Jump to content

Moto Zajednica

Mopedi i Zakon o bezbednosti saobraćaja

Recommended Posts

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio liberty 50 iget, TDM 850

Meni najviše smeta što se uskraćuje mogućnost javnog uvida u ovom trenutku, u ranim fazama izmene zakona i izostanak mogućnosti bilo kakve javne rasprave na tu temu kao i mogućnosti da se sugestijama doprinese kvalitetu predloga. Kad ovo ode u skupštinu, to je onda gotova priča. Valjda treba neko da prvo sagleda potrebe vozača bicikala, skutera, el. trotineta, rolera, a i pešaka, pa da se onda prelomi koga gde da utrpaju, a ne da to istresu iz rukava, najgore ako su to neki koji nikada nisu seli na motore, mopede, stali na trotinete ili rolere! A još ako su davno seli na zadnja sedišta službenih automobila, onda su zaboravili i da pešače! 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 182 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE

U potpunosti razumem šta hoćeš da kažeš. Normalno je da  usvajanju zakona prethodi javna rasprava. Normalno je i da zakon pišu ljudi koji poznaju materiju. Normalno je, u normalnim zemljama. Što mi skoro nećemo biti. Elem, preostaje nam da se nadamo da neće napraviti neku štetu, ili napakostiti nama na dva točka, jer mi se čini da bi naši "stručnjaci" najradije zabranili saobraćaj motociklima, sudeći po prljavim kampanjama koje se protiv nas vode u medijima. A što se tiče toga da mi kao vozači utičemo na zakon, to bolje odmah zaboravi, sačuvaćeš živce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Koliko ja znam javna rasprava je bila i predlog zakona je bio u skupštinskoj proceduri tj. čekao usvajanje. Kada sam pre neki dan gledao video sam da su svi predlozi zakona negde nestali. Hoće li ponavljati celu proceduru za sve zakone ili će se samo pojaviti pred skupštinom, ne znam, nisam pametan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio liberty 50 iget, TDM 850

Pojavljivali su se samo povremeno naslovi u medijima o npr. el. trotinetima i el. biciklima, ali vrlo tendenciozni tekstovi u krajnje negativnom kontekstu o ovim vozilima (!?), očigledno kao priprema javnosti za ono što je već zacrtano. Ne sumnjam da će to biti i usvojeno u Skupštini. Konkretni podaci nisu iznošeni, niti su objavili ko konkretno radi izradu predloga, niti je očigledno šira javnost u svemu tome uključena (bar ja ništa ne mogu da saznam, ako neko može, neka napiše!). Najverovatniji je scenario da ćemo unapred odlučeno saznati tek kad isto pročitamo u Glasniku. I ne sumnjam da će to biti još jedna velika pobeda nad divljim, bahatim i krajnje rizičnim vozačima el. vozila, kao što su svojevremeno pobeđeni "opasni" bicikli sa motorom koji su tada konačno smešteni među sebi ravnopravne - kamione, autobuse i automobile. Šta će biti sa električnima, videćemo!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Harley-Davidson SuperLow 1200T

A u čemu je razlika u vožnji tog TDM-a i Piađa pa ti toliko frka od saobraćaja na Pijađu ? 

Motor ko motor, nijedan nije bezbedan na svakom smo mete. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio liberty 50 iget, TDM 850

 

Pre 19 sati, Darko Floyd je napisao:

A u čemu je razlika u vožnji tog TDM-a i Piađa pa ti toliko frka od saobraćaja na Pijađu ? 

Motor ko motor, nijedan nije bezbedan na svakom smo mete. 

Sednem na TDM-a i krećem se bez problema najmanje brzinom kao i ostali učesnici u saobraćaju (kako po gradu, tako i po autoputevima). Ne obilaze na silu, uglavnom respektuju, propuste kad zagrmi TDM, nisam meta. Sednem na Piaggia, momentalno prorade kompleksi! Pribijaju se iza, kreću u obilaženje trakom u kojoj sam, često u koloni, gledaju isključivo levo da ih ko od tamo ne zakači, nikoga briga šta se dešava desno, da li sam preblizu, ili su ispred šahtovi, rupe, voda...Meni gas na max, ali šta vredi, ko još poštuje ograničenje brzine u gradu! Na mostu na Adi je to poseban doživljaj. Sa posla idem od smera Topčidera ka Nbgd-u, na mostu sa kružnog toka uleće se u desnu traku na most bez usporavanja. Ostajem zarobljen u srednjoj traci, obilaze me sa obe strane vozeći preko 100 km/h. A onda otpozadi uleću u srednju traku u kojoj sam, i sa leve i sa desne strane, kako ko proceni da može da se provuče. A vetar na mostu ljulja! Džaba mi radi desni migavac, tamo niko ne usporava! Silazim ka buvljaku, tamo sa desne strane duž isključenja leži šljunak, stoji mesecima...A kod semafora i Buvljaka i duž Jurija Gagarina kolaps. Oni što su jurili 100-ku čekaju u kolonama. I tako svaki dan.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Harley-Davidson SuperLow 1200T

@Bgmotoo Priznajem da nisam razumeo o čemu pričaš ali me je tema zaintrigirala i danas sam uzeo ženin Beverly i izašao na ulicu. Majko moja kakva katastrofa, ono što nama rade sa velikim motorima nije ništa u odnosu na to kako se ponašaju prema skuterašima, to oduzima prednost ko ništa, hoće da te pregazi, ni pešaci te ne je*u 3 %... . 

Na sve to ni jedan kolega koji je prošao nije mi uzvratio pozdrav, čak ni oni koje poznajem (nisu me prepoznali na skuteru), tako da drage kolege kad vidite plavi FJR 1300 koji neće da vam se javi sve je OK, nije slučajno :) 

 

u prilogu: dokazni materijal :) 

20201004_163605.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

I dalje stojim iza tvdnje da su saobracajci krivi za ponasanje ucesnika u saobracaju, veze se pojas, upale svetla i "vozacka obaveza" je ispunjena. 

Zanima me koliko ih ima u karijeri da su pisali kaznu za oduzimanje prvenstva!? 

I ocekivati od nadleznih da reaguju, ja ne. 

Ovde se bezbednost pominje samo kada se skupljaju poeni i na tome ostane, cuvati se sam, cetvore oci, predvidjanje situacija, koncentracija 100% i mozda stignete do tacke b. 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio liberty 50 iget, TDM 850

Stojim iza svega što je rekao kolega Darko! A Beverly za razliku od mopeda može da povuče!

Često ujutru vidim jednog dedu na tomosu kako laganica ide biciklističkom preko mosta na Adi, sa torbom za pecanje. Konačno su od zakonodavca on i slični prepoznati kao glavna pretnja za bezbednost na stazama i sagledano je da su i oni sami najbezbedniji van njih!? A nije se dalo čuti (ili bar ja nisam čuo!), da dok je važila odredba po starom zakonu, da su se na stazama dešavale iole ozbiljnije, pogotovu ne tragične nesreće u kojima su učestvovali biciklisti i vozači mopeda. Pogledajte sada, kada su izmešteni van staza, crne hronike po medijima. Jeza. Da li je zakonom konačno postignut cilj?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio liberty 50 iget, TDM 850

Znamo svi na kom nivou nam je saobraćajna kultura, a ona je nažalost vezana za opštu kulturu i tu, kolega bdada, saobraćajci malo šta mogu da učine. Da se najugroženiji učesnici u saobraćaju zakonom sklanjaju na bezbednije saobraćajnice, razumem, ali obrnuto, e to ne razumem! Ja mogu da sednem na TDM-a, imam izbor. Stariji ljudi najčešće nemaju taj izbor (godine ne dozvoljavaju ni bicikl ni motorcikl,a životni standard čini automobil nemogućom misijom). Šta im ostaje? Mopedom na ulicu, gradskim prevozom gde dobacuje ili da se odreknu svega i da sede u kući? O deci na mopedima ne bih sada ni da govorim!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Mislim da su saobracajci ("veliki" zbog budzeta a oni na ulici sproveli) direktno zasluzni za to sto sada svi nosimo kacige i vezujemo pojas... 

Ovde je problem sto se ceo sistem mora menjati iz korena, recete sad nemoj politiku na forumu, OK necu, prvi saobracajac Srbije je napredovao, koliko strucan je dokazao i sa kim bi pricao o boljem statusu ucesnika u saobracaju?

Ne bih da zvuci kao da te sputavam, sta vise POZDRAVLJAM to sto pokusavas, istu energiju sam imao, pisao, zvao... dzabe  :jok:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Kod nas se smišljaju zakoni na čudan način. Tako, taj deo zobs-a o mopedima su smislili radi bezbednosti vozača istih na taj način da su uveli godišnju registraciju i izvukli od vlasnika novac za istu jer ako mu uzmu novac - imaće manje za benzin, manje će se voziti i samim tim biti bezbedniji.  Pre desetak godina sam ovde na forumu postavio slike dva " Peugeot Vogua " ( bicikl sa motorom sličan Tomosu NT - kaišaru ), koje sam slikao u Čačku. Dva mlada momka iz Belgije su sa njima krenuli u Grčku bez ikakve registracije jer se oni u Belgiji ne registruju.  Ja još uvek imam moju prvu pomoć koju sam kupio kad sam registrovao svoj prvi motocikl ( pre 40 godina ), motore sam menjao, ali sam nju uvek zadržavao jer je bila dobra i kvalitetna. Pre desetak godina sam morao kupiti  novu - ne kvaltetnu koja ima rok trajanja samo 5 godina ( ona moja prva je bez roka trajanja ). Sad u motoru nosim dve prve pomoći - ovu novu da zadovolji zakon i onu moju staru ako se ukaže neka potreba da je upotrebim jer u ovu novu nemam poverenja.  Dakle, sve se vrti oko novca a pod izgovorom da je to zbog bezbednosti. Isto kao i onaj šuntavi zakon o oružju po kome ako hoćeš da poseduješ oružje moraš da ideš u streljački klub da te obučavaju upotrebi istog, a to što si služio vojsku, možda učestvovao u ratu ti se ne priznaje ( dođe mi da tužim državu jer sam u vojsci proveo 15 meseci, a nisu me obučili ništa. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio liberty 50 iget, TDM 850

Po poslednjim informacijama, na izmeni ovog zakona radi mup.  Na njihov telefon se, naravno, niko danima ne javlja. Uvek ima opcija da se pošalje e-mail, ali će i on sigurno da luta do usvajanja predloga. Kako uspostaviti kontakt sa institucijama koje bi trebalo da su servis građana?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja