Jump to content

Moto Zajednica

Mitas Sport Force +

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nikada to nisam radio (nametao misljenje), dobro znam da ima dosta boljeg, ali je li svrsishodno? (Meni)

Da ne bude da se gadjamo hvalama, cenim misljenje i rado ga procitam

Sent from my SM-A202F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
@srbac neces verovati ogromna vecina sa urednim papirima a pun gas nista sto nije predvidjeno za motor. U blokadu terani nisu tako da ne znam sta smeta pun gas vise od punog gasa izmedju dva semafora
 


Kaže moj guru da moraš da teras svaki put do blokade pa tek onda saltas brzinu. Tako postaješ konstantan. Ali rekosmo to nije tema.

Na stazi mozes da simuliras sve situacije koje su previše rizične na putu. Zašto bi terao na ulici brze kroz krivinu rizikujući da ćeš naleteti na soder, lišće i slično. Nijedna guma nije za to namenjena pa je samim tim i testirati je pod tim uslovima nepotrebno i bez značaja. A siguran sam da će Jovan to testirati i van staze kao sto to uvek i radi.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5728 postova

Na trajanje gume najvise utice tecnost voznje. Uzmimo teoretski neki put duzine 60 km sa krivinama. Krenu dva vozaca i oba predju deonicu za sat vremena odnosno prosek im obojici 69 km/h. Prvi vozac presalta u recimo trecu ili cetvrtu brzinu i vozi sve vreme od 50 do 70 km/h a drugi izmedju krivina zavrce 100-110 km/h i onda pred krivinu koci ko sivonja na 30 pa posle cupa gas pod nagibom i tako celu deonicu. Na kraju isti tempo ali gume ni blizu iste. 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5728 postova
pre 5 minuta, Savan je napisao:

 


Kaže moj guru da moraš da teras svaki put do blokade pa tek onda saltas brzinu. Tako postaješ konstantan. Ali rekosmo to nije tema.

Na stazi mozes da simuliras sve situacije koje su previše rizične na putu. Zašto bi terao na ulici brze kroz krivinu rizikujući da ćeš naleteti na soder, lišće i slično. Nijedna guma nije za to namenjena pa je samim tim i testirati je pod tim uslovima nepotrebno i bez značaja. A siguran sam da će Jovan to testirati i van staze kao sto to uvek i radi.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

Menjaj gurua :)

 

Aj pogledaj recimo Silvana Djintolija kako objasnjava "shortshifting" a onda neka guru pogleda krivu snage i obrtnog momenta kada si pred blokadom. 

 

Pogledaj i kako momci u Moto GP saltaju. Silovanje do blokade je samo silovanje. Nekada da ali uvek nikako ne

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Ovde se susrecu ljudi koji voze stazu i drugi koju gumu koriste za ulicno-putnu voznju. 

 

Onaj ko vozi stazu redovno (sportista) nije isto sto i mi koji to nismo. 

 

Tako da je logicno da neko ko nije u toj sport prici ne moze da ocenjuje na isti nacin istu gumu. 

 

Druga je prica sto bi ovde svako da bude sportista tj da mnogo zna o tome.  Ko mi sto se nadjemo na basketu il mini fudbalu pa kao znas, on ili ja smo trenirali to i to. Mozda i jesmo al smo samo rekreativci i to nizeg stepena. Hobisti.

 

Tako isto i u motociklizmu. Ko przi do maksimuma redovno i sportski na stazi i u tome je, taj je sportista i logicno je da jede gume, ko vozi od moto skupa Tare Zlatibora preko dunavske magistrale, taj je hobista, avanturista i rekreativac...

 

I mislim da je svima to jasno. 

 

Na kraju krajeva neke kolege su ovde u pravu, guma se ne meri po tome koliko je presla, nego po tome kako je vozena i sta je sve radjeno sa njom. 

 

Da se ne pravi filozofija od prostih stvari. Rekreativac i hobista nikada nece potrositi gumu toliko brzo koliko i onaj ko je u moto sportu bilo koje vrste. 

 

A i da se ne uvrede kolege, ne mislim da su ti sportisti neke face, cesto to u moto svetu i nisu. Al imaju svoje mesto i svoj stil voznje i zivota, i to treba prihvatiti jer je to znacajni deo motociklistickog drustva (al na stazi). 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Ljudi, kad vozim na stazi mogu bolje da ocenim kako se guma ponaša u "kritičnim" situacijama. Nije da to ne mogu i na putu da probam, ali je rizik od povreda ukoliko padnem daleko veći, a i ne koči mi se baš naglo sa 180+ kmh pa da pod kočenjem nastavljam u krivinu u saobraćaju. 

 

Zašto su mi bitne "kritične" situacije za test gume? Jer volim da znam koliki je maksimum koji ta guma može da pruži i koliko smeš da joj se "prepustiš". Svako od nas može da montira gumu i da vozi umereno i da neki sud o njoj. Smatram da test gume mora da ide nešto dalje od toga.

 

Npr: uvek spominjem Metzeler Roadtec Z8 gumu koja mi se nije svidela na dva motocikla, jer je tokom vožnje na stazi pokazala da hoće da kliza kada se otpuste kočnice kada je motocikl pod nagibom, dok se na putu to ne manifestuje toliko. 

 

Dok je sa druge strane Bridgestone hypersport S22 na MT09 držao fantastično u tim situacijama, a pružao je odličan povratni osećaj.

 

Razumem to što govorite vi koji ne vozite stazu, ali ponašanja gume je za mene najlakše isprobati na stazi. Drugo, ja nisam naročito brz na stazi da motam ne znam koja vremena (što ne znači da ne uništim gumu). 

 

Treća stvar, test na stazi neće biti vožen, jer je današnji track day otkazan zbog kiše, a do početka sledeće TD sezone ove gume će sigurno biti pokojne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Trajanje guma je direktno povezano sa potrošnjom pločica i potrošnjom goriva :D

 

Da pojasnim. Pločice jednu prednju gumu a potrošnja zadnju. Mogu i detaljnije da pojasnim po potrebi :D

 

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Trajanje  guma zavisi od stila vožnje, motocikla koji voziš, da li voziš sa saputnikom ili ne, da li redovno proveravaš pritisak, da li držiš motocikl an suncu ili je u garaži i još x faktora.

 

Dva ista motora i iste gume i garantuje da niko neće preći istu kilometražu sa njima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Pa to sam isto ja napisao. Kada nego tera motor jače u obrtaje, jako na izlaskubiz svake krivine, jako na pravcu, brže strada zadnja guma. Takav stil povlači i agresivnije kočenje, pa se brže pojede i prednja.

 

Moj stil vožnje je takav, da @N.F.S. mora da stane da me čeka na svakih par kilometara :D jer ja pored spore vožnje, se trudim da kočnicu koristim što manje i plus stajem da se slikam na svakih 15 minuta :D

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 30 minuta, Markone88 je napisao:

Moj stil vožnje je takav, da @N.F.S. mora da stane da me čeka na svakih par kilometara :D jer ja pored spore vožnje, se trudim da kočnicu koristim što manje i plus stajem da se slikam na svakih 15 minuta :D

Taman mi takav treba kad testiram motore, da imam neke slike iz vožnje :D 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5728 postova
Pre sat vremena, Markone88 je napisao:

Pa to sam isto ja napisao. Kada nego tera motor jače u obrtaje, jako na izlaskubiz svake krivine, jako na pravcu, brže strada zadnja guma. Takav stil povlači i agresivnije kočenje, pa se brže pojede i prednja.

 

Moj stil vožnje je takav, da @N.F.S. mora da stane da me čeka na svakih par kilometara :D jer ja pored spore vožnje, se trudim da kočnicu koristim što manje i plus stajem da se slikam na svakih 15 minuta :D

Tako je manje vise, i to sam i ja napisao i samo dodao da ne znaci da ce taj na kraju biti brzi od tebe na primer. Onda se recimo desi da ti negde napises da je Mitas super i dugo traje a ovaj kaze ma ja sam jos sporiji od njega a meni se brzo trose... 

 

Pod utiskom sam odgledanog snimka voznje klinca od 12 godina na 250 kubika koji je prvi put na Pnoniji i vozio je brze od 95% ljudi na 1000 kubika. Taj gume ne trosi uopste jer niti koci niti ubrzava, ubrzao samo kad je krenuo iz boksa :)

 

 

E sad da kazemo da su ti dva ekstrema ali poenta je da na bazi tih iskustava ja ne bih izvlacio zakljucak a vi kako hocete. 

 

@Pingvin37 ne znam zasto ti smeta bilo ko ko vozi na stazi ukljucio sam se jer je neko pisao da je to nepotrebno za test. Pre toga u drugoj temi je u hvalospevu o Mitasu spominjan Kec i Grobnik kao legitiman argument. Na kraju krajeva ovo je tema o Mitas Sport force a ne turing force te i oni koji su zaintresovani za ovu gumu verovatno naginju ka "sportskoj voznji"

 

Napisao sam da je najvaznije odrediti gume prema sebi pa tek onda prema motoru

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Test koji ce nas drug odraditi ne vidim kao referencu i obavezujuci, vec da se guma u njegovim "rukama", na njegovom motoru. pritiscima, stilu, tipu asvalta....

.... pokazala i presla tako i toliko!

Radujem se tudjem vidjenju i ekstremnijem testu koji ja gumama ne mogu/zelim pruziti.

Volim fluidnu voznju, bez cimanja... Saltovanje neosetno, da supruga ni ne primeti kocim li ili ubrzavam. Drzim tempo konstantno isti.

Tako mi prija zadnjih godina, i prosecna brzina mi odgovara manja, usporio sam sto bi s reklo!

Nesvesno "cuvam" gume...

 

Evo i trenutne slike (skljocnuo kroz prozor).

Oba Mitasa u vazduhu( znaci, nista sunce, nista "ladan beton :D ), pritisak dobar, gume tretirane aktivnom penom koja ih hrani i daje mat izgled. :D 

20201026_061912.jpg

mit1.jpg

mit2.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Evo i ugla do kojeg idem, guma je uvek na 2.9bar pritisku, zadrzava oblik znaci... Drugar koji je na R6 vozi, pumpa na 2.2, u kruznom toku ispred mene jasno vidim kako se blago "podvije" pod felnu i gazi ivicu.

Sto ce reci, ukoliko i ja "ispustim" gumu a vozim isti ugao ova "chicken strip" ce nestati!

Tako da nije uvek do ugla/vozaca vec i do pritiska/oblika gume i nagiba samog puta.

20201020_140805.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Kumanovo, Makedonija
  • Motocikl: Suzuki GSR 600
On 22.10.2020. at 19:57, N.F.S. je napisao:

@Jovan Ristic, radujem se rezultatima! :takoje:

 

P.S. Raspitaj se ima li znacenje boja linije na gumi (pricasmo u drugoj temi). 

Ja sam se raspitao druze, video sam da ljudi pitaju za to. I ja nisam imao poima. Okacio sam printscreen, mozete da vidite svi, sta je sa tim linijama u razlicite boje. Izvinite za los srpski, nisam iz Srbije. Pozdrav

20201026_083643.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
2 hours ago, N.F.S. said:

Evo i ugla do kojeg idem, guma je uvek na 2.9bar pritisku, zadrzava oblik znaci... Drugar koji je na R6 vozi, pumpa na 2.2, u kruznom toku ispred mene jasno vidim kako se blago "podvije" pod felnu i gazi ivicu.

Sto ce reci, ukoliko i ja "ispustim" gumu a vozim isti ugao ova "chicken strip" ce nestati!

Tako da nije uvek do ugla/vozaca vec i do pritiska/oblika gume i nagiba samog puta.

20201020_140805.jpg

Da ne shvatis ovo na neki negativan naci, svako vozi kako mu odgovara i to je ok. Ali kako moze kod ovako blage voznje kod ovako malog nagiba doci do neke relevantne informacije za gumu? Na ovom nagibu nece proklizati ni jedna guma. Nece pokazati svoje slabosti ni jedna guma. A ni prednosti.

Da bi se dobila kompletna slika o nekoj gumi treba je podvrgnuti svim uslovima eksploatacije.

Opet kazem komentar nema veze sa tobom licno i sa tvojim stilom voznje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Slazem se...

Meni je bitno da bude "povozna", ne trosi se brzo, prihvatljivo pouzdana po kisi...

Losiji vozaci "guraju" gumu u saobracaju do ivice a telom su u ravni ili kontriraju motoru, fora je da motor bude sto uspravniji (vise gripa, vise gasa) a prolaz sto uzi... Telom da se pomeri centar mase na unutrasnju stranu krivine.

Svi imamo svoja shvatanja, neko vrti 5 krugova kruznog toka 40kmh pa se hvali "ivicom" gume, neko vozi na 2 bara pa se ivica i pri blaaaaagom nagibu pojede...

Kada je "na hladno" guma nazad 2.9, topla je negde oko 3.1bar, oblik cvrsto drzi i do ivice treba dobrano motor oboriti.

Tako to ja shvatam, ne mora biti tacno...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2625 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

@Jovan Ristic

Jovane koliko traje rasprava mogao si vec napraviti koji km i izneti prve utiske.

Mnogi moji pa i ja vozimo Mitas, neki extremno brzo , neki dinamicno i svi su zadovoljni.Od Sport, preko Touring i Terra. Kao i ja, i oni su svasta od guma vozili.

Da li postoji bolje - naravno, ali je neozbiljno komentarisati nesto sto nisi vozio.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova
Pre 10 sati, dvlns je napisao:

Taj gume ne trosi uopste jer niti koci niti ubrzava

taj sam na versysu ,zato mi traju gume 20000,pločice tokico sam menjo na 73000 km a zadnje će ići do 100000.

Dok sam vozio malo ozbiljnije tojest brže u krivinama gume su mi bile  sa strane slik a na sredini 3,5 mm i trajale 20000 ali turing.Kad sam promeno kod vulkanizera neki lik ih je uzeo jer imaju dosta mesa na sredini a on je verovatno onaj koji ih vozi u kocku pa mu odgovaraju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3076 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Prvi dan posedovanja Bandita, dovezao se iz JA... gume ContiRoadAttack 2 Evo na 30-40%... malo se ukockile ali zato na obodima ihaj mesa...Ima da se voze ihahaj do 0%...do žičica:)

Možda zato što sam voz'o TDM-a, koji je višlji motor pa se treba nagnuti dobrano u krivini da dodješ pred ivicu gume, nisam ni primetio da sam blizu ivice, niži motor... 

Inače volim da visim sa motora, tako imam kontrolu, drugi neki položaji su za blage i brze krivine! 

 

Banda dobar za krivine mada me savetuju da se mnogo ne igram, zbog težine valjda, ja mislim suprotno... 

To će reći trkači... da li je lakši ili teži stabilniji u krivinama... ostali parametri zadovoljeni, gume dobre, pritisak itd....? 

 

IMG-20201026-105637.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3076 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA
pre 18 minuta, Ninja66 je napisao:

1. Druze guma je celava.

2. Conti je dobra guma.

3. Nisi opljuvao Mitas.

:lol2:

1.Ovo ćelavo?Vidim ja da nisi voz'o u oskudaciji:)

2. Jes' vala... kako li drži kad je nova? 

3. Nikad nisam sumnjao da je loša nego se malo sa njom prelazi! 

4. Teži ili lakši u krivinama??? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2625 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM
7 minutes ago, shoyyka said:

1.Ovo ćelavo?Vidim ja da nisi voz'o u oskudaciji:)

2. Jes' vala... kako li drži kad je nova? 

3. Nikad nisam sumnjao da je loša nego se malo sa njom prelazi! 

4. Teži ili lakši u krivinama??? 

Posle TDM-a i njegovog ljigavog zadnjeg amortizera , sve lezi kao pegla.  :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3076 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA
pre 28 minuta, Ninja66 je napisao:

Posle TDM-a i njegovog ljigavog zadnjeg amortizera , sve lezi kao pegla.  :)

Uh... potrevi me... u srce... TDM je najuniverzalniji motor u tom cenovnom rangu... za sve! 

Amortizer zadnji... nemam pojma, ja sam odozgo:)... 75 kg... sve odgovara, svako sedište... 

 

Nego zanima me ako mi možeš reći  @Jovan Ristic kad si vozao Z8, na kom su motoru bili, pretpostavljam na lakšem, kad se optereti guma je nenadmašiva ...

Htela je u krivinama da samo štucne ali ja to pripisivao pesku, gasu itd... 

Evo na TDM-u, bilo je i skroz ali nedokumentovano... 

 

IMG-20200418-121027.jpg

 

Jeste sve ovo off ali... 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: BMW R 1200GS Adv '18
4 hours ago, N.F.S. said:

Slazem se...

Meni je bitno da bude "povozna", ne trosi se brzo, prihvatljivo pouzdana po kisi...

Losiji vozaci "guraju" gumu u saobracaju do ivice a telom su u ravni ili kontriraju motoru, fora je da motor bude sto uspravniji (vise gripa, vise gasa) a prolaz sto uzi... Telom da se pomeri centar mase na unutrasnju stranu krivine.

Svi imamo svoja shvatanja, neko vrti 5 krugova kruznog toka 40kmh pa se hvali "ivicom" gume, neko vozi na 2 bara pa se ivica i pri blaaaaagom nagibu pojede...

Kada je "na hladno" guma nazad 2.9, topla je negde oko 3.1bar, oblik cvrsto drzi i do ivice treba dobrano motor oboriti.

Tako to ja shvatam, ne mora biti tacno...

Potpisujem....a ovo oko guma zna se...pritisak, stil vožnje, suvozač i vešanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja