Jump to content

Moto Zajednica

Savet za prvo putovanje

Recommended Posts

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki zr-7s (2003)
On 16.11.2020. at 14:49, Marek1987 je napisao:

E samo strpljivo sa krivinama. Uvek malo sporije nego što misliš da bi mogao. Polako, ima vremena. Sećam se ja prve sezone jedva živ ostah. Žurio ja da to savladam, napipavao granice, pa me sam Bog spasio jedno 5 puta od direktnog sudara kada ispravim desnu krivinu i pređem u suprotnu traku, i od sletanja s puta u levoj krivini. Prođeš desetak krivina lepo, učini ti se možeš, kad sledeća te iznenadi. Ili još gore kada juriš za nekim ispred tebe. Sve u svoje vreme. Vozi i uživaj. Srećan put!

Meni je, lično, najgora situacija kada ja vozim nekom brzinom od recimo 60ak na sat van naselja na putu gde su stalno neke krivine a iza mene ide auto toliko blizu da samo što me nije dotakao, a ne pretiče me. Tera na veću brzinu a ja baš to ne planiram da uradim. Tu se uvek pomalo uplašim, u tim situacijama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki zr-7s (2003)
On 16.11.2020. at 22:44, Pingvin37 je napisao:

Kao pocetnik ni ne trebaju ti vece brzine za krivinu. Dovoljno je da na 50 km/h uletis pogresno u krivinu i da zavrsis neslavno. Ostre krivine i nisu za vecu brzinu. 

 

Na nasim putevima ko ulece 80-100 km/h u ostru i jaku krivinu kocka se sa sopstvenim zivotom. 

 

Al nazalost ne seti ih se niko za par meseci, kao da nisu postojali. Duhovi... Postujem, ziveli su za par minuta adrenalina, al problem je sto ovde ljudi slabo pamte...

 

Al "postujem" manijake koji zele da prokockaju svoj zivot radi par minuta adrenalina (a sve to moze i na stazi sa manje rizika),njihov izbor, njihova odluka...Nek rade sta hoce. 

 

Meni je ono pivo, punjena pljeskavica, pogled sa vidikovca planine, svirka grad ljudi druzenje, uvek bilo sladje od par minuta adrenalina po svaku (van staze). 

 

Cuvaj se, i srecno!

 

Sve potpisujem, a naročito ovo za pljesku i pivo :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki zr-7s (2003)
On 17.11.2020. at 7:55, rast je napisao:

Auto škola ne uči kako da se stigne brzo već sigurno.

 

Uči se stajanje (stop, semafor), ograničenje brzine i informacija drugima šta ti je sledeći korak.

Pre nego što odvrneš gas, gledaj "fail" video snimke da shvatiš posledice greške. 

Nagledah se tih snimaka toliko da mi uvek prođu kroz glavu dok vozim. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Pre 6 sati, BorisJ je napisao:

Meni je, lično, najgora situacija kada ja vozim nekom brzinom od recimo 60ak na sat van naselja na putu gde su stalno neke krivine a iza mene ide auto toliko blizu da samo što me nije dotakao, a ne pretiče me. Tera na veću brzinu a ja baš to ne planiram da uradim. Tu se uvek pomalo uplašim, u tim situacijama.

Nisam sve citao, izvinjavam se!

Ovo citirano se lako resava, ne "bezati"... Uvek desni zmigavac (kao da skreces), popustis malo gasa i sklonis se blago u desno. Pustis da prodje!

Cak i kada istom brzinom neko iza mene ide a blizu i dan danas propustam! Nema potrebe tu da bude...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Jos da dodam (ne da savetujem).

Znate li kako smo devojka i ja (sadasnja supruga) pre dva"es godina isli na more (C.Gora) motorom?

Malo novca, stvari u ranac, ja imao kacigu ona kapu... Nisu postojale navigacije i telefoni, motor iz "81 godine...

Kaaako smo uzivali, ne optereceni i sretni!

To je i poenta motociklizma valjda, cudno ce delovati sada, oprema je bila kozna jakna i naocare, oni bogatiji su i kacigu "za dalje" imali.

Sada se do sela obuku i opreme, ponesu kao za put oko sveta. Ima u Kg par (decko vlasnik benz. pumpe), obuku sve sto imaju (original BMW), komunikatori da svickaju, sva tri metalna kofera na jos oklopljenijem gs1250! I voze se po gradu, oko poste pa kroz glavnu ulicu do muzeja "21 oktobar" :D 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT
pre 45 minuta, N.F.S. je napisao:

Sada se do sela obuku i opreme, ponesu kao za put oko sveta. Ima u Kg par (decko vlasnik benz. pumpe), obuku sve sto imaju (original BMW), komunikatori da svickaju, sva tri metalna kofera na jos oklopljenijem gs1250! I voze se po gradu, oko poste pa kroz glavnu ulicu do muzeja "21 oktobar" :D 

Шминкери. :moto2:Возе мотор да би се то видело а не због уживања. Таквих је 30% сигурно. Ја их зовем "кафаracer"-и.
Иначе, што се тиче путовања, прво и најбитније, паре и пасош, остало ти је све "лако ћемо". Да се купити.
И да не кренеш свесно са неким кваром на мотору, то је већ авантура.
А што се тиче опреме, од кад сам атеритао са Бургмана у шорцу, мајици и папучама, без кациге, директно брадом о асфалт, не идем ни до гараже без кациге.  

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ma nema niceg loseg u nosenju opreme naravno, nego je i kratak put motorom postao stres, mnogo logistike, vremena i razmisljanja..

Sta bi sa onim sednes i vozis?

Strasno mi to fali, i ja gledam mape, ukljuci jedan bluetooth, drugi, gledaj voltmetar, gledaj "gadja" li se kmh sa gps, javim se na poziv dok vozim... 

Nije vise to To, ovi mladji nece znati za ugodjaj i avanturu a teza im je voznja sada i sa vise stresa.

Izvinjavam se na off-u ali prica ima i poentu, ne "premisliti" o voznji/putu, ne otici ni u kontra stranu i srljati. Balansirati izmedju uzivanja i stresa koji nam je nametnut.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1293 postova
  • Lokacija: Ужице
  • Motocikl: Yamaha FZ-1S GT
pre 4 minuta, N.F.S. je napisao:

Ma nema niceg loseg u nosenju opreme naravno, nego je i kratak put motorom postao stres, mnogo logistike, vremena i razmisljanja..

Sta bi sa onim sednes i vozis?

Strasno mi to fali, i ja gledam mape, ukljuci jedan bluetooth, drugi, gledaj voltmetar, gledaj "gadja" li se kmh sa gps, javim se na poziv dok vozim... 

Nije vise to To, ovi mladji nece znati za ugodjaj i avanturu a teza im je voznja sada i sa vise stresa.

Izvinjavam se na off-u ali prica ima i poentu, ne "premisliti" o voznji/putu, ne otici ni u kontra stranu i srljati. Balansirati izmedju uzivanja i stresa koji nam je nametnut.

Разумели смо се. :takoje:
Управо тако.
Пре две године другар и ја се у уторак договарамо да у четвртак кренемо за Будимпешту на трку Формуле 1. Хиљаду и кусур километара у 3-4 дана.
Крај јула, почетак августа, време катастрофа, киша пада по два сата, па сат времена престане и тако у круг, сваки дан.
Ни смештаја,  ни кишних одела, ни пара за карте за трку, Бандити пунолетни...
Само наточили горива и гас, смештај резервисали данас за сутра.
Све прошло идеално.
Све је то чар вожње мотора.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Zbog svega toga što ste naveli, meni bude neverovatno kad čujem drugare koji kupuju motore, pa insistiraju da ima ABS, traction control, mod za ovo mod za ono... kao da se bez toga nikad nije vozilo, a da su ljudi padali kao kruške s drveta... Naravno, ne pričamo o motoru od 10k evra, već 2-3k gde ti je izbor i dalje dosta ograničen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900
2 hours ago, N.F.S. said:

Znate li kako smo devojka i ja (sadasnja supruga) pre dva"es godina isli na more (C.Gora) motorom?

Malo novca, stvari u ranac, ja imao kacigu ona kapu... Nisu postojale navigacije i telefoni, motor iz "81 godine...

Kaaako smo uzivali, ne optereceni i sretni!

Mislim da je ključ sreće bio u minus 20 godina :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 691 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Pored navedenih saveta, bitno je i dobro  poznavati svoj motocikl. 

To je jedna lepa simbioza jahača i vozila (zbog toga i vozimo).

 

Izabrati neki slobodan parking ili put bez saobraćaja i igrati se, dokle treba.

Kad god se nađe vremena, bez obzira na vreme. 

 

Igranjem (vežbanjem) se stiče sigurnost i rutina.

Pomeraju se granice i mogućnosti. 

DobiJa se efekat automatske reakcije na nepredvidljive situacije, opušteno uživanje u voznji i sposobnost višekriterijumskog donošenja odluka.

 

Pa i ako se dogodi, bolje je, eventualno, "zveknuti" na praznom parkingu nego na putu.

 

Posle ga natovariš, sa svime što ti padne na pamet, pa opet rvanje na poligonu. 

 

Videćeš razliku između "golog" i opterećenog  motora.

A time i razliku u ponašanju vešanja i jahača.

Onda idu podešavanja prvog, drugog ili oboje. :takoje:

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki zr-7s (2003)
On 20.11.2020. at 11:10, feniks je napisao:

Pored navedenih saveta, bitno je i dobro  poznavati svoj motocikl. 

To je jedna lepa simbioza jahača i vozila (zbog toga i vozimo).

 

Izabrati neki slobodan parking ili put bez saobraćaja i igrati se, dokle treba.

Kad god se nađe vremena, bez obzira na vreme. 

 

Igranjem (vežbanjem) se stiče sigurnost i rutina.

Pomeraju se granice i mogućnosti. 

DobiJa se efekat automatske reakcije na nepredvidljive situacije, opušteno uživanje u voznji i sposobnost višekriterijumskog donošenja odluka.

 

Pa i ako se dogodi, bolje je, eventualno, "zveknuti" na praznom parkingu nego na putu.

 

Posle ga natovariš, sa svime što ti padne na pamet, pa opet rvanje na poligonu. 

 

Videćeš razliku između "golog" i opterećenog  motora.

A time i razliku u ponašanju vešanja i jahača.

Onda idu podešavanja prvog, drugog ili oboje. :takoje:

 

 

E ovo je, takođe, odlična ideja. Probaću i to pred put. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja