Jump to content

Moto Zajednica

MZ 250 ETZ, ULJE ZA MESAVINU, STELOVANJE

Recommended Posts

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: Velika Plana
  • Motocikl: MZ ETZ 250

Pozdrav,

posto planirao da ovu novu sezonu otvoriti velikim putovanjem na svom MZ ETZ 250, zelim da odradim potpunu generalku na njemu.

Danas su mi dosla u glavu sledeca pitanja.

Koje je najbolje ulje za mesavinu?

Koje ulje kupiti za vile motora?

Koji lancanik menjati, prednji, zadnji, koliko zuba i slicno?

Na koji nacin se radi stelovanje lanca na samom MZ, kako skinuti plastiku i slicno?

I sta preporucujete, oko cega jos da povedem racuna, sta srediti itd?

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7067 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Podatke sam uzeo sa sajta "louis.de"

Za mesavinu gledaj da bude ulje za 2-taktne motore, koje god.

Za viljuske ulje SAE 10W , 230ml po stapu

Ako su ti lanac i lancanici dobri ne menjaj nista ne diraj odnos, fabricki je najbolje, 

a ako su lancanici za zamenu onda ide 19/48 prednji/zadnji, to je fabricki odnos.

Kada zatezes lanac, trebas obratiti paznju da ne bude pretegnut, mora malo da ima lufta negde na sredini izmedju lancanika lanac treba da ima ukupan luft 4-5 cm gore-dole, a kako se skida plastika/guma koja stiti lanac, e to ne znam, na moja oba MZ-a to je bilo sjebano nije postojalo, ali verujem da nije neka nauka :D 
 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: Velika Plana
  • Motocikl: MZ ETZ 250
pre 24 minuta, Biker-Boy je napisao:

Podatke sam uzeo sa sajta "louis.de"

Za mesavinu gledaj da bude ulje za 2-taktne motore, koje god.

Za viljuske ulje SAE 10W , 230ml po stapu

Ako su ti lanac i lancanici dobri ne menjaj nista ne diraj odnos, fabricki je najbolje, 

a ako su lancanici za zamenu onda ide 19/48 prednji/zadnji, to je fabricki odnos.

Kada zatezes lanac, trebas obratiti paznju da ne bude pretegnut, mora malo da ima lufta negde na sredini izmedju lancanika lanac treba da ima ukupan luft 4-5 cm gore-dole, a kako se skida plastika/guma koja stiti lanac, e to ne znam, na moja oba MZ-a to je bilo sjebano nije postojalo, ali verujem da nije neka nauka :D 
 

 

 

Hvala na odgovoru.

Sto se tice ulja za mesavinu, cujem da neki preferiraju stihl, ipone, i slicno. Pa trazim neka iskustva, koje ulje (prozivodjac) bi bilo najbolje za klip i sam rad motora, koja cena i slicno?

Sto se tice zatezanja lanca, kako sam ja primetio zbog same gume ne dobijam bas lep dojam o zategnutosti samog lanca.

Takodje zaboravio sam da se nadovezem i na samo podmazivanje i ciscenje lanca. Pitao sam oca (28 godina u njegovom vlasnistvu) i kaze da nikada nije sredjivao lanac. Nit je cistio, niti skidao same plastike, sa njim je predjeno 12.000km.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2841 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Mi smo ih terali na domaći Dvotaktol i odlično (a i dugo) su išli.

 

Ta guma i zaštita je genijalna stvar jer savršeno čuva lanac. Ne ulazi prašina, ne zaliva ga voda. Lanac tako može da traje skoro večito. Mada nije loše imati rezervnu kopču, pošto je MZ umeo da pokida lanac. Kroz gumu proveri zategnutost lanca i ako treba, dotegni ga. Ako slučajno budeš skidao zaštitu lanca, budi vrlo pažljiv. Štitnik na zadnjem točku je od bakelita, prilično je krt. Guma je stara, pazi da se ne pocepa. Nauči da šteluješ paljenje i sa sobom ponesi rezervnu svećicu, kondenzator za paljenje i eventualno rezervne platine. Dve, tri sijalice i osigurača za struju. To je sve što na MZ crkava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7067 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Meni je na oba MZ-a (150ES, 250TS) crkavao regler, i dosta njih su mi rekli da im je to boljka, e sad ova moja dva su stariji modeli, ne znam kako je rešeno punjenje na ETZ-u ,ali viđao sam u oglasima da su ljudi prodavali neke prerađene-unapređene reglere i paljenje, e sad koliko je to stvarno unapređeno ne znam, nisam ih koristio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Ja bi ti preporucio Husquarna ulje za mesavinu, plave je bolje, meni se najbolje pokazalo. Da bi skinuo te gume moras da raskopcas lanac a ako bi skidao samo zbog toga da bi zategao lanac nemoj. Kao ste rece kolega osetis pod ruku i treba da radi otprilike 4cm od skroz gore do skroz dole negde na sredini lanca. Mada ako nije vozen trebalo bi prekontrolisati stanje lanca, podmazati ga i pogledati stanje lancanika. MZ bas zbog tog stitnika ne trazi neko posebno odrzavanje lanca. Meni je bio los semering na malom zupcaniku tako da se uvek sam podmazivao .

@Biker-Boy Ja sam na etz 150 imao problem sa njegovim mehanickim reglerom, zaglavio mi je na "punjenje" i naduvao mi je akumulator i sve sijalice pocrkale osim pozicije, srecom to je jwdina steta bila, mada ja sam bio kriv, znao sam da imam problem uglavnom mi je zaglavljivao da ne puni i palio mi je crvenu lampicu, ja zavucem nesto ispod sedista i lupim ga i on opet proradi. I sve danas cu sutra cu da zamenim. Ima da se kupi elektronski regler, ja sam kupio madjarske proizvodnje, punio je na nesto manje vrednosti ali je ok sljakao. MZ nema regler kao ostali motori, njemu je Grecov spoj iliti diodna ploca izdvojena.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1953 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere
Pre 4 sati, ivanovicaleksandar je napisao:

Pozdrav,

posto planirao da ovu novu sezonu otvoriti velikim putovanjem na svom MZ ETZ 250, zelim da odradim potpunu generalku na njemu.

Danas su mi dosla u glavu sledeca pitanja.

Koje je najbolje ulje za mesavinu?

Koje ulje kupiti za vile motora?

Koji lancanik menjati, prednji, zadnji, koliko zuba i slicno?

Na koji nacin se radi stelovanje lanca na samom MZ, kako skinuti plastiku i slicno?

I sta preporucujete, oko cega jos da povedem racuna, sta srediti itd?

 

 

 

Najbolje je da kontaktiraš drumsku lisicu sa foruma on je doktor za MZ. Ja sam ga dosta davno vozio i mnogo toga sam zaboravio a pre nekoliko godina sam poklonio njegovu servisnu knjižicu gde su uglavnom svi odgovori na tvoja pitanja. Budi oprezan prilikom zatezanja lanca jer se meni desilo da sam ga svojevremeno pretegao pa mi je pukao u vožnji ali sva sreća nije blokirao točak, ali je tom prilikom oštećen zupčanik u menjaču. Da bi skinuo gume i plastiku moraš da raskačiš lanac na spoju i skineš zadnji točak (zbog plastike). Pošto su gume koje štite lanac stare nije zgorega da ih prvo dobro odmastiš i opereš a onda naprskaš silikonom. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Što se tiče dvotaktpča - najbolje da koristiš sintetički, al da bude original kupljen u prodavnici ( zajebi one pijačne varijante ) . Kupiš lepo kantu od litar, nabaviš neku manju koja je baždarena, pa sa njom razmeruješ kako ti treba. Za slučaj da negde na putu ostaneš bez sintetičkog dvotaktola - možeš koristiti i mineralni, al opet fabrički a ne neki sumnjiv ( bolje i običan Famduotakt nego neki za koji nikad nisi čuo ). Za menjač fabrika kaže " ulje GL 60 ". Pošto takvo ilje nisam nalazio kod nas, ja sam koristio SAE  90 - menjačko i lepo je išao.  Što se tiče lanca, za štelovanje su ti već napisali, a ja sam moj podmazivao da Tovat mašću ( il neka litijumska, grafitna. . . ) .  Skineš desnu deklu sa motora, pa ga tu malo namažeš i to je to. Ja sam moj MZ prodao sa nekih 35 - 40.000 km pređenih, jođ je imao fabrički lanac i tek do pola zategnut. Lančanici : Možeš menjati samo prednji, mislim da ih ima u tri veličine. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3966 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Postoji i elektronsko paljenje, znači eliminirane platine.
U tom kompletu ide i bolja bobina, regler , magnet i stator.
Košta 230€ ali investicija vrijedi svake pare


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja