Jump to content

Moto Zajednica

Francuska 2008

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Stekao sam utisak da putovanje motorom nije potpuno, ako utiske sa puta ne podelis sa drugima. Korist od priznacete, dosadnog posla  sredjivanja, biranja, kacenja i objasnjavanja gomile fotografija, moze biti visestruka.

 

1. Svakoga ko vas mesecima moli da mu pokazete fotke sa putovanja, usrecite davanjem linka na netu.

2. Mozda inspirisete jos ljudi da posete mesta koja ste vi ''otkrili''. Vidite sta je pokrenuo Kolumbo :)

3. Pokazete motoristima mladjim po stazu, da za duza putovanja ''visegodisnje iskustvo u voznji motora'' i nije od neke bitnije vaznosti. Najbitnija je volja da se putuje.

3. Neke od vasih najlepsih uspomena su na netu, pa su vam uvek dostupne i ''sredjene''.

4. Zapusite usta ''zlim jezicima'', koji vas eventualno olajavaju da nikad niste presli granice svoga ''atara'' :)  itd...etc... ;D

 

Proslogodisnju voznju ''Putevima & dzadama III Reicha (Nemacka, Luksemburg,

Belgija)"   ;D obecavam za sledece ''prikazanije'' - naravno, ako bude zainteresovanih.

 

Ovaj put bi pokusao da obradim ovogodisnju turu ''Francuska 2008''.

 

Posto mi je jedna od struka istorija, osnovni cilj mojih putovanja motorom je poseta istorijski bitnim mestima. Tu sam naravno, morao ponekad da pravim i kompromise, posto moju lepsu polovinu zanima i nesto drugo osim obolaska bojista,rovova, bunkera, ratnih grobalja i sl.  ;) ;D

 

Pocetkom jula moja zivotna saputnica i ja, konacno smo uklopili godisnje odmore, ''predali'' dete babi & dedi i krenuli na put.

 

Kao sto je vec uobicajeno (najvise zbog cinjenice da se nalazi na 600km od Beograda, pa  mu nekako dodje ni blizu ni predaleko), prvi dan spavamo na Bledu.

 

http://www.bled.si/

http://en.wikipedia.org/wiki/Bled

 

Prelepo glecersko jezero, okruzeno stazama za setnju, parkovima i sto je najvaznije ljudima koji vole mesto u kojem zive.

Fenomenalne krempite!

 

_MG_6321.jpg

 

_MG_6338.jpg

 

_MG_6347.jpg

 

_MG_6356.jpg

 

_MG_6361.jpg

 

_MG_6386.jpg

 

_MG_6394.jpg

 

Kisa nas prati kroz Sloveniju i Austriju. Naglo prestaje na samoj Nemacko-Austrijskoj granici...ako tako nesto uopste postoji.

Tu sam se setio reci Pavla Vujisica u prvoj epizodi ''Povratak Otpisanih'' - ''....da mi samo da se docepam Nemaca - svanulo bi mi...:)

 

Stuttgart, prestonica Baden-Württemberga ,Mercedesa (Daimler-Chrysler),Porschea, Maybaha i elektronskog giganta Boscha. Iako u Nemackoj ima gradova sa vecim brojem milionera, statistika kaze da je zivotni standard po glavi stanovnika ovde najvisi.

Nastao kao farma konja oko 950.godine (po cemu je i dobio ime ''Stutengarten''). Uspon pocinje tek pocetkom 19.veka, kada se po Napoleonovoj naredbi osniva kraljevstvo Vitemberg, a njen glavni grad postaje Stuttgart.

U periodu '60-'70. godina proslog veka, veliki broj Gastarbeitera iz bivse SFRJ zaposlio  i naselio se na podruciju Stuttgarta. Od svih nemackih gradova, ovde smo najvise puta sreli ''nase'', koji su nam mahali sa semafora ili nas pozdravljali iz kola.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Stuttgart

 

IMG_0948.jpg

 

IMG_0952.jpg

 

IMG_0963.jpg

 

IMG_0938.jpg

 

IMG_0944.jpg

 

Setajuci se starim jezgrom grada, ispred tkzv. ''Novog Zamka'' naleteli smo na veliku grupu simpaticano postrojenih plasticnih medveda.

 

http://www.buddy-baer.com/united-buddy-bears/world-tour/stuttgart.html

 

IMG_0955.jpg

 

Meda Bosanac. Replika mostarske cuprije na malo cudnom mestu.

 

IMG_0958.jpg

 

Meda Slovenac. Nisam shvatio sta je ''pisac hteo da kaze''...

 

IMG_0959.jpg

 

Meda Sumadinac.Mislio bi covek, zemlja meda i rakije.

 

Koliko sam shvatio, sarene mede su simbolisale mir u svetu, brastvo - jedinstvo medju narodima i tralala.....ali se meni nesto taj medica ucinio poznatim...hmmmmm...i onda mi je ''sinulo'' :)

Pa ipak je to grb Berlina i cuvene 3. Pancer Divizije :);) :o ::) ;D

 

http://www.feldgrau.com/PzDiv.php?ID=3

 

Strasbourg. Glavni grad regije Alsace u Francuskoj. Nazivaju ga i Carrefour de L'Europe (Evropska raskrsnica).

Sediste veceg broja evropskih birokratskih institucija. Fino drustvance sa velikim platama i ogranicenom (citaj nikakvom) realnom odgovornoscu  ;)8). Mozete da zamislite ''zavetrinu'' u kojoj radi jedan poslanik Evropskog Parlamenta, kada ste vec upoznati sa obimom posla sa kojim se ''nose'' ovdasnji  prestavnici narodne volje. ;D :o

Hvala Bogu pa zitelji EU nemaju Nusica.

Ovde se nalazi i krajnja nada svih nasih ljubitelja vecnog parnicenja, Evropski Sud za Ljudska Prava. :D

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Strasbourg

 

_MG_6420_resize.jpg

 

_MG_6422_resize.jpg

 

_MG_6427_resize.jpg

 

_MG_6447_resize.jpg

 

_MG_6451_resize.jpg

 

_MG_6475_resize.jpg

 

_MG_6480_resize.jpg

 

_MG_6501_resize.jpg

 

_MG_6506_resize.jpg

 

IMG_0979.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Sledeci je Nancy, grad u regiji Lorraine. Najlepsi deo grada je ogromni centralni trg Place Stanislas  arhitektonska zaostavstina vojvode od Lorraina Stanislasa Leszczynskog, tasta francuskog kralja Luja XV, i njegovog genijalnog arhitekte Emmanuel Héré de Corny .

Posto je bio proteran iz rodne Poljske od strane nervoznog ruskog cara Petra Velikog, Stanislav :) se lepo ''snasao'' u Francuskoj. Cerka mu se udala za francuskog kralja i time se resio vecine briga u zivotu. Jos je par puta neuspesno pokusavao da se vrati na poljski presto, ali je konacno ''digao ruke'' i resio da uziva u aristokratskom zivotu i ulepsavanju Nancyja. Prelepe palate,trgovi i uredjeni parkovi, svedoce o istancanom ukusu ovog aristokrate.

Kada se tome doda i genijalnost tadasnjih arhitekata (za razliku od danasnjih), dobijete jedan od najlepsih francuskih gradova.

 

_MG_6577_resize.jpg

 

_MG_6530_resize.jpg

 

_MG_6550_resize.jpg

 

_MG_6554_resize.jpg

 

_MG_6558_resize.jpg

 

_MG_6579_resize.jpg

 

_MG_6587_resize.jpg

 

_MG_6595_resize.jpg

 

_MG_6612_resize.jpg

 

_MG_6617_resize.jpg

 

_MG_6621_resize.jpg

 

_MG_6633_resize.jpg

 

_MG_6638_resize.jpg

 

Spomenik Jovanki Orleanki, ''spasiteljki Francuske''.

http://en.wikipedia.org/wiki/Joan_of_Arc

 

_MG_6647_resize.jpg

 

_MG_6654_resize.jpg

 

IMG_0994_resize.jpg

 

IMG_1009_resize.jpg

 

IMG_1011_resize.jpg

 

IMG_1013_resize.jpg

 

IMG_1021_resize.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Od Beograda do Nancyja uglavnom smo se vozili po autoputevima. Cilj je bio sto pre stici do pokrajine Lorraine. Posto je timing ispostovan, od ovog trenutka mogli smo da skrenemo na lokalne puteve, i vozimo za ''svoju dusu''.

 

Iz Nancyja krecemo ka Verdenu.

Pokrajina Lorraine od latinskog naziva Lotharii regnum '' Lotarevo kraljevstvo''. Lotar je bio jedan od tri (Lotar,Ludvig Nemacki i Karlo) unuka Karla Velikog, koji su se konacno, posle visegodisnjih sukoba dogovorili da u Verdenu 843. god, (Deseta podela,Verdenski ugovor) -  rasparcaju i podele carstvo njihovog velikog pretka.

Istorija ipak nije darovala mir ovom lepom i rodnom kraju, koji svojim plodnim i zasejanim njivama podseca na neku ''mesavinu' Vojvodine i Sumadije.

Tokom narednih 1000 godina ovo je bila direktna ruta svih invazija koja su dolazile sa istoka.

Integralni deo Francuske postaje tek 1766.

Napoleon III ovde trpi veliki poraz od novonastalog Nemackog carstva 1870.

Tokom I sv.rata popriste je najkrvavijih bitaka u istoriji ljudskog roda.

Znacaj joj je jos vise istaknut tokom II sv. rata kada dvostruki krst Lorena za svoj grb uzima de Gaulle i pokret ''Slobodna Francuska''.

Kada se danas vozite kroz nepregledna zitna polja, prelepa mala sela i ''more'' suncokreta, nikada ne biste pomislili na visevekovne bojeve koji su se odvijali na ovom podruciju.

A i narod koji zivi ovde je nekako ''drugaciji''. Nigde nema ni ''zive duse''. Sve je maksimalno kultivisano. Njive zasejane, livade podsisane, raskrsca i trgovi puni cveca. Cak i kravice koje pasu po okolnim livadama,blistaju kao da su malopre izasle iz perionice.

Nigde ''divljih'' deponija, auto-otpada, zardjalih znakova, poludovrsenih neomalterisanih kuca  i slicnih gadosti na koje smo kod nas navikli.

Sve je nekako sredjeno i prijatno za oko, samo sto ljudi nigde nema.

Nigde se ne moze videti ni ona nama tako draga scena, u kojoj lokalci po ceo dan sede ispred lokalne prodavnice piju pivo i zevaju u prolaznike, dok im sa kuce crep odpada.  :'(

 

Ko sve to sredjuje i kad, nemam pojma.  ??? I tokom daljeg putovanja kroz provincijalnu Francusku, imao sam utisak kao da je svako mesto upravo napusteno.

Mada, kad' bolje razmislim bolje biti napusten nego zapusten. ;)

 

IMG_1062.jpg

 

IMG_1063.jpg

 

IMG_1065.jpg

 

IMG_1069.jpg

 

IMG_1077.jpg

 

IMG_1087.jpg

 

IMG_1092.jpg

 

IMG_1097.jpg

 

IMG_1110.jpg

 

IMG_1111.jpg

 

IMG_1127.jpg

 

IMG_1128.jpg

 

IMG_1137.jpg

 

IMG_1088.jpg

 

IMG_1117.jpg

 

IMG_1136.jpg

 

Spomenike u cast izginulim herojima I sv.rata, mozete videti u skoro svakom francuskom mestu. Jedan od razloga lezi u tome sto je Francuska tokom ovog sukoba izgubila skoro citavu jednu generaciju svojih najboljih sinova. Ovaj gubitak je jos jasniji iz perspektive tadasnjeg vremena , posto su sluzenja vojske bili oslobodjeni samo psiho-fizicki nesposobni i bogalji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Stizemo u Verdun.Grad velicinom mali, ali svojom istorijom veci i od samog Pariza. Mesto cije je ime sinonim za jednu od najvecih bitaka ikad vodjenih u ljudskoj istoriji. Iako Nemci nisu uspeli da prodru do njega, skoro je potpuno razoren artiljeriskim bombardovanjem tokom I sv.rata.

U samom gradu se nismo dugo zadrzali, posto smo hteli da obidjemo samo podrucije na kome je bitka vodjena .

 

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%92%D0%B5%D1%80%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0

http://en.wikipedia.org/wiki/Verdun

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Verdun

 

 

IMG_1156.jpg

 

_MG_6702.jpg

 

_MG_6703.jpg

 

_MG_6705.jpg

 

_MG_6707.jpg

 

_MG_6709.jpg

 

_MG_6711.jpg

 

_MG_6713.jpg

 

_MG_6715.jpg

 

IMG_1145.jpg

 

IMG_1147.jpg

 

IMG_1160.jpg

 

IMG_1162.jpg

 

Posto smo za obilazak na raspolaganju imali samo jedan dan, morali smo da se odlucimo za nekoliko najvaznijih tacaka koje zelimo da obidjemo. Ostale smo ostavili za neku drugu priliku.

Verden i njegova bojista su mesto koje kod coveka probudi takvu bujicu osecanja, novih pogleda na zivot, njegovu vrednost i smisao, da je kasnije jako tesko oteti se potrebi da ga ponovo posetis.

 

Prvo smo posetili spomenik ''Kamenog Lava'' koji obelezava mesto najdubljeg nemackog proboja na frontu Verdena.

 

IMG_1163.jpg

 

_MG_6717_resize.jpg

 

_MG_6718_resize.jpg

 

_MG_6719_resize.jpg

 

_MG_6722_resize.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Stizemo pred muzej Verdenske bitke. Vecina eksponata je iza stakla, tako da je blic bio neupotrebljiv.

 

http://www.memorial-de-verdun.fr/index_uk.html

 

_MG_6723_resize.jpg

 

_MG_6725_resize.jpg

 

_MG_6726_resize.jpg

 

_MG_6728_resize.jpg

 

 

U daljini se vec vidi i Ossuaire de Douaumont.

 

_MG_6731.jpg

 

_MG_6733.jpg

 

U donjem desno uglu ove fotografije nalazi se cuveni ''rovovac'', omiljeno oruzije porucnika Koste iz dela Stevana Jakovljevica ''Srpska Trilogija - Kapija Slobode''- ''Na ledjima jeza'' str.245.

Mina sa krilima imala je prednost da nije trebala masivan uredjaj za lansiranje a odnos velicine tela i eksplozivnog punjenja, garantovao je uzas u protivnickim rovovima.

Mina je bilo u nekoliko kalibara, a upotrebljene su i za nosace ograde oko spomen crkve na vrhu Kajmakcalana.

 

_MG_6743.jpg

 

_MG_6749.jpg

 

_MG_6750.jpg

 

Nemacki pesadinac sa slemom tipa M1916,M1915 granatom i puskom Gewehr 98. Ova puska je u to doba prestavljala najveci domet u svojoj klasi, a njom je bila naoruzana i srpska pesadija I poziva sve do povlacenja preko Albanije. Kasnije ju je zamenila francuska puska Label M.1886/93, koja je pos vojim karakteristikama bila daleko iza cuvene Mauzerke.

 

_MG_6751.jpg

 

_MG_6752.jpg

 

_MG_6754.jpg

 

_MG_6755.jpg

 

_MG_6758.jpg

 

Moja zena je tek ovde pocela da shvata, sav uzas mesta na koje sam je doveo.

 

_MG_6761.jpg

 

_MG_6764.jpg

 

_MG_6776.jpg

 

_MG_6777.jpg

 

_MG_6778.jpg

 

Nemacka PT puska Mauzer 13.2mm cal. prvo nameski proizvedeno protivtenkovsko oruzje.

 

_MG_6782.jpg

 

_MG_6785.jpg

 

IMG_1166.jpg

 

IMG_1167.jpg

 

IMG_1168.jpg

 

IMG_1170.jpg

 

IMG_1175.jpg

 

Neki put i kanapce mora da se preskoci  ;D (zabrane postoje da bi se krsile  :D)

 

IMG_1178.jpg

 

IMG_1183.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Douaumont ossuary - spomen kosturnica u kojoj su sahranjeni ostaci onih koji su pali u kovitlacu Verdenske bitke - ''Verdenske masine za mlevenje mesa'' kako su je vec tada prozvali.

Bitka je trajala od 21.februara 1916-11.decembra 1916 (Prva bitka za Verden)

U sveopstoj klanici u kojoj je sa obe strane na prostoru 20km2, masovno upotrebljena artiljerija svih kalibara (preko 36 miliona artiljerijskih zrna),bodljikava zica,bojni otrovi (fozgen,difozgen) a prvi put su masovno upotrebljeni i bacaci plamena za ciscenje rovova i bunkera.

Celokupna teritorija prerovana je vise puta do dubine od 8 metara.

Francuske zrtve su oko 262000 mrtvih i nestalih (216000 ranjenih) a nemacki 142000 mrtvih (187000 ranjenih).

Posto zbog konstantnog artiljeriskog baraza i pesadijskih jurisa nije postojala mogucnost da se adekvatno sahrane mrtvi (granate su rovale zemlju i ''mesale'' zive sa mrtvima) zavladale su i bolesti, koje su kosile koliko i protivnicki mitraljezi.

Mesecev pejsaz bez icega zivog, zatrovan oblacima bojnih otrova. Velika kaljuga posuta poluraspadnutim kosturima i delovima oruzja i uniformi koje vire iz zitkog blata.

Potpuna vizija pakla.

Samo.....Francuska nije popustila.

U ovom izrovanom paklu, njeni najbolji sinovi zaustavili su neprijatelja bukvalno svojim telima.75% celokupne francuske vojske proslo je kroz klanicu Verdena. Iako izmesani sa delovima tela svojih saboraca,iscrpljeni od nedostatka vode i hrane, bez sna, u oblacima otrovnih gasova i pod konstantnim udarom najteze nemacke artiljerije, oni su sa bajonetom na pusci i granatom u ruci, docekivali neprijatelja i borili se kao lavovi za svaki pedalj svoje otadzbine.

Kada se rat zavrsio, bilo je skoro nemoguce identifikovati francuske i nemacke zrtve. Svi koje su mogli da pronadju, sahranjeni su u zajednicku kosturnicu, njih 130000. Ispred su grobovi 14637 francuskih identifikovanih boraca. Ostaci jos 100000 zrtava se nalaze jos uvek sirom bojista, i jos uvek ih pronalaze.

Sama zemlja je bila toliko denivelisana i zatrovana, da nije vise bila pogodna za poljoprivredu pa je preko celog bojista zasadjena suma.

 

Sama kosturnica ostavlja na posetioca bolan i tezak utisak. Sve je veoma monumentalno, sa grbovima svih francuskih departmana i americkih drzava (amerikanci su se na ovoj teritoriji borili u periodu 1917-18). Visoka betonska kula u kojoj se svaki korek na neki cudan nacin cuje,suzava svoje stepeniste ka vrhu tako da sticete utisak kako je bilo i samim vojnicima u rovovima. Na vrhu se nalazi zvonik i ''svetionik mrtvih'' koji nocu sija iznad bojista.

Fotografisao sam samo centar same kule posto je fotkanje unutar ossuaryja najstroze zabranjeno, iz postovanja prema poginulima.

U prizemnom delu kosturnice nalaze se dva ogromna hodnika koje po celoj duzini prekrivaju plocice sa imenima francuskih vojnika palih na Verdenu. Citajuci ova imena, godine rodjenja (godina smrti je uglavnom ista) pocinje da vam se steze grlo,jeza prolazi kroz citavo telo a suze same da naviru.Nesto slicno se oseti kad se udje u Zejtinlik u Solunu.

Na krajevima ovih holova nalaze se mesta gde mozete odati postu ovim herojima.

Zapalio sam svece i za njih, i za njihovu srpsku bracu po oruzju, koja u isto vreme 1916 masovno ginula na planinskim vrhovima Kajmakcalana.

I jedni i drugi su se borili sa istim puskama i bombama u rukama, tukuci se sa istim neprijateljem i ginuci sa istom nesebicnom ljubavlju prema Otadzbini.

Sa spoljne strane ossuaryja, u prizemnom delu nalaze se prozori, kroz koje se mogu videti kosti palih vojnika. Ja sam za ovo znao pa sam na vreme zamolio suprugu da me saceka kod motora. Hteo sam da je sacuvam od ovog sokantnog prizora, ali nisam znao da ce na mene ostaviti tako snazan utisak.

Definitivno mislim da je neimar koji se setio ovog detalja prilikom projektovanja spomenika, pogodio sustinu.

Prizor vas toliko sokira, sva ona imena koja ste videli unutra,dobiju lica,ruke, noge....postanu zivi ljudi koji su nekad voleli,stvarali,bili isti kao vi koji ih gledate kroz to parce stakla.... a sada su samo gomila kostiju, raznetih i izmesanih u jednoj uzasnoj tragediji. Gledajuci njih, shvatite koliko je rat jedna velika glupost i besmisao, pogotovu kada ste sigurni da oni koji ratove i ''zakuvavaju'' sigurno ne leze medju ovim mucenicima.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Douaumont_ossuary

 

_MG_6798_resize.jpg

 

IMG_1185.jpg

 

_MG_6800_resize.jpg

 

_MG_6802_resize.jpg

 

_MG_6807_resize.jpg

 

_MG_6808_resize.jpg

 

_MG_6809_resize.jpg

 

_MG_6825.jpg

 

_MG_6826.jpg

 

_MG_6827.jpg

 

_MG_6832_resize.jpg

 

_MG_6833_resize.jpg

 

_MG_6837_resize.jpg

 

_MG_6840_resize.jpg

 

17-mitailleurgroep-verdun.jpg

 

deadbodies.jpg

 

French_87th_Regiment_Cote_34_Verdun.jpg

 

German_dead_at_Verdun.jpg

 

LePaysdeFrance-Verdun026.jpg

 

verdun.jpg

 

verdun1916.jpg

 

verdunfacts.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Pa da počnemo.Fotke , s obzirom na alat sam očekivao puno bolje!  :P

 

Daj malo konkretnije.Od obicnog pu-pu covek tesko sta moze da ispravi ili nauci. :)

Sta ti najvise smeta?Losa dinamika boja, mutne slike van fokusa,bezivotno nebo..... ???

1/3 okacenih fotki je uhvacena sa idiotom Canon SD 850IS sa motora u pokretu,1/3 u tamnim zatvorenim prostorijama sa slabim vestackim osvetljenjem i bez blica....

Za ostale su uslovi bili kao da sam slikao fjordove pri idealnom vremenu i svetlu, pa ako se na njih odnosi kritika onda OK.

Pustao sam odvratni photobucket da sam siluje i kompresuje slike, posto svoje cuvam u daleko vecem formatu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Sjajno! :o :o :o 

 

Josh,josh!

 

Hvala na podrsci. Ti si me jos prosle godine pitao sto ne okacim slike sa puta, pa se secas da sam ti odgovorio da se plasim kako bi moja opsednutost istorijom ''podavila'' pola foruma.  ;) ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Šmajsere,

 

Tvoja žena ima svako pravo da podigne tužbu protiv tebe. Verujem da bi neki eminentni psiholozi u tvom ponašanju pronašli atavistički otisak nastao detaljnim proučavanjem istorije, sa odmorima između ratova, ah ti dosadni periodi mira... Iskreno verujući da je Istorija jedna velika puzla slagana od deteta iz zemlje bez vremena, Šmajser se nadao da će u njegovom sledećm životu iz prve ruke osetiti sve one mirise bojišta koje tao verno opisuje u ovom putopisu. Neki pomenuše da je ovo više putoslik, može biti, ali kao u teoriji o stripu, gde je prava priča sakrivena u onim delovima belihi linija između slika, ja iskreno verujem da je Šamjser ciljano dozirao slova za one koji poznaju delove vremena u koje je on otišao motorom. Hvala ti profesore što si uspeo da taj divni smrad bojišta, te generalije i sitnice koje si paralelisao sa našim prostorima, pažljivo sakrio iza "loših" slika, time potvrđujući moju teoriju da nije cveće ono što si želeo da pokažeš, nego sastav tog plodnog tla ispod šume koju su zasadili na istoriji.

Ako je putopis slika emocija koje putnik doživi vozeći se, ja sam siguran da je ovo samo površina koju je Šmajser zagrebao, a da bi o njegovim emocijama mogla da se napiše knjiga. Ipak, knjiga bi verovatno bila napisana Markesovim stilom, enciklopedijskim rečnikom, sa željom da Goebbels radi marketing, a vreme za takvu knjigu je idealno jer je većina onih koji su preživeli svetske ratove staro i ne bi čitalo tu brutalnu eksploziju slomljnih kostiju i krvi i blata. Ja bih svakao voleo da pročitam tu knjigu, srećan što čitam rat iz prve ruke. Ločigno je, ipak, da je tvoja žena mogla i bolje da provede godišnji, da ode u Pariz, da ide u binograde, da jede sireve i uživa u Azurnoj Obali. Umesto toga, ti je odvedeš u bunker i verovatno je ubediš kako je sve to lepo :) Treba da te tuži.

 

najzli

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 541 postova
  • Lokacija: Zagreb

Pa da počnemo.Fotke , s obzirom na alat sam očekivao puno bolje!  :P

 

Daj malo konkretnije.Od obicnog pu-pu covek tesko sta moze da ispravi ili nauci. :)

Sta ti najvise smeta?Losa dinamika boja, mutne slike van fokusa,bezivotno nebo..... ???

1/3 okacenih fotki je uhvacena sa idiotom Canon SD 850IS sa motora u pokretu,1/3 u tamnim zatvorenim prostorijama sa slabim vestackim osvetljenjem i bez blica....

Za ostale su uslovi bili kao da sam slikao fjordove pri idealnom vremenu i svetlu, pa ako se na njih odnosi kritika onda OK.

Pustao sam odvratni photobucket da sam siluje i kompresuje slike, posto svoje cuvam u daleko vecem formatu.

 

Previše ih je dokumentarnih,da ih tako nazovem.Recimo one tipa Creperie,dakle hvatanje momenta,bi trebale biti češće.Dobro kažu znalci,alat te ne ćini fotografom.Ali mlad si ti još,naučit ćeš.Mjenjaj kutove,objektive...ili idi do Norveške,na tim fotkama nitko ne gleda kompoziciju , nego samo zinu ...  ;D

Stječem dojam da sise prije puta puno više posvetio treniranju portret i akt fotografija...  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

Momci, uzivajte u casu profesora Stojanovica. Ovaj putopis, ako ne najbolji (medju najboljima sigurno jeste), je sigurno drugaciji od svih dosadasnjih. ja ga citam sa gustom i uzivanjem, istim onim kakvim citam i putopis Putevima i džadama Male Azije i Bliskog Istoka.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Šmajsere,

 

Tvoja žena ima svako pravo da podigne tužbu protiv tebe.

... Ločigno je, ipak, da je tvoja žena mogla i bolje da provede godišnji, da ode u Pariz, da ide u binograde, da jede sireve i uživa u Azurnoj Obali. Umesto toga, ti je odvedeš u bunker i verovatno je ubediš kako je sve to lepo :) Treba da te tuži.

 

najzli

 

:D :D  Iskreno se nadam da ce ti Gdja. Smajser umesto tuzbe vratiti milo za drago !  ;D ;)

 

Profesore, hvala ti za ovih 6 predivnih casova istorije !!!  :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Beograd

Šmajsere,

 

Tvoja žena ima svako pravo da podigne tužbu protiv tebe.

... Ločigno je, ipak, da je tvoja žena mogla i bolje da provede godišnji, da ode u Pariz, da ide u binograde, da jede sireve i uživa u Azurnoj Obali. Umesto toga, ti je odvedeš u bunker i verovatno je ubediš kako je sve to lepo :) Treba da te tuži.

 

najzli

 

:D :D  Iskreno se nadam da ce ti Gdja. Smajser umesto tuzbe vratiti milo za drago !  ;D ;)

 

Profesore, hvala ti za ovih 6 predivnih casova istorije !!!  :)

 

 

 

kojih 6....u jeee busmane ala ti brzo citas  ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1664 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kilo Smor L8

Jako lepo i zahtevno putovanje protkano velikom kolicinom tuge i bola onih koji su stradali u svim besmislenim ratovima.Trebalo je ovo izdrzati i nesebicno preneti drugima!

Smajseru hvala ti za ovo istorijsko prosvetljenje, svaka cast  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

Najzli, svaka cast! Ne secam da mi je neko toliko ''pronikao'' u misli kao ti u svom komentaru. Koliko me je obradovao toliko me je i uplasio. Nije jednostavno kad shvatis da postoje ljudi, koji iz samo nekoliko procitanih redova mogu da te ''shvate''. ;)

 

Verujem da bi neki eminentni psiholozi u tvom ponašanju pronašli atavistički otisak nastao detaljnim proučavanjem istorije, sa odmorima između ratova, ah ti dosadni periodi mira... Iskreno verujući da je Istorija jedna velika puzla slagana od deteta iz zemlje bez vremena, Šmajser se nadao da će u njegovom sledećm životu iz prve ruke osetiti sve one mirise bojišta koje tao verno opisuje u ovom putopisu.

 

Ja licno verujem da je taj ''atavisticki otisak'' nesto sa cime se radjas. Secam se problema koje sam imao, kada sam jos kao klinac shvatio pozadinu ''Bitke na Neretvi'' i pri poseti samog mosta (eskurzija nagradjenih u takmicenju Tito-Revolucija-Mir  :D), pitao vodica kakva je to herojska bitka za ranjenike, u kojoj su svi ranjenici izginuli, a izvukao se samo drug Ceda & VS  ;)>:( :o

Mirise bojista sam ''osetio''. Za mene je V Strom isto sto i Vremenska Masina iz istoimenog filma snimljenog po knjizi  ''Time machine'' HG Wellsa. Omogucava mi da na kratko osetim vreme,mesto,zvuke,mirise ali i uzase mesta koja me zanimaju. Kada sam tamo, ja nemam prestavu da sam u (za mene dosadnom i bezlicnom) 21.veku.

Shvatio sam da me motorcikl zbog potpune ''izlozenosti'' i lepom i ruznom (kisa,vetar,Sunce,prasina,mirisi,smrad itd) + sam rizik putovanja na necem tako suludo nesigurnom kao sto su dva tocka spojena komadom metala - mnogo lakse i brze dovodi do stanja kada se u glavi odvojim od ovovremenskih tricavih problema, i spojim sa vremenima,dogadjajima i zemljama u koje trenutno posecujem.

 

Neki pomenuše da je ovo više putoslik, može biti, ali kao u teoriji o stripu, gde je prava priča sakrivena u onim delovima belihi linija između slika, ja iskreno verujem da je Šamjser ciljano dozirao slova za one koji poznaju delove vremena u koje je on otišao motorom. Hvala ti profesore što si uspeo da taj divni smrad bojišta, te generalije i sitnice koje si paralelisao sa našim prostorima, pažljivo sakrio iza "loših" slika, time potvrđujući moju teoriju da nije cveće ono što si želeo da pokažeš, nego sastav tog plodnog tla ispod šume koju su zasadili na istoriji.

Trudim se da informacije doziram bas u kolicini koja ne bi ''zagusila'' nekoga ko je upoznat sa istorijom mesta o kojima pisem,a verujem da je takvih medju onima koji imaju dovoljno znanja da dodju do ovog putopisa  najvise.

 

Ločigno je, ipak, da je tvoja žena mogla i bolje da provede godišnji, da ode u Pariz, da ide u binograde, da jede sireve i uživa u Azurnoj Obali. Umesto toga, ti je odvedeš u bunker i verovatno je ubediš kako je sve to lepo :) Treba da te tuži.

 

Potpuno se slaze sa tobom! ;D ;D Ovo je jos ''Diznilend'' za mesta na koja sa me posle vodio  ;D ;D Jos je drze ''utisci'' sa puta pa zna cesto da  zaplace iz cista mira  :o ;):D ;D

Salu na stranu....bilo je tu i sampanjca i sireva i ostalih francuskih djakonija. Bar u Francuskoj covek ne moze da ostane gladan.

I Ajfelovu kulu je videla. Istina, samo sa motora u punoj brzini  ;) Pariz i onako trazi minimum dve nedelje za obilazak, te smo ga ostavili za neku ''formalnu posetu''.

 

Previše ih je dokumentarnih,da ih tako nazovem.Recimo one tipa Creperie,dakle hvatanje momenta,bi trebale biti češće.Dobro kažu znalci,alat te ne ćini fotografom.Ali mlad si ti još,naučit ćeš.Mjenjaj kutove,objektive...ili idi do Norveške,na tim fotkama nitko ne gleda kompoziciju , nego samo zinu ...  ;D

Stječem dojam da sise prije puta puno više posvetio treniranju portret i akt fotografija...  ;D

Dragi moj Doctore...ne vara tebe dojam. Stari si ti perverznjak, koji lako zna da oseti iz kvaliteta kompozicije, sta ''mladi autor'' vise voli da kadrira i na cemu je vezbao.

Hteo sam i ja malo da mu dam po ''hvatanju momenta'' cak sam i legao na isto ono mesto gde se Robert Capa valjao po Omahi '44 te....ali dzaba. Nije bilo nikoga da raspali sa MG 42 po meni, a ni onih lososa sto skacu ko blesavi uzvodno, nema u Loari. ;D

Mora se ici u zemlju Vikinga.

 

Koji je to Canon koji se widi na par fotki ?

 

40D + 17-40L  Nisam imao hrabrosti (ni mesta) da ponesem i 70-200mm 2.8L a trebao sam. Svaka skola se placa.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Šmajsere,

 

Tvoja žena ima svako pravo da podigne tužbu protiv tebe.

... Ločigno je, ipak, da je tvoja žena mogla i bolje da provede godišnji, da ode u Pariz, da ide u binograde, da jede sireve i uživa u Azurnoj Obali. Umesto toga, ti je odvedeš u bunker i verovatno je ubediš kako je sve to lepo :) Treba da te tuži.

 

najzli

 

:D :D  Iskreno se nadam da ce ti Gdja. Smajser umesto tuzbe vratiti milo za drago !  ;D ;)

 

Profesore, hvala ti za ovih 6 predivnih casova istorije !!!  :)

 

 

 

kojih 6....u jeee busmane ala ti brzo citas  ;D ;D

 

Palio sam sa nekih casova, pa taman da nadoknadim.  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

40D, ako EXIF ne laže...

I na njemu EF 17-40L...

 

 

P.S. Ima par ok fotografija, kuburis sa horizontima i kadrovima, ali ovako obimna reportaza ne moze biti losa. Nice! ;)

I da, ove fotografije uz ovaj putopis zahtjevaju bar minimum obrade, samo resize nije dovoljan za potpun uzitak...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja