Jump to content

Moto Zajednica

Šljiva 2018

Recommended Posts

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Ja ne prodajem rakiju, niti znam ko prodaje, samo mi je krivo da u oglasima ima Dunja i Kajsija, a da nema Šljiva :D nije fer

 

Uzdravlje

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 11
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2818 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Pa godina proizvodnje :jee:

Vec ima jedna tema o destilaciji sljive, sta i kako ali izgleda da je bilo slabo interesanata. Svi vole da piju :aha:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1874 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Kazu da je 2018. bila dobra godina za sljivu, pretpostavljam zato... Inace, da se ukljucim i ja, volim rakiju da probam od svih vrsta voca, ali kada pijem u kafani, to je uvek sljiva, jer smatram da ima najmanje secera ( a mozda i gresim).

Par puta sam pekao sljivu sa drugarima ( pomagao) u okolini Blaca. Stavljali su sljivu bez zrna secera, sto i nije bas dobro, ali su isli logikom, koliko da, dobro je, to je samo za licnu upotrebu. U svaku drugu vocku mora da se doda secer da bi se pospesilo vrenje, to svi znaju bolje od mene koji se bave pecenjem rakije. Ja sam uglavnom tu da pomognem, i degustiram !

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita
32 minutes ago, Savan said:

Ziveli.

A sto 2018?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Bila dobra godina :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3961 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Raduje me ova tema jerbo smo tamo kolegi zasrali oglas.

Voli bi da se uključe iskusni destileri pa da naučimo štogod.




Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbea, 433 postova
  • Lokacija: Cukarica Beograd
  • Motocikl: Forza 350 ('22)

Šljiva se popila a i svi je imaju zato se slabo nudi inače je i ona vrh. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1522 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita
22 minutes ago, SQTR said:

Šljiva se popila a i svi je imaju zato se slabo nudi inače je i ona vrh. 

Da se rauzmemo, nije dzabe kajsija najskuplja :) sljive ima svuda :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski
Pre sat vremena, Markone88 je napisao:

Da se rauzmemo, nije dzabe kajsija najskuplja :) sljive ima svuda :)

Najskuplja je rakija od duda. Ap*š me za mu*a :)

  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3629 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Imam da prodam 100 litara. Tacnije, nije moja nego drugara koji koristi moj kazan. Bas iz 2018godine. Stoji u hrastovom buretu, dobrog kvaliteta. Ne bi prodavao neke manje kolicine, ono po 2-3 litra zato sto tu onda nema ni para ni rakije. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3629 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Onako sazeto o proizvodnji. 
 

Osnovna stvar je ljubav. 
Sledeca stvar je vocnjak. Necu ovaj put pisati o zastiti i odrzavanju jer je prica za sebe. Dakle, sljiva mora biti zrela. Ja nikad ne mlatim sljive motkom. Prvih dana samo potkupljam, kasnije malo poguram stablo pa sta opadne i iz nekoliko puta pokupim. Kupim samo zdrave i zrele sljive. Znaci ne pobelele od budji, ne trule, ne tvrde. Stavljam ih u plasticnu burad, ostavim par dana na suncu da jos malo nadodju i onda u masinu za odvajanje kospica. 
Sledeca stvar je stavljanje u kace za vrenje. Dzibra ili kljuk kojem se odvoji kospica mora svaki dan po vrhu da se malo promesa. Stoji pokrivena paropropusnom folijom kako bi mogla da “radi” a kako ne bi mogle musice unutra. Mi nikad nismo stavljali jedno zrno secera u kljuk. Pecemo stare sorte (ranka, derosavka i nekad je bila madzarka (pocela je da se obnavlja)). Kljuk sa odvojenom kospicom dosta brze previre nego kada je cela sljiva. Vec posle dve nedelje moze da se pece. Ko ne veruje svom osecaju, moze da meri sirometrom. 

 

Sledeca stvar je kazan. Mora biti cist, ima raznih metoda da se to odradi. Prilikom pecenja meke rakije sipati jednu kofu vode u kazan pre sipanja kljuka. To je bitno iz razloga sto ako je veca gustina kljuka manje su sanse da zagori, a jos bitnija stvar je sto se tako podize tacka kljucanja. Vrlo je bitna stvar sto laganije zagrevanje kljuka. Meku rakiju terati do najnize 10 gradi, ako cete meriti iz suda u koji upada. Lakse je nego meriti na luli svaki cas.


Sledeca stvar je prepek. Opet pranje kazana koje je ovaj put jos temeljnije. 
Koliko je bitno kod kljuka obratiti paznju na zagrevanje, jos bitnije je kod prepeka. Prepek treba da izlazi sto sporije, tek da je sastavljeno curenje iz lule. Za kazane od 100litara  neki predlazu cak i 5-6 sati. (To ljudi koji imaju da peku po 100 kazana sigurno nece raditi, ali razume se poenta.)

Kada potece na lulu prva frakcija treba odvojiti taj prvenac, najmanje 1%. Preko 3% nema potrebe. Srce odvajati u drugi sud i kada dodje do 22–24 grada prekinuti. Moze i nize od 22, ali tada se u vecini slucajeva tera patoka tj. rakija bez jacine, kiselog ukusa i to moze da pokvari ukus i kvalitet. Na zeljenu jacinu dovesti destilovanom vodom.

 

Sledeca stvar je odlezavanje rakije. Potrebno je 8 nedelja da se rakija “smiri.” Moze i u staklenim sudovima, a za sljivu je najbolje u drvenim, zbog raznih drugih reakcija prilikom sazrevanja. Ko ima strpljenja dve godine bi bilo pozeljno da stoji u drvenim sudovima, a nece skoditi ni duzi vremenski period. 
 

Sledeca stvar je konzumiranje. To najcesce radimo pogresno. Vrlo je popularno da se rakija drzi u friziderima i pije sto hladnija, kako bi sto lepse kliznula i kako bi se sto vise popilo. 
Rakija se pije iz case stopace, sa tankim staklom. Drzi se u ruci da joj se prenese sto je vise moguce telesne temperature,  obicno to bude 22-23 stepena. Pri toj temperaturi se oslobadja najvise aroma sljive i bude najlepsa za konzumiranje. 
 

To bi bil sustina, a detalja oko svih ovih postupaka ima jos onoliko.

 

  • Sviđa mi se 6
  • Hvala 7
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • kojekude, 251 postova
  • Lokacija: nbgd
  • Motocikl: tražim, gledam, probam, biram..
Pre sat vremena, muljaz je napisao:

Sledeca stvar je kazan. Mora biti cist, ima raznih metoda da se to odradi. Prilikom pecenja meke rakije sipati jednu kofu vode u kazan pre sipanja kljuka. To je bitno iz razloga sto ako je veca gustina kljuka manje su sanse da zagori, a jos bitnija stvar je sto se tako podize tacka kljucanja.

Ako kazan nema mešač za kljuk iLi rešetku neko stavlja slamu iLi pesak na dno da ne zagori..

 

Pre sat vremena, muljaz je napisao:

To bi bil sustina, a detalja oko svih ovih postupaka ima jos onoliko.

..sve objašnjeno :takoje:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3961 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Moj frend kupi svake jeseni po par tona prvoklasne jabuke i viliams kruške i od toga rakije budu ka med, pitke, ukusne, jaaaako aromatične.

Od kruške zamiriše cijela kuća dok natočiš u čaše.

Nikad ništa bolje nisam probao.

 

Nedavno sam na poklon dobio politru rakije od dunje. Isto vrhunska zbog prvoklasne arome.

 

Volio bih probati tu šljivu bez koštica.

 

 

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3961 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Ništa bez džane default_0a-smiley.gif


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro


A štajeto?
Poduči me bitte


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbea, 433 postova
  • Lokacija: Cukarica Beograd
  • Motocikl: Forza 350 ('22)

Rakiju od Dzenarike portugalci zovu "vatrena voda". 

Nema šljive bez ranke i madzarke mada i jedna i druga odumiru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

Meni je krivo sto sam se ubio pre par godina od neke dunje- brlje(svi koji su je pili ili išli na ispiranje ili se ubili ko majke) tako da bukvalno nisam znao za sebe (uneli me u kuću k'o badnjak posle sat i po vremena žurke) 

Tako da mi se sada ogadila I nema šanse da je pijem. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина
3 hours ago, Savan said:

Ništa bez džane :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Ko je za džank - taj nije za šank   !!!

 

 

 

 

stara narodna

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

@muljaz je to sve lepo objasnio. Osnove, bez mnogo priče. Davno sam na ovu temu razmenio koju reč sa jednim tehnologom i to je to. Dodao bih i jednu stvar koja se često zaboravlja a možda čak i ne zna. Rakije dobijaju na kvalitetu kako vreme prolazi ali, za razliku od drugih alkoholnih pića, samo do 20. godine i to samo je urađeno sve po propisima, gore pomenuzim. Ako nije, taj period ume biti znatno kraći. Kada dostignu vrhunac kvaliteta, idu nizbrdo. Nakon tog saznanja, vrlo rado nazdravljam sa mlađim rakijama. Pre nego sa onim koje je deda napravio pa zapečatio dok unuk ne postane punoletan.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE


A štajeto?
Poduči me bitte


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Narodna rakija. Sve ostalo je skupo a dzanariku će ili pojesti svinje ili će biti rakija od nje.
A lepa rakija bude i većinom su je koristili za domaće prilike. Kad je neko slavlje ili vazni gosti onda je prepečenica na stolu a ovako za domacu gologuziju je dzana.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1874 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

"Pricaju dva pijanca :

- jesi probao nekad losu rakiju ?

- jesam.

- i, kakva je bila ?

- dobra !"

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja