).
Ma jok, ja kupio nov auto 2017. i nikad mi nisu tražili račun, samo COC zbog fabričkog metana.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1558 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Majko mila...

Opet ista priča - auto 2019 god, kupljen nov u Srbiji, ne može da prođe tehnički

 

B92: Nov auto, a ne prolazi tehnički – ne mogu da mu pročitaju broj motora

WWW.B92.NET

Novi propisi trebalo bi da dovedu do toga da više ne može "svašta" da prođe tehnički pregled i bude...

 

I opet - Srbija u slici i prilici - onaj mamlaz Okanović se nešto kao čudi??!! Ako to njegova ABS ne može da reši, šta radi običan čovek?

 

Mislim da je vreme da Djuka Bizon stupi u štrajk gladju dok se reše svi problemi oko tehničkog.

 

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 1
  • Tužan 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1649 postova
  • Motocikl: /

A pazi asocijaciju tehnickih, predlazu da nov auto ide na PUS-ovanje :lud:

Meni nije jasno zasto niko ne prijavi dezurnim inspektorima il kome vec te nebuloze sa vracanja na tehnickom.

Ima broj, al ne moze da ga ocita. Joj jaje  pa to nije moj problem, snadji se, zavuci se. Ako ne mozes, ocigledno je da nemas uslove za rad, zatvori!

Zar ne?

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1729 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
Najbolje da se i ne ocitava broj motora, to je i onako nebuloza koju jos jedino kod nas i u par ostalih banana republika rade
Tako je, samo da li tip motora odgovara onom iz broja šasija.

Da ne bude auto sa 2.0, a ono 3.5 u njemu.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja