Jump to content

Moto Zajednica

Izbor motora za offroad

Recommended Posts

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Drugari, znam da je bilo nekih sličnih tema, ili motor vs motor koji da uzmem itd, ali u tim temama nema ništa za mene. Znači želim da kupim LEGALAN 4T motor koji bih vozio offroad. To je ono glavno.

E sad, na 2 točka sam od 2009. Prvo sam vozio kineski čoperčić Srint Prince 125, zatim mali krosić Qingqi QM200, zatim VFR750 i na kraju KLE500.

Kada sam vam malo predstavio sebe, da kažem i o gabaritima, nekako se to uvek provlači da je bitno, visok 185, težak 105 :jee:

 

Dileme koje imam su:

- Novi ili polovan (u slučaju da je izbor novi to bi bila Honda CRF250L jer je to plafon budžeta) 

- Dual sport ili full cross (tj da može da se reg ili ne)

 

Da objasnim dileme, o Hondi CRF250L (trenutno glavni kandidat) sam čuo sve najbolje u smislu pouzdanosti, održavanja i potrošnje, to mi baš znači, ali me tih 250cc i 24ks na moju težinu malo odbija.

Druga dilema je vezana iskljucivo za mogućnost registracije, tj što bih sa registrovanim za bliže vožnje mogao da odem na točkovima, a na daljim na prikolici naravno.

 

Na oglasima nema ništa, čak i kad mi privuče pažnju bude stranac bez papira. Gledao sam DRZ, CRF, WR, ima 1 KLX i to je to.

Ono što sam primetio je da ima dosta KTM-ova, par Husqvarni, ali o njima ne znam ništa i tu imam neku odbojnost u smislu rađenja generalne, nabavke delova itd.

 

Redovno pratim putešestvije @severian, @Alp, @makikt i ostalih, neće se uvrediti ako ne tagujem sve.

 

I sad na scenu stupaju pitanja, ima li rezona juriti dual sport motor i bakćati se sa registracijama?

Drugo, da li stvarno KTM i Husa imaju znatno skuplje održavanje i delove od ostalih?

Da li je realno naći 10god star full cross koji nije razjeban s obzirom da mu znamo namene?

 

Ako nekome bude dosadno, smatra da može doprinese bar malo, pa da na kraju lakše prelomim, bio bih mu zahvalan.

I nadam se da ćemo uskoro da livadarimo zajedno :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Za početak, mislim da sve što bi se podvelo pod "hard enduro" ne treba da gledaš...vremenom ćeš shvatiti da li te baš to zanima.

Dakle, preostaju dual modeli kojih nema u izobilju...

Na tvom mestu, ne bi isključivao ni neke od starijih modela, naravno, ako se nađu u pristojnom stanju.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Hvala, doktore.

 

Gledao sam i DR350, bilo je 2kom na oglasima, i KLR, i KLX. Tu je malo pitanje i težine samog motora. Negde granica mora da se povuče.

Ponuda je bedna, a treba naći neke u pristojnom stanju.

 

Znam i da postoji realan problem rezervnih delova za stare motore, vozio sam VFR-a od 25god. Sve ima svoje, nego od toliko razmisljanja poceo sam da  :lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Prvo treba da resis sta zelis da vozis. Da li lagane, adventure voznje, ili pak nesto teze, hard enduro. Pa onda po tome trazis i motor.

 

Ja sam imao DR650 SE, tezina suvog je po knjizi 147kg. Sa njim sam isao svuda, i u grupama sa laksim motorima. Odrzavanje kao i za ulicne motore, ulje po knjizi se menja na 6000km, mada sam ga ja menjao dosta cesce zbog nacina eksploatacije motora :) U ovoj klasi imas XT600 (i druge yamahe TT600, TTR600), kawasaki KLX650, Hondu XR600, XR650... A od novijih KTM 690, Husqvarnu 701...

 

Zatim sam presao na WR450. Uz njega sam morao uzeti i prikolicu. Iako i on kao spada u dual sport klasu, odrzavanje je mnogo zahtevnije. Ulje na 10h, sama masina se mnogo vise trosi i zahteva dosta vise paznje. U toj klasi su ti KTM EXC450 i slicni. Koji ima papire moze i da se registruje, jedini problem je sto se apsolutno ne isplati voziti po asfaltu. Svi servisi se rade na radne sate. 

 

Neki kompromis izmedju ove dve kategorije su ti DRZ400, KLX 250, CRF250L, od kojih je DRZ najjaci.


Na kraju sam presao na hard enduro, kupio cvaju 250. Iako je po papiru neka mala razlika u tezini izmedju njega i wr-a (oko 10kg), u praksi je razlika kao nebo i zemlja.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

Sa tvojom kilazom mislim da bi ti 250 i 20-25ks bilo malo. Skoro sam probao Majin klx motoric lagan ali imao sam utisak da bi mu za dva tri dana dusu izvadio.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Znam da mora da bude 4T 1 cilindar.

Od toga ne odustajem.

Nemam vise zelje da vozim motor pp gradu, preselo mi je. Putovanja manje vise isto. 

Kad tako pogledam onda, osim da se odvezem na 2 tocka do blizih terena, ne vidim nikakvu poentu da motor moze da se registruje.

 

Lako bih ja odlucio kada bi ponuda bila solidna. Trenutno je uzas. EXC, CFR450R i WR toga ima na oglasima po 10-ak, ali osim toga mrka kapa. 

 

Videcemo, mozda se pojavi nesto zanimljivo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Ako se pojavi nesto takvo gledaj da budes brzi od mene :) a verujem da nismo ni jedini. I ja tragam za nekim dual sportom koji moze da se registruje i ide po asfaltu ali za poslednjih 3-4 meseca slabo. 

Za sve to vreme pojavio se jedan klx650 iz 1994 ili 1996 za 2200 eur i prodat za 1 dan. Bilo par xt600. Ni jedan cestit dr 350 a bukvalno ni jedan dr650se ili klx 250. Bilo i ima par ktm lc4 ali su mi oni previsoki. 

Bilo je još par zanimljivih modela ali u jadnom stanju. 

Cekam zimu, ali sam sada psihički spreman i na to da platim enduro star 20-25 godina 2.000 a mozda i preko. 

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Ma ja polako odustajem od toga da moze da se registruje jer nemam vise zelju da vozim po gradu, a ni da putujem motorom. Zelim samo za livadu i sumu :D

Inace, ja trazim motor za dvojicu. 

Bio je neki DRZ400e za 2400 okolina pozarevca, odjavljen u madjarskoj, kao moze na ime kupca tralalala, ali dok sam se ja smislio, oglasa vise nema. 

Ima i jedan KLX650 u Lajkovcu, bar stoji oglas i jedan KLX450 u Molu.

 

Muke nase :jee:

 

A zbog ponude, ja sam se zalepio za CRF250L, mada se lomim, tezak sam :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Ta dva motora stoje mesecima. Klx iz Lazarevca pise da je u fabrickom stanju a on mucenik sav izlomljen i zardjao kao da je ratu bio, a cena 2.100 eur. 

I meni padaju sve ludje ideje na pamet. Sada mi se mota da kupim neku enduro ragu koja nije street legal i da kupim Yugo Floridu ili zastavu poly za 500-600 eur za prevoz. Umesto motora registrujem auto, a usput imam i prevoz ko covek 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Ja vec imam prikolicu, tako da sam taj deo resio. Umesto rege za motor, rega za prikolicu :D

Ma brate, nema nista krsteno u oglasima. Krivo mi je sto nisam otisao da vidim taj DRZ. 

Ali polako, bice valjda nesto.

 

Vidim da imaju 3 Husqvarne u bg, SMR510, SMR610 i TE450 valjda, mozda odem to da pogledam, nisam pametan :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • . . ., 172 postova
  • Lokacija: Indjija
  • Motocikl: Japaner

Husqvarna smr nije za šumu čak i ako ima enduro točkove, do 2010 pazi zbog delova. Gledaj da je oznaka TE te oznake su do 2013 posle su pod okriljem ktm.

Ako hoćeš šumu dateraš kros zaboravi, yamaha wr,husqvarna te,ktm exc.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Bmw f800 Gs

Crf250 L ne može tebe da vuče, imam par drugara koji imaju po 65,70 kila i žale se da im je slab, tako da mislim da sa 105kg nemas tu šta da tražiš, a pogotovo što si vozi jače motore od njega do sada, a jesi. 
 

Nađi brate 450ku neku provjerenu da ima snage poput wr-a, husqarne ili ktm, natovari na prikolicu pa fino odeš u šumu i provozaš se ko čovjek par sati, otpadne ti dupe, osmjeh na lice i miran si 15 dana! 
 

e sad to da je teško naći motor u dobro stanju je istina, isto je i kod nas u Bosni ali treba svaki dan kopati po oglasima i čekati da nešto naleti, nema druge...
 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

450-tke su pravi enduro motori ali za one koji hoće i mogu da ih voze. Ja vozim trenutno kineza qingqi gm 200 i prolazim svugde gde i ostali sa ktm i ostalim dual sport (ne hard enduro). Iz moje perspektive mislim da bi se lakse penjao sa kinezim nego recimo sa klx 450 jer nisam tako dobar vozac. Provozao sam klx 450 i to je divljak. Diže se na zadnji cim malo odvrnes gas. Ja bih ga tesko kontrolisao iz vece uspone a kineza ubacim u prvu i polako uzbrdo, uvek ima gripa i nece da me zbaci. 

Probao sam i crf250l i za moj pojam ima sasvim dovoljno snage za amaterski dual sport, a imam 90kg.

Na kraju sam juce kupio drz 400 2006 god i prilično mint stanju, trebaju nove gume i lanac i lancanici, ali ostalo sve odlično. Nisam uspeo preko oglasa da nadjem nista u pristojnom stanju pa sam dao oglas na FB grupi, Enduro cross Srbija i javio se momak koji bi da proda, a cena je razumna. 

Savetujem ti da probas tako da nadjes nešto. Obično je u boljem stanju nego po oglasima jer ljudi nisu planirali da ih prodaju. 

Evo i slike da se pohvalim

 

received_420986689137384.jpeg

Promenio član lemy
  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Svaka cast, DRZak mi je nekako ideala, ali njih bas nema, a i cene su uzasne.

Skoro sam video nekog TT-a na oglasima za 2100e i vidim da mi je poznat motor. Skontam da sam ga video ovde i nadjem oglas istog vlasnika iz 2016god za taj motor za 1700e cini mi se. Zakon ponude i potraznje na delu, jbg :grr:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Ako ti je drz skup kod nas, proveri koliko kosta u nemačkoj na mobil.de. Pre provere sedi na stolicu i spremi času vode i šećer :). Kod nas su još uvek džabe. Mislim da je kvaka sto ih ima malo jer se u evropi ne prodaju dugo zbog izduvne emisije, a Ameri se kunu u ovaj motor, tako da imamo malu ponudu a veliku potraznju. 

Ja ovaj nisam ni probao zbog snega, ali deluje mi ok, a i cena je bila ok tako da nisam smeo da propustim priliku. 

Po meni (a i internetu) u ovoj kategoriji do 150kg, najbolji je ktm 690, pa onda drz, stim da je drz prilicno jeftiniji za slično stanje motora. Ja sam jurio 690 ali to je retka zverka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: X11
On 31.10.2020. at 13:01, lemy je napisao:

Ta dva motora stoje mesecima. Klx iz Lazarevca pise da je u fabrickom stanju a on mucenik sav izlomljen i zardjao kao da je ratu bio, a cena 2.100 eur. 

I meni padaju sve ludje ideje na pamet. Sada mi se mota da kupim neku enduro ragu koja nije street legal i da kupim Yugo Floridu ili zastavu poly za 500-600 eur za prevoz. Umesto motora registrujem auto, a usput imam i prevoz ko covek 

Izvinjavam se pokretacu teme na upadici...

Nosim se mislju kao i ti da kupim nesto sto ne moze da se registruje, prikolicu i u sumu...

E sad, zapalo mi za oko ovo cudo... Ima li neko bilo kakvo iskustvo, misljenje i preporuku na tu ideju...

http://www.polovniautomobili.com/motori/16504706/zongshen-kayo-k2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Bmw f800 Gs

DRZ je pravi motor, pristojan je i za dužeg puta a odličan na terenu, ali kao što kažete teško ih je naći da su u dobrom stanju...

 

Ja sam imao Hondu XR650 L, motor je kao čaša bio, izletio mi u oglasima slučajno, a i pazio sam ga dobro, bio kod mene par godina i prodam ga dalje pa je zavšio kod nekog klinca koji ne zna šta ima, ponaša se sa njim kao da je hard enduro i duša me boli kad to vidim šta je ostalo od onakvog motora, ali šta češ kad se nema para da imamo svi po par motora...

 

evo koja slika, uglavnom prešao sam sa njega na teneru xt660z, pa sam ove godine nju prodao i kupio f800...

 

Ali sad da naletim na ovaj isti motor kupio bi ga...

 

Tako je isto i sa DRZ-om...

 

 

_DSC0148-20150323_124557.jpg

_DSC0214-20150325_121233.jpg

_DSC0310-20150323_115000.jpg

20150322_205151_LLS.jpg

20347887_10211845995279143_2008779606_o.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
Pre 12 sati, lemy je napisao:

450-tke su pravi enduro motori ali za one koji hoće i mogu da ih voze. Ja vozim trenutno kineza qingqi gm 200 i prolazim svugde gde i ostali sa ktm i ostalim dual sport (ne hard enduro). Iz moje perspektive mislim da bi se lakse penjao sa kinezim nego recimo sa klx 450 jer nisam tako dobar vozac. Provozao sam klx 450 i to je divljak. Diže se na zadnji cim malo odvrnes gas. Ja bih ga tesko kontrolisao iz vece uspone a kineza ubacim u prvu i polako uzbrdo, uvek ima gripa i nece da me zbaci. 

Probao sam i crf250l i za moj pojam ima sasvim dovoljno snage za amaterski dual sport, a imam 90kg.

Na kraju sam juce kupio drz 400 2006 god i prilično mint stanju, trebaju nove gume i lanac i lancanici, ali ostalo sve odlično. Nisam uspeo preko oglasa da nadjem nista u pristojnom stanju pa sam dao oglas na FB grupi, Enduro cross Srbija i javio se momak koji bi da proda, a cena je razumna. 

Savetujem ti da probas tako da nadjes nešto. Obično je u boljem stanju nego po oglasima jer ljudi nisu planirali da ih prodaju. 

Evo i slike da se pohvalim

 

received_420986689137384.jpeg

Mozes li mi dati neku smernicu koja je OK cena za drz 400 2002god. nase table,ako je u pristojnom stanju naspram godista.Ima jedan na oglasima ali mislim da je cena od 3700€ nerealna za 2002god.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Razmatrao sam taj iz Brusa. Deluje lepo, ali od dodatne opreme nema nista. Sedište je pocepano, poluga menjača nije original, gume lose, a uz to idu i lanac i lancanici obično i još neke sitnice. Zvao sam ga pre oko mesec dana, decko se ne razume bas sta prodaje, samo zna da je motor na ceni. Ja sam razmišljao da mu ponudim 3.000 pa da mozda platim i 3.200. Za 3.500 bi ga dao sigurno, to mi je rekao izmedju redova. 

Srećom, izletelo mi ovo, i lepsa mi je boja. Ja sam platio 2.800 i mislim da sam super prosao. Treba ulaganje od 300 eur za nove gume, lanac i lancanike i gas, registrovan do jula. 

I da, cena u principu ne zavisi puno od godista pošto su svi isti, nema ono restating, poboljsanja i sl... 

Promenio član lemy

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1425 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

@lemy svaka čast, u zdravlje da se voziš! Motor baš dobro izgleda koliko se može zaključiti po slici. DRZ je odličan motor, nema šta da se priča. I ja sam baš ozbiljno bio zagrejan pre par godina, ali se na kraju nisu složile kockice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Malo tržiste jake cijene. Vise gledaj stanje motora nego marku. Svaki moze vise od vozaca. Ja bih izbjegao cross motore.

Ktm exc 525 exc 450 690 . Beta 400/450/525rr. Ali ih ima malo i skupi su.

Meni se honda crf250l nije svidjela. Dr350 mi se svidio puno ali je za vozaca 75 80kg. Dr650se mi je isto bio ok kada sam ga vozio. Drz mi nije legao valjda sam previse ocekivao. Xt tt ttr su nedoder masine i imao sam ih vise ali mi polozaj nije odgovarao. Po meni su za nize ljude . Moras poc u neku voznju sa nekom ekipom i probat sto vise motora pa procijenit. A ni to ti nije sigurica jer vrlo cesto dva ista motora ali razlicito setovanja ostavljaju totalno razlicit utisak. Srecno u potrazi. Naoruzaj se strpljenjem.

Promenio član JankoR
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Bmw f800 Gs
3 hours ago, Mediterraneo said:

@orla kakvo ti je misljenje o teneri xt660z? Deluje da si je brzo promenio.

Nisam, naprotiv kod mene je bila 4 godine i prošla je dosta toga. Iskreno mislio sam da će mi biti teška nakon honde, ali na kraju nije tako bilo.
 

Tenera mi je bas sjela i generalno motor je odlican za putovanja i bilo kakvog terena osim šume u koju se ide sa hard endurom, mali je potrošač, može i u dvoje bez problema sa komplet opremom natovaren, jeste da u brdu treba četvrta ali to je najmanji problem. 

 

Rezervoar je 23 litre što je daleko najveći rezervoar u tok klasi, tako da možeš izvući i 500 km sa jednom točenjem.  
 

Ja sam je prodao samo zato što je još uvijek na cijeni i dobio sam fine pare za nju i doplatio za f800 koji mi je samo tu za prelazni period dok ne naiđe kakva t700 polovna da se kupi, jer mi je nova bila preskupa...

 

Iskreno ko god nema problema sa visinom sica i jednim cilindrom ja bi ovaj motor preporučio, jer oko njega nemam nikakvog posla, redovna zamjena ulja i filtera i mirna si. 

 


 

 

F4BFBAB0-695E-4260-ADF0-BD54BE25594B.jpeg

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
On 17. 1. 2021 at 23:03, orla je napisao:

Crf250 L ne može tebe da vuče, imam par drugara koji imaju po 65,70 kila i žale se da im je slab, tako da mislim da sa 105kg nemas tu šta da tražiš...

Ja imam 115 kila, vozim se sa njim normalno ali je istina da sam čovjek od 50 godina pa više vozim ko penzionista...

Nisam dobro razumio... Zille bi motor za dvojicu?

Promenio član SF
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Bmw f800 Gs
On 1/29/2021 at 9:55 PM, SF said:

Ja imam 115 kila, vozim se sa njim normalno ali je istina da sam čovjek od 50 godina pa više vozim ko penzionista...

Nisam dobro razumio... Zille bi motor za dvojicu?

SF poznajući tebe i tvoju konstituciju 250L je idealan za tebe i ljude u godinama, za mene je trenutno slab, čak se i Renato žalio da mu je nejak jer je on prešao ja mislim sa xt600 na 250L...

 

Pozdrav za druga iz Slovenije :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja