Jump to content

Moto Zajednica

Curenje ulja oko poluge mjenjaca

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 168 postova
  • Lokacija: Brod
  • Motocikl: Yamaha FZ750

Pozdrav, prije par dana pocelo mi  je curiti ulje iz poklopca presnjeg lancanika, skinuo sam ga i nisam bio siguran sa li curi oko poluge biraca brzina ili oko poluge od hidraulicnog kvacila pa sam oba semeringa zamijenio 

Curenje je prestalo nekih 7 dana i sad je opet pocelo ali sam siguran da je oko poluge koja ide iz mjenjaca, moguce da ja nisam dobro ocistio masnocu prije stavljanja novog semeringa ali me buni to sto poluga ima malo vise lufta lijevo- desno pa ne znam da li je to dobro ili zbog toga curi ?

Radi se o yamaha fz750

Hvala unapred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Po svemu sudeći problem je unutra. Može biti da se pojela čaura kroz koju prolazi osovina poluge...a desi se da bude oštećena i sama osovina. To što uspevaš da je mrdneš levo-desno je upravo to. Tako prilikom pomeranja nateže semering, jer se ne kreće u osi.

Dešava se isto tako i da od starosti otvrdli semering "upiše" trag u osovinu oko koje je postavljen....pojava koja se pojavljuje i drugde...na osovinama pumpi, osovinama točkova, radilicama itd.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Pozdrav, prije par dana pocelo mi  je curiti ulje iz poklopca presnjeg lancanika, skinuo sam ga i nisam bio siguran sa li curi oko poluge biraca brzina ili oko poluge od hidraulicnog kvacila pa sam oba semeringa zamijenio 
Curenje je prestalo nekih 7 dana i sad je opet pocelo ali sam siguran da je oko poluge koja ide iz mjenjaca, moguce da ja nisam dobro ocistio masnocu prije stavljanja novog semeringa ali me buni to sto poluga ima malo vise lufta lijevo- desno pa ne znam da li je to dobro ili zbog toga curi ?
Radi se o yamaha fz750
Hvala unapred
Мислиш на аксијални луфт? Ако тако мислиш то је нормално. Увечани радијални луфт упропаштава семеринг или такозвани "горе доле" и неке друге ствари додуше. Осовина мора бити чиста и мазна, сваки рис/ожиљак глоџе семеринг и исти брзо попусти. Ја сам целе агрегате растурао до шрафа да би огланцао рукавце које је оштетио "стручњак" при скидању старих семеринга. Провери унутрашњи притисак агрегата док ради, да није иберлауф запушен случајно?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Провери иберлауф, дали док агрегат ради кроз црево слободно излази ваздух. Ево данас шта се десило са семерингом радилице овом кваду јер је "стручњак" неки преломио црево иберлауфа од машине до филтер кутије.18fca50eba39e15754424bda84643e47.jpg

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Meni se to isto desilo na mom Suzukiju, nije mnogo curilo, po neka kap, al gde god stanem - ostane par kapi dole. Nađem po katalogu, neko mali semering, al debeo, skoro ceo santimetar, kupim ga, uzmem da promenim i tom prilikom vidim da je osovina malo nažuljana ( verovatno je neko nekad menjao, pa oštetio ). Ja sam to malo išmirglao, al valjda ne dovoljno jer je mnogo nezgodno šmirglati osovinu koja je u rupi a tesan prostor . Naravno da je nastavilo da kaplje. Sad sam nabavio dva semeringa , al duplo tanja ( oko 4,5 mm ), pa ću probati da njih stavim . 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Meni se to isto desilo na mom Suzukiju, nije mnogo curilo, po neka kap, al gde god stanem - ostane par kapi dole. Nađem po katalogu, neko mali semering, al debeo, skoro ceo santimetar, kupim ga, uzmem da promenim i tom prilikom vidim da je osovina malo nažuljana ( verovatno je neko nekad menjao, pa oštetio ). Ja sam to malo išmirglao, al valjda ne dovoljno jer je mnogo nezgodno šmirglati osovinu koja je u rupi a tesan prostor . Naravno da je nastavilo da kaplje. Sad sam nabavio dva semeringa , al duplo tanja ( oko 4,5 mm ), pa ću probati da njih stavim . 
Отвориш декло и добијеш слободан простор за шмирглање.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ne može da se otvori deklo - nema posebnog poklopca, rupa je u donjem delu bloka. Jedino možda da osovinu izvučem na drugu stranu, pa onda da je obradim ( ispoliram, il nabacim neki materijal pa obradim na strugu ) . . . 

suzuki-gs400-1979-n-e01-e02-e04-e17-e18-e21-e22-e24-e25-e30-e34-e39-gear-shifting_bigsue0046fig-18_89eb.gif

suzuki-gs400-1979-n-e01-e02-e04-e17-e18-e21-e22-e24-e25-e30-e34-e39-crankcase_bigsue0046fig-4_d06b.gif

oil-seal_big0928512002-01_785a.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 168 postova
  • Lokacija: Brod
  • Motocikl: Yamaha FZ750

I ovaj semering je deblji, mene muci to sto kad sam ga kupio nije nista curilo vozio sam jedno 300km do kuce i posle ga rastavio (cafe racer prerada)  , stojao je agregat tako jedno 2,5 mjeseca dok sam ja farbao ostalo i prilagodjavao , na agregatu je jedino mijenjano ulje i filteri i stelovani ventili i to je sve. I brzo posle sastavljanja je pocelo curiti i eto sad promjenio pa opet posle 7 dana. Provjericu iberlauf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

kod semeringa u potpuno istoj dimenziji imaš različitih dimenzija kad se meri.

To zavisi od namene semeringa.Najtešnji su semerinzi visokog pritiska.Znači dimenzija semeringa je ustvari tačna mera spoljne i unutrašnje rupe na onom delu gde se ugradjuje semering a ne samog semeringa.Njegove dimenzije zavise od namene -kolko treba da je tesno i čemu služi.

ako je osovina malo pojedena jedno od rešenja je staviti semering visokog pritiska

Ima sremskim Karlovcima proizvodjač semeringa i može kod njega sve da se raspita i  da se napravi veoma jeftino

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Koje godište je motor i koje ulje si sipao? Ako je stariji motor a ulje full sintetika, može biti i do toga. starija godišta su konstruisana za mineralna ulja koja su gušća od sintetičkih

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Čak i za slučaj da je sipano ovakvo ili onakvo ulje ono tuda ne sme da izlazi.

Što se pritiska u karteru tiče...to otprilike znači da je ovaj problem još i najmanje o čemu treba brinuti. Pride, semering je tako konstruisan...ako je takav stavljen, da trpi i praktično reaguje na pritisak sa strane gde je opruga na usni. Ako je kojim slučajem okrenut tako da je opruga spolja...neće valjati. Na tim mestima budu često semerinzi sa duplom usno. 

Uglavnom, ja tipujem na ovo što već rekoh ranije...a za kvalitetno rešenje će morati nešto i da se rasturi.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Prilikom montaže tih semeringa treba biti pažljiv jer mora semering da se prevuče preko nuteva na kraju osovine ( za polugu menjača ) da ga ti nutevi ne bi oštetili.  Ja sam bio namotao preko njih jedan sloj staniola i nauljio ga da semering lakše pređe. Računao sam, bolje da se malo raširi dok pređe to ( ima oprugu koja će ga opet stisnuti ), nego da se ošteti na nut . 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 168 postova
  • Lokacija: Brod
  • Motocikl: Yamaha FZ750

Sipano je castrol 10w40 polusintetiko ulje. Najvjerovatnije da sam ja ostetio semering jer i nisam bio toliko pazljiv ali har onda ne bi odma. Urilo a ne tek posle 10 dana ? Iberlauf cu provjeriti sutra , zanima me da li je moguce da ga iltter kutija gusi pa da cijevo iskopcam iz filter kutije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 168 postova
  • Lokacija: Brod
  • Motocikl: Yamaha FZ750

Sad sam iskopcao crinevo i kad stavim prst nista ne osjetim da duva, mozda skroz skroz malo ali i to mi se sigurno cini    I. Kad dam gas isti slucaj

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

На поклопцу вентила стоји иберлауф и мислим да се допунски растура четвртаста плочица. Кад њу макнеш видиш какво је стање.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 168 postova
  • Lokacija: Brod
  • Motocikl: Yamaha FZ750

Ne znam onda da li mislimo na isto, kod mene na poklopcu ventila nema nista, ja sam raskacio crijevo koje je bilo iznad dekla kvacila koje se spaja u filter kutiju , deblje cijevo mislio sam da je to iberlauf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Jeste to je, ne mora striktno da bude na poklopcu ventila. I meni je na xj600 bio tu iberlauf. Ali ako si ga tu otkacio onda bi trebalo da duva iz dekle a usisava iz creva dok radi motor.

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja