Jump to content

Moto Zajednica

Senzori pritiska u gumama

Recommended Posts

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Kolege,

Gde kupiti i koje senzore staviti za monitoring pritiska u gumama? Ventili sa sezorom ili kapice? Voleo bih da cujem iskustva onih koji su to ugradjivali. Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ugradio sam set koji je donet iz USA, radi besprekorno i bolji je nego sa Alija:

 

625304354_igorsenzor.jpg.c5f5b5e7a523c352aba6c90a21a7a6f8.jpg

 

Link, deluje potpuno isto ugrađenom:

 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.COM

CAREUD M3 Wireless Motorcycle TPMS Tire Pressure Monitoring System Motor Tyre Auto Alarm 2 External Sensor Moto Tools. -...

 

Inače, voditi računa šta je prodavac naveo u pogledu namene, zbog brzine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bandolerosi, 634 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100

Bolji su na kapici, jer ako se pokvari senzor lakše ga je zameniti i rešiti problem.

Bolji su ventili sa senzorom jer ih niko neće ukrasti.

Pa ti vidi  :lol:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ovi senzori se ugrađuju specijalnim ključićem i osiguravajućom maticom, ne mogu se baš tako lako ukrasti, a sem toga, bez displeja koji stoji negde gore, su neupotrebljivi, a on tek može da su ugradi tako da njegovo skidanje bude prilično otežano.

 

Senzor ima smisla kad dođe do minornog propuštanja pneumatika, recimo, vozi se relativno pravo i mirno, auto putem na primer, tad se mali i postepeni gubitak pristiska ne mora primetiti, siđe se na neku deonicu i počne krivinarenje, a ne zna se da su gume ispumpane, to je već opasno, još opasnije što tada sve više, brže, gube vazduh.    

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bandolerosi, 634 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100

Dobro ih je imati, ali obe vrste imaju svojih prednosti i mana.

Kao što rekoh kapicu će neko skinuti iz besa, kao što su meni skinuli obe ispred moje zgrade.

A na ventilu ako crkne senzor sledi demontaža i montaža gume da bi ga zamenio.

Jel oni nude uopšte kupovinu pojedinačnog senzora u slučaju kvara?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne može ništa da se skine tako lako, naveo sam. Čovek  doneo, ugrađeno, ima 2-3 godine, kad sam video temu, pozvao za informacije koje sam i preneo, ne znam ništa više. A priča, šta bi bi bilo da je bilo i kad bi bilo, može da traje u nedogled.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1122 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure
Pre 12 sati, Bandolero je napisao:

Jel mora kapica da se skine ako hoćeš da napumpaš gumu?

Ozbiljno pitam, nisam imao prilike da vidim spravu uživo

 

ako oces tu opciju onda moze ovakav model!

Meraci-pritiska-i-temperature-u-gumama-T
WWW.KUPINDO.COM

Meraci pritiska i temperature u gumama TPMS Meraci pritiska i temperature za motocikle, prozizvodnja `Orange` komplet se...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Tražih ovu temu da je postavim na jednu Viber grupu, pa videh da nisam postavio sliku ugrađenog montorčića na BMW-u R1200GS:

 

senzori.jpg.4512eab835c018b23efd1448dc985a42.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Dodatni instrument ne bi trebao ikog da se tiče, al u ovoj zemlji je sve moguće. Ugrađeni su pre više od 3 godine, konkretan motor je imao tehnički pregled po novim pravilima, nije bilo reči o tome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Možda će mi neki i zameriti ali moram da kažem da nisi u pravu.Ovo pišem da ljudi nebi bacali pare i plaćali kazne.Možda trenutno može da prođe, ali ne dugo.Svaki dodatni instrument ili deo, koji nema uredan sertifikat proizvođača za dati model vozila, se smatra se nedostatkom.Može se čak kupiti deo koji ima sertifikat, ali nije predviđen za ugradnju na dati model vozila.Recimo kupi neko Akrapa sa sertifikatom za Suzuki gsxr11000, a ugradi na Kawasaki yx9r.To tehnički pregled neće proći.Ukoliko se stavi posle, vozač je odgovoran. Delovi kupjeni na ebay, ali, amazon...brdo para sam dao a na kraju morao sve poskidati i staviti fabričko sve nazad.Trenutno neznam stanje u Srbiji, ali ako uvode pravila EU, svaka ugradnja delova koji nisu originalni će državi donositi novac, a osiguranje rasteretiti obaveza, ukoliko je nešto suprotno ovom zakonu.Može se desiti, da neko ima saobraćajku, nije kriv uopšte, a da zbog nekog dodatnog instrumenta ili dela ili šire zadnje gume osiguranje neplati ništa.Slagali se ili ne, moramo dobro paziti šta kupujemo, i stavjamo na motore.Puno proizvođača kažu ovo otvoreno ali najviše njih prećuti i prodaje daje.Pogotovo na internetu.

Ovo sam stavio tu kao savet.Nemora me uvažiti niko.     

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da li sam u pravu ili ne, nije bitno, preneo sam praktično iskustvo, znači, prošao je tehnički pregled po novim propisima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1842 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Eto,sad će i kapice da nam gledaju na tehničkom.Neko ima šarene niklovane trt mrt,pa i to ima da skidamo.Normalno šala,ali kulturna stvar.Samo što će to drugačije da se gleda,iako doprinosi bezbednosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Polako se pooštravaju uslovi na tehnickom. Za godinu dve dana ce se opet uvesti nove mere na tehnickom. Tako da ce motori koji su fabricki imati jos vecu cenu, a seceni, krojeni, budzeni ce morati ilinazad na fabrikanu ili u rashod. Svidelo se tonekom ili ne. Al cini mi se da sve u tom pravcu ide

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Kod nas se jos uvek balansira izmedju EU zakona i realnog stanja, ovo sto @icecool prica ce doci na red racunam za godinu, dve tako da vec sada se treba pripremati i ko npr. kupuje Akrapa preporuka za tipski.

ABS "preuzima" saobracaj, trenutno su okupirani drugim stvarima ali i ovo ce doci na red, ukinuce se "saglasnost proizvodjaca" jer vecina proizvodjaca nije "saglasna" da ponaosob pise dokumenta za delove jer su kako kazu vec dali saglasnost cim je deo homologovan za odredjeni model, logicno, a kada se ukine saglasnost samo ce se ABS pitati pa uz papir od dela i odredjenu novcanu nadoknadu sve ce biti ispitano (atestirano) ili nema tehnickog.

Npr zbog potpisanog sporazuma o pridruzivanju EU zakon je uveo proveru "ovalnosti" diska/dobosa, zbog nemogucnosti primene odlozeno na dve god. Vuk sit, ovce na broju ali ce doci na red.

Prvi put kada neko u ABS uzme kalkulator i sabere prihod od ispitivanja opreme na motociklima ubrzace proceduru, tako da je bolje spreman docekati.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Realno  -  koji ce ti  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V
Pre 17 sati, Grnca je napisao:

Realno  -  koji ce ti  ???

Koji ce mi?

Da izbegnem eventualno neprijatnu situaciju kada guma lagano ispusti na ful natovarenom motoru a ja imam suprugu iza sebe...

Primer...vozim ka Grckoj auto putem,sve pravo,guma lagano popustila pritisak,ja to ne znam....dolazi deo kod Vladicinog Hana sa novim asfaltom i brzim krivinama... ako na 130 osetim u krivini da je guma polu prazna,zavrsio sam u najboljem slucaju na Banjici.

Moze i ovako da se kaze. Ne znam da vozim sa praznom gumom ,volim dodatke,palim se na ekrancice,patim sto nemam gs koji to fabricki pokazuje....itd itd

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Korisno je ukoliko možeš lako da ugradis kvalitetan proizvod koji dobro radi, nema održavanja, na vreme te upozorava o padu pritiska i da nije problem tehnički pregled.

Imam TPMS na KTM I to radi korektno, kada okine trigger za mali pritisak obično me strecne jer levi deo info displeja kreće da flesuje sa porukom Warning, ali dobro, stanes pa proveris šta je sa gumom.
Obično je bio pad pritiska ispod granične vrednosti, proverim gumu, očitam pritisak na displeju koji kaže da je npr napred 2.4 (threshold 2.5), sklonim Warning poruku da mi ne smeta i nastavim da vozim.
Mali žuti trougao kao obaveštenje o grešci i dalje sija sve dok na dopumpas gumu, kada je dopumpas mora točak da napravi ne znam koliko rotacija da bi sklonio grešku i to je to.
Ima smisla za ovu priču mali pritisak a pod teretom kreću krivine, verovatno bi osetio na vreme i izvukao bi se bez pada (imao sam taj slučaj davno bez TPMS gde sam dobio neku iglu u zadnju gumu i pritisak je lagano padao, nije bilo trenutno a osetio sam tek kada je naišla prva krivina, u Vojvodini to bilo). Sa TPMS bih znao mnogo pre toga da gubim vazduh i znao bih da li sam izgubio 0.1 ili 1 bar.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 16 sati, zemunac72 je napisao:

Koji ce mi?

Da izbegnem eventualno neprijatnu situaciju kada guma lagano ispusti na ful natovarenom motoru a ja imam suprugu iza sebe...

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 184 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Tracer 7 GT, Super Soco TC

Dolazi proleće i duža putovanja, pa možda nije loše oživeti pitanje. 

 

Postoji veliki broj ovakvih monitora pritiska koji se prodaju. 20-30 evra preko Aliexpresa, 40-50 (isti takvi) na KP.

 

Meni deluje kao korisna spravica... ali to je možda samo moja opsesija za svim mogućim gedžetima. 

 

Kakva su iskustva:

Koliko su pouzdani (da li se kvare), da li su tačni (kada se uporede sa ručnim merenjem), da li su vam bili korisni u konkretnoj situaciji?

Privlače li kradljivce?

 

Tipičan najčešći primer: link

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: Honda VT500c, Suzuki Bandit 600 mk1

Dugo sam gledao ta digitalni merac. I neckao se hocu necu i na kraju sam odustao. Prvo previse bi i to bilo na motoru, kacio bih. Drugo, svaki put bih morao da skidam i stavljam, plus zainteresovana klincadija, mangupi bi to skinuli prvom prilikom. Trece, ne xnam kako bi se ponasao, da li bi gubio signam kao i dobar deo stvari sa aliske. I na kraju kad sam sve to sabrao i pomnozio sa mojim pedantnim zivcima i utrosenim novcem dosao do zakljucka da kupim Rider papuce :lol3: i evo jos traju, a merac nisam nikad porucio. Koliko vidim sad je na popustu i sad si mi opet pustio buvu @MrD.  

Promenio član Zarkela
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
1 hour ago, MrD said:

Dolazi proleće i duža putovanja, pa možda nije loše oživeti pitanje. 

 

Postoji veliki broj ovakvih monitora pritiska koji se prodaju. 20-30 evra preko Aliexpresa, 40-50 (isti takvi) na KP.

 

Meni deluje kao korisna spravica... ali to je možda samo moja opsesija za svim mogućim gedžetima. 

 

Kakva su iskustva:

Koliko su pouzdani (da li se kvare), da li su tačni (kada se uporede sa ručnim merenjem), da li su vam bili korisni u konkretnoj situaciji?

Privlače li kradljivce?

 

Tipičan najčešći primer: link

 

 

Ja ga imam fabricki,drugar je ugradio sa aliexpresa,oba rade,oba su precizna.Nisam imao neke nagle gubitke pritiska do sad ali po meni je to korisno jedino u toj situaciji,i sto me mrzi da proveravam rucno pritisak pa onda stisnem dugme i on mi pokaze.I mozes da pratis kako se guma greje koliko raste pritisak :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja