Jump to content

Moto Zajednica

Tehnički pregled

Recommended Posts

  • moto merkat °°, 4769 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Pokrecem temu vezanu za pravilnik o vrsenju teh. pregleda i propise koji vaze + saveti, iskustva, nadmudrivanja ...

 

Da krenemo od trenutno aktuelne teme vezano za emisiju izduvnih gasova:

 

1610352577402.thumb.jpg.68b6c4c8bc763657bce970d3b6f6a827.jpg

1610352577389.thumb.jpg.f91f1efb1404c0a772ec2745acab39cd.jpg

 

Kaze vozila reg. prvi put do 01.03.2014 smeju imati do 4,5% vol. CO na "leru" sto je ravno Yugo sa ne bas sjajnim sagorevanjem.

Sledece vozila reg. posle 01.03.2014 smeju imati do 0,3% vol. CO na leru i do 0,2% vol. CO na min 2k rpm, sto je opet dosta "visoka" granica ukoliko vozilo poseduje katalizator i "zdrav" motor, npr Yugo, Z 101 ukoliko su dobri (sa sve karburatorom i bez kat.) vrte se ispod 1% vol. CO

 

Dizeli reg. posle 01.03.2014 imaju granicu do 1,5 apsorpciju svetlosti.

Registrovani pre navedenog datuma mogu imati do 3,22 snage do 73,5kw i 2,44 snage preko 73,5kw.

Poredjenje Golf 2 1.6D sa belicastim dimom izmereno 2,98 apsorpcija.

 

Preporuka uz redovno odrzavanje naravno, zamena ulja i vazdusnog filtera neposredno pre teh. takodje preporuka nasuti gorivo sa aditivima i voziti na visim obrtajima da se sistem recirkulacije izduvnih gasova procisti i sam katalizator postigne temperaturu da spali sve.

 

Ksenoni

 

Vozila kategorije M i N moraju imati automatski sistem nivelacije i uredjaj za pranje farova ukoliko koriste sijalice sa gasnim izvorom svetla.

Motocikli su L kategorija.

1610355068081.jpg.24d56a1e02951263aea60c12b966e37f.jpg

 

Vetrobran

Mora biti homologovan OSIM za vozila vrste L 

1610372731932.jpg.ca744b682578f49a7f81632e7496e6eb.jpg

 

Katadiopter, ako nije integrisan u zadnjem svetlu mora da postoji jedan na sredini vozila.

1610357664904.jpg.89509e211dc0d33499d40cf8b8b68256.jpg

 

 

Jos bih dodao da ce se pri merenju kocione sile meriti i sila pritiska na pedalu kocnice i % vlage u kocionoj tecnosti, obe stvari resava zamena kompletne tecnosti u kocionom sistemu.

 

To je to za pocetak pa udrite (bez vesanja :P  :D

  • Sviđa mi se 15
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 561 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Integra 700

Naveo si da su motocikli L kategorija. Da li to znaci da ksenoni ili LED ukoliko su ugradjeni u farove i nije neka vidljiva budzevina mogu bez ikakvog problema da prodju tehnicki na motociklu, posto su u gore navedenom screenshotu pomenute samo M i N kategorija?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1237 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Sto se mene tice ja bi voleo da se ovo primenjuje od juce i da se napokon kojekakvi krsevi majnu sa ulica. Smucilo mi se kad odem na pumpu po gorivo a onda baja sa 3000+ kubika dodje i sipa za 500 dinara pricajuci bajke kako mu auto malo trosi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

@bdada Da li možda znaš kako će meriti procenat vlage u kočionoj tečnosti, ako je ona ujedno i tečnost za hidraulično vešanje, kao npr. kod Citroen Xantia-e, gde je jedna tečnost (LHM) zadužena  za kočioni sistem, za hidraulični sistem vešanja i za sistem servo upravljanja (volana)? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 879 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Šta je sa automobilima koji izadju iz fabrike sa xenonima a nemaju uredjaj za čišćenje i automatsku nivelaciju.Mislim da neke Škode imaju tako.U EU je to dozvoljeno ali je ograničena snaga na recimo 2700 lumena (cifra ne mora biti tačna) a kod nas se to koliko vidim ne pominje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3045 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Odlično... baš nam to treba, pošto smo ekonomski Tigar, vozimo kvalitetne automobile, jak nam standard... prodaju ugalj sa pola gline u njemu, to se ne pominje, ne sme, a ovako ćemo smanjiti emisiju gasova pa ćemo disati čis' vazduh... Opet da muče narod... navikli smo... 

Taman Veci ističe idući mesec, će vidimo... 2016-e stavljen nov katalizator u DE, pre uvoza... Videćemo kol'lko se zaprljao, sa našim gorivom... 

Ja uvek sipam običnu naftu ali na svakih 5000km krnem jedan Wurt-ov aditiv...

Videćemo da li će meriti vlagu u kočionom sistemu... 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
Šta je sa automobilima koji izadju iz fabrike sa xenonima a nemaju uredjaj za čišćenje i automatsku nivelaciju.Mislim da neke Škode imaju tako.U EU je to dozvoljeno ali je ograničena snaga na recimo 2700 lumena (cifra ne mora biti tačna) a kod nas se to koliko vidim ne pominje.
Ne znam za takav auto, bar što se tiče francuskih vozila. Od prvih modela su imali prskalice i nivelaciju.

Sent from my Mate20Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1097 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Meni merili izduvne gasove sad u decembru na moj zahtev jer sam dobar s njima a i oni bili dokoni,bez katalizatora(isecen) stari benzinac 2000 kubika(doduse perfekt odrzavan od 0 km),prolazi ladno sve po svim parametrima,za neverovati:lud:.

Eto info iz prve ruke.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4769 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@francuz69 tako kaze zakon, znaci nema osnova da te cima neko za ksenon na motociklu.

 

@mradomir da reg. prvi put u Srb.

 

@ThePainkiller i @slave74 mi jos nismo zaduzili novu opremu, virio sam kod kolega i ide sonda u UK ulje, morao bih videti uputstvo ali na zapadu redovna stvar tako da sigurno postoji resenje jer nisu iste tecnosti.

 

@Interceptor BP sto kaze kolega @ProMaster cim je izasao iz fabrike ima obe stvari, ako nije menjan branik npr. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

@bdada -  Znas sta me zanima. 

Recimo cinjenica je da imamo mnogo izbacenih DPF-ova. Ima ih i po Evropi, mnogo, mnogo. 
Bas me zanima kako ce dizel euro 3 ili 4, prolaziti bez DPF-a, a sa katalizatorom? Mislim da ce proci testiranje, jedino procenat zacrnjenja  moze biti upitan. Da li ce se on raditi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4769 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Uskoro cu na godisnji odmor pa cu otici do kolega sa novom opremom malo u posetu da vidim kako funkcionise, trenutno rezultati ne uticu na prolaznost pa se ne obraca paznja a jos nemam pristup novoj opremi.

Mozda ako neko od kolega sa teh. radi sa novom opremom da podeli iskustvo, i da se ukljuce, ja prenosim koliko mogu i najvise me nerviraju novinari koji unose pometnju u vec ludoj atmosferi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
pre 3 minuta, bdada je napisao:

Uskoro cu na godisnji odmor pa cu otici do kolega sa novom opremom malo u posetu da vidim kako funkcionise, trenutno rezultati ne uticu na prolaznost pa se ne obraca paznja a jos nemam pristup novoj opremi.

Mozda ako neko od kolega sa teh. radi sa novom opremom da podeli iskustvo, i da se ukljuce, ja prenosim koliko mogu i najvise me nerviraju novinari koji unose pometnju u vec ludoj atmosferi.

Onaj ko veruje svemu sto procita, ne treba da bude smatran sposobnim da upravlja vozilom.

Znam primere gde su vozila kao sto sam gore naveo, prolazili preglede u A, D, FR, IT, e sad ako budemo stroziji od njih, onda ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4769 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 4 minuta, ProMaster je napisao:

Znam primere gde su vozila kao sto sam gore naveo, prolazili preglede u A, D, FR, IT, e sad ako budemo stroziji od njih, onda

Mislim da svesno balansiraju izmedju ekologije i realnog stanja voznog parka sirokih narodnih masa, bar po do sada zadatim parametrima.

Moram naci nekog sa "ustrojenim" DPF-om za test. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 879 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Bila je emisija možda SAT ili u nekim novinama da stvarno postoje automobili koji imaju ksenon svetla bez svega što naš zakon propisuje i da je to u EU rešeno kako sam napisao.Mislim da i Renault Fluence nema perače farova a ima ksenon sijalice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
pre 9 minuta, bdada je napisao:

Mislim da svesno balansiraju izmedju ekologije i realnog stanja voznog parka sirokih narodnih masa, bar po do sada zadatim parametrima.

Moram naci nekog sa "ustrojenim" DPF-om za test. :)

Mogu ti poslati nekog i bez DPF-a i bez DPF-a i Cat , S.Mitrovica ti je relativno blizu, kada resis da se igras, za uzvrat ti moras do Bg-a, na klopu, @Zuba87 ovih dana krsi dijetu. 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4769 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Pretpostavljam da to ima veze sa konstrukcijom samog fara, ksenon ima perace zbog vece temperature pa se zbog toga prljavstina brze osusi i zaprlja sam far, mozda je nekako reseno manje grejanje da se izbegne ugradnja peraca, mozda. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4769 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 1 minut, ProMaster je napisao:

Mogu ti poslati nekog i bez DPF-a i bez DPF-a i Cat , S.Mitrovica ti je relativno blizu, kada resis da se igras, za uzvrat ti moras do Bg-a, na klopu, @Zuba87 ovih dana krsi dijetu. 

Moze, msm i SM i Bg :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja