Jump to content

Moto Zajednica

Opruge prednjih vila

Recommended Posts

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Gotovo sam siguran da je moj Varadero suvise tvrd motor i voznja nije udobna ako put nije dobar. Hocu da kupim opruge za prednje vile, nove, ako treba kupuci i preskupi zadnji amortizer, samo da resim skakutanje po neravnom putu. Skakucem vise nego na svim drugima koje sam vozio, a bilo ih je dosta. 

Moje pitanje za vas,:

Sta tacno znaci izraz progresivne opruge? Vidim da se spominju kao opcija kod prodavaca. Kupiti tako nesto ili poruciti originalne? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Da li si podešavao fabričko ogibljenje? U kakvom je stanju? Ležajevi, amortizer, ulje? 

 

Progresivna opruga je zapravo kao da imaš dve različite opruge u jednoj. Nije neko rešenje ali donekle radi posao. Možda već fabrički imaš progresivne, proveri. Od opruga sve počinje, ako su pogrešne, sve je pogrešno. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Nema podesavanja prednjeg ogibljena na Varaderu. Zamenjeno je ulje i semerinzi,lezajevi  volana,lezajevi tockova,Dule mi je radio zadnji amortizer...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: MT-07

Problematika oko ogibljenja je poprilicno kompleksna oblast, ni ja nisam verovao u pocetku dok nisam krenuo da istrazujem. Zbog motora kakav imam koji je poceo da mi pravi probleme.

Za pocetak mozes vrlo lako da procenis trenutnu situaciju. Merenjem "sag"-a i testiranjem "rebound"-a mozes lako da vidis da li sve radi kako bi trebalo. Pa onda da krenes u resavanje problema.

Evo dva kratka klipa kako da sve isproveravas:
 

 



Nisam nikakav expert za ogibljenje ali ljudi resavaju stvari na nekoliko nacina. Sve zavisno od toga sta testiranjem utvrde. Ovo navodim za motore bez podesivog ogibljenja i samo za prednje ogibljenje, npr:
1. Treba jos rebounda, tj postoje oscilacije pri vracanju? Gusce ulje, npr moj motor dolazi sa 5w, preporucuju odmah da se prebaci na 15w, 20w za 100+kg, zavisi od broja oscilacija
2. Sag preveliki ili premali? Postoje metalni distanceri u oprugama, trebalo bi da se skrate ili uzmu duzi.
3. Opruga mora biti odgovarajuca za vozaca, ako se dobro secam kada preload dodje do kraja a sag i dalje nije dobar to je znak da su opruge mekane.
4. "Compression damping", tj otpor pri "nabijanju" moze delimicno da se resi sa tvrdjim oprugama, ali se i delimicno resava oprugama i guscim uljem.
5. Mozda je previse ulja sipano? Previse ulja moze da dovede do toga da vazduh nema gde da ode i onda se stvara osecaj da je ogibljenje stiglo do kraja. Kolicina sigurno pise negde u manual-u.


Sto se tice "progresivnih" opruga one imaju razlicita odstojanja u navojima
hyperco_dual-rate-spring-400x400.jpg

Medjutim, i normalne opruge su "progresivne" zbog vazduha u samom ogibljenju koji se kompresuje i generise slican efekat. Ili tako nesto :D

Takodje pomaze da se na vile stavi ziptie i prati kako ogibljenje pomera i koliki je hod pri voznji.


*EDIT*
Ne znam da li je ovo manual za tvoj motor ali pise:

https://imgur.com/64BkTKR

64BkTKR.png

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Progresivne opruge sprečavaju propadanje prednje vilice prilikom kočenja.

Ako tvoj motor skakuće i tvrd je onda pođi do servisa na podešavanje cilog ovjesa. Ako ni to ne pomaže imaš te skupe komponente.
Wilbers u oktobru preko odabranih dilera daje i do 25% popusta.
Guglajte “Wilbers Oktoberfest”


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Hvala ti,vrlo iscrpan i konkretan odgovor. Sezona se blizi kraju a priblizava se rasturanje motora za promenu boje i tada cu sve detaljno rasturiti,pregledati,zameniti...

Danas sam bio u Delti,honda motors,da pitam za nove opruge. Hhehe,ne postoje kao pojedinacni deo,samo komplet. Jedna viljuska kosta nesto malo preko 75000 rsd.

Nisam uspeo da se uzdrzim i ne pitam prodavca da li su normalni.

Kad rasturim prednje vile,napisacu u ovoj temi sta sam zatekao i premerio.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: MT-07

Hahaha, ne postoje kod njih :D

Oko 110-120e su opruge. Samo treba duzina i Nm da se pogodi.


Ne znam da li se to razlikuje od motora do motora ali za moj je definisano po tezini vozaca bez opreme:
8.5N/mm - 50-69kg
9N/mm - 70-89kg
9.5N/mm - 90-110kg
 

WWW.LOUIS.EU

Buy Öhlins front spring kit for many models at Louis Moto for a great price. Top brands ✓ Great selection ✓ No risk ✓ Free...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Teleskopsku vilicu na varaderu nije moguće podešavati. Serijske opruge imaju linearnu karakteristiku, znači potanjaju ravnomjerno do kraja.
Progresivne potanjaju prve dvije trećine normalno, u zadnjoj trećini je korak namotaja manji i tu ona sprečava potanjanje tj. uspori potanjanje.

Gušće ulje, količina ulja, preload opruge su elementi kojima možeš podešavati vilicu.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Šta podrazumevaš pod tvrd? Kad stojiš u mestu pored njega i stisneš ga tezimom telA, jel potanjaju bez problema ili je taj deo krut i kad naletiš na rupu na putu osetiš to kroz ruke udarac?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V
Pre 7 sati, Savan je napisao:

Šta podrazumevaš pod tvrd? Kad stojiš u mestu pored njega i stisneš ga tezimom telA, jel potanjaju bez problema ili je taj deo krut i kad naletiš na rupu na putu osetiš to kroz ruke udarac?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Kada stiskam motor u mestu, sabija se viljuska ali ne puno i mekano. Svaku rupu i neravninu osetim kroz ruke

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Da, to je tvrda viljuška. A pre remonta nije bilo tako tvrdo?

Samo si promenio ulje i semeringe a opruge su ostale iste ako sam dobro razumeo?

VoZio sam varadera i nema stelovanja ali samo zato sto mu nije potrebno. Jako udoban i dosta mekan prednji kraj, daleko od toga da osećaš put pod rukama.

Ja bih trazio rešenje u smeru da je ‘pogresno’ ulje sipano ili možda previše ulja. Ali najbolje neki majstor koji se razume u tematiku da ti pogleda.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

To ti garant nije do opruga.

Pronađi podatke o viskozitetu i količini ulja po štapu i daj to zamijeniti.

 

 

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Radio je majstor prosle godine,sipao 10w onoliko koliko je pisalo da treba...

Rafio sam je iz razloga sto je bila tvrda. Nista nisam dobio.

Stizu mi semerinzi i ulje,uradicu je sam pre nego sto se odlucim za zamenu opruga

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Bitna je količina kao i nivo ulja. Kada se remontuje viljuška, treba ti još nekoliko delova osim semeringa i ulja :)

 

Nešto tu nije unutra spakovano kako treba. Obično su te fabričke viljuške krš i premekane su, retko kad tvrde :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 5.10.2020. at 20:50, Alekre je napisao:

Progresivna opruga je zapravo kao da imaš dve različite opruge u jednoj.

 

Dve ili tri linerane i različite opruge, bilo iscela, bilo  poesbno nanizanih, su dual i tripl rate, znači sa dva ili tri opsega rada, odnosno sabijanja, primer  na donjoj slici je dual rate.

 

On 6.10.2020. at 14:45, dabome2112 je napisao:

Sto se tice "progresivnih" opruga one imaju razlicita odstojanja u navojima

hyperco_dual-rate-spring-400x400.jpg

 

 

 

On 6.10.2020. at 17:46, el classico je napisao:

Progresivne opruge sprečavaju propadanje prednje vilice prilikom kočenja.

 

Svaka opruga sprečava propadanje.

 

On 6.10.2020. at 22:16, el classico je napisao:

 Serijske opruge imaju linearnu karakteristiku, znači potanjaju ravnomjerno do kraja.

 

Progresivne potanjaju prve dvije trećine normalno, u zadnjoj trećini je korak namotaja manji i tu ona sprečava potanjanje tj. uspori potanjanje.

 

 

Progresivna opruga je koja sa svakom dužnom jedinicom sabijanja, obično cm, menja karakteristiku u pogledu nosivosti, od manje ka većoj, znači, rastuće, progresivno, otuda i naziv. Ta progresija može rasti po ravnoj strmini ali i po nekoj krivoj, razdel na trećine je karakteristika tripl rate opruge. Koriste se različiti termini i pojmovi, pa otud i malo kolizije.

 

Gustina hidrauličnog ulja je varjabilna od proizviđača do proizvođača, tako da pod istom brojkom mogu biti potpuno različiti viskoziteti. Primerice, Silkolene RSF 2.5 je recimo kao masa SAE10, tako da je njihov RSF 10 poprilično gust. Fabrike obično daju gustinu i proizvođača ulja, ako se on menja, mora da se poredi iz tabele indeksa viskoziteta kojih ima na netu. Pored navedenih mogućih uzroka tvrdoći, viskozitet i nivo punjenja ulja, sklapanje, može i neko zaribavanje da bude razlog, recimo, krivo vođenje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R
On 7.10.2020. at 7:23, zemunac72 je napisao:

Kada stiskam motor u mestu, sabija se viljuska ali ne puno i mekano. Svaku rupu i neravninu osetim kroz ruke


To kad tesko idu vile moze da bude i da su krive , rade ali nemaju onu pocetnu mekocu , reaguju samo na vece rupe i vece neravnine .

Ne mora da znaci ni da su krive , mozda tocak lose montiran (fali neki distancer) pa je osovina tocka "nategla" teleskope i oni malo ukoso idu da ne kazem struzu .
 

Nadam se da nije to ali sam sretao takve slucajeve .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Da se javim nakon uspesnog servisa prednjeg ogibljenja. Kupio sam originalne semeringe,prasinjarke,ulje za vile i oterao motor kod majstor @đunta. Usledilo je rasturanje i defektaza potrosenih kliznih lezajeva. Poruceno i to,stigli delovi u deltu i igranka je pocela. Svasta je Djunta tu merio,polirao,cistio...

Pre samog sklapanja delovi su bili identicni novim,odredjeni su dovedeni do visokog sjaja.

Sve je slozeno,namesteno,nastelovano i motor je bio spreman. 

Da je bilo toplije,probna voznja bi bila dalje od Avale. Sve u svemu motor lezi kao po sinama i nije tvrd kao sto je bio. Osetno je upravljiviji i lakse je brzo menjanje pravca.

Ja sam vise nego zadovoljan. Uz to,prekontrolisani su ventili,sinhronizovan i nastelovan motor. Dobih setifikat o radovima,100tinak fotografija i garanciju 24 meseca ili 30000km.

Dobro je da nisam kupio opruge napamet.

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 20.12.2020. at 19:05, zemunac72 je napisao:

Dobro je da nisam kupio ... napamet.

 

U principu se nište ne kupuje napamet, a dobro je i da se uradi konsultacija, odnosno posavetuje, čak i kad je evidentno da nešto mora da se menja. Primer je recimo tvoj zaštitni semering, koji nisu menjani u oba predhodna remonta tvog oslanjanja, već su stavljeni novi samo zaptivni i to ne znam koji. Poučen iskustvom, ne prihvatam "no name" delove, znači, sve neoriginalne nebih ugradio ili ako bi baš morao zbog insistiranja i hitnosti, garancija bi bila skraćena ili je uopšte nebi bilo. Znam da će mnogi reći da imaju dobra iskustva sa raznoraznim proizvođačima na srpskom tržištu, ne sporim, ali se ne radi o trajnosti kroz vreme već kroz kilometražu, motori sa kojima se prtežno srećem, prelaze godišnje po više desetina hiljada km, što neko pređe tek za 10 godina možda, plus radni uslovi, loš put i pun teret, nije isto što i vožnja u papučama do trafike figurativno, tako da je potrebna maksimalna pouzdanost i bezbednost, curenje iz štapova ide na kočione diskove i to može da se desi i neprimetno i iznenada.

 

Zaštitni semering čuva, zato se i tako zove, još, prašinjar, brisač ili manžetna. Kad ostari i ispuca, jednostavno ne održava cevke čistim, ne briše ih, ko loš brisač na šoferšajbni i prašina prođe i zaglavi se, naročito u tim naprslinama i rezultat je risovanje samih cevki, propadanje donjeg, zaptivnog semeringa i procurivanje. Ušteda na paru brišućih semeringa je smešna, a šteta može da bude prilično velika.

 

1294121186_prainjar.jpg.df90efc858414fa240dea3efea2cb698.jpg   

Na  slici se vidi i stanje unutašnjosti, ta korozija nije nastala preko noći, verovatno pri pomenutim predhodnim servisima nisu menjani.

1138645615_prainjar2.jpg.8fa91edaeac8ec277d566ad95ebd68a2.jpg

 

"Rezultat" bude ovakav, podužni risevi, štapovi nisu bili toliko loši koliko mogu da budu:

1680617652_tapovi.jpg.084ec5d017c7990c13e03109b0b1d5fd.jpg

 

Sanacija traži vreme, strpljenje, umeće i opremljenost, to što se može videti na YT da neko očas posla sa 4 prstića to uradi je blago rečeno, smešno, bez nekoliko sati, nije dobar rezultat, izravnate cevke pa potom visoko ispolirane, u kompletiranim  štapovima, tonu pod sopstvenom težinom, ima klipčić:

849623171_tapovi2.jpg.08f6ca7b5129c9d32cfaec680318f2e9.jpg

 

On 20.12.2020. at 19:05, zemunac72 je napisao:

Dobro je da nisam kupio opruge napamet.

 

Jedan primer, kupljene nove aftermarket opruge, a potpuno su iste fabričkim, samo što su ispolirane, što se da uraditi za nekoliko puta manji trošak, čak i bolje:

opruge.jpg.40c433010a2b9d9396b17630fa4e1b1d.jpg

 

Opruge se ne menjaju bez razloga, pogotovu ako su u fabričkom okviru, ko što ove jesu bile. Premer, mada to nije apsolutano pouzdano, može da dođe do omekšavanja bez promene dužine:

1019355615_opruga3.jpg.4ff59e2d51f71f8e9c4c299380935390.jpg

 

Ko se bavi nautikom, pa i skijanjem, zna da brzina zavisi velikim delom od glatkoće dna plovila, isto važi i u hidraulici i uopšte svuda gde neki flud opstrujava, recimo, u takmičarskim agregatima je sve visoko ispolirano, radilica i klipnjače prvenstveno, da bi otpor u ulju bio što manji i ono spadalo što brže. Desna opruga nije samo zasijana skidanjem sloja pasivizacije pri žarenju, nego solidno izglančana:

868559517_opruge2.jpg.2caa545d1876d78484a6f5e5f63f8aef.jpg

 

Varadero je sklon pojačanom habanju samih čizama, ovde su besprekorne. Zato je važno da klizni ležajevi budu uvek u dobrom stanju, ovde je jedan lager prozuko:

1859652696_lager3.jpg.947b6e8aa72b7d37b670494cfcc9c8b0.jpg

 

a i razglavili su se u ležištu, jasno se vidi gubitak tankog bakarnog sloja, na jednom potpuno:

150344667_lageri2.jpg.4b968f4a703a89bb1ed9589480a58c7e.jpg

 

Pri rasklapanju unutrašnjosti, dolazi do manjeg ili večeg oštećenja ležajeva, to je neizbežno, nema drugog načina ni pomagala, zato je važno da se sklop uradi što bolje, da bi duže trajao i što kasnije zamena bila nužna, pored same performanse koja je primarna. Ovo na slikama, takođe nije nastalo preko noći, al pošto se ne vidi, "vozi Miško".

 

Sve u hidraulici mora da bude čisto, kao i u celoj mehanici uostalom. Sve se nakon obrade štiti dok čeka na dalji postupak, šaljiva ilustracija, ali krajnje verodostojna:

119448544_evapi.jpg.553abf03d8564c64c4ea0f273b18e2c1.jpg

 

 

Punjenje kod Varadera se razlikuje po godinama i modelima, ovaj model ima asimetrične nivoe, zatečna količina je isto bila nejednaka između štapova, što nije validan pokazatelj. Čista epruveta za inicijalno punjenje:

2062328973_ulje2.jpg.a4b379fbc06284e4575f972b8ad51179.jpg

 

Dovođenje gasne zapremine u nivo:

1541365398_ulje3.jpg.746869ccf05a32f28d6e2ae153c74d78.jpg

 

A sve po fabričkim podacima:

ulje.jpg.bf25911cec85e66bf63d4940c9b2c390.jpg

 

 

On 5.10.2020. at 20:29, zemunac72 je napisao:

Gotovo sam siguran da je moj Varadero suvise tvrd motor i voznja nije udobna ako put nije dobar.

 

Deja je mislim jedini, koji se žalio da mu je motor tvrd, obično se svi žale da je premekan. Sve je bilo na svom mestu, nigde nije bilo nekog propusta ili grube pogreške, pohabanost normalna, količina ulja umanjena, što je isto normalno i neizbežno zbog kapilarnog gubitka, viskozitet se ne može tačno utvrditi, ali onkako u grubo i u poređenju pod prstima sa novim, adekvatno je bilo, tako da razlog tvrdoći nisam ustanovio, a nisam baš hteo da izigravam Šerlok Holmsa jer je sve bilo korektno. Da bi se izbegle sve nedoumice, sipano je originalno fabričko ulje, da se tome nebi pripisivao dominantni rezultat, mada sam isprva insistirao na svom izboru.

 

On 20.12.2020. at 19:05, zemunac72 je napisao:

Sve u svemu motor lezi kao po sinama i nije tvrd kao sto je bio. Osetno je upravljiviji i lakse je brzo menjanje pravca.

 

Mislim da mi je kazao i da nema više voblinga.

Važan je rezultat, nije ni bitno šta je bilo na kraju krajeva, već šta je i kako će biti, pojednostavljeno, sve  isto, a drugojačije.

 

Da se zna, da nisam sektaš, vrlo retko se pravi izuzetak, ni zbog čega drugog nego do uske specijalnosti, smatram da nije moguće baviti se svim i svačim a da bude jednako dobro. Dejanu sam odbio da radim kočnice iako obožavam da se njima bavim zbog zadovoljstva koje vlasnik kasnije primeti. Ovde je pomalo specifičan sistem zbog "naletne kočnice", načuo sam da serviseri zaziru, možda pojedini ni ne pipaju iako kažu da su radili, tako da ne ide da se ja upuštam ako nije baš pod moranje. Inače, jako  lep motor, sjajno mu leži ova boja, nesvakidašnji, na gazdu očiglegdno:

sekta.jpg.c2893437306c20aba9d928b230f5126f.jpg

 

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V

Dok te nisam upoznao,mislio sam da si ozbiljan drkoš ali nikada nisam imao nedoumicu oko majstorstva. Zadovoljstvo je poznavati te i razgovarati sa tobom.

Dobar posao si uradio,pravo testoranje tek predstoji kad dodje prolece.

Zaboravio sam da napisem za wobing koji sam imao na brzinama 50-70km/h ako dignem ruke sa kormana. Sada toga nema,korman je miran kao zadovoljena zenka.

Ziv bio majstor @đunta,vidimo se uskoro na kafi i x5.

 

* x5 = 5 cevapa u lepinji

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 27.12.2020. at 15:49, zemunac72 je napisao:

Dok te nisam upoznao,mislio sam da si ozbiljan drkoš ali nikada nisam imao nedoumicu oko majstorstva. Zadovoljstvo je poznavati te i razgovarati sa tobom.

 

"Sve je to isto,trpaj šta imaš,to je honda,ona sve guta,nije bavarac"-mala slova su u originalu, našta je moj odgovor bio:

"Al ja ne gutam".

U sredini gde sve može da prođe, naravno da asocira na izdrkavanje. Mi možemo da se zezamo, ko što ustalom i jesmo kroz komunikaciju, al kad je u pitanju rad, tu nemam pardona, pa nek misli ko šta hoće.

Vobling nastaje kad dođe do pojačanog oscilovanja usled nekog razloga, može to da bude i običan debalans točka ili mekane žice, a amortizer nema snagu da upije i prigušuje.  Ja sam vozao auto iz nužde kom je otišo potpuno jedan prednji amortizer, kad zaosciluje točak, oće volan šake da otkine i misli se da će guma da proleti kroz krilo kolko to tutnji. Iz recimo desnog štapa, istočeno je 460ml, ostane na zidovima i koje kuda još par desetina mililitara, tako da je nedostatak do potrebnih cca 535 za tačan nivo mali, da bi uticao na tu pojavu bilo kao tvrda ili meka performansa. Minus na kliznim lagerima od nekoliko mikrona takođe nije uzrok, čak je obratno, vrlo moguće da je vobling izazivao njihovo mikro pomeranje i samim tim eroziju. Znači, potpuno netipično ponašanje, tvrdo oslanjanje i vobling. To je zahtevalo temeljan pristup, mada, za dobo oslanjanje, uvek je imperativ dobar i pun pristup, novo ulje uz malo pirlitanja, pa čak i sa novim semerinzima, nije servis već prosta zamena,  tu treba tražiti grešku i uzrok.

 

On 27.12.2020. at 15:49, zemunac72 je napisao:

Dobar posao si uradio,pravo testoranje tek predstoji kad dodje prolece.

 

Ja se nadam, da će sve da ostane u glagolima prošlog vremena, osim:

On 27.12.2020. at 15:49, zemunac72 je napisao:

vidimo se uskoro na kafi i x5.

* x5 = 5 cevapa u lepinji

 

Kafu i cigare sam ostavio, kad mogu ja, koji sam trošio po 100 komada dnevno i ko zna kolko kafa, može svako da se oslobodi poriva, tako da 5+.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja