Jump to content

Moto Zajednica

Хлађење на топао летњи дан...

Recommended Posts

  • Никад не једи жути снег!, 681 postova
  • Lokacija: Церовац - Београд
  • Motocikl: Јаворка (ФЈР 1300)
Vozim uljare i zrakom hlađene motore tako da nema rituala nakon vožnje a ne bi ih bilo ni da vozim one druge.

Pitanje za ove što čekaju da ventilator odradi: čekate li i auto da se “ohladi” pa onda gasite ?

Све стоји и апсолутно има смисла...а зашто је на неким аутомобилима намештено да вентилатор ради и након гашења?

 

едит: Мислим, ако већ вода не циркулише...

 

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Aj, znacice sigurno
Vec smo po temama apsolvirali ulogu rashladne tecnosti, proizvodjaci (vecinom) traze/zahtevaju 50:50 odnos (antifriz/destilovana voda).
Mnogi se pitaju "pa to je do -40, napravicu ja za nase podrucje mix!" neka razmera 30/70 u korist vode.
Nije dobro!
Jeste to za nase temperature prihvatljivo ali druga (po meni takodje primarna funkcija) nije ispunjena, odrzavanje kanala koji su u dodiru sa tecnoscu cistim i odrzavanje PH vrednosti na nivou gde tecnost nije elektrolit!
Da sazmem, 
uzmete digitalni unimer, nisko podrucje merenja (2, 10, 20v, jednosmerni opseg), crvenu (PLUS) pipaljku stavite na masu (MINUS) a crnu (NEGATIVNU) pipaljku uronite u tecnost, licno volim u prelivno lonce, od plastike je, ukoliko to mesto nije dostupno obratite paznju za pipaljkom pipnete samo tecnost (ne zid hladnjaka npr.)
Motor vozen jedno sat vremena pre, tecnost lepo izmesana.
Ukoliko je sve ok, ocitavanje treba biti do 0.5V! Neki tolerisu i do 0.7v ali to je vec za zamenu!
Svako ocitavanje preko pomenutih 0.5V nije dobro, struja prolazi kroz rashladnu tecnost sto dovodi do elektrolize, da ne davim, taj proces nije pozeljan! Degradira metal.
Znaci, tester otpora na hladnocu "kaze" da je situacija OK, trpi do -20c, ljudi se tu zaustave.... Opet nije dobro, taj deo posla (tecnost) obavlja dobro ali inhibitori korozije ne stite unutrasnjost agregata! To se unimerom/voltmetrom "vidi".
Takodje, visoko ocitavanje (preko 1V) obicno znaci "losu masu", minus sa akumulatora (pa je struja "primorana" da i kroz tecnost ide). 
Jednostavan test, nije ga lose znati. Godinama proveravam i obicno antifriz "propadne" pre nego sto tester za temperaturu pokaze!
 

Odlično, isprobacemo prekosutra. Imam pacijenta sa 17 godina starom tečnošću. Niti menjano i do skoro ni dosipano. Pre neku nedelju pogledam nivo i on negde oko min pa rek’o ajde da dospem jer ga je čekao naporan dan.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4371 postova
@croarcher  I da i ne.
 
Da, jer vozim mladji TD auto sa dpf-om tako da se trudim da obracam paznju na to da malo ohladim turbinu pre gasenja (kao sto rece Bigor), a i na to da li dpf radi regeneraciju pa pali ventilatore. Drugacije mu motor radi kad je pod regeneracijom nego kada nije pa to prepoznajem. A za nepune 2 godine koliko ga vozim iskreno se ne secam da mu je radio ventilator zbog temperature kada ga parkiram.
 
Odgovor "ne" je iz razloga sto ga posmatram kao radnu masinu, tako da ako zavrsavam neke poslove po gradu i ako je frka sa vremenom (a uvek je, zar ne?) necu gledati svaki put da ispostujem ta pravila. Bahato receno, sluzi on meni, a ne ja njemu.
 
Motor je nesto sto koristim iz gušta i onda se tako i ophodim prema njemu. Jeste, ovo je vec za razgovor kod nekog psihijatra, ali vremenom hobiji teze u to da predju u opsesiju.
Има друже многих тема везаних за моторцикла која су за психијатриско посматрање, али меџу прве три је "Које уље сипати у ваш моторцикл......".

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 692 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981
On 3.10.2020. at 19:25, WlayCo je napisao:

Све стоји и апсолутно има смисла...а зашто је на неким аутомобилима намештено да вентилатор ради и након гашења?

 

едит: Мислим, ако већ вода не циркулише...

 

Pre će biti da je u pitanju prosta fizika, a ne tehničko rešenje.

Fizička pojava da se zagrejana voda (tečnost) , kao specifično lakša, diže nagore i preko sistema spojenih sudova dospeva u hladnjak.

Efekat  termosifona (korišteno kod, starog, termosifonskog hlađenja motora vodom).

Pošto se između bloka automobilskog motora (gde ima oko 6 litara tople tečnosti) i hladnjaka (daleko manje zapremine i temperature) nalazi termostat, on ostaje otvoren još neko vreme.

Viša temperatura rashladne tečnosti aktivira ventilator (koji ima poseban termo-prekidač i ne zavisi od uključenog kontakta). Čak isti može da “zalepi” pa da ventilator radi konstantno ili pregori,  pa da ventilator ne radi uopšte.

Kod motocikla je mala količina rashladne tečnosti i "isijavanje" toplote celom površinom. 

I sve je u vetru (vazdušno, vazdušno-vodeno, vazdušno-uljno) i protoku vazduha.

Kad stigneš na odredište sačekaš da "unormali" obrtaje i ugasiš motor.

U celom svetu se lome koplja o uljima, o gumama i hlađenju motora.

Nekako mi lakše što ni mi nismo, baš, "mimo sveta." ;)

 

 

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Никад не једи жути снег!, 681 postova
  • Lokacija: Церовац - Београд
  • Motocikl: Јаворка (ФЈР 1300)
22 minutes ago, feniks said:

Pre će biti da je u pitanju prosta fizika, a ne tehničko rešenje.

Fizička pojava da se zagrejana voda (tečnost) , kao specifično lakša, diže nagore i preko sistema spojenih sudova dospeva u hladnjak.

Efekat  termosifona (korišteno kod, starog, termosifonskog hlađenja motora vodom).

Pošto se između bloka automobilskog motora (gde ima oko 6 litara tople tečnosti) i hladnjaka (daleko manje zapremine i temperature) nalazi termostat, on ostaje otvoren još neko vreme.

Viša temperatura rashladne tečnosti aktivira ventilator (koji ima poseban termo-prekidač i ne zavisi od uključenog kontakta). Čak isti može da “zalepi” pa da ventilator radi konstantno ili pregori,  pa da ventilator ne radi uopšte.

Kod motocikla je mala količina rashladne tečnosti i "isijavanje" toplote celom površinom. 

I sve je u vetru (vazdušno, vazdušno-vodeno, vazdušno-uljno) i protoku vazduha.

Kad stigneš na odredište sačekaš da "unormali" obrtaje i ugasiš motor.

U celom svetu se lome koplja o uljima, o gumama i hlađenju motora.

Nekako mi lakše što ni mi nismo, baš, "mimo sveta." ;)

 

 

 

Ето са каквим се предзнањем иде у кафану :) што рекоше у "Лајању на звезде"

 

Хвала ти на детаљном објашњењу, ценим то а хвала и другим колегама.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4790 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
On 4.10.2020. at 7:03, N.F.S. je napisao:

Javi bas koliko si izmerio emoji3.png

Sent from my SM-A202F using Tapatalk
 

Danas iz znatizelje probao, motor 0,3v auto 0,6 :) 

Iskreno, da sam video nekog da unimer gura u rashladnu tecnost uz objasnjenje da "meri" tecnost pa, ne znam sta bih pomislio, covek se uci dok je ziv sranje je samo sto umre glup. :D

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ja se setih danas, rek’o idem posle da ga upalim da malo promulja tečnost ako to uopšte može na leru, pa ću da izmerim. U medjuvremenu je verovatno žena nešto poželela da ne kažem zapovedila i ja zaboravih..

Sad je kasno da palim motor i budim ukucane.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2797 postova

unimer može da se gura a može i da se nasloni jer neki bolji a i lošiji unimeri imaju sonde za merenje temperature.Pa ko je dokon može i to da proba.J a jednom probo da merim temperaturu lanca koji se čuje pa hteo da uporedim sa onom temrp koja radi na zdravom lancu.Pojma nemam šta sam izmerio jer je bilo pre 15 godina a mislim da i nije nešto bitno.

Ja sam u temi o antifrizima dao krivulju mešanja sa vodom .Ne ide da kad se sipa voda da se smanjuje tačka mržnjenja pošto 100% antifriz ima tačku mržnjenja oko -17 ako se dobro sećam.Znači taačka mržnjenja se povećava sve do pola pola pa onda počinje da pada,

kako  se menja tačka kuvanja nemogu da se setim ali i to je nešto nelogično gore dole .Tu treba paziti jer motori rade na malo većim temperaturama nego auti i to je važnije jer nikad kod nas neće biti -42 kako je na pola pola.

Tačka ključanja može da se štima da bude veća.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8372 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
On 4.10.2020. at 0:44, Savan je napisao:

Imam pacijenta sa 17 godina starom tečnošću

Jesi li uspeo da vremena nadjes Savane?

Zivo me interesuje ocitavanje tako stare tecnosti, uslikaj i boju u loncetu ako ti tesko nije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Danas cu kasnije malo. Palio Sam ga malocas da dostigne radni temp i malo sam ga ubacio u prvu da okrene točak par stotina metara. Valjda je promuljao tečnost dovoljno tako. Ne znam šta pokreće tečnost jel samo toplota ili ima i pumpa i šta nju tačno pogoni.

Uglavnom..stay tuned.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Pokušavao sam malopre ali crko mi je stari unimer a sa novim nisam bas u dobrim odnosima. Pokazivao mi je od 0,3 do 0,9 verovatno u zavisnosti od mase.

Ali sutra ću slikati da vidimo jesam li ja to dobro izmerio jer struja i ja nismo bas bas najbolji ortaci.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja