Jump to content

Moto Zajednica

Gume za agresivniju voznju ili zasto ne "trkacke" gume u saobracaj

Recommended Posts

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre sat vremena, Jovan Ristic je napisao:

Da pitam ove što voze po putu sa slikovima, kako se ponaša po kiši? Pitam za drugara, a stavio bih i ja, samo ne znam kako se ponaša po kiši?

Isto kao camac na suvom. Parkirano. Tacno tako se ponasa. Veeoooma parkirano! Ne mozes ga mrdnuti bez prikolice. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5750 postova

Nisam temu zapoceo radi diskusije o ociglednim stvarima tipa sara na gumi itd vec da pokusam da objasnim da su razlike koje se ne vide jos vece od tih vidljivih. 

 

Razlika u samoj proizvodnji gume je ona koja mnogo znacajnije utice na performansu gume. 

 

Evo nasao sam zanimljiv grafikon kod Continental-a pa mozda bude jasnije

 

 

Screenshot_20201013-071520.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 961 postova
  • Lokacija: Banjaluka
  • Motocikl: Triump Tiger 800 XRT
7 hours ago, abarth_maniac said:

Isto kao camac na suvom. Parkirano. Tacno tako se ponasa. Veeoooma parkirano! Ne mozes ga mrdnuti bez prikolice. 

A po garazi? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5750 postova

Elem, sta se desi kada zeznes pritisak i/ili komponentu. Postavio sam neki dan slike da sam stavio nove d213 i na zalost ponovo sam nesto zeznuo i sad prednja izgleda ovako posle nekih 30-40 krugova

 

 

IMG_20201012_151449517.jpg

IMG_20201012_151458079.jpg

IMG_20201012_151502953.jpg

IMG_20201012_151436908.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Iz priloženog ne mogu da se otmem utisku da ti desna krivina baš leži?

A umeš ti i bolje da odelješ desnu stranu gume.:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova
Pre 6 sati, dvlns je napisao:

Elem, sta se desi kada zeznes pritisak i/ili komponentu. Postavio sam neki dan slike da sam stavio nove d213 i na zalost ponovo sam nesto zeznuo i sad prednja izgleda ovako posle nekih 30-40 krugova

 

 

IMG_20201012_151449517.jpg

IMG_20201012_151458079.jpg

IMG_20201012_151502953.jpg

IMG_20201012_151436908.jpg

meni ne smeta ,evo ja je prihvatam na poklon i voziću samo po javnom saobraćaju:BJB-Kawasaki:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1095 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /
Pre 6 sati, Due je napisao:

Iz priloženog ne mogu da se otmem utisku da ti desna krivina baš leži?

A umeš ti i bolje da odelješ desnu stranu gume.:takoje:

 

Nije do njega, no do staze... Navak - dve dugačke desne.

 

IMG_20201013_151345.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Комбинација лошех огибљења, притиска у гумама и у прве две слике С1000РР има веома крути рам што доводи до трошења гума.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Овако гума треба да изгледа кад је огибљење и притисак у гумама правилно подешено 

IMG-0abef788e29aae9908a161de3420eadc-V.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5750 postova

@ivica744 s obzirom da je ono tema o Mitas gumama koju smo vec debelo uprljali odgovoricu ti ovde na pitanje o asfaltu na Navaku.

 

U poredjenju sa ulicom mogu ti reci da ima mnogo ulica sa abrazivnijim asfaltom od onog na navaku. Prednost je sto je svuda isti. Nije asfalt za trkacku stazu i to i sami ljudi sa navaka kazu jer im to nije bila ni namera da prave. 

 

Iskustveno mogu da ti kazem da je izuzetno zajeban za gumu i veoma je tesko naci gumu koja se ne trosi i pogodoti pritisak, ogibljenje i sve ostalo. Mnogo sam citao i gledao o gumama i problemima sa istim i moj laicki zakljucak je da zbog asfalta i konfiguracije staze guma tesko biva ugrejana i odrzavana na pravoj temperaturi. Zbog stalnog blagog klizanja i mnogo jakih kocenja i ubrzanja rekao bih da se guma povrsinski lako spali a da se temperatura ne rasporedi po celoj gumi. 

 

Znam da su ljudi na Grobniku pre rekonstrukcije imali problem sa trosenjem guma pa eto i na navaku su svi doziveli da uniste gume za dan a da im nije jasno zasto. 

 

Sto se tice drzanja lagao bih kada bi rekao da ne drzi samo je problem sa trosenjem guma

 

Desna strana gume je pod ogromnim stresom jer su dva najjaca ubrzanja na samim krajevima staze kada se ubrzava pod nagibom i zadnja desna odlazi a takodje u te dve krivine si relativno dugo pod nagibom gde se dosta dugo usporava pod nagibom pa tu strada prednja (nebitno da li kocis ili si samo zatvorio gas tezina ide napred jos neko vreme i opterecuje prednju). 

 

Nisam ekspert ovo su moji zakljucci na osnovu vidjenog na navaku i na osnovu mog tumacenja raznih klipova i tekstova posvecenih trosenju guma. Naravno neko uspe bolje neko losije da sacuva gume ali generalno svi su makar jednom imali problem. Nekako je mnogo individualan rezultat. Na drugim stazama manje vise namestis gumu na preporucen pritisak i posle malo doterujes ovde mozemo ti i ja iste gume na istom motoru da namestimo na iste pritiske i da meni bude sve ok a ti da je unistis pri tom da nam tempo bude slican odnosno u par %

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1695 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 3 minuta, dvlns je napisao:

U poredjenju sa ulicom mogu ti reci da ima mnogo ulica sa abrazivnijim asfaltom od onog na navaku. Prednost je sto je svuda isti. Nije asfalt za trkacku stazu i to i sami ljudi sa navaka kazu jer im to nije bila ni namera da prave. 

Hvala Vlado.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5750 postova

@ivica744 ima na ovom snimku objasnjenje donekle kako guma radi sa asfaltom kao i kakva je razlika u konstrukciji trkackih i ulicnih guma.

 

Kao sto sam vec napisao po manje abrazivnom asfaltu guma vise proklizava u svim pravcima sto se odrazava na povrsinski sloj koji trpi mnogo vise i menhanickog i termickog opterecenja

 

 

 

Isto tako protiv uobicajnog misljenja proizvodjaci za zadnju gumu za hladni vreme preporucuju tvrdju komponentu jer je da tako kazem hladan asfalt ostriji i vise kida gumu. Za prednju preporucuju meksu smesu jer se na nju ne prenosi snaga. 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja