Jump to content

Moto Zajednica

Francuska 2008

Recommended Posts

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

 

Ma ne davis ni malo. Mislim da smo svi bogatiji posle ove teme. Nego, mislim da je sve ovo moralo da se obidje na nekom BMW-u :) cisto da se bolje uklopis...

Mislim da bi prava stvar bio onaj BMW sa prikolicom za mitraljesca  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Sainte-Mere-Eglise

 

Pricu o ''padobranskom'' delu naseg obilaska Normandije, pocinjemo u mestu Sainte-Mere Eglise.

 

IMG_1453_resize.jpg

 

IMG_1455_resize.jpg

 

Ovaj gradic se nalazi na sredini puta koji direktno vodi prema plazama Utah i Omaha, tako da je vec samim tim bio postavljen za jedan od najvaznijih ciljeva americkih vazusnodesantnih snaga.

Ove novoformirane jedinice prestavljale su elitu americke armije. Sastavljeni iskljucivo od dobrovoljaca, predstavljali su snagu sa kojoj nije trebalo ''izmisljati'' motiv za borbu, sto je bio problem sa kojm se cesto suocavala komanda ostalih jedinica americke vojske. :P

Isticali su se i opremom koja koja se vecim delom razlikovala od one koju je imali ''obicna'' pesadija.

Jakne i pantalone sa dzepovima, specijalne Corcoran cizme i privilegija da pantalone nose nose uvucene u cizme, specijalni ''borbeni'' nozevi, karabin sa preklopnim kundakom i sl. naoruzanje,  davali su poseban izgleda ovim borcima. 8)

3souvenirs.jpg

 

IMG_7826.jpg

 

IMG_7827.jpg

 

IMG_7831.jpg

 

Normandy458.jpg

 

airborne.jpg

 

embarqu.jpg

 

sc194399.jpg

 

stemere.jpg

 

Osecaj elitizma i pripadnosti jedinici, odrazio se kasnije na velike uspehe koje su njihovi pripadnici postigli u borbi.

Zadatak da osvoje Sainte Mere Eglise dobile su 82.i 101. americka vazdusnodesantna divizija.

Desant je otpoceo nocu 5.-6.juna 1944 U prethodnom napadu avijacije zapaljeno je nekoliko kuca u samom centru grada. Ovo je nateralo stanovnike i lokalni nemacki garnizon da krenu u gasenje pozara.

U sred te gungule, osvetljeni bljeskom zapaljenih kuca poceli su da padaju padobranci! Greskom pilota, desant je bacen direktno na grad.

 

Ste_Mere_Eglise.jpg

 

Dosta njih je ubijeno jos u vazduhu, a neki su sa teretom teske opreme, upadali direktno u plamen i nestajali u eksploziji sopstvenih granata.

Najspektakularniji bio je pad padobranca John Steele a koji se padobranom zakacio za toranj crkve. Citava dva sata je visio obesen za konopce pretvarajuci se da je mrtav, dok je oko njega besnela bitka. U prvom smirivanju borbi biva zarobljen, ali ga vec sutradan oslobadjaju njegovi saborci koji su osvojili grad.

 

_MG_7266.jpg

 

_MG_7267_resize.jpg

 

_MG_7270_resize.jpg

 

_MG_7285.jpg

 

IMG_1466_resize.jpg

 

IMG_1468_resize.jpg

 

1702009-Things_To_Do-Sainte_Mere_Eg.jpg

 

79673101ygRLMvGz.jpg

 

_MG_7278.jpg

 

IMG_1471_resize.jpg

 

IMG_1472_resize.jpg

 

IMG_1478_resize.jpg

 

Konacno radnje sa pravom ''robom''!!! ;D ;D ;D 8) Glupo je da covek predje toliki put, a da se vrati bez neke konkretne uspomene.

 

IMG_1470_resize.jpg

 

IMG_1473_resize.jpg

 

IMG_1474_resize.jpg

 

IMG_1475_resize.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Jagodina

Gledajući ovaj putopis, na trenutak pomislih da sam u igrici CALL OF DUTY,nije bitno koji deo, predeli su toliko originalni da sam ostao bez komentara!

Jedno veliko bravo za reportažu!!

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Gledajući ovaj putopis, na trenutak pomislih da sam u igrici CALL OF DUTY,nije bitno koji deo, predeli su toliko originalni da sam ostao bez komentara!

Jedno veliko bravo za reportažu!!

;)

 

Nisi se prevario. ;) COD je bio vrlo konkretna inspiracija, za mnoga mesta koja sam posetio prosle godine u Ardenima i ove u Normandiji. Svima koji povremeno''zive u CODu'' a tome ima vec skoro pet godina, dobro su poznata imena mesta o kojima govorim u putopisu. Svake veceri oko 24h na serveru IP: 193.47.83.216:28965 moze se videti lepa ''akcija'' u Carentanu  ;D ;D

 

A za one koji mogu da po hiljaditi put gledaju ''Band of Brothers'', poseta ovim mestima sigurno bi bila nesto poput hodocasca  8):D ;D

 

255_5547-2.jpg

 

255_5551-2.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Ubi me posao Doktore, pa ne stizem!  ;D

 

Dead Man's Corner

 

Jedan od najvaznijih ciljeva 101. americke vazdusnodesantne divizije bio je grad Carentan. Odprilike na pola puta izmedju njega i Ste Come du Monta, nalazi se raskrsnica puta za Carentan i Utah plazu. Ovo je bio najkraci put kojim su tenkovi sa invazione plaze., mogli da pomognu padobrancima u daljem napadu.

 

carte.gif

 

Ovde je doslo do prvog vece ''sudara'' nemackih padobranaca (Fallschirmjagera) i americkih ''vristecih orlova''. Udario junak na junaka - kako kaze narodna pesma.

 

3oppositenumbers.jpg

 

mg34gunner.gif

 

2626949699_6e76d73e59.jpg

 

FJportrait.jpg

 

Na raskrsnici se nalazi kuca u kojoj je bio smesten nemacki padobranski stab i bolnica. Sama raskrsnica je dobila ime po tome sto je jedan americki tenk tipa Stjuart, pogodjen Pacerfaustom (rucni raketni lanser) nekoliko dana stajao unisten na samoj raskrsnici. Posto je trebalo vremena da ekipa koja je zaduzena za asanaciju bojista ukloni les vozaca, padobranci koji su odlazili i dolazila iz pravca fronta, poceli su da opisuju mesto kao ''raskrsnica kod mrtvaka''... :o :) 

Znate i sami sta se desava kad nekome zakace ''nadimak'' ... ;D

 

DMCtank.jpg

 

_MG_7389_resize.jpg

 

_MG_7390.jpg

 

_MG_7394_resize.jpg

 

_MG_7396.jpg

 

U samoj kuci smesten je muzej padobranaca. Po koncepciji,atmosferi,sadrzaju i autenticnosti mozda najbolji (a najmanji) vojni muzej u koji sam do sada posetio. Prizemlje je posveceno nemackim padobrancima. Prostorije su ''vracene'' u vreme kada je u njima bio stab i bolnica Falschimjagera. Namestaj,slike,naoruzanje....rupe u zidovima....sve autenticno.

 

_MG_7398.jpg

 

_MG_7399_resize.jpg

 

_MG_7400_resize.jpg

 

_MG_7401_resize.jpg

 

_MG_7402_resize.jpg

 

_MG_7404_resize.jpg

 

_MG_7405.jpg

 

_MG_7406_resize.jpg

 

_MG_7407.jpg

 

Prvi sprat je ''odradjen'' tako da imate utisak da se krecete unutar C-47 Skytrain i sve je posveceno americkim padobrancima. Svetlo je priguseno i cuje se zvuk motora, flakovi itd.

Cak je uredjena i manja bioskopska sala u kojoj se mozete odgledati film o padobranskom desantu juna 1941.

 

_MG_7412.jpg

 

_MG_7415_resize.jpg

 

_MG_7419_resize.jpg

 

_MG_7424.jpg

 

_MG_7425_resize.jpg

 

_MG_7427.jpg

 

_MG_7431_resize.jpg

 

_MG_7433_resize.jpg

 

_MG_7434_resize.jpg

 

_MG_7439_resize.jpg

 

_MG_7440_resize.jpg

 

_MG_7442.jpg

 

_MG_7445_resize.jpg

 

_MG_7449_resize.jpg

 

_MG_7450_resize.jpg

 

_MG_7452.jpg

 

_MG_7460_resize.jpg

 

_MG_7461_resize.jpg

 

_MG_7464_resize.jpg

 

A onda najlepsi deo i ujedno najvece iznenadjenje! Prodavnica!!! :o :o :o Ma sta prodavnica.....supermarket....RAJ  ;D ;D u okviru samog Muzeja.

 

Milina jedna....da se opremite ''od glave do pete''! Ima BUKVALNO svega. Prodavci ljubazni i razumeju se u tematiku.Cak ni jedno staro zakeralo poput mene, nije moglo da im nadje slabu tacku. Mozete da zamislite kad sam nasao Scharfschutze bedz u sva tri ranga  :o 8)

Uniforme u svim velicinama,oprema, naoruzanje itd. Ako ste bas pri $ mozete da umesto fenomenalno odradjenih replika, pazarite i originale. Prosto covek ne zna za sta da se odluci. A ja sa motorom, u koji ni igla vise nema gde da se stavi  :'( :-[

Dobio sam zelju da na ovome mestu provedem ostatak svog odmora, ali je moja zena bila drugacijeg misljenja.

Prvo je krenula sa molbama da bi na kraju bila prinudjena (uz odobravanje prisutnog personala  :) ) da upotrebi neke od izlozenih rekvizita, kako bi me ''ubedila'' da treba krenuti dalje. ;D ;D

Posto sam kupio nekoliko ''sitnica''  ;D ;D (koje sam do BG morao da nosim u jakni, posto mesta u koferima nije bilo) teska srca, uputismo se prema Carentanu.

 

_MG_7468_resize.jpg

 

_MG_7469_resize.jpg

 

_MG_7470_resize.jpg

 

_MG_7471_resize.jpg

 

_MG_7472.jpg

 

_MG_7473_resize.jpg

 

_MG_7474_resize.jpg

 

_MG_7475_resize.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Šmajseru, mislim da bi trebao da kažeš da oni koji su se oduševili putopisom i uživjeli u isti, trebaju da odigraju Call of Duty (sve dijelove redom), kako bi i ostala čula bila zadovoljena. Ipak je borba koja može da se osjeti nedostatak ovako nečemu. Tim više, tvoj putopis bi sa ovom igricom mogao biti kompletan... ;)

 

A drugo, ako nam ne kažeš i ne pokažeš zbog kojih te to sitnica žena mlatila u ratnom mega marketu, smatraću ovaj putopis nedovršenim i nekompletnim... ;D ;D ;D ;D ;D

 

Djole

 

PS: A da je dobar - dobar je... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

A drugo, ako nam ne kažeš i ne pokažeš zbog kojih te to sitnica žena mlatila u ratnom mega marketu, smatraću ovaj putopis nedovršenim i nekompletnim... ;D ;D ;D ;D ;D

 

He,he...pa nije moguce bas sve izloziti ''pogledu javnosti'' ;D

Falile su mi neke ''sitnice'' tipa, navlaka za nemacki padobranski slem,crni M1943 ''tenkovski'' kacket,  pojedine oznake i sl. Vece komade opreme nisam imao gde da stavim, pa ih ostavio za neki drugi put.

Sve se nadam da ce i kod nas ''zaziveti'' ideja ''ozivljivaca istorije''  :)

 

http://www.reenactor.net/forums/index.php?page=17

 

Bar nase prostore nije zaobisao nijedan rat u poslednjih 2500 godina  ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Trebao si da kupis onaj top, pa da vuces Stromom ;D i bocnu prikolicu da popakujes sve sto ti treba... :D

 

 

 

 

Verovao ili ne, topce stvarno vuce motorce (Zuendapp KS 750)! Idealna kombinacija + sve lepo popakujes u prikolicu.Da ima - kupio bih ODMAH  ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Taj Zindapp ima pogonski tocak i na prikolici koji se ukljucivao reduktorom, cak i slucajno posto je poluga za ukljucivanje bila jako blizu noge, posle cega nije bilo moguce upravljati motociklom, sto je i razlog zbog cega ih je ostalo bas malo ocuvanih. Jedan takav se nalazi-o u Beogradu. Inace, ne da vuce top, nego ga bije glas da je mogao da povuce i lake kamione! ??? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Meni je ovo potpuni ideal ''avanturistickog'' motorcikla. Pogon na 2 ili 3 tocka, lep i ''robustan'' u isto vreme. Svako na njemu izgleda kao Indijana Dzons  ;D

 

ChrisSmithonZundapp1.jpg

 

KS750_Walton01.jpg

 

LetsHaveagoMister.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Trebao si da kupis onaj top, pa da vuces Stromom ;D i bocnu prikolicu da popakujes sve sto ti treba... :D

 

Misliš na onaj sanduk? ;D ;D ;D

 

Pa u njega može i vola pečenog da strpa i da se ne razmišlje gdje će da klopa... ;D ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Carentan

 

 

Mali grad toliko poznat svima koji se bave istorijom americkih padobranskih jedinica u II sv.ratu. Mesto na kome je 101. vazdusnodesantna pokazala da je jedna od najelitnijih jedinica americke vojske. Isto to se moze reci za hrabrost i borbeni duh nemackih padobranaca Fallschirmjäger-Regiment 6 koje je predvodio Oberst Friedrich von der Heydte. Borili su se sve dok im nije u potpunosti nestalo municije. 8)

 

Osim sto je odigrao strateski veoma vaznu ulogu u uspesnom sprovodjenju operacije ''Overlord'', Carentan je medijski postao veoma poznat posle ''uloge'' u seriji ''Band of Brother's'' i ''obrade'' u virtualnom ratu ''Call of Duty''.

 

carentan_large.jpg

 

Carentan70-medium.jpg

 

Carentan96-medium.jpg

 

Carentan134-medium.jpg

 

Carentan163-medium.jpg

 

Tokom nase posete Carentan je bio potpuno PUST  ::) Kisa jeste povremeno padala, ali je grad izgledao kao da je na njega pala neutronska bomba. Nigde zive duse! ??? Da li je ''posecenost'' bila takva i juna '44 nije mi poznato.

U grad smo usli  iz pravca koji je za napad koristila 506.padobranska regimenta i njena medijski najpoznatija je jedinica Easy Company, 2nd Battalion.

 

_MG_7477_resize.jpg

 

IMG_1684_resize.jpg

 

Moju ''ushicenost'' sto sam konacno i fizicki prisutan u gradu koji sam toliko puta ''virtualno posetio'' sa Tompsonom,BARom ili Stg44 u ruci  ;), malo je pokvario osecaj da su se svi negde razbezali. ??? Mesto je delovalo avetinjski. Prosto sam ocekivao da se prozori iznenada otvore i da MG42 raspali po nama.... :-\

 

Posetili smo sediste gradonacelnika, kako bi objasnili da nasa cudna registracija nije iz III Reicha.... ni tamo nismo nikoga pronasli.

 

_MG_7478.jpg

 

_MG_7481.jpg

 

Umorni od potrage, provozali smo se malo po centru slikali pored gradske katedrale i nastavili dalje.

 

_MG_7487_resize.jpg

 

_MG_7489.jpg

 

_MG_7491_resize.jpg

 

_MG_7499_resize.jpg

 

_MG_7501.jpg

 

_MG_7503_resize.jpg

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Saint-Lô

 

''Prestonica rusevina'' kako ga je nazvao Samuel Beckett. Grad koji je mozda najvise stradao tokom invazije na Normandiju (pored Caena). Tipican primer iz istorije, kako ''oslobodioci'' ponekad mogu da nanesu mnogo vise stete i od samih okupatora.

Iako je bio strategijska raskrsnica puteva i pruga, nikada nije utvrdjen pravi razlog za nekoliko puta ponovljeno ''tepih'' bombardovanje, u kome je nestalo 95% grada.

 

France2.jpg

 

iv7.jpg

 

Iako je sam grad trebalo da ''padne '' u prvim danima po iskrcavanju, osvojen je uz ogromne americke gubitke tek 18.06.1944. Mesec dana kasnije bio je jedan od oslonaca za operaciju ''Kobra'' i pobedonosni Patonov proboj kroz Francusku.

 

Za posetu ovome gradu imali smo dva razloga.

Prvi je zelja da vidimo gradsku katedralu, koja je ostala kao nemi svedok simbol stradanja St Loa. Od dva tornja katedrale, delimicno je obnovljen samo jedan.

 

IMG_1685_resize.jpg

 

_MG_7511_resize.jpg

 

_MG_7513.jpg

 

Ispred same katedrale sreli smo grupu engleskih motorista i medju njima konacno jednog ''Stromera''  :)

 

_MG_7518_resize.jpg

 

_MG_7537_resize.jpg

 

_MG_7542_resize.jpg

 

_MG_7545_resize.jpg

 

_MG_7552_resize.jpg

 

Drugi razlog je moj pokusaj da pronadjem tkz. Barkmanov  ''ugao''  ;) ;D

 

pentland-barkmanns.jpg

 

Ernst Barkmann je nemacki tenkovski as koji je tokom americke ofanzive ''Kobra'', svojim Panterom kod mesta Le Lorey uspeo sam da unisti kolonu Sermana. :o

 

002.jpg014.jpg

 

005.jpg006.jpg

 

Za ovo je dobio odlikovanje Viteskog Krsta.  8)

Gospodin Berkman je inace ostao ''upamcen'' 8) ;D i na Istocnom i na Zapadnom frontu.

Posle rata se vratio u svoj rodni grad, u kome je bio sef vatrogasne sluzbe a do nedavno i gradonacelnik.

 

b_wulf.jpgv2_Schmuck-Barkmann_Ernst_1.gif

 

Iako smo se lepo navozali po okolini Le Loreya, mesto same bitke nismo pronasli. Predpostavljam da smo sigurno prosli kroz njega ali da je stari hrast, ispod koga je Barkmanov Panter ''gruvao'' po amerima, davno posecen.

 

Da bi shvatili koliko je proboj americkih tenkova i pesadije bio tezak kroz unutrasnjost Normandije, evo nekoliko slika tipicnog normandijskog ''bokaza''. Stotinama godina livade i njive ogradjivane su niskim bedemima od blata i kamena, na kojima je kasnije sadjeno vise vrsta tkzv. zive ograde. Kada se ovaj materijal povezao sa korenom drveca, dobijen je ''bocage'', idealno skroviste za tenkove,PT topove, snajperiste i sl.

Ova prepreka je onemogucavala napad na sirokom frontu, i skoro ponistavala saveznicku nadmoc u ljudstvu i tehnici.

 

IMG_1437_resize.jpg

 

IMG_1608_resize.jpg

 

IMG_1612_resize.jpg

 

IMG_1708_resize.jpg

 

IMG_1709_resize.jpg

 

IMG_1714_resize.jpg

 

IMG_1914_resize.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

La Cambe

 

Nemacko vojnicko groblje La Cambe, jedno od sest koja se nalaze na ovom podruciju. Otvoreno je 1961. godine i u njemu pocivaju nemacki vojnici poginuli tokom bitke za Normandiju. Ovde  je sahranjeno 21222 vojnika, od kojih 207 nepoznatih pociva u centralnoj Kamaradengraben grobnici.

 

_MG_7233.jpg

 

_MG_7234.jpg

 

_MG_7243.jpg

 

_MG_7247.jpg

 

_MG_7258.jpg

 

_MG_7259.jpg

 

_MG_7237_resize.jpg

 

_MG_7261.jpg

 

Moja draga razmislja o brakorazvodnoj parnici  ;D ;D ;)

 

Zanimljivo je da se o nemackim vojnim grobljima sirom sveta brine ''Nemacka Komisija za Vojna Groblja'' koja je u sustini privatna firma formirana 1919 godine.

Danas oni brinu o 827 vojnih grobalja u 45 zemalja (oko 2 miliona poginulih vojnika), imaju oko 10000 volontera (uglavnom mladih) i 536 stalno zaposlenih. Posle pada ''Berlinskog zida'' dobili su novi veliki zadatak a to je pronalazenje, identifikovanje i formiranje novih grobalja sirom bivseg Istocnog bloka.

Ove podatke vam dajem da bih opisao kako se jedan veliki narod brine o svojim palim herojima. Nemci jesu zapoceli pa izgubili oba svetska rata, ali im to nikad nije prestavljalo prepreku da svoje izginule vojnike tretiraju kako dolikuje. I danas dan oni pretrazuju nepregledne stepe Ukrajine i Rusije, mocvare i sume Francuske i Poljske, pronalaze svoje mrtve i dostojno obelezavaju mesta gde su pali. Na taj nacin salju poruku buducim generacijama da njihova nacija i drzava vrede, posto ne zaboravljaju one koji su za nju sve zrtvovali.

Kakvu poruku mi saljemo nasim potomcima, najbolje se moze videti na Kajmakcalanu, Skociviru, Dobrveni, Zebrnjaku kod Kumanova itd.

Vrlo blagim jezikom receno, poruka je da smo nedostojni naslednici svojih velikih predaka.

 

U La Cambe sam dosao najvise zbog posete grobu jednog od najvecih tenkovskih asova svih vremena SS-Hauptsturmfuhrera Michael Wittmanna.

 

witt_98.jpgwittmannfotocolorst6.jpg

 

Na svom ''racunu'' ima 135 unistenih tenkova i 132 PT topa. Najveci broj pobeda postigao je na Istocnom frontu.

Ipak, njegova najpoznatija i meni najomiljenija akcija odigrala se 13.juna 1944 u mestu Villers-Bocage. Wittmann je tada komandujuci tenkom Tigar 1, u solo akciji unistio 11 britanskih tenkova, 2 PT topa, 13 oklopnih transportera - i sve to za samo 15 min.

 

villersbocageentreecx8.jpg

 

1-1.jpgbocage02.jpg

 

bocage04.jpgLastScan16page6.jpg

 

V1.jpgV4.jpg

 

Ovakav udarac od strane samo jednog tenka doveo je do zaustavljanja prodora citave 7.britanske oklopne divizije, cuvenih ''Pustinjskih pacova''.

Vidno uzdrmani ovom akcijom, Britanci su primenili jedinu ''taktiku'' za koju su bili strucni. Poslali su bombardere koji su u potpunosti razorili Villers-Bocage.

 

6_VillersBocage_Witt_platoon.jpg

 

villerscalam.jpgWittmanTiger.jpg

 

Wittmannn je za ovu akciju odlikovan Macevima za Viteski Krst sa Hrastovim liscem.

 

607px-RK_1957.jpg

 

Poginuo je 08.avgusta 1944 u akciji kod grada Gaumesnil.

 

Wittmann_Tiger_007.jpg

 

Marta 1983.godine tokom izgradnje lokalnog puta, pronadjeni su posmrtni ostaci Wittmanna i njegove posade. Identifikovani uz  pomoc dentalnog kartona i ID plocice vozaca tenka Heinricha Reimersa.

Kasnije su zajedno sahranjeni na groblju La Cambe.

 

IMG_7252_resize.jpgIMG_7253_resize.jpg

 

IMG_7256_resize.jpg

 

Kasnije smo i mi otisli do Villers-Bocagea kako bih provozao svog Stromu kroz ulice ovog legendarnog gradica. ;D

Obratite paznju na cvece koje Francuzi sade i perfektno odrzavaju na skoro svakoj javnoj povrsini. Za razliku od nas - vole ljudi da im bude sareno i lepo.

 

IMG_1851_resize.jpg

 

IMG_1854_resize.jpg

 

IMG_1856_resize.jpg

 

IMG_1866_resize.jpg

 

IMG_1867_resize.jpg

 

IMG_1870_resize.jpg

 

IMG_1872_resize.jpg

 

IMG_1874_resize.jpg

 

IMG_1875_resize.jpg

 

IMG_1876_resize.jpg

 

IMG_1879_resize.jpg

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Longues-sur-Mer

 

Baterija Longues-sur-Mer nalazi se na 8km od Bayeuxa u kojem nam je bila ''baza'' :).

 

Betonski kazamati izgradjeni su na litici visokoj 65 metara, i svojim topovima od 150mm  TK (Torpedo -Kanone) C/36 dometa 19.5km, ''pokrivali'' su  americku plazu Omaha i britansku Gold.

Rad na konstruisanju citavog polozaja zapocet je marta 1944 i u same bunkere ugradjeno je preko 3000m3 armiranog betona. Samo je na osmatracki bunker koji se nalazi na samoj ivici litice, potroseno 720m3 betona.

Zidovi su debeli preko 1m.

Citavo podrucije je u dva navrata bombardovano pred samu invaziju. Prvi put bombarderi RAFa izbacili su 1500 tona bombi (neke teske i po 2t) a drugi put USAF sa 127 aviona i 600t bombi.

Nikakavu stetu na samim betonskim konstrukcijama nisu uspeli da naprave, sem prekida komunikacionih kablova. :o

Na dan invazije, oko 5h baterija je stupila u dejstvo. Usled dejstva saveznickih bojnih brodova, krajem dana svi topovi bili su ''van stroja''.

Posada bunkera predala se sledeceg dana britanskim komandosima bez borbe.

Baterija Longues-sur-Mer posebno je zanimljiva jer je jedna od najbolje ocuvanih na normandijskoj obali.

 

IMG_1732_resize.jpg

 

IMG_1734_resize.jpg

 

IMG_1739_resize.jpg

 

IMG_1748_resize.jpg

 

_MG_7590_resize.jpg

 

_MG_7601.jpg

 

_MG_7602_resize.jpg

 

_MG_7609.jpg

 

_MG_7611.jpg

 

_MG_7613_resize.jpg

 

_MG_7618_resize.jpg

 

_MG_7620.jpg

 

_MG_7621_resize.jpg

 

_MG_7623_resize.jpg

 

_MG_7628_resize.jpg

 

_MG_7634.jpg

 

_MG_7641.jpg

 

_MG_7642.jpg

 

_MG_7643_resize.jpg

 

_MG_7644.jpg

 

_MG_7646.jpg

 

_MG_7648.jpg

 

_MG_7653_resize.jpg

 

_MG_7668.jpg

 

IMG_1749_resize.jpg

 

IMG_1752_resize.jpg

 

IMG_1755_resize.jpg

 

IMG_1757_resize.jpg

 

IMG_1766_resize.jpg

 

IMG_1770_resize.jpg

 

IMG_1772_resize.jpg

 

IMG_1773_resize.jpg

 

Podrucije osmatrackog bunkera.

 

_MG_7654.jpg

 

_MG_7659.jpg

 

_MG_7663.jpg

 

_MG_7665_resize.jpg

 

_MG_7670.jpg

 

_MG_7677.jpg

 

_MG_7681_resize.jpg

 

_MG_7682.jpg

 

_MG_7686.jpg

 

IMG_1779_resize.jpg

 

IMG_1786_resize.jpg

 

IMG_1787_resize.jpg

 

IMG_1790_resize.jpg

 

Plaza koja se nalazi u neposrednoj blizini baterije. Verovatno je sluzila za razonodu nemackim vojnicima u dugom periodu mira izmedju 1940-44 ;):)

 

_MG_7689_resize.jpg

 

_MG_7690.jpg

 

_MG_7692_resize.jpg

 

_MG_7694.jpg

 

_MG_7695.jpg

 

_MG_7697.jpg

 

_MG_7700.jpg

 

_MG_7702.jpg

 

_MG_7703_resize.jpg

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Vidi Šmajsera u kamuflažnom... Da si mogao da marneš koga Tompsona u onom supermarketu, pa malo da trčiš sa njime kao u COD-u, tačno imam osjećaj da bi te žena utukla sa onim kacigama što si joj uvalio da nosi... ;D ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: NOVI SAD
  • Motocikl: trenutno bez

:)Nadam se da ima jos...makar sa povratka kuci. Stvarno je lepo kad si ljudi koji obidju ovakva mesta daju truda da napisu ovakve lepe putopise i podele ih sa nama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Mulberry vestacka luka u Arromanches-les-Bains

 

Jedan od najvaznijih problema koji je trebalo resiti u pripremama invazije na Normandiju, bilo je odsustvo ispravnih luka u prvim nedeljama napada. Trebalo je od samog pocetka snabdevati trupe dovoljnom kolicinom hrane,municije,tenkova,goriva i sl. ili bi planovi za formiranje jakog mostobrana vrlo brzo pali u vodu.

Jedino resenje bilo je izgradnja vestackih luka, koje bi bile dovucene preko Lamansa. Sastavljene od specijalnih betonskih barzi,starih brodova napunjenih betonom i celicnih kranova, napravljene su dve - americka na plazi Omaha i britanska kod mesta Arromanches,plaza Gold.

 

48259-004-A0628C57.jpg

 

Arromanches4bmp.jpg

 

arromanches_iwm_319.jpg

 

d-day_unload.jpg

 

mulber2.jpg

 

USA-E-Supreme-p174a.jpg

 

Iako je americka potpuno unistena u oluji koja je pogodila obalu krajem juna 1944, odigrale su kljucnu ulogu u saveznikoj pobedi tokom normandijskog proboja.

 

h4_p3_USA_04.jpg

 

USA-E-Supreme-p174b.jpg

 

Ovo je posebno znacajno kada se zna da je ta pobeda postignuta samo zahvaljujuci ogromnoj brojcanoj nadmoci Saveznika, a ne kvalitetu ili elitnom borbenom duhu njihovih trupa.

Sam Arromanches kao i sva mesta uz ''britansko-kanadske'' plaze Gold,Juno i Sword i dalje izgledaju kao da se Britanci iz njih NIKAD nisu ni povukli posle juna 1944  ;D

Ovde mozete videti ogromanu kulturnu razliku koja postoji izmedju Francuza i Engleza - u korist ovih prvih.

U poredjenju sa domacinima, posetioci sa one strane Lamansa koji cine i 95% stanovnistva ovih mesta, lice na hordu divljaka iz paleolita. Svi su obuceni kao da im je kreacije prodavao licno Del Trotter, a  po naglasku i slengu vidi se da su iz Pekama Gornjeg.

O ponasanju na ulici i po baraovima - da ne pricam.

Cak je i nasa ''pink generacija'' za ovaj britanski olos, nesto poput becke aristokratije sa manirima islifovanim na dvorcu Senbrun.

 

IMG_1260_resize.jpg

 

_MG_7709.jpg

 

_MG_7714.jpg

 

_MG_7715.jpg

 

_MG_7718.jpg

 

_MG_7719.jpg

 

_MG_7720.jpg

 

_MG_7722.jpg

 

_MG_7723.jpg

 

IMG_1793_resize.jpg

 

_MG_7726_resize.jpg

 

_MG_7729_resize.jpg

 

_MG_7730.jpg

 

_MG_7731.jpg

 

_MG_7732.jpg

 

_MG_7734.jpg

 

_MG_7741.jpg

 

_MG_7742.jpg

 

_MG_7748.jpg

 

_MG_7749.jpg

 

_MG_7750.jpg

 

_MG_7752.jpg

 

_MG_7753_resize.jpg

 

_MG_7756.jpg

 

Bio je kraj nase ovogodisnje posete Normandiji. Vreme je bilo detaljno isplanirano, tako da smo sutradan morali da krenemo za Bretanju.

Vratili smo se u Bayeux taman za praznicni vatromet  8) ;D

 

_MG_7771_resize.jpg

 

_MG_7779_resize.jpg

 

_MG_7785_resize.jpg

 

_MG_7794_resize.jpg

 

_MG_7795_resize.jpg

 

_MG_7796_resize.jpg

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Put kroz centralnu Normadiju ka manastiru St.Michael. Nigde se nismo duze zadrzavali, ali ipak da stavim nekoliko fotki slikanih sa motora.

 

IMG_1383_resize.jpg

 

IMG_1434_resize.jpg

 

IMG_1504_resize.jpg

 

IMG_1506_resize.jpg

 

IMG_1511_resize.jpg

 

IMG_1617_resize.jpg

 

IMG_1621_resize.jpg

 

IMG_1622_resize.jpg

 

IMG_1644_resize.jpg

 

IMG_1678_resize.jpg

 

IMG_1829_resize.jpg

 

IMG_1830_resize.jpg

 

IMG_1895_resize.jpg

 

IMG_1908_resize.jpg

 

IMG_1924_resize.jpg

 

IMG_1926_resize.jpg

 

IMG_1933_resize.jpg

 

IMG_1938_resize.jpg

 

IMG_1940_resize.jpg

 

IMG_1991_resize.jpg

 

IMG_2005_resize.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Mont Saint-Michel

 

Manastir nastao jos u 8. veku i jedno od najpopularnijih turistickih odredista u Francuskoj. Svakodnevno je pod ''opsadom'' ogromnog broja turista sa svih strana sveta.

 

Manastir je napravljen na 18 m visokoj steni koja je za razliku od okolnog zemljista odolela svakodnevnoj morskoj eroziji.

Po legendi biskupu Avranchesa se ukazao Sveti Mihajlo i  naredio mu da na ovom ostrvu podigne bogomolju. Sa najopasnijim od svih ''militantnih'' arhandjela nije bilo mnogo rasprave. ;D

Vekovima u sluzbi vere, ovo ostrvo je za vreme nesrecne FBR pretvoreno u zatvor. Benediktanskom redu je vraceno tek 1966 tacno 1000 godina nakon njihovog prvog ulaska u manastir. Ovaj put su se zadrzali samo do 2001. Tad su sami trazili dozvolu da odu, posto su mase turista koje dolaze svakodnevno, odagnale mir koji je monasima potreban za molitvu i posvecenje Bogu.

Tokom 19.veka lokalna reka koja se uliva u more u neposrednoj blizini je kanalisana, tako da vise nije bilo dovoljno vode koja bi odnosila prirodno akumulirani mulj. Ovo je dovelo do toga da je Mount Saint-Michel postao poluostvo i polako poceo da se ''priblizava'' obali.

Da bi popravile stetu, lokalne vlasti su pre nekoliko godina pocele da prave specijalnu hidraulicnu branu, koja bi od manastira ponovo napravila ostrvo.

I jedno upozorenje, nikada se nemojte setati van obelezenih staza u okolini ostrva. Okruzenje je puno slanih mocvara i tkzv. ''zivog peska'' koji se od obicnog gotovo ne razlikuje. Ovoj vrsti avanture mnogi ne mogu da odole, tako da pesak koji je nekad stitio manastir Svetog Mihajla od raznih neprijatelja i danas uzima danak u zivotima.

 

_MG_7798_resize.jpg

 

_MG_7801.jpg

 

_MG_7802.jpg

 

_MG_7805_resize.jpg

 

_MG_7812_resize.jpg

 

_MG_7817.jpg

 

_MG_7820_resize.jpg

 

_MG_7821.jpg

 

_MG_7824_resize.jpg

 

_MG_7825_resize.jpg

 

_MG_7828.jpg

 

_MG_7830.jpg

 

_MG_7836_resize.jpg

 

IMG_1944.jpg

 

_MG_7837_resize.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja