Jump to content

Moto Zajednica

Nema Bosne širom sveta

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Japodski otoci,jedan od najvecih vodopada na Uni u srcu juznoamericke prasume,lapsus,na tlu Balkana i idemo dalje što se kaže nizbrdo.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: Бијељина
  • Motocikl: JAWA 350, Honda SHADOV 1100
On 16.8.2021. at 20:42, Niko je napisao:

I ove godine nezaobilazna Bosna,malo drugačije i malo detaljnije,ali mnogo lepše. Da vas ne bih smarao sa putopisom(ako vam se svide epizode,rado cu ih pretočiti u tekst:)a nadam se da hoće jer prethodni putopis je bio pozitivno ocenjen) ubacujem ovde epizode kako ih budem objavljivao, nadam se da ce biti ok za gledanje amaterski srezano i uklopljeno,a opet monologom potpomognuto da bih se znalo kude kamo i gde smo, samo nije puno muzicki potkovano kao prethodni jer mora se pazi na autorska prava zarad monetizacije;). Prve tri epizode idu a uskoro i naredne, u montaži su. 

 

Поздрав колега. Гледам фотке и видео записе и уистину драго ми је што ти се “Босна” допала. Али ме једно боли. Не само код тебе и твоје екипе. Него и масе других колега бајкера који посјећују Сарајево. Лијепо је што сте посјетили и извор Босне. Са тих простора и сам потичем. Него стицајем несретних околности сам исте просторе морао напустити. Боли мене, а вјерујем и друге кад видим неке фотографије. Народа којем припадам дође у Сарајево и под обавезно фотографије са позадином Себиља и бегове џ. Многи улазе у исту и у дворишту и ко зна гдје већ. Јер тобоже без тих фотки као да се и није било у Са. Од себиља до џамије око 220м. Даље још неких 300м католичка катедрала. И тај објекат наш народ пре нађе. А, од себиља до старе превославне цркве на чаршији 110м. Која је узгред ваздушном линијом од џамије око 100м. И која је изграђена пре џамије. Идући главном улицом од Себиља према Илиџи малте не да се очешемо о зидове старе цркве и музеја у склопу цркве :/ Друга свар нашег народа је тамо доста живјело. Можда наш народ и није свјестан зашто га чаршија толико привлачи. Некад су се Срби ту бавили разним занатима између осталог, кујунђилуком, радили филигран, сараћи,…  Мислим и надам се да је наш народ још увјек добрим дјелом власник тих локала по чаршији. Укилико су преживили ова несретна збивања. Ако неко и саслуша неког водича. Тај ће му сигурно слагати власничку структуру и датуме градње вјерских објеката. Катастарски и грунтовно смо имали доста земље. Нпр. маса земље око врела Босне је још увјек нашег народа само данас је тамо забрањено да се прави било шта. Па и кокошињац и ту повратници тешко опстају. Али то је нека друга прича. У сваком случају лијепо од вас што посјечујете “Босну” надам се да ћеш наћи времена са својим друштвом да некад посјетиш и Републику Српску. Има и код нас лијепи мјеста, природе, старих градова, етно села,… у сваком случају добро дошли па се можда негдје и у здрављу сретнемо.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Hvala na lepim recima i naravno da se ide redom u obilaske,retko kad idem dva puta na isto mesto osim kada planovi i uticaji ne dozvoljavaju pa gledam onda da istim putem prodjem na drugi nacin,tj. obidjem nesto sto nisam. Pored dzamije i sahat kule su snimljeni dobri partizanci zato mi uvek zanimljivo obici kada se zateknem tu a nasu pravoslavnu crkvu sam prvo obisao u drugom delu posete u Sarajevo ali kapije su bile zatvorene i nisam mogao ući unutra tako da je podne i veče rezervisano za Baščaršiju i sem džidža bidža i Sovrlićkinih ćevapa zbog jedinog mesta gde služe pivo uz njih ostale su samo stara zdanja poput džamije i česme za obići u pešačkoj zoni posle deset u pola sa lukom. Da ne zalazim u politiku zbog koje je narod sa ovih prostora propatio,pa i ja sam,gde god krenem odlazim kao turista i nemam predrasuda ni prema čemu,što mi je zanimljivo obidjem što nije zaobidjem.Naravno da poseta RS je u planu,do sada sam samo zujao kroz nju,i putujem na žalost uglavnom sam jer društvo ne može uvek da se uklopi u termine slobodnih dana pa bih voleo da mi i lično navedeš fine atrakcije vredne pažnje i obilaska jer retko kad idem neplanirano pa šta usput nadjem, već se uvek informišem unapred i prema tome planiram dalje.Drugi deo je bio u duhu najlepših vodopada BiH i fenomenalnih puteva za motore,treći put ako bude zdravlja i para i ove korone pa ne bude moglo dalje idemo drugačije,uglavnom kada god zapad dodje na red BiH i RS su nezaobilazne stanice za makar kratku stanku,pozdrav.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Novi-Sad
  • Motocikl: Yamaha fz6

Hej,za vikend moto tura..moto avantura.

Eto me u Bosni i odsedam kod Timura u Rajvosa,hvala ti na preporuci.

Idem se napiti vode sa Sebilja i kupiti Zeljinih suvenira.

Pocastiti se Salepom u cajdzinici Dzirlo,kod postenog Husejina.

Bajkerski podrav iz Novoga Sada,

Promenio član knez71
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
On 9/8/2021 at 1:48 PM, Niko said:

Hvala na lepim recima i naravno da se ide redom u obilaske,retko kad idem dva puta na isto mesto osim kada planovi i uticaji ne dozvoljavaju pa gledam onda da istim putem prodjem na drugi nacin,tj. obidjem nesto sto nisam. Pored dzamije i sahat kule su snimljeni dobri partizanci zato mi uvek zanimljivo obici kada se zateknem tu a nasu pravoslavnu crkvu sam prvo obisao u drugom delu posete u Sarajevo ali kapije su bile zatvorene i nisam mogao ući unutra tako da je podne i veče rezervisano za Baščaršiju i sem džidža bidža i Sovrlićkinih ćevapa zbog jedinog mesta gde služe pivo uz njih ostale su samo stara zdanja poput džamije i česme za obići u pešačkoj zoni posle deset u pola sa lukom. Da ne zalazim u politiku zbog koje je narod sa ovih prostora propatio,pa i ja sam,gde god krenem odlazim kao turista i nemam predrasuda ni prema čemu,što mi je zanimljivo obidjem što nije zaobidjem.Naravno da poseta RS je u planu,do sada sam samo zujao kroz nju,i putujem na žalost uglavnom sam jer društvo ne može uvek da se uklopi u termine slobodnih dana pa bih voleo da mi i lično navedeš fine atrakcije vredne pažnje i obilaska jer retko kad idem neplanirano pa šta usput nadjem, već se uvek informišem unapred i prema tome planiram dalje.Drugi deo je bio u duhu najlepših vodopada BiH i fenomenalnih puteva za motore,treći put ako bude zdravlja i para i ove korone pa ne bude moglo dalje idemo drugačije,uglavnom kada god zapad dodje na red BiH i RS su nezaobilazne stanice za makar kratku stanku,pozdrav.

Stara pravoslavna crkva isto ima definisano vrijeme kad se može posjetiti i to je lako naći

 

Pon – Sub: 08:00 - 18:00; Ned: 08:00 - 16:00

 

https://sarajevo.travel/ba/sta-raditi/stara-pravoslavna-crkva/77

 

Ali glavna gdje se obavljaju i službe Božije je Saborna, nju je stvarno teško promašiti jer je u samom centru.

 

Pon - Ned: 08:00 -17:00

 

https://sarajevo.travel/ba/sta-raditi/saborna-crkva-presvete-bogorodice/184

 

the-congregational-church-of-the-holy-mo

 

A u funkciji je i crkva Svetog preobraženja odmah do Hotela Bristol u N. Sarajevu

 

https://sarajevo.travel/ba/tekst/crkva-svetog-preobrazenja-gospodnjeg/574

 

the-church-of-the-sacred-transformation-

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
On 10/17/2020 at 12:38 AM, Niko said:

     Vodopadi Kravica na reci Trebižat se nalaze na nekih 40km od Mostara i prava je mala oaza prirode, deluju veoma impresivno i pod zastitom su. Do njih se lako dolazi, sve je obeleženo. Posle Čapljine put vodi ka mestu Ljubuški, pre njega skretanje levo i dugačak pravac pravo vodi na veliki parking pred ulaz na vodopade. Prošli put kada sam boravio nije bilo ležećih pa se zaleteh ovaj put fino a pravac je 5km pa pripazite.

     Ulaz na Kravice za zemljake je u pola cene i do njih vodi staza ogradjena i vozić ali preporuka je da se prošeta stazom tih kilometar jer na svakom ćošku se otvaraju sve lepši vidici na ovaj amfiteatar koji čine ovi vodopadi visine i do 30 metara.

     Sa silaskom na vodopade smo planirali ostati nekoliko sati, sunce upeklo fino a mi ožednesmo pa je litarsko točeno Pan pivo privremeno zagasilo situaciju, ali vreme je da se razladimo na pravi način, ispod vodopada koji biju kao da grad pada, pala je prava masaža posle nekoliko sati sedla;).

    Tom prilikom smo i zaključili da smo zadnji put zašli pod vodopade, zaplivasmo nas nekoliko, banjanje dosadi brzo, pa ajd da malo poludimo i da se veremo ispod vodopada. Vidimo oko istih da je ogradjeno ali jok idemo da izigravamo tarzane. Iskupasmo se mi tu dobrih sat vremena kad eto ti čuvara-spasioca u kanu, vesla prema nama. Mi taman završili i krenuli da ladimo pana kad nas on preseče pričom. Kaže lik da nema ove godine puno turista pa nije hteo da nas dira, video ludake drugim rečima:lol3:, ali da izbegavamo to ubuduće i poče da nam pokazuje stene koje su popadale oko vodopada sa vrha, jedna je pala pre 3 meseca najskorije:ups:, ima većih koje su pale pre nekoliko godina a najveća koja je ispred vodopada jednog, kao malo brdo, je genula 67 godine. Auf nije nam bilo svejedno, imali smo sreće, godina je bila sušna pa voda umanjila;)

     Još malo provoda, pogledajte u videu, i uz Pana na zdravlje što i to čekirasmo, ručasmo u kafiću pored fini roštilj i da polako palimo prema Mostaru, tek smo negde na pola ove američke msm bosanske pite.

20200823_003306_compress33.jpg

 

 

Dosta ljudi ne zna za druge vodopade, s druge strane Ljubuškog isto na Trebižatu, Koćuša. Tu je posjeta potpuno besplatna, imaju i 2-3 dobra restorana. Osvojili su i glumicu Monicu Bellucci, koja je tu zajedno sa Emirom Kusturicom skakala na snimanju filma "Mliječni put"

 

kocusa-waterfall.jpg

 

 

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g660752-d17407525-Reviews-Kocusa_Waterfall-Ljubuski_West_Herzegovina_Canton_Federation_of_Bosnia_and_Herze.html

 

https://www.klix.ba/magazin/film-tv/bellucci-skakala-s-vodopada-kocusa-mjestani-je-pocastili-ustipcima/130923102

 

130923102.3_xl.jpg?v=1

Promenio član FFBikerSar
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
On 10/26/2020 at 9:07 PM, miskomi said:

SUPER putopis :takoje:, meni omiljene zemlje!

Samo bi bilo lepo od tebe da stavis cene nekih smestaja, hrane, ulaznica u muzeje koje ste obisli.

tako bi svi mogli da predvide budzet za slicnun ili istu turu, a ne da nosim sve pare iz kuce

pa da vracam kusur :lol2:

Odeš fino na forum Trip Advisor-a pa postaviš pitanje...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 252 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: BMW R1200 GS
pre 3 minuta, FFBikerSar je napisao:

Odeš fino na forum Trip Advisor-a pa postaviš pitanje...

Hvala. Nisam znao da ima i ta mogucnost. Pozdrav i placam pivo prvom prilikom !

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
On 9/8/2021 at 1:48 PM, Niko said:

Hvala na lepim recima i naravno da se ide redom u obilaske,retko kad idem dva puta na isto mesto osim kada planovi i uticaji ne dozvoljavaju pa gledam onda da istim putem prodjem na drugi nacin,tj. obidjem nesto sto nisam. Pored dzamije i sahat kule su snimljeni dobri partizanci zato mi uvek zanimljivo obici kada se zateknem tu a nasu pravoslavnu crkvu sam prvo obisao u drugom delu posete u Sarajevo ali kapije su bile zatvorene i nisam mogao ući unutra tako da je podne i veče rezervisano za Baščaršiju i sem džidža bidža i Sovrlićkinih ćevapa zbog jedinog mesta gde služe pivo uz njih ostale su samo stara zdanja poput džamije i česme za obići u pešačkoj zoni posle deset u pola sa lukom. Da ne zalazim u politiku zbog koje je narod sa ovih prostora propatio,pa i ja sam,gde god krenem odlazim kao turista i nemam predrasuda ni prema čemu,što mi je zanimljivo obidjem što nije zaobidjem.Naravno da poseta RS je u planu,do sada sam samo zujao kroz nju,i putujem na žalost uglavnom sam jer društvo ne može uvek da se uklopi u termine slobodnih dana pa bih voleo da mi i lično navedeš fine atrakcije vredne pažnje i obilaska jer retko kad idem neplanirano pa šta usput nadjem, već se uvek informišem unapred i prema tome planiram dalje.Drugi deo je bio u duhu najlepših vodopada BiH i fenomenalnih puteva za motore,treći put ako bude zdravlja i para i ove korone pa ne bude moglo dalje idemo drugačije,uglavnom kada god zapad dodje na red BiH i RS su nezaobilazne stanice za makar kratku stanku,pozdrav.

Ja recimo eto živim u BiH a nikad nisam bio u NP Una. S jedne bih strane želio obići, s druge me odbija jer sam od nekih kolega na poslu čuo da je stanje kolovoza na nekim dijelovima u samom Parku (kod Martin Broda, ako se ne varam) očajno loše i da je baš uzak, da se auto i motor ne mogu mimoići. Inače izbjegavam dionice gdje je takva situacija, ili gdje ima šljunka i pijeska po kolovozu, a pogotovu makadam - na njega ni pod razno ako čujem da ima takvih dionica

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
5 minutes ago, miskomi said:

Hvala. Nisam znao da ima i ta mogucnost. Pozdrav i placam pivo prvom prilikom !

 

https://www.tripadvisor.com/ShowForum-g294449-i6233-Bosnia_and_Herzegovina.html

 

Nema na čemu. A moš skontati čiji je profil ovaj sa BMW motorom, što najviše piskara :jee1:

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Kao što i drugi rekoše, lijep putopis... Jedino što me uopće ne privlači je putovanje u većim grupama, kad putujem, ili sam, ili sa još jednim prijateljem, maksimum dvojicom. Veće grupe - gdje je puno baba, kilava djeca.

 

Što mnogi ne znaju, u slučaju da dođe do udesa pri putovanju u grupi bajkera, često nastupe gadni problemi oko naplate štete od osiguranja. O tome je baš njemački MOTORRAD pisao u broju 16 ove godine.

 

proble10.jpg

 

proble11.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Ja recimo eto živim u BiH a nikad nisam bio u NP Una. S jedne bih strane želio obići, s druge me odbija jer sam od nekih kolega na poslu čuo da je stanje kolovoza na nekim dijelovima u samom Parku (kod Martin Broda, ako se ne varam) očajno loše i da je baš uzak, da se auto i motor ne mogu mimoići. Inače izbjegavam dionice gdje je takva situacija, ili gdje ima šljunka i pijeska po kolovozu, a pogotovu makadam - na njega ni pod razno ako čujem da ima takvih dionica

Nije ništa gore nego put na Sv. Jure


Poslato priko Ténéré

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
26 minutes ago, el classico said:


Nije ništa gore nego put na Sv. Jure


Poslato priko Ténéré

Al' taj put mi je poznat, vec sam vise puta isao gore sa autom prije nego sam se 2014 otputio motorom. Ovdje - sve novo, ne znas sta te ceka iza krivine :stabre:

 

Sem toga su na za PP Biokovo od otvaranja Skywalk-a ograničili ulaz na 20 automobila svakog punog sata, tako da nije velika gužva

Promenio član FFBikerSar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A
Pre 10 sati, FFBikerSar je napisao:

Ja recimo eto živim u BiH a nikad nisam bio u NP Una. S jedne bih strane želio obići, s druge me odbija jer sam od nekih kolega na poslu čuo da je stanje kolovoza na nekim dijelovima u samom Parku (kod Martin Broda, ako se ne varam) očajno loše i da je baš uzak, da se auto i motor ne mogu mimoići. Inače izbjegavam dionice gdje je takva situacija, ili gdje ima šljunka i pijeska po kolovozu, a pogotovu makadam - na njega ni pod razno ako čujem da ima takvih dionica

Šteta kolega,preporučio bih ti da ih svakako obidjes kada stigneš a za tebe je to jednodnevna tura dok ja moram minimum vikend turu ili usputnu da planiram a sto se tice puteva izgleda ni tvoje kolege sa posla nisu skoro bile tamo,nema uzanih puteva više,putevi su prelepi i retko gde imas da spustaš brzine jer su blage krivine i veoma pregledni,pogledajte video priloge ovde na putopisu,ako ništa bar sam puteve snimao.Kod Martin Broda ima jedan deo od kilometar makadama ali taj dan kada sam prosao pripremali su asfaltiranje. Pažnja treba samo da se obrati na klempaće na putu,ima i znak ali je slabo uočljiv,jer prelaze put kod Martin Broda slobodno pa da nebude neplaniranog roštiljanja.

Što se tiče crkvi,hvala na informaciji, imaću u vidu za narednu posetu da poranim pa prvo da se verski i kulturno uzdignem a posle drugačije jer putovanje gledam uvek da ne liči na ekskurziju,samo poseta crkvama i muzejima, već da bude po jedan verski ili kulturni spomenik za obići u danu i ostatak za svoj gušt kao što se vidi u drugom delu putopisa od ove godine.

Za cene moja greška što nisam postavio kao rezime na kraju,ispravio sam nadam se na vreme.

Super kada se ljudima koji vole putovati svidi putopis i kada se diskutuje o istom jer tako i sam stvaralac vidi gde treba da se poboljša u daljem radu,pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
On 18.9.2021. at 22:44, el classico je napisao:


Nije ništa gore nego put na Sv. Jure


Poslato priko Ténéré

Ja bio pre mozda mesec dana nista strasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 164 postova
  • Lokacija: Pećinci; Srbija
  • Motocikl: Yamaha GTS 1000
On 8.9.2021. at 13:08, Jednoruki je napisao:

Поздрав колега. Гледам фотке и видео записе и уистину драго ми је што ти се “Босна” допала. Али ме једно боли. Не само код тебе и твоје екипе. Него и масе других колега бајкера који посјећују Сарајево. Лијепо је што сте посјетили и извор Босне. Са тих простора и сам потичем. Него стицајем несретних околности сам исте просторе морао напустити. Боли мене, а вјерујем и друге кад видим неке фотографије. Народа којем припадам дође у Сарајево и под обавезно фотографије са позадином Себиља и бегове џ. Многи улазе у исту и у дворишту и ко зна гдје већ. Јер тобоже без тих фотки као да се и није било у Са. Од себиља до џамије око 220м. Даље још неких 300м католичка катедрала. И тај објекат наш народ пре нађе. А, од себиља до старе превославне цркве на чаршији 110м. Која је узгред ваздушном линијом од џамије око 100м. И која је изграђена пре џамије. Идући главном улицом од Себиља према Илиџи малте не да се очешемо о зидове старе цркве и музеја у склопу цркве :/ Друга свар нашег народа је тамо доста живјело. Можда наш народ и није свјестан зашто га чаршија толико привлачи. Некад су се Срби ту бавили разним занатима између осталог, кујунђилуком, радили филигран, сараћи,…  Мислим и надам се да је наш народ још увјек добрим дјелом власник тих локала по чаршији. Укилико су преживили ова несретна збивања. Ако неко и саслуша неког водича. Тај ће му сигурно слагати власничку структуру и датуме градње вјерских објеката. Катастарски и грунтовно смо имали доста земље. Нпр. маса земље око врела Босне је још увјек нашег народа само данас је тамо забрањено да се прави било шта. Па и кокошињац и ту повратници тешко опстају. Али то је нека друга прича. У сваком случају лијепо од вас што посјечујете “Босну” надам се да ћеш наћи времена са својим друштвом да некад посјетиш и Републику Српску. Има и код нас лијепи мјеста, природе, старих градова, етно села,… у сваком случају добро дошли па се можда негдје и у здрављу сретнемо.

Obišao našu Pravoslavnu crkvu, neverovatan osećaj kakav do sada nisam imao ni u jednom našem hramu. Bukvalno su me supruga i sin izvukli napolje. Treba videti sve, poštovati sve kulture, ali prvo moramo poštovati sebe da bi poštovali druge. Najteže je biti čovek. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
On 9/8/2021 at 1:08 PM, Jednoruki said:

Поздрав колега. Гледам фотке и видео записе и уистину драго ми је што ти се “Босна” допала. Али ме једно боли. Не само код тебе и твоје екипе. Него и масе других колега бајкера који посјећују Сарајево. Лијепо је што сте посјетили и извор Босне. Са тих простора и сам потичем. Него стицајем несретних околности сам исте просторе морао напустити. Боли мене, а вјерујем и друге кад видим неке фотографије. Народа којем припадам дође у Сарајево и под обавезно фотографије са позадином Себиља и бегове џ. Многи улазе у исту и у дворишту и ко зна гдје већ. Јер тобоже без тих фотки као да се и није било у Са. Од себиља до џамије око 220м. Даље још неких 300м католичка катедрала. И тај објекат наш народ пре нађе. А, од себиља до старе превославне цркве на чаршији 110м. Која је узгред ваздушном линијом од џамије око 100м. И која је изграђена пре џамије. Идући главном улицом од Себиља према Илиџи малте не да се очешемо о зидове старе цркве и музеја у склопу цркве :/ Друга свар нашег народа је тамо доста живјело. Можда наш народ и није свјестан зашто га чаршија толико привлачи. Некад су се Срби ту бавили разним занатима између осталог, кујунђилуком, радили филигран, сараћи,…  Мислим и надам се да је наш народ још увјек добрим дјелом власник тих локала по чаршији. Укилико су преживили ова несретна збивања. Ако неко и саслуша неког водича. Тај ће му сигурно слагати власничку структуру и датуме градње вјерских објеката. Катастарски и грунтовно смо имали доста земље. Нпр. маса земље око врела Босне је још увјек нашег народа само данас је тамо забрањено да се прави било шта. Па и кокошињац и ту повратници тешко опстају. Али то је нека друга прича. У сваком случају лијепо од вас што посјечујете “Босну” надам се да ћеш наћи времена са својим друштвом да некад посјетиш и Републику Српску. Има и код нас лијепи мјеста, природе, старих градова, етно села,… у сваком случају добро дошли па се можда негдје и у здрављу сретнемо.

Dobro, baš i nije tačno, jer se crkva po prvi puta spominje 1539. (što znači da je građena prije, ali se ne zna tačno kad), a Begova džamija je sagrađena 1530., Careva nedugo nakon osvajanja područja današnjeg Sarajeva 1462. Ja sam par puta vodio goste iz inostranstva i tamo, i u obližnji muzej Jevreja u staroj sinagogi.

 

http://www.sarajevo-tourism.com/stara-pravoslavna-crkva-svetih-arhandjela-mihaila-i-gavrila-sa-muzejom

 

https://religioskop.ba/price/stara-pravoslavna-crkva-u-sarajevu/

 

https://balkans.aljazeera.net/news/balkan/2015/4/11/muzej-stare-pravoslavne-crkve-u-sarajevu-medu-pet-u-svijetu

 

Oko Vrela Bosne je vodozaštitna zona (jer su tu glavni izvori odakle se grad napaja vodom) i tu se, na žalost, gradi i PREVIŠE, a ne bi trebalo ništa. I smanjili su tu vodozaštitnu zonu popuštajući investitorima. Siječemo granu na kojoj sjedimo, i ugrožavamo jedno od najvećih blaga koju Bosna ima: obilje dobre pitke vode.

 

https://analiziraj.ba/vodozastitna-zona-u-sarajevu-raj-za-investitore-i-bakterije/

 

https://www.sa-c.net/negatives/ugrozene-podzemne-vode-u-vodozastitnoj-zoni-ilidza

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
On 9/18/2021 at 9:20 PM, FFBikerSar said:

Stara pravoslavna crkva isto ima definisano vrijeme kad se može posjetiti i to je lako naći

 

Pon – Sub: 08:00 - 18:00; Ned: 08:00 - 16:00

 

https://sarajevo.travel/ba/sta-raditi/stara-pravoslavna-crkva/77

 

Ali glavna gdje se obavljaju i službe Božije je Saborna, nju je stvarno teško promašiti jer je u samom centru.

 

Pon - Ned: 08:00 -17:00

 

https://sarajevo.travel/ba/sta-raditi/saborna-crkva-presvete-bogorodice/184

 

the-congregational-church-of-the-holy-mo

 

A u funkciji je i crkva Svetog preobraženja odmah do Hotela Bristol u N. Sarajevu

 

https://sarajevo.travel/ba/tekst/crkva-svetog-preobrazenja-gospodnjeg/574

 

the-church-of-the-sacred-transformation-

Crkve u Blažuju kod Vrela Bosne do sad nije bilo na Trip Advisor-u, pa sam je kandidovao kao atrakciju i ubacili su je.

 

Ko je bio i ima svojih slika, može da napiše recenziju.

 

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g3197906-d24137231-Reviews-Church_Of_St_Sava_Blazuj-Ilidza_Sarajevo_Canton_Federation_of_Bosnia_and_Herzeg.html

 

blazuj.jpg

 

 

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova
On 8.9.2021. at 13:08, Jednoruki je napisao:

Многи улазе у исту и у дворишту и ко зна гдје већ. Јер тобоже без тих фотки као да се и није било у Са.

to nam je  egzotika jer ako idemo kao turisti onda ti ono što ne viđaš svaki dan upada u oči i za to kratko vreme te privlači da nekako obeležiš.

drugo je ako recimo ideš sa namerom na meteore,svetu goru ili na bliski istok u neke hrišćanske svetinje .Onda ti je i to opet interesantno .

Postoji i još nešto a to je protok vremena i mesto gde živiš ili si živeo.Moja supruga ima 50 godina i obožava Tursku u turističkom smislu već više od 20 godina i ne dobacuje dalje od turizma ..I ja je tu podržavam jer stvarno je zemlja prelepa od istoka do zapada ako ne gledam dalje od turizma.

Ali njen ćale koji je Makedonac i deda mu je pričao iz iskustva kako je glavni nedostatak življenja u Turskoj tog doba bio što su imali samo vile i motike kao oružje i nikako nemože da svati da neko ide u Tursku osim na tenku.

 

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja