Jump to content

Moto Zajednica

Aprilia RS 125 Moje Dvogodisnje Iskustvo :)

Recommended Posts

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia RS 125

Ehhh ovako, pre nego sto krenete da citate, prvo cu da kazem zasto kako i kuda, pa cu da nagrdim motor pa da kazem sta sam sve radio na motoru, sta su boljke, sta su prednosti, i moj neki pogled na celokupno stanje Aprilia na trzistu barem ovom nasem balkanskom, pa ajde da ne smaram vise pa da pocnem, nadam se da cete procitati sve jer iako je poduze krajnje je poucno :)

 

Pocecu od toga da sam motor kupio iskljucivo jer devojke koje sam jurio su volele motore, i u najmanju ruku da kazem kupio sam da bih impresionirao ili ne znam ni ja sta mozak prosecnog 17 godisnjaka ne razmislja mnogo o cemu sem o ... mislio sam da ako kupim motor da ce one mene juriti i vise cu im se svidjati, (a i kao klinac imao sam neke zelje za motorima ali kada sam pao sa dedinog automatika brzo me je sve proslo),  odmah da kazem ako zato zelite motor zbog devojaka  zaboravite na to. Kazem vam to iz licnog iskustva.


Znaci motor sam hteo kupiti sa 17god, znao sam da ce moji biti maksimalno protiv toga, zato im i nisam rekao moj plan(dugogodisnji :D) Poceo sam da skupljam pare zime 2018te , imao sam neke nacine prodaje za vise od onog sto sam kupio, znaci kupim jeftinije sredim i prodam za vise, tipa(racunari,playstation,psp,xbox,komponente ma svasta) Uglavnom ubrzo sam shvatio da necu brzo skupiti pare jer je profit bio dobar ali u proseku trebalo je tipa mesec dana da se proda nesto, i ja ne budem lenj, krenem da radim svakakve poslove,(uglavnom nesto u krugu blize i sire porodice) i to nije upalilo, nemojte me pogresno shvatiti ali za 3 meseca ja nisam skupio ni 100e, ali volja me nije prolazila, malo po malo doguram ja do Playstationa 4 i prilicno dobrog racunara, i skapiram da ako prodam to imacu 500-600eura, e sad to je potrajalo, dosao je letnji  raspust ja sam svaki dzeparac stekao, nisam izlazio niti se provodio i slicno, imao sam jedan cilj u glavi a to je motor, leto je doslo pa samim tim i sezonski letnji poslovi (robija), I ja pametan nadjem se sa nekim tipom sto vodi radnike nateram ga nekako da me ubaci da radim jer treba da imam 18 god da bih radio na nekoj plantazi borovnica ili vocnjaku nisam siguran kako se tacno kaze, i ubaci me covek, 21 juna. E sad u tom trenutku ja imam 150-200eura u steku, i stavio sam na prodaju ps4 za 200e i racunar za 300e i ubrzo ih prodam u julu, E sad dnevnica je bila u pocetku 1780din, pa su posle pojacali na 1920din, i ja racunam, trebalo bi mi otprilike 1100eura da sve skrpim (motor, i oprema), I racunao sam da bi mi trebalo 9 nedelja sa startnom dnevnicom pa se to posle povecalo pa vise i nisam znao. E sad da vam docaram, 8 sati dnevno 40stepeni, nije se radilo kad je kisa, i ja tamo ostanem od 21juna do kraja jula. I na kraju nekako skrpim 1000eura, jer sam se i malo provodio i pio, i da vas ne smaram.  Sad da vam kazem zasto Aprilia i kako, kada sam imao 13-14 godina, drugaru je cale uzeo u zameni apriliu af1, i znam da je isla ko blesava, i da je bio glavna faca u skoli (osnovnoj, znam nema dozvolu itd. ali malo je ovo mesto pa se svasta moze), i vozio je jednu devojku koju sam ja gledao duze vreme ali nikad nisam smeo nista da joj kazem itd. i sad mozete zamisliti mene koliko sam pucao od ljubomore, naravno niko nije znao pa ni on da se ona meni svidja itd. Sad da se vratimo na pocetak, prvi mtoor koji mi je pao napamet je bas ta aprilia af1, ali posto znam da je motor zakucao kod drugara poceo sam da gledam novije verzije sa rotax 1`22 motorom i meni se generalno svidi izgled motora, nisam nerealan da pocnem na 600cc jer ipak koliko god bio mlad i napaljen nisam glup i blesav da kupim nesto ozbiljno za prvi motor, i tako se ja odlucim ma uzimam Apriliu i kraj! Milion ljudi me je savetovalo da ne uzimam ali gotovo je ja sam odlucio.

 

Znaci ja sad imam 1000eura koje mi gore u dzepu za motor, gledam ja oglase u JULU!!! I vidim da nema nijedna blizu mene, doduse bila je jedna u Backoj Palanci ali covek je trazio 1000e ja sam nudio 950e jer mi je trebalo 50e za kombi da angazujem da dodjem po motor, ali covek odbija i nece i ja na kraju odustanem. I tako jedan dan ja gledam kupujemprodajem i odlucim sto ne bih upisao apriliu mozda ima nesto osim polovnihautomobila, i tako je i bilo, jedna crvena u Somboru vodi se na 50cc i ima trajnu registraciju, i ja naravno zovnem rekoh docu da je vidim pa mozda i iuzmem, sad kad pogledam boze kolika sam ja ovca bio, pa ne da su me preveslali zednog preko vode, nego ne znam ni za poredjenje, na oglasu je trazio 1200e, ja rekoh ma idem kad mu pokazem 1000e kesa izgubice se covek, i nista ja sa drugarom sednem u auto i gas do tamo, i vidim je, rekoh sebi covece to je to, nema dalje, ovo je pocetak mog uspeha sa devojkama sve je vredelo, ali nije.

 

Neiskusan, mlad, napaljen, sam, dosao sam da gledam motor kod dva brata koja su drzala polovne delove za tomose, sad kad pogledam crvenih svetala je bilo svuda, rastavljenih motora, starih tablica, pa i sama Aprilia nije imala iste srafove, far je bio odvaljen iz lezista, pitao sam ga ajde upali motor, on kaze ma prazan akumulator nisam dugo vozio, moras me pogurati pa ce upaliti iz prve, i ja budala ga poguram i motor upali, ja rekoh ma to je to imam nesto kesa kupicu ja akumulator nema u ovaj motor ulaganja sem u akumulator i taj far da zalepim sa dvokomponentim lepokom. I ja iskesiram 1000eura i uzmem je, oni se ponude da je dovezu nazad do mene ja rekoh full, nemoram se cimati sad. Oni meni donesu motor, igrom slucaja imao sam punjac za akumulatore kod dede odem po to i stavim kaumulator da se puni. Punio se jedno sat vremena ja rekoh dosta je upalice sad kad motor stvarno upali, posto mi je trebalo prethodno 20min da skapiram kako se pali i da je prekidac za paljenje obrnut. I motor upali, ljudi moji, ja na 7om nebu, odmah gas u centar da se vidi da sam uzeo motor, ali tu vec nastaju problemi...

 

Problemi i problemi i samo problemi....

 

Prva stvar, Kvacilo nije radilo kako treba, nije bilo nastelovano aj da kazem. Stisnem kvacilo on ne zaustavi motor vec samo nastavlja da ide... ja rekoh ma nije to nista nastelovacu ja to... bitan je vetar u kosi dok vozim, nista drugo...

 

Druga stvar, Pa cekajte ljudi gde cu ja sa motorom, kuci se nesmem pojaviti ubice me na mestu, au pa svi su me vec videli da vozim znaju da sam ja nemam kacigu...

 

Vratim se ja nazad kod drugara rekoh ajde bre da sakrijemo ovo par dana pa cu se snaci imam ideju gde bih mogao da ga stavim... kad ono zvono zvoni neko je pred vratima...

Otvara moj drugar kroz smeh, kaze verovatno je komsija doneo brusilicu nazad, kad ono moj cale...

1...2...3... Tisina, ma ni muva da se cuje, moj strah se osetio kroz vazduh i noge su mi se odsekle, drugar ga gleda cuti i on, kapira sad ce nas zapaliti zajedno sa motorom.

On prilazi meni, ja vec vidim samar dolazi ima da me baci na vma 15 dana u komi cu biti, on kaze ajde da probam to cudo, ja drhtavim glasom kazem kvacilo lose odvaja nije za voznju, on meni

a za divljanje kroz centar dobro odvaja. Sedne on na motor (2.02 120kg) i naravno upali ga provoza jedan krug ostavi ga sedne u auto i kaze kreci kuci. Ja se pozdravim sa drugarom i sa zivotom ujedno, i krecem kuci bez razmisljanja, ulazim u dvoriste uterujem motor, i cujem njega kako zove moju majku, i govori  (ime) dodji ovamo, ona dodje, i  on, sin ti je kupio smrt sad se pozdravi sa njim jer on nece jos dugo biti sa nama gde smo zgresili mi da mi je znati, i majka vrisne u plac... Ja odvojen od zivota na ivici suza, nisam nista rekao, i samo sam cuo njegov glas, sutra da si ga vratio odakle si ga uzeo ne interesuje me nista sta i kako i pare ces meni dati posto ne znas da ih trosis kako treba... ja vec u glavi, sedam na motor izlazim iz dvorista i nikad se vise necu vratiti kuci, motori su sada moj nacin zivota. Ali nisam to uradio, parkirao sam motor, otisao u sobu i bukvalno gledao u tacku na zidu narednih 6 sati razmisljajuci gde sam ja pogresio kao njihov sin, zasto mi ovo rade, zasto niko nije ponosan na mene i moju odlucnost da sa 17god kupim nesto ozbiljno sebi, prvi u drustvu i u selu od moje generacije... negde posle tih 6 sati sam bukvalno pao iscrpljen i zaspao, probudio sam se ujutru i video caleta kako sedi na terasi gleda u motor i pije kafu, zove prijatelje mehanicare da dodju da vide sta sam uzeo, ja sednem za sto i on me pita koliko je kubika ja pokazem saobracajnu a ono registrovano kao rs 50, ja kazem pa 50kubika 7 konja. On skapira da je ovo ustvari apenac sa plastikama napravljen da izgleda kao ozbiljan motor, i nekako mi dozvoli da ga zadrzim. Dodje jedan mehanicar cuti ne govori nista, skapirao da je krs teski, dodje drugi kaze odlican je ovo motor i masina cisto da me utesi i da smiri situaciju jer poznaje mog caleta. I to nekako tako prodje...kroz pogibiju sve prodje, ali sustina je tu motor je konacno moj, naravno tu odmah ide slikanje i kacenje na instagram, jer da li si zapravo kupio ista ako to nisi stavio na instagram. Celo selo pocne da prica kako mi je cale kupio motor, kako sam ja tatin sin, kako ovo, kako ono, ali to zapravo nije bilo tako, cesto kad sam govorio da cu kupiti motor svi su mi se smejali, sprdali se, govorili ako ti kupis motor ja cu voziti najnoviju a8, i ja sam cesto upadao u sukobe naravno verbalne, tipa videces kad kupim motor docicu do tvoje kuce da ti provozam sestru do coska itd... Svi se sprdaju a ja sve blizi svom cilju, tu noc odem ja opet u centar dekintiran, imam tipa 150din za kafu i naravno parkiram motor ispred lokala da svi oni sto su mi se smejali sad crknu od muke, i znam da su crkli, mnogi su mi i iprisli trazili krug, a ja u fazonu ne mogu zurim ceka me nova a8 ispred kuce, maksimalno drsko i bezobrazno slazem se, ali sasvim pristojno sobzirom na ono sta su zasluzili. Nisam ja imao pojma sta mene sleduje i da cu na kraju biti ja taj koji ce da crkne od muke i od ulaganja u krsinu.

 

 

Navescu vece kvarove, one manje necu ni spominjati, takodje necu estetske promene da spominjem jer one nisu kvarovi samo se meni nije svidjalo kako motor izgleda pa rekoh da menjam.

 

Pocelo je sa kvacilom, zavrsilo se na ramu...

Pogledam ja video kako se steluje kvacilo, i naravno ajde rekoh da odradim to lagano izgleda, i ja pretegnem sraf i on pukne zajedno sa navojem od ruke kvacila, sad kad gledam na to a pa ljudi moji to je bio samo okidac, a okinuo je sve zivo na motoru.

 

Gde i kako sa delovima? Gde traziti sta raditi?

Kada sam skapirao sta sam uradio sa kvacilom, da sam sjebao ruku kvacila, otisao sam na kp, i krenuo da trazim delove, proces nije mukotrpan bukvalno ima par likova koji drze "monopol" delova jedan je u Sabcu drugi u Kuli.

 

Kako znati sta je kvar?

Iskreno nisam uspeo da nadjem utehu na nasim forumima, pa sam isao na oficijalne apriline forume, gde su postovi pre 20-10 godina stari, i zakljucana je rs 125 tema usled zavrsetka proizvodnje 2010 godine, utehu sam nasao u britanskoj grupi Aprilia RS 125 UK na fejsbuku, mnogo dobri ljudi samo bitno je da znate engleski, i da otprilike znate sta je problem, i kako je nastao. Naravno imate i uputsvo za Apriliu na internetu pa mozete skinuti i pogledati premda nije od neke presudne pomoci.

 

Drugi kvar sto sam imao je cinjenica da nije hteo da se puni akumulator.

Aprilia ima bord kompjuter, prilicno primitivan ali pokazuje temperaturu,voltazu,vreme i stopericu za stazu jer motor je namenjen za stazu. Ubrzo sam shvatio da akumulator nije problem jer moj motor ne puni, pa sam onda poceo da se edukujem o elektronici i na slepo uzeo polovan regler, koji na srecu (jedina stvar koja je radila na srecu) radio. Bukvlano sam zanemario sve i uzeo regler i kao ajd pa sta mi bog da, pa bog me je poogledao samo tad, jer ispade da sam svu srecu tu iskoristio.

 

Treci kvar je bila sajla kvacila.

Vozim ja dan pred moj 18ti rodjendan, tacno resim onaj problem sa rukom kvacila i sve full, kad meni ono pukne sajla iz cista mira! NOVA! Nista guram kuci i zovem mehanicara on mi kaze da u NS ima servis koji se bavi reparacijom, ja odnesem zamenim, i od tad nisam imao problema. Ali opet kvacilo nije odvajalo kako treba pa sam stelovao i sjebao nesto ali drzalo je to dobrih 5-6meseci.

 

Cetvrti kvar je sajla sauga

Mislim ovo je prilicno prosto, otvorio sam saug jedno jutro i sajla je pukla, otisao sam do Kule covek mi doa polovnu sajlu ja zamenim, malo borbe uvek ima, ali sve full od tad.

 

Peti kvar, O Ring na cilindru, I srafovi prokletog cilindra(krv su mi popili)

Jedan dan sam vozio malo zesce da se ne lazemo, kad meni motor dize temperaturu nenormalno, ja ne kapiram sta se desava, ja brze bolje kuci a ono radna temperatura samo ide gore 80+

(radna temperatura im je 70-73), ja ne kapiram kontam busan hladnjak, bezim kuci, bukvalno stanem ispred kuce, u momentu kad sam stao, antifriz kroz cep i zadimi se ceo motor, ja trci u kucu po pp aparat da gasim, dodjoh nazad ono prestade, skidam rezervoar, nista mi nije jasno, na google kucam, nista ne mogu naci, i tu mi ta grupa prvi put pomogne, kaze da je to samo ta gumica otisla da je pola sata posla, ja rekoh ajde mora da je to ima smisla, ja narucim mali set dihtunga, krecem da skidam kapu i poklopac, kad odjednom skinem sraf bez problema, kontam otegao se ja ga izvadim vidim navoj... au, rekoh... sta sad, skinem ja sve, kad ono hilznovan cilindar,ali ajde rekoh nije da nije ocekivano ,pa  rekoh ajde da nadjem ureznice pa da mi neko napravi novi sraf sa istom glavom samo veci navoj. mislim da je fabricka 8mm a ovaj mi je pravio sraf na 9mm, nebitno napravi on meni ja kupim ureznicu, urezem nov navoj krecem da dotezem na 30nm, kad ono jos jedan prokliza sraf, ja rekoh sebi pa koji je ovo kurac vise, opet covek mi napravi sraf, ja opet montiram, kad ono 3 sraf prokliza, rekoh sebi pa sad nek pravi jos 3 komada pa ako svi proklizaju jebe mi se imam rezervu, napravi covek ja opet krecem da zavrcem prokliza jos jedan, ja ma lako je sad imam rezervu, namestim sve krecem da dotezem na 30nm, sve dotegnem kad onaj prvi kao da mi je proklizao ali nisam bio siguran,premda je na 30nm tkao da ne bi trebalo da bude problema, i stvarno nije bilo, ja vratim sve dotegnem ove na 10nm, i nisam imao problema.

 

Sesti kvar opet kvacilo

Pa ja nisam vise normalan ubedjen sam u to, opet kvacilo ne zadrzava a ja onaj sraf dotegao na maksimum, ne moze dalje, rekoh otisle lamele, gledam nove cene, skupo mi, ja kod ovih sto prodaju, kazem daj mi celu korpu i novu ruku kvacila opet, i to 50e me kostalo, ja zamenim, stavim novi dihtung, motul 75w80, kad ono curi ulje, kad motor radi, pa ja rekoh jel ovo realno vise, skinem opet uzmem dihtung masu, namazem ko eurokrem na palacinku, i sve full ne curi, ali ja vidim nesto kaplje, ja da pomirisem, nije ulje, pa sta je onda? kad skontam antifriz, vodena pumpa?

 

Sedmi kvar ili nije

Kaplje antifriz ja kontam vodena pumpa aj rekoh da provozam motor nije dugo vozen mozda nesto se samo namesti, ja ga upalim a on dize temperaturu ko blesav, ja skontam ma vodena pumpa, ali ipak odlucim da ga provozam jer sam retard, izgasim negde na 60c, i nazad kuci, ostavim da se ohladi ja ga upalim opet, ono radi kao pre ne curi antifriz, kontam semering vodene pumpe?

 

Osmi kvar

Pa iskreno moj motor nikad nije drzao ler, odlucim ja pre nedleju dana da odvedem da mi neko namesti, aj rekoh idem do mehanicara sto radi 2t motore ne moze nista da usere ipak je to samo karburator, i covek mi steluje, steluje, i samo sam odjednom cuo bum. i znao sam.

Karika? Klip? Lezaj kod klipa?

Iskreno nisam ni gledao, on se odmah naravno ogradio da on nije kriv, ja sam odgurao motor kuci , i od tad je parkiran, planiram da zovnem mehanicara sto ima ovlasceni servis za motor ali je 35km odavde i nek on radi generalnu, cim skupim pare i prevoz nadjem oteracu mu.

 

Da objasnim ovo za ram

Ubrzo (posle 4 meseca) sam shvatio da ona trajnja registracija ne vredi kurcu, to je isteklo pre 5 meseci taj zakon tj. i ja odlucim da pronadjem vlasnika od aprilie, ali krajnje bezuspesno jer ispalo je da taj vlasnik ne postoji, na kraju sam nasao lika koji se tako zove koji je ziveo na toj adresi, ali on maksimalno upucen u situaciju kaze da on nema nista sa tim motorom, a bukvalno je sve znao, moja sumnja i dan danas da je dobio kaznu neku zestoku i da nece zato da prevede. I ja u fazonu aj kao nema veze bitno je da imam papir pa bilo kakav, daj bre rekoh da ga uzmem i stavim negde... pa cekaj gde je... bio je u jakni dok sam vozio u dzepu... dzep otvoren a papira nema... kraj... ja izgubljen pogubljen ne znam gde sam, sta sad, auuu, zovi ove, ne javljaju se, skapiram da sam prevaren... ali sta? Koga da zovem policiju? Ma nacicu ja onaj nalog na KupujemProdajem... nalog blokiran od administracije kp... au au au, au jebem te zivote sad kad se setim vrati mi se taj osecaj... jebote sta su mi ljudi uradili... zasto ja? Ali snasao sam se, kupio sam ram sa papirima novim za 100eura. I otisao kod mehanicara da mi zameni i to je jos 100e. I tu sam mejnao semeringe u vilama jer su vile procurele...

 

 

 

 

Ljudi ja ovo pisem vec sat vremena a koliko stvari ima jos mogu jos dva sata da pisem al ajd da ne duzim vise ako zelite nastavak pisacu dole u komentarima jer znam da sam vecinu vec smorio, al ako nekog interesuje nastavicu...

 

 

Evo jedna lista sta je sve radjeno na motoru i koliko me je kostalo.

-Ruka Kvacila- 10e

-Nova sajla Kvacila- 10e

-Ulje za menjac- 10e

-Regler- 30e

- Akumulator br.1 30e

- Akumulator br. 2. 20e (dobio popust jer sam dao stari koji je crk'o a pod garancijom koja nije priznata naravno)

-Pinjon br 1. -30e

-Pinjon br 2. - 30e

-Pinjon br. 3 - 25e

-Sajla km sata- 10e

- O ring na cilindru - 20e (pakovanje dihtunga)

- Ureznice jer su mi srafovi izasli sa navojem iz cilindra (50e)

- Antifriz- 10e

- Srednji sraf na kormanu - 10e

- Sajla sauga - 10e

- Novi rukohvati sa tegicima - 20e

- Novi retrovizor- 10e

- Novi srafovi za plastike/maske (svi isti ovaj put) - 25e

- Novi semerenzi u vilama i ulje- 25e

- Nove kocnice i ulje- 25e

- Nova svecica- 10e

- Nova prednja felna- 50e

- Ruka kvacila br 2. -10e

- Ulje u menjacu br. 2 -10e

- Komplet korpa i lamele- 40e

- Ram sa papirima i ruke mehanicara- 200e

- Nova poluga kocnice- 5e

- Fuzasteri 5e

- Litre i litre Motula 710

 

Konacan utisak

 

Motor kao 125ica, je bolestan, ubijao sam na ulici hondu cbr 125, nsr 125, varadero 125, i uglavnom mislim da mogu parirati prosecnoj "otkljucanoj" aprilii ali do neke granice, ja sam se licno zajebao kod kupovanja aprilie ali uvela me je u svet mehanike, i shvatio sam da je zapravo interesantno popravljati motor i raditi oko njega.

 

Moja potrosnja je od 6,5l do 10l.

 

Iskreno ako ste procitali sve, shvaticete da moje licno iskustvo me je kostalo dosta para, ali verujte mi mnogo vise zivaca krvi i znoja. I se osvrnem nazad i gledam da li je vredelo svega, i najiskrenije vam kazem, nije. Jednostavno nisu to losi motori, usao sam u dosta Aprilia grupa sirom sveta, i ljudi koji znaju sta voze, i znaju sta je 2t motor, su prezadovoljni, jer oni stvarno maksimalno odrzavaju svoje motore, mi sa druge strane, mi smo balkanci, i za nas je tomos, naravno cast izuzecima, ali pravi vlasnici aprilie oni ispravni nece prodati svoj motor u full stanju jer su previse para ulozili a ne mogu da dobiju ni 1000e nazad. A onda imate ove prevarante kao ovi sto su meni prodali, imate klince koji misle da znaju sve ali sipaju dvotaktol sa nisove pumpe i cude se kad im zvekne klip, ili zakuca motor kao mom drugaru pre par godina (ako ste citali tekst znacete), i onda pricaju kako je aprilia los motor i ne preporucuju ga. Ja iskreno imam podeljeno misljenje ako nadjete nekog ispravnog vlasnika koji je stvarno odrzavao motor i to se vidi npr, poseduje racune itd. Uzmite ga, necete pozaliti, pa cak i taj klip ako zvekne mala je to cena da budete sigurni narednih 5000km, naravno ovo nisu motori za iskusne vozace, ovo su motori za pocetnike, naucicete dosta o mehanici, voznji,kupovini, naucitete da cenite svoj motor.

Za kraj da kazem.

Nema losih motora, samo ima losih vlasnika.

 



P.S. Ako niste sve procitali samo da znate da mi je zveknuo klip ili karike, jedina stvar koju pored lanca i lancanika nisam menjao, a treba obadvoje menjati.


Hvala na paznji, i prijatno.

  • Sviđa mi se 16
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 175 postova

Zao mi je sto se sve to desilo, svaka cast na tekstu, strpljenju, savetima itd. Dobra skola za mlade, ali i starije ljude koji ulaze u svet motora. Treba iscitati ceo tekst, pteporuka.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

Morao sam da napravim nalog da bi odgovorio na ovaj post.

Druze svaka tebi cast... nema sta zrtvovao si se maksimalno a na kraju ispade da nije vredelo koliko sam razumeo.

Inace i ja sam gledam da kupim RS 125 ali ovaj post me je maksimalno razuverio i ipak cu uzeti sporiji 4t ali skuplji i pouzdaniji.

Procitao sam ceo tekst i hvala ti na vremenu koje si izdvojio da napises ovo, maksimalno je poucno jer nigde nisam uspeo da nadjem neko detaljno iskustvo sem likova koji pricaju da ide ko nevreme a da trosi ko tenk, sto i nije neka informacija.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6300 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Za sve one koji, uglavnom na kratko i zbog ovih informacija, uđu na forum pa se posle izgube...ovo može da bude zlatno iskustvo.

Ono na najbolji način oslikava svu tugu i manjkavosti, kada je u pitanju izbor...prvenstveno prvog motocikla.

To su uglavnom već islužene i zakrpljene sprave od kojih je samo ime ostalo. Sve su to(bili) odlični motocikli...ali od njih nije ostalo ništa. Na njih se sručilo svo neznanje i neimaština...i čekaju "žrtvu" na kojoj će kola pući.

Da ne davim...savet koji čuh skoro, vezan za kupovinu auta do 3000. Kada su te pare već tu, kupite auto za 2300...jer će onih 700 biti zlata vredne da se bude na točkovima.

Ko razume, shvatiće.

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia RS 125

Dobro onda, nastavicu nekim nasumnicnim redom, prvenstveno cu navesti reakcije drugih ljudi, na sam motor i na ulaganja, pa i na savete mehanicara.

 

Da se razumemo, ja nisam hteo da prihvatim cinjenicu da su me zajebala ona dva brata, do onoga sa cilindrom. Ali sebe bih cesto tesio, da je moglo biti i gore, jer uvek moze gore, sto sam i shvatio, elem da se vratim na pricu. Cesto bih zvao mehanicare jer sam sebi pravim mesavinu i cesto bi sama aprilia neuravnotezeno radila, nekad bi najlakse probijala 7k obrtaja a nekad kao da je blokada, znaci rave ventil nije otvarao. Prvo sam pravio mesavinu tipa 125ml na 5l. Naravno to ne bi bio problem da nije bilo leto i da leti treba manje ulja zbog temperature napolju jer nece se bas najbolje sagoreti, a zimi treba gusca mesavina. Naravno ja nisam imao pojma, pa bih cesto napravio "zescu" mesavinu i iza mene bi uvek bilo dimcine kao da sam palio gume svaki put. Jedne prilike sto se dobro secam, prilazio sam raskrsnici i prekoputa video hondu f2, covek ide levo ja desno, i ja naravno nakurcen, kako sam skrenuo u krivini gas do panja, znaci do 11-12k obrtaja i kroz svih 6 brzina tako. Prva stvar ajde sto je on mene onako skolski bez problema pretekao, ali ja sam u momentu pogledao u retrovizor, i iza mene kao da je neko prskao komarce. Od tog dana mene u selu zovu prskac komaraca, iako sam od tog dana adekvatno korigovao mesavinu, i dimi i dalje ali je pretpostavljam normalno.

Naravno, meni je to tada zasmetalo, mislim da me tako zovu, niko me ozbiljno ne shvata da sam ja bajker, i samnom nema zajebancije. (Moje razmisljanje tada), Takodje zbog samog zvuka cesto su me iz njihovog ne znanja pitali zasto mi se motor cuje kao apenac? Ljudi moji koliko to mene prebaci, dodje mi da iscupam jezik ko god me to pita. (Naravno ne vise). Opet kazem to je njihovo neznanje i neiskustvo. Rekao bih sveopste iskustvo svakog mehanicara jer osim tomosa nisu dolazili u dodir sa 2t masinama, naravno ovako ozbiljnijih ipak 6 brzina 12k obrtaja, nije bas primitivno kao jedan tomos automatik.

 

Kao sto sam rekao uvek moze gore, cesto bih razmisljao, sta bi bilo da sam pao sa motora i skrsio ga skroz, ili da su mi ga ukrali, pa onda vratili, opet bi morao ovako da ga popravljam i njakam se oko njega.

 

Mehanicari koliko sam shvatio, nemaju blage veze sa apriliama (MOJE ISKUSTVO CAST IZUZECIMA)

Koga god bi zvao da pitam nesto, ili da ih zovnem da mi pomognu i poprave (pare nisu problem, ne ocekujem da rade za dzabe) oni bi mi stalno govorili, prodaj to, prodaj to, kupi neku hondu da valja itd. I mislim da tu nastaje problem sa motorima, jer verujem da cesto ljudi ih poslusaju i urade to. I onda se nadje zrtva na kojoj kola "pucaju".

 

da nastavim...

Brzo se rec procula, da je moj motor krs teski. Za to ne krivim nikog od mehanicara, ali ljudi moji, koliko ljudima to smeta to nije realno. Njima smeta sto ja ulazem u motor, sto sam dao para i para (i jos cu dati), i onda su se totalno nebitni i neupuceni ljudi ubacili u pricu, Daj bre prodaj to, sta ce ti, sto se glupiras, to je krs, batali se toga, kupi auto to je bolje... Ja nikog, ali nikog nisam pitao za misljenje, i dan danas cesto kad izadjem negde, neko me pita jel ti radi Aprilia, ja cesto kazem Ko nova! I svakako radi bolje od tvog motora, a da... izvini ti nemas motor. I tako ih svaki put ucutkam, jeste drsko, jeste bezobrazno, ali ja ne guram svoj nos gde mu nije mesto. Oni kad guraju svoj nek dobiju po njemu.

 

naravno i moja porodica se ukljucila u pricu prodaje motora.

Necu da lazem, cale mi je pomogao par puta oko motora, imao je on iskustva sa t14,apn4 itd. I u startu mi je pomogao, cak mi je pomogao i sa novim ramom (finansijski), ali uvek je drzao neku distancu tako da kad bi mi pomogao svaki put, toliko bi me iznervirao oko neke nebitne stvari oko motora da bih ja (priznajem gresku) njemu govorio da mi nikad ne pomaze i da me nikad ne podrzava.

Majka sa druge strane me je nekako i podrzavala i nije, sad kako to mislim, prosto, kupila mi je kozne pantalone ProBiker, koje mi se perfektno slazu sa Dainese jaknom za koju sam skupljao duze vremena. A onda bi cesto bila ljuta kad bih isao da vozim i klela motor itd. Jos da kazem, nikad im nisam trazio pare za gorivo, niti za ulje. To sam se trudio sam da nabavim pare. Ovo leto sam radio 12casovne smene U marbu na prebiranju krompira da bih imao za motor. I da kazem, klonuo sam duhom sa ulaganjem. Jednostavno nemam vise volje, u startu sam imao, svidjala mi se cinjenica da imam projekat (project bike) na kojem treba raditi. Ali vise nije interesantno, nemam vise vremena, upisao sam fakultet, treba uciti, treba voditi racuna o sebi, jer sam apsolutno zapostavio teretanu i treninge pa sam se iz tog razloga ugojio 15kg. Malo je reci da je moj socijalni zivot patio zbog ulaganja u motor, i kao sto sam rekao nije mi vise interesantno. Ali sad je gotovo moram isterati ovo na kraju kad sam dovde dosao.

 

i onda naravno bejase pad...

Dobro sad ovo nije toliko dramaticno, ali ipak jeste smesno, cak imam i snimak sa gopro-a, prvi pad sto sam imao je pazite sad.

Na povratku iz srednje skole bukvalno ispred skole!

Ako uspem da nadjem postavicu sve!

Okej, sad kapirate, pricao sam po skoli da cu kupiti motor i rekao sam kad kupim docicu ispred skole sa njim. I tako je i bilo, pripreme su bile duge, prokalkulisane, morao sam naci gopro, pa onda kupiti mount za kacigu, sve je to moralo da se ovekoveci snimkom jer zamislite da sam dosao a onda neko ko nije bio taj dan u skoli bi to propustio. (Shvatite ovo je sarkazam*jer takvo je bilo moje razmisljanje tada), i naravno devojka koja mi se svidjala je morala da vidi motor. (Nije videla). E sad ja sam isao neregistrovan do skole koja je udaljenja 15km od mog sela, znaci ide se u grad, policija, saobracaj veliki, drugi bajkeri, sve sam ja smislio, rutom kojom cu doci,  rutom kojom cu se vracati, ruta kojom bih bezao od pandura (mislio sam da im mogu pobeci, znam znam) i sve to je trajalo poduze. I naravno jedan dan smo imali 7 casova ali zadnja 4 se ispostavilo da ce profesor kasniti i doci na 7 da nam da neki test koliko se secam. I sad 3 cas, mi napolje jer profesora nema, imamo fizicko da ne bi slucajno isli negde. I ja skontam, pa cekajte ljudi to je to, vecina ljudi je tu, uskoro ce odmor (posle 5og casa cudan raspored smo imali, dva velika odmora u skoli). I ja taman stizem na 2 odmor da me svi vide, i ja ajde, iskradem se sa casa (sto nije bilo tesko, mnogo nas se i iskralo) i ja gas na autobus i kuci. Dodjem kuci obucem jaknu, kinesku kacigu (nisam imao bolju opremu tad), i naravno gopro. Sedam na motor uzimam balon od 5l, da rezervoar bude pun jer je vec bilo pola. I naravno gas nazad u skolu. E sad to je bilo pre nego sto sam regler zamenio, pre nego sto sam kvacilo prvi put dostelovao kako treba. I sad kad gledam pa taj put je bio osudjen na propast. Ja krenem i sve okej dodjem do grada nekom kslsjlsks rutom, sporednim ulicama, i naravno dolazim na glavni put. Iz nekog razloga ja sidjem sa motora i krenem da ga guram, motor mi isklizne i padne na beton. (Ovo je tek kulminacija ima jos) Ja dizem motor kad ono ogrebotina na rezervoaru i puk'o zmigavac, i pukne mi sraf sto drzi rezervoar i spadne crevo za gorivo. FUCK! Ovo nisam ocekivao, pa svi znamo sve sto moze da se desi descie se, a ja na ovo nisam ni pomisljao. Ajoj borbe, da ja to vratim rucno jer ima selnu na crevu pa nemogu vratiti. I ja se nekako snadjem i namestim crevo. I sad da sam pametan bio, okrenuo bih se i otisao kuci, ali ne... ja sam dosao dovde pa idem sad do kraja. (Pao, kvacilo ne valja, regler ne puni) Dolazim do skole ulazim u dvoriste, na kraj odmora, samo odabrana grupa ljudi je ostala da popusi cigaru do kraja i gas na cas. A ja ulazim.P U N I M G A S O M! I svi krecu da vriste i tapsu, meni srce, P U N O.

Uspeo sam!!! Svi prilaze gledaju, a iz motora dimi ko na derbiju. Ja tu pricam sa ljudima, naravno koliko si najvise isao ja kazem 200. Mnogoo pitanja ja sve odgovaram ponosno, sedaju ljudi slikaju se, ja na 7om nebu. Cak je i velika vecina izasla napolje i zakasnila na cas zbog mene, a neki sto su usli na pocetku su izasli napolje samo da me vide. Boze koliko sam ja kul, razmisljao sam tad, pa sad sam glavna faca u skoli, tema cele skole. (nisam imao pojma koliko sam upravu, a sad dolazi i zasto), I naravno sad je vreme da se krene kuci, ja sedam na motor dajem gas, jedan krug oko dvorista, (ako se dobro secam mozda nije), i izlazim iz njega. Izadjem ja i iz nekog razloga odlucim da se ne prikljucim na glavni put nego da idem trotoarom koji je pomalo mokar i klizav, i nisam isao brzo, da bi se neko proderao u jednom momentu i ja ne znam ni dan danas sta se desilo ja se okrenem, vratim glavu, i na stranu... Otvori se rezervoar jer je pukao sraf na prvom padu, i ja sa strane. Ajoj sramote. Pa ljudi, ja znam da ja nemam srece, ali dvaput u istom danu? Pa jel moguce. I Nista neki momak mladji od mene, pomaze mi da ustanem, a ja bez reci hvala, dizem motor i gas. I shvatim da sam trebao ici glavnim putem, (nisam isao zbog kvacila sad sam se setio), ali sad je kasno, ljudi su videli, ljudi ce pricati, tada je to mene mnogo pogadjalo, sta ce ljudi reci. Secate se GoPro-a sa pocetka, e pa ljudi taj gopro i nije bio bas moj. I on je snimao sve. Daaa vec vidite kuda ovo vodi... ja skinem video sa memorijske kartice i zaboraivm da ga izbrisem... daaa.... pad je zavrsio na instagramu... svi su videli... jedina stvar koju sam mogao da uradim je da podelim video i kazem pa dobro sta sad da se radi.

Sto se tice mojih oni nikad nisu saznali za to.

 

koja nostalgija mene sad tuce da vi znate ljudi moji... sad sam se setio da sam trebao doci na maturu sa novim 600cc motorom (kojeg jos nisam kupio xD) ali zbog korone nisam imao maturu.

 

recap,

Poluispravan motor, neiskusan mladi vozac, neregistrovana sprava, pa bio sam osudjen na propast pre nego sto sam i pomislio da dodjem do skole.

 

Estetske promene i manji kvarovi (ako se setim svega, zaboravicu dosta toga verujte mi)

eeehhh sad...

U pocetku taj motor je bio savrsen, bez greske za mene naravno...

Ali kako je vreme prolazilo polako je slika pocela da se kvari. Jer kako sam usao u onu grupu na fejsbuku video sam da moj motor uopste nije lep, plastike i nalepnice su super, ali rucke, poluge, guvernala, pa onaj odvaljen far....uhhh

Sto je najjace od svega ispricacu vam jednu pricu koje sam se sad setio...

Jedne prilike sam zalutao na nekim salasima i nasao sebe u njivi u pizdi materini bogu iza nogu...

Znam da nisam smeo da stanem zbog kvacila a nisam ni hteo... E sad ljudi moji... Ja skapiram da nema vise puta i da se moram okrenuti i otici nazad, ali ne smem stati jer ce mi se motor izgasiti. I znam da nisam mogao da ga upalim jer je prazan akumulator pa se jedva upalio a ja mislio da ce se napuniti jer uc duze vreme voziti. I naravno ja krenem da zaokrenem i meni se motor izgasi u njivi i ja ga ne mogu upaliti. Otprilike 35-40km od kuce. U nedodjiji nigde nikog... ja pokusam da ga poguram da upali on nece, (jer sam idiot okrenuo kill switch a nisam ni znao) i nista ja guram nazad, kontao sam da cu doci kuci do mraka, ili ce se neko sazaliti pa ce odvesti i mene i motor. Ali dobro sad je bilo da dodjem do nekog puta gde ima auta iance bilo je 13:00h poslepodne avgust mesec 40c napolju. I tako ja guram jedno 5km sigurno i setim se onog salasa i rekoh ajde idem tamo mozda naidjem nekog da me pogura (mislio sam da nemam brzine da ga upalim) i ja naravno odguram jos 7-8km do tamo. I pocnem da vicem UPOMOC!!! I nisam na prvo uspeo da nadjem nikog sem nekog starijeg coveka koji nije mogao da hoda bez stapa. Ali nisam odustao, vikao sam i vikao... i taman kad sam pomislio da su sve nade ugasene, izasla su dva tipa. Dva coveka kojima se nikad nisam uspeo zahvaliti... Dosli su na vikendicu jer su iz Beograda. Spasen sam. Ali setite se onog prekidaca sto sam slucajno prekinuo. A da motor nece upaliti ako on nije iiskljucen... mene ljudi poguraju jedno 5-6 puta motor nista... i oni meni gotovo je odbacicemo te mi kuci. Ja ajde rekoh to je to... kad u momentu skapiram da je prekidac ukljucen i da nece zbog toga da upali. I ja ih zamolim molim vas pogurajte me jos jednom i oni mene poguraju i motor upali!!! I ja gas, mahao sam im i zahvalio se a oni su preznojeni meni mahali. A motor, nije hteo preko 1500obrtaja ili 2000 ne secam se... I dodjem ja nekako kuci... ali meni plastike nesto kao da su pale.

 

far.

Far koji je svima izbijao u ocima, far kojem nije radilo dugo svetlo jer je neki idiot nije vratio stopicu. Kao sto sam rekao u pocetku far je bio izvaljen iz lezista i landarao slobodno je prouzrokovao da drzac plastika, pukne kod dela gde se srafi za ram. I dobro, rekoh adje da se pozabavim time, trebala mi je prvo ideja kako je to izgledalo kao novo. I nisam uspeo da nadjem, koliko sam skontao on se sa srafovima direktno srafio u prednju plastiku. tata mi je predlagao da probusim celu prednju plastiku i da vire dva srafa odnapred. Sto ja ni u ludilu nisam hteo da uradim. Ruzno majku mu jebem, pa necu! I tako ja dodjem na ideju da od lima napravim _/---\_  oblik, probusim i zalepim sa lepkom na prednju plastiku, i sa dva srafa da to drzi, ali koji lepak je dovoljno jak da to podrzi? I naravno ja u lokalnu prodavnicu trazim ko debil a ne znam ni sta trazim (trazio sam dvokomponenti lepak ili jb weld kako se kaze) ali tesko je to objasniti onoj radnici sto me gleda kao debila. I nekako ja to nadjem, i krecem da radim. Skinem prednju masku sa mukom teskom, i skapiram da je onaj sto drzi km sat i plastike, pukao nadelu gde je ram. I sta sad. Prvo sto mi je palo napamet je nov deo. Jer sam video da je vareno vise puta, ali nije drzalo izgleda. I ja zovnem kuma koji je profesionalni varioc/bravar, i on mi kaze da ocistim stare varove sa smirglom ili turpijom i da odnesem kod nekog starog varioca sto vari te tanke metale, jer on ima posebnu spravu za to, a moj kum nema. I ja sam smirglao to jedno 2 sata, i odnesem coveku koji je poluslep da mi to zavari. Ludnica cista! I sad ja se vraitm kuci da se pozabavim sa farom. Napravim ja onu smesu i  namestim onaj lim i sve, zalepim i onda je krenulo centriranje fara. I nekako ja to uspem, kako i dan danas ne znam. Ali tad. MOje samopouzdanje nije niakd bilo na vecem nivou! Hej ljudi pa ja sam uspeo! Popravio sam sam nesto! Pa ja sam pravi majstor! Taj osecaj uspeha me je drzao do nedavno, ali vec bledi uveliko. E sad setite se onog slepog dede varioca, da... trebalo mu je 3 dana da mi zavari ono, i uzeo mi je 500din. A var nikad gori... i nista ja ga ocistim premazem onom 3 u 1 farbom, i eno i dan danas drzi sve.

 

 

Nastavljam sutra jos jedan komentar mnogo sam umoran veceras.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia RS 125
7 hours ago, buducibajker said:

Druze imas li racun u banci, ja imam nesto para sa strane, nije mnogo ali pomocice ti da generalises motor i da se vratis na put. :)

Imam, ali vise bih cenio kad bi te pare sto si meni namenio uplatio za neko bolesno dete,a  ja cu se snaci sam kao i uvek ;)

Hvala ti u svakom slucaju.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia RS 125
15 hours ago, pronto said:

Ako se setiš...ubaci i neku sliku te nesretnice.

Nasao sam sve videe, onaj kad mi je ispred kuce antifriz iscureo na cep, snimak pada, snimkove gde sam sve bio, jedino nisam nasao trke protiv nsr-a, pokusao sam da postavim ali mi ne dozvoljava.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
On 19. 11. 2020. at 23:19, Mitar_01 je napisao:

Nasao sam sve videe, onaj kad mi je ispred kuce antifriz iscureo na cep, snimak pada, snimkove gde sam sve bio, jedino nisam nasao trke protiv nsr-a, pokusao sam da postavim ali mi ne dozvoljava.

Jel bi mogao da pustis te slike i videe ovde, i zaboravio si jedan deo o devojkama, jel si im privlacio paznju sa apriliom, jesi neke vozio itd itd... Ovo je jedna od najboljih tema koju sam citao, jedan deo me podseca na mene pa mi je mnogo draga tema. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 64 postova
  • Lokacija: Beograd, BBrdo
  • Motocikl: '93. VFR750F

Marko, nema snimaka. Ovo je trolčina sa darom za zanimljivo pisanje. Na sijaset raznoraznih auto i moto foruma se pojavljivao pod raznim nadimcima i pisao slatke pričice...

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
On 24. 6. 2023. at 20:21, Gruja TS je napisao:

Marko, nema snimaka. Ovo je trolčina sa darom za zanimljivo pisanje. Na sijaset raznoraznih auto i moto foruma se pojavljivao pod raznim nadimcima i pisao slatke pričice...

Aaaa jbg, a bas je dobra prica, mogao se film napraviti na ovome, previse dobro da bi bilo istinito

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja