Jump to content

Moto Zajednica

Iridiumska svecica na 2t motor

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6300 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ne postoji apsolutno nikakva prepreka da se svećica sa iridijumskom elektrodom koristi na dvotaktnom motoru. Bitno je da su navoj i dužina isti i da je identična toplotna vrednost. 

Ljudima je otprilike žao da daju neki dinar više, jer ona praktično svugde može da zameni "klasičnu" svećicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova
pre 26 minuta, pronto je napisao:

Ne postoji apsolutno nikakva prepreka da se svećica sa iridijumskom elektrodom koristi na dvotaktnom motoru. Bitno je da su navoj i dužina isti i da je identična toplotna vrednost. 

Ljudima je otprilike žao da daju neki dinar više, jer ona praktično svugde može da zameni "klasičnu" svećicu.

postoji,a to je konstukcijski deo spoljne i unutrašnje elektrode.Neke konstrukcije baš nisu dobre za neka odredjena goriva.Zbog načina sagorevanja ,oblika i šširenja eksplozije i vrtloženja gasova.Takodje i zbog sastava materijala.

Ako uzmemo najobičniju elektrodu spoljnu i unutrašnju koja je sasvim dobra za 2 t još bitnije je mesto na kojoj se javlja varnica u odnosu na fabriku.Tojest da je konstrukcijski isto dugačka centralna elektroda kao i sa fabričkom svećicom.To znači da je varnica udaljena onolko kolko je projektovo inžinjer od čela klipa.To je važno zbog predpaljenja.

Da se ne bi zamarali pogleda sa uporedna tablica svakog proizvodjača i ako preporučuju  neeku drugu svećicu onda može.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6300 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nisam tako detaljno....ali zaista ne postoji nikakav konstruktivni problem, ako se ispoštuju osnovne stvari. Primer.

Ako je "normalna" svećica NGK CPR8-e....nema apsolutno nikakvih problema da se stavi CPR8-eIX...jer je ona upravo istih dimenzija, kako kažeš daljina elektrode od klipa i sl...

..a konstrukcijska razlika je zapravo samo materijal centralne elektrode, koja je na oko drugačija, ali radi isto što i "normalna".Iridijumska elektroda ne mora da bude tako debela (da se tako prosto izrazim) i iako takva duže traje i lakše proizvodi varnicu u težim uslovima rada.

U smislu tih mera, pogrešno bi bilo staviti CR8 (nedostaje P)...iako je iste toplotne prednosti, jer to P u oznaci znači i da je centralna elektroda više ispupčena (bliža čelu klipa), te bi sa sobom to donelo i poteškoće u radu...bez obzira na materijal od kojeg su izrađene elektrode.

Recimo B6HS, BP6HS i BPR6HS su tri različite svećice (imaju istu toplotnu vrednost). Prva je drugačija od druge dve i na oko, jer joj centralna elektroda nije ispupčena, a druga i treća iako na oko iste, razlikuju se u tome što ova zadnja u sebi ima rezistor (R).

Znači, na mesto ove poslednje bez ikakvih problema ide BPR6HiX (mislim da se tako zove), jer je ispoštovano sve. Elektroda je ispupčena (na svom mestu), ima rezistor, identične sve ostale visine, isti ključ je za obe svećice..samo je materijal elektrode drugačiji i izgleda tanja. Greška bi bila staviti prvu ili drugu.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Ja sam stavljao i 2 puta bacio novce. Ne baš male.

Na 2T ako smjesa goriva odn. omjer gorivo/zrak nije pravilno podešeno iridijum svjećica crkne vrlo brzo dok sa običnom nema nikakvih problema.

Imao sam malo veću gl. diznu i boja svjećice je bila malo crna.

Prva iridijum crkla 2 km od kuće, a druga još u dvorištu.

Vratio nazad običnu i vozi Miško

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: Yz250, zx6r

Hvala svima na odgovorima. Ja licno imam dobra iskustva sa NGK svecicama, a Denso mi se nije bas nesto dobro pokazao na motorima, brzo su mi crkavale, a sto se tice Bosne mislim da bi na 2t krosu riknula posle prvih par metara u sumi..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150

zdravo interesuje me ako je za Vespu lml fabricka preporuka svecica sampion n6yc , ngk bp8es ili bos w5dc dali moze da se koristi ngk br9es svecica sa rezistorom i jos jedno pitanje mogu li da se korist ngk b6es,b7es i b8es. pozdrav i hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6300 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Zašto je problem da se stavi svećica po knjizi ili njena zamena?

Par postova pre sam pisao o istim ovim stvarima, pa probaj da razumeš fabulu.

Toplotna vrednost svećice, najčešće brojevima označena i različitno kod svakog prozvođača, je izuzetno važna. Ako pretpostavimo da je u motoru sve fabrički i ništa nije pohabano...ide sve original. Vremenom se stvari troše, prljaju, kvare, pa samim tim treba reagovati u izboru svećice...ako za to postoji potreba.

Prvi važan znak će biti njeno često crkavanje, ali ne zato što su falš...kako se često misli, već zato što su poremećeni parametri gorenja u cilindru....zbog: lošeg stanja motora, karburatora, paljenja, lošeg goriva, ulja (2t) i.t.d...

Karburator koji preliva, ubiće svaku svećicu...naročito NGK bila originalna ili falš.

Isto se događa kada se ne upare toplotna vrednost svećice i realna temperatura u motoru (komori za sagorevanje)...zato se gleda boja svećice, koja je jako dobar pokazatelj šta se u motoru dešava. Ako je famozne boje bele kafe..sve je u najboljem redu.

Pisao bih još do sutra..al' me izdade strpljenje. Palamuđevine oko svećica koliko hoćeš.....i da, što je najinteresantnije, Vespa će da radi na bilo koju (što ne znači da tako treba)...ali od mene za ovaj put, toliko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja