Jump to content

Moto Zajednica

Tradicionalna novogodišnja vožnja - 1. Januar 2021.

Recommended Posts

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650CS

Prvo da čestitam svima Novu godinu i da se nadam da bude barem za nijansu bolja od prethodne sa puno više zdravlja svima.

Takodje bih se zahvalio organizatorima ove lepe vožnje koja uvek fali. Da stvar bude bolja i vreme nas je poslužilo :) 

Bratislave pišem ti na pp...

Ja sam skockao nešto iz mojih snimaka pa vam ostavljam ovde link:

 

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Никад не једи жути снег!, 673 postova
  • Lokacija: Церовац - Београд
  • Motocikl: Јаворка (ФЈР 1300)

Да ли је колега, на Строму чини ми се, успео да загреје гуме? :) Мислим да је покушавао све до Авале па се забринух на каквој ли то пластици вози... ;)

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650CS
4 hours ago, Влајко said:

Да ли је колега, на Строму чини ми се, успео да загреје гуме? :) Мислим да је покушавао све до Авале па се забринух на каквој ли то пластици вози... ;)

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 

Kolega, nisam grejao gume niti se vozio na plastici, radije uzivao u voznji. Gledacu sledeci put da vozim na kraju kolone kako ne bih nikoga ometao, niti da rizikujem da me neko iz neobjasnjivog razloga pretice s desne strane ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 632 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.
On 3.1.2021. at 10:57, Влајко je napisao:

Да ли је колега, на Строму чини ми се, успео да загреје гуме? :) Мислим да је покушавао све до Авале па се забринух на каквој ли то пластици вози... ;)

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 

Sta se desavalo sa kolegom?Ne zna da vozi,ili su gume bas lose?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Sremcica-Beograd
  • Motocikl: ex Yamaha BT 1100 Bulldog ex V-Strom 650 XT ex Suzuki V-Strom 1050XT now BMW R1250GSA
On 3.1.2021. at 10:57, Влајко je napisao:

Да ли је колега, на Строму чини ми се, успео да загреје гуме? :) Мислим да је покушавао све до Авале па се забринух на каквој ли то пластици вози... ;)

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 

Koliko treba gumama da se zagreju, zimi ili leti ? Meni koliko je poznati treba bar 20 km na temperaturama preko 15 stepeni. A od Steco pumpe do Avale nema bas 20km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

eee, na pumpi je verovatno malo i masnija podloga, mogao si tu 2-3 burnouta i gotovo.
Za prednju nemam savet :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova
Pre 21 sati, Bratislav 1973 je napisao:

Koliko treba gumama da se zagreju, zimi ili leti ? Meni koliko je poznati treba bar 20 km na temperaturama preko 15 stepeni. A od Steco pumpe do Avale nema bas 20km.

Nije baš tako... Putne gume se zagreju vrlo brzo, gotovo momentalno. Tako se prave, u velikom temp opsegu daju pune performanse. Sa njima ima drugih problema (kada se pregreju puštaju sa malo ili nimalo najave, dok ti dobra sport guma praktično telefonira), ali grejanje svakako nije problem. Takođe, pregrejati putnu gumu na javnom putu je vrlo, vrlo teško, moraš baš da hoćeš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Sremcica-Beograd
  • Motocikl: ex Yamaha BT 1100 Bulldog ex V-Strom 650 XT ex Suzuki V-Strom 1050XT now BMW R1250GSA

Ja imam na stromu Bridgestone A40 Adventure i ta guma se isto zagreva na 5 stepeni i na 25 ali moram da prodjem 20 km da budu ugrejane da budem siguran u njih. Sportske gume, sta znaci sportske za stazu ili beogradski asfalt ili asfalt u Srbiji ? Neznam koliko kolega vozi sportske ili putne gume tj procenat ali po mojoj proceni vise voze putne  a i kolege sa visegodisnjim iskustvom kazu treba bar 20 km da se ugreje guma kako valja a to ne mislim samo gaznom srednjem putnom tragu, govorim i o bocnim gazecim povrsinama. Primer iz novembra, Mladenovac-Rudnik sa voznjom ali ne kao po jajima spoljna temperatura je bila 12 stepeni, na vrhu Rudnika sam stao da sacekam rodjaka, pipnem prednju gumu po srednjoj gazecoj povrsini topla a o bocnim mlaka a svi znate kakav je put, zadnja guma komplet topla. Molim kolege da sad kad se polako dize temperature obrate paznju i neka provere kako su im gume ugrejane sto kaze kolega Severian da se gume brzo( neodredjeno neznamo koliko km) zagreju i iz licnog iskustva se uvere kako se greju gume. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
11 minutes ago, Bratislav 1973 said:

 pipnem prednju gumu po srednjoj gazecoj povrsini topla a o bocnim mlaka 

 

Znači, put nije bio opterećen, nisi imao mnogo oštrih kočenja ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Sremcica-Beograd
  • Motocikl: ex Yamaha BT 1100 Bulldog ex V-Strom 650 XT ex Suzuki V-Strom 1050XT now BMW R1250GSA
pre 3 minuta, drs je napisao:

 

Znači, put nije bio opterećen, nisi imao mnogo oštrih kočenja ;)

Mladenovac-Rudnik neznam koliko se moze reci da je opterecen, od Juna do novembra 5 puta sam vozio tu deonicu, nekad vikend nekad radni dan i nije opterecen, nagla kocenja su ekstremne situacije, pre ce biti normalna kocenja i kocenja motorom.  Mozda je Ibarska opterecenija mada ni ona vise nije jer sad vecina ide na Milos Veliki. Da sam vozio na Navaku verovatno bi bilo ekstremnijeg kocenja ali ipak sam vozio regionalnim putem, nije bilo medjeda,lisica, kerova ili trkaca da bih zabadao kocnice :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Druže, ja ti kažem kako su projektovane putne gume (sport ili trial svejedno) i kako se voze, ali ajde, verovatno ja ne znam i greju se 20 minuta / km.

 

Sve najbolje!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Sremcica-Beograd
  • Motocikl: ex Yamaha BT 1100 Bulldog ex V-Strom 650 XT ex Suzuki V-Strom 1050XT now BMW R1250GSA
pre 13 minuta, severian je napisao:

Druže, ja ti kažem kako su projektovane putne gume (sport ili trial svejedno) i kako se voze, ali ajde, verovatno ja ne znam i greju se 20 minuta.

 

Sve najbolje!

 

 

Hvala, takodje i pazljivo sad dok ne poraste temperatura asfalta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Možda nije loše da posetiš neki od brojnih kurseva sigurne vožnje (imaš i kolege sa foruma koje vežbaju na parkingu kod Rode Zmaj), tamo ima puno vežbica koje će ti pomoći da se osetiš mnogo opuštenije na motoru. Svakako da treba da budeš obazriv i to je pravi pristup, samo nemoj previše da se stresiraš oko temp putnih guma (dot-a do 5-6 god) i radi na svojoj vožnji!

 

Ovo je netraženi, ali drugarski savet od srca, kao kolega kolegi i generacija generaciji (sudeći po nick-u).

 

Vidimo se negde na putu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Sremcica-Beograd
  • Motocikl: ex Yamaha BT 1100 Bulldog ex V-Strom 650 XT ex Suzuki V-Strom 1050XT now BMW R1250GSA
pre 10 minuta, severian je napisao:

Možda nije loše da posetiš neki od brojnih kurseva sigurne vožnje (imaš i kolege sa foruma koje vežbaju na parkingu kod Rode Zmaj), tamo ima puno vežbica koje će ti pomoći da se osetiš mnogo opuštenije na motoru. Svakako da treba da budeš obazriv i to je pravi pristup, samo nemoj previše da se stresiraš oko temp putnih guma (dot-a do 5-6 god) i radi na svojoj vožnji!

 

Ovo je netraženi, ali drugarski savet od srca, kao kolega kolegi i generacija generaciji (sudeći po nick-u).

 

Vidimo se negde na putu!

Hvala na savetu, clan sam MK Bezbednost. Kurseve tamo sam prosao. Ako neko zeli moze da dodje kod nas na kurs a ne na parking kod Rode( svaka cast momcima i curama tamo). Za kolege koje voze preko 10god takodje preporucujem da dodju i da vide neke stvari. Cena pocetnog kursa je bila 12 000 a mogu se prijaviti na www.motoklub.rs Da ne bude da reklamiram moj klub takodje moze da se odrade i treninzi kkod Koncept 192 i Navak a ako neko ide u Bugarsku moze i tamo ili u Sloveniju kod g:Samo Rep(KTM test vozac). Inace je g Samo Rep licencirao nase instruktore. Pogledajte na YT "Trening Bezbedne Voznje MK Bezbednost". Nasi instruktori drze obuki MUP-u 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Haha, ala sam ti nabacio loptu na volej, za reklamu...

 

Ako, sve je to u pravom smeru i ovako ili onako korisno. Samo, ako pričaju da se putna guma greje 20km, treba da obnove licence ;)

 

Ajd' živeli!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

KUPITE JEFTINI KINESKI UNUMER za 1000 dinara,ali onaj sa sondom za merenje temperature.Merite svako malo temperaturu gime pa ćete i praktično dokazati kako se greju gume.

Unimer možete da koristite i za druge stvari.

Mogu i ja da poslužim kao toplomer pošto u opsegu od 35-65 stepeni nemogu da omašim više od 2 stepena na dodir rukom.Višedecenijska praksa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Htedoh reći, a po običaju nisam bio jasan :D , putne gume (bilo koje provicijencije :) ) projektovane i napravljene su da rade u veoma, veoma širokom opsegu radnih temperatura. Koje se vrlo brzo, pre za 2 no za 20km, postignu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Sremcica-Beograd
  • Motocikl: ex Yamaha BT 1100 Bulldog ex V-Strom 650 XT ex Suzuki V-Strom 1050XT now BMW R1250GSA
pre 20 minuta, severian je napisao:

Haha, ala sam ti nabacio loptu na volej, za reklamu...

 

Ako, sve je to u pravom smeru i ovako ili onako korisno. Samo, ako pričaju da se putna guma greje 20km, treba da obnove licence ;)

 

Ajd' živeli!

Kolega, nisi kriv mozda sam te ja naveo da to uradis :) Hvala za savete i zelje. Pogledaj prvu trku Moto GP i videces od starta trke koliko krugova prave da bi postigli vreme koje se vozi u toku cele trke plus Warm Up, slicno je i sa putnim gumama. Prosecno broj krugova je 5-6 a krug ima oko 4 km. 

Uzdravlje i ziveli. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 947 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbf 1000
pre 1 minut, Bratislav 1973 je napisao:

Pogledaj prvu trku Moto GP i videces od starta trke koliko krugova prave da bi postigli vreme koje se vozi u toku cele trke plus Warm Up, slicno je i sa putnim gumama

Koja gomila gluposti....

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova
pre 8 minuta, Bratislav 1973 je napisao:

Pogledaj prvu trku Moto GP i videces od starta trke koliko krugova prave da bi postigli vreme koje se vozi u toku cele trke plus Warm Up, slicno je i sa putnim gumama. Prosecno broj krugova je 5-6 a krug ima oko 4 km. 

Nije slično sa putnim gumama, ali ni najmanje... 

 

U tome je poenta. Sportske gume za stazu (a pogotovo GP ) rade u _veoma uskom_ temperaturnom opsegu (i kada su u istom ne bi verovao kako drže!), koji moraš dobro da se pomučiš i da znaš kako da održiš. Vozim i jedno i drugo, ne pričam ti na osnovu "iskusnijih kolega", već iz prve ruke, ali ajde...

 

U suštini, ti ne grešiš što si oprezan, možeš da čekaš i 200km da zagreješ gume, to nije greška. Delovalo mi je da si malo previše i bez razloga stegnut, zato sam uopšte komentarisao, ali možemo polako da pustimo ovu temu da se odmori :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 370 postova
  • Lokacija: Sremcica-Beograd
  • Motocikl: ex Yamaha BT 1100 Bulldog ex V-Strom 650 XT ex Suzuki V-Strom 1050XT now BMW R1250GSA

Drugari samo peglajte ne obazirite se na mene a ja za 20 min od BG do Velike Plane predjoh 40km da ih ugrejem, valjda dosta ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja