Jump to content

Moto Zajednica

Munje

Recommended Posts

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Pocelo veceras nesto da seva i da grmi i ja reko daj da probam da navatam neku munju. Isprobavao sam razne varijante i uspeo od 30-ak da uhvatim jedno 5. Ove dve sam otpucao u shutter modu na 1/8, ISO 1600, blendu on stavio na 2.8. Slikano je iz ruke. Zanima me kako moze bolje da se odradi i koliko moze bolje posto je na ovome malo problem okidanje, mora na aparatu

 

post-1915-12879003703012_thumb.jpg

post-1915-12879003703425_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

Ajd` malo ja da ti pametujem.  ;D  Sa stativa bi bilo sigurno bolje...  xe,xe. Drgo: Sto stavi ISO 1600? Munje su veliki izvor svetlosti, tako da ti je 200 bilo sasvim dovoljno, pa cak i 100. A mogao si da ga stavis na AF "C" radi brzeg fokusa. I na kraju, jel si probao sa

<TOP 3 continuous shooting>?

 

Svakako, nije lako nahvatati munje, svaka cast na trudu.  ;)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

za pocetak nekako umiri aparat da se ne pomeri kad okines [vidi se na slikama da se mrdao]

 

takodje prebaci na MF i stavi na beskonacno posto su male sanse da munja bude blizu a da ti budes priseban da je snimis, a izbecices kasnjenje dok se aparat vuce pokusavajuci da izostri...

 

sa ISO osetljivoscu eksperimentisi, pravilo je da cim su duze ekspozicije treba stavljati sto nizu ISO vrednost ali ovo bas i nije tipicna situacija

 

posto su ove slike malo preeksponirane, slobodno ili skrati ekspoziciju [sto moze negativno uticati na belezenje munje] ili smanji osetljivost...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Za stabilnost znam i sam da bi trebao oslonac, nego me svetlo zeza. Slikao jesam na AF-C, drzao na pola i cekao. nisam se setio za MF ( jbg iskustvo tj. neiskustvo). Sad sto se tice brzine, probao na manje od 1/5 i nema sanse da uhvatim. Ovde nema tih dugih praznjenja, sevne jednom i kratko, a kad je duze onda je negde u daljini i vidi se samo svetlo nema munje. Kada stavim na 1/20 onda bude tamno. Sa ISO 800 sam dobio ovo dole. Na 1600 ima mnogo suma. :-\ Moracu jos dosta da vezbam

Prva je sa 1/5, druga 1/30

 

post-1915-12879003735056_thumb.jpg

post-1915-1287900373553_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova

Iako mekane, meni su prve dvije fotke veoma lijepe. Obzirom da vidim kako si ih fotkao, ovo je fantastičan ulov. Treba baš imati sreće da sa tim parametrima nešto uloviš :)

 

Ovako kako si ti lovio, treba zaista imati refleks, pa da odgovoriš dovoljno brzo na pojavu munje. Postoji mogućnost da izgradiš neki okidač osjetljiv na svjetlosne promjene, ali to već izlazi iz našeg domena, to rade samo ovisnici o ovoj pojavi :P

 

Inače, bez stativa, teško da se može napraviti nešto ozbiljnije. Preporuka je da ideš sa ručno podešenom ekspozicijom, a koncept je takav da se pravi serija dugih ekspozicija, pa kad je uloviš, uloviš. Obzirom da je munja jak izvor svjetla, ona će svakao biti registrovana na senzoru u tvom digitalcu, ali pazi da ne uletiš u zamku, kada su duge ekspozicije u pitanju, pa da ne zatvoriš previše blendu. Recimo da je neki optimum, za prosječnu munju iso 100 do 200, i blende 5.6 ili 8. Prema ovome i vremenskim uslovima odredi vrijeme ekspozicije tako da scena bude blago tamnija, sa ugodno plavim nebom i nekim siluetama ili polusiuluetama kao refenretnim mjestima (recimo da je to od pola sekunde pa do čak desetak). Kad sve to podesiš, ide APP metoda, tj. ako pukne pukne. Postupak ponavljaš dok je ne uloviš, a možeš i dalje, od viška glava ne boli :)

 

Kažu da grom ne udara dva puta u isto mjesto, a meni se nekako čini da one imaju omiljene lokacije i da se za određene scene svaki put ponašaju približno isto. Jednostavno, imaš mjesta koja munje vole.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Hvala na savetima. Drugi put cu probati ovo sto ste mi napricali pa cu da oikacim rezultate. Sad moram da se bacim na kupovinu nekog finog stativa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Moras imati dosta srece sa tim snimcima. Na pravom mestu u pravo vreme. Kad smo vec kod srece:

Camera Model Name Canon PowerShot S200

Shooting Mode Manual

Tv( Shutter Speed ) 1

Av( Aperture Value ) 2.8

Metering Mode Evaluative

Exposure Compensation 0

ISO Speed 100

Lens 5.4 - 10.8mm

Focal Length  5.4mm

White Balance Auto

AF Mode Single AF

Active AF Points [ Center ]

AF Range Mode Landscape

Color Space sRGB

 

3yxbR_m1090915imggq5.jpg

404.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

qvSFl_munjaio9.jpg

 

Mlatio sam se sa munjama neko vreme .. Ja sam uwek zatwarao blendu shto wishe, ne bi li dobio shto duzu ekspoziciju i narawno sweukupnu oshtrinu ..

 

Owo je fotkano na filmu .. mislim da je u pitanju bio bio Fuji 800 asa ..

ekspozicija sigurno preko 10 sekundi .. blenda preko 16 ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova

moje iskustvo ...

 

tripod ... prazna kartica :) ... fokusa manualno na maksimum, uperim ka nebu na mesto gde se nadam da će biti grmljavine ... otvorena blenda preko 5.6 ... nekih 2.8 sako se dobro sećam da sam imao staklo ... i blub ... otvoris ekspoziciju i cekas jedno 15. 20 sekundi (na iso 400 ne preko 20 sekundi) ... na manjem iso moze da se pusti i do minut a da ne bude suma ... i tako ... sve dok se ne pojavi munja i onda brzo zatvaranje ekspozicije ... dakle ako se ne pojavi u prvih 15-20 sec ponoviti eksp ... ako se pojavi odmah zatvaraj ... pivo, jakna, čips, mesto za sedenje i udri :) ...

 

e da ... stvarno dobre munje se ne snimaju iz grada (moze sa oboda grada ka gradu) zbog svetla grada, kao zvezde kada se snimaju :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja