Jump to content

Moto Zajednica

Tempomat

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 414 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Honda Forza 350

Ljudi mozda jedno neobicno pitanje, ali nigde nisam nasao slicnu temu. Moze li se na rucicu gasa skutera "namontirati" tempomat, tj napraviti improvizacija mozda, a da pri tom bude sigurna? Ili postoje pravi tempomati koji se mogu nakaciti i povazati sa menjacem kao na kolima?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

Ima ovakve varijante. Ja sam uzeo sa Alija dok nisu krenuli sa dranjem za shipping. Ovaj "tempomat" se kaci na rucicu gasa, navrnes gas do zeljene brzine, pa njime zaglavis gas tako sto tempomat stegne rucicu gasa, a vrhom se upre u rucicu kocnice i drzi gas u jednom polozaju (nadam se da razumes). Koristim ga samo za autoput gde je duga i dosadna voznja, ovako za magistralu, krivine i sve ostale puteve nema nekog smisla koristiti ga. Mana mu je sto "oduzima" deo rucice gde stoji, pa ne mozes lepo celom sakom da drzis gas kad zatreba i to sto u toku voznje moras povremeno da ga dostelujes da bolje drzi. Ja sam ga uzeo primarno da bih odmarao desnu ruku u toku voznje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1833 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Dusan moto oprema iz Rume prodaje za 400 din, na K P. Mislio sam i ja da uzmem, ali su mi objasnili stariji vozaci da to i nije bas sigurno... Kao sto kolega iznad rece, samo za auto put.

Na kp motocikli/ oprema i delovi/ ostalo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

Cisto da pojasnimo, taj "tempomat" sto prodaje Dusan iz Rume je onaj oslonac za ruku sto se kaci na rucicu gasa i prakticno samo pruza potporu ka korenu dlana, ne zakljucava u jedan polozaj rucicu gasa.

Ovo sto sam ja naveo je sprava koja se montira na rucicu gasa, odvijes gas do neke brzine, a onda dok drzis nepomicno rucicu gasa, ovu spravu gurnes ka napred sve do kraja, tako da legne na rucicu kocnice, u koju se i upre i ne dozvoljva rucici gasa da se vrati u pocetni polozaj vec tako drzi nategnutu sajlu za gas i motor prakticno sam ide, nesto kao sto bi i tempomat radio. Mozes slobodno da pustis gas, motor ce ici sam jer je nategnuta sajla. E sad, mana pored ovih koj sam vec naveo, je i to sto preko gasa ova sprava drzi obrtaje, tako da kada naidjes na brdo, agregat ostane u tim obrtajima, ali se brzina smanjuje zbog napora i uzbrdice. Konkretno tempomati kod automobila i motora koji su fabricki izvedeni, drze odredjenu brzinu, pa tako na usponu i pri naporu povecavaju broj obrtaja da bi odrzali brzinu.

Inace, definitivno je ova sprava, ili bilo koji drugi aftermarket tempomat, iskljucivo za otvoren i prav put, tipa autoput, nikako za magistralu, krivine, seoske puteve i ostale. Ja ovo moje cude genralno izbegavam osim kada moram autoputem, pa provedem ceo dan na motoru, stavim, nastelujem, pa mogu povremeno i da pomerim desnu ruku sa gasa tako da ne zamaram rame i ruku.

Za razliku od pravih tempomata, s obzirom da je ovo cudo prakticno poluga koja nategne rucicu gasa, ne reaguje na kvacilo, kocinu i nema dugmeta koje ce da ga iskljuci, osim da se fizicki vrati u pocetnu poziciju i tako oslobodi rucica i sama sajla gasa. Iz ovog razloga, makar meni, nije bas uvek sve jedno kada ga koristim i koncentracija mi je na njemu sve vreme voznje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 414 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Honda Forza 350

I ja sam nasao to fizicko zakljucavanje na youtube-u, ali mi svaka opcija zakljucavanja gasa deluje rizicno, narocito kod iznenadnih prepreka i kocenja. Moze li se prekopirati neka elektronika sa T maxa?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

To vec ne bih znao, morao bi da nadjes nekoga ko se bavi tom problematikom, ja mogu samo ovoliko da pomognem, iz prve ruke i iz iskustva sa tom spravom. Vidi jos po netu, Kaoko Throttle Lock, mada je isti princip fizickog zakljucavanja gasa kao i ova moja sprava, koliko znam solidno kosta i pitanje da li ima kod nas.

 

P.S. Evo i klipa koji objasnjava tu moju spravu kako radi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1833 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

@JohnyBravo

Vidi se da je ovo mnogo bolje uradjeno nego Dusanova poluga. Model koji ti imas nisam ranije ni video, vec ovaj... U svakom slucaju, ja sam odustao od kupovine, najvise se vozim skuterom po gradu. Ako i odem negde van grada, to je sat- dva voznje, toliko cu izdrzati.

Ali mi je drago kako si opisao razlike, super, mozda ce jos nekom trebati informacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ima još jedna verzija koja se montira tamo gde stoje tegici od kormana.
Otprilike najljudskija verzija ali i cena je odmah veća. Ako me pamćenje dobro služi negde oko 30-40€.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 414 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Honda Forza 350

Po meni je sve to rizicno. U delicu sekunde zablokira blokada, motor radi na pola gasa, kvacilo nemas da razdvojis lamelu i usporis kretanje... da je manuelni menjac pa i da zabaguje. Na automatiku mislim da je poprilicno rizicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

To je ovo cudo. Vec sam ga spomenuo u postu gore, Kaoko Throttle Lock. Ja kada sam se zanimao oko svih ovih spravica, nisam uspevao da ga nadjem ovde, niti da nadjem nacin da mi donesu, pa sam uzeo ovo sa Alija, mada mi Kaoko najkulturnije izgleda od svega na sta sam naisao.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Da da, to je to. Ako te i dalje zanima mogu da pogledam ovde. Mada vidim da sam omašio malo cenu, za svega 100€ :) znaci negde oko 130€!


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Moto servis, 581 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250DX, Burgman 650 EXE

A za burgmana sam gledao negde da postoji i prava elektro verzija, sa sve up and down speed tasterima, kontrolisano preko sajli gasa... tako da ima toga,samo koliko ste voljni da platite...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Ima na netu prost i jeftin "uradi sam" tempomat za motore.

Ako  uspem da nadjem okacicu ovde.

Ako se ne varam pravi se od debele zice kao sto je ofinger ili elektroda i tankog creva kao sto se koristi u akvaristici i slicno.

Nije upadljiv, nije ruzan, lako se rukuje sa njim i vrlo lako iskljucuje.

 

Ako nadjem javljam.....poz.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 414 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Honda Forza 350

Ovo i jeste dobra stvar zato sto je "elektronski" kao na kolima, a ne "mehanicki" kao sto vecina ljudi na netu nudi, zabravi ti rucicu gasa i napravi potencijalni problem. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja