Jump to content

Moto Zajednica

Kako kupiti polovan motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: Kraljevo

Kupi jedan momak iz mog grada yamahu tzr 125. Odem da casti i da vidim motor. Kaze on da je 98god. Ja koliko god da se ne razumem u takve motore ono cudo izgleda kao da ima 30 godina. Ja odem kuci pogledam na netu kad onaj njegov motor 88 godiste. Odem sutra do tog lika i kazem mu da je njegov motor 88god. On se naljuti kao da sam ga opsovao   ??? . Pokazuje mo saobracajnu u kojoj stoji 98god. Misli ljubomoran sam. Nadjem bas taj njegov motor u oglasima. Na oglasu prodavac napisao 98god  :o . Inace je prodavac bio iz Kraljeva.

Nije mi samo jasno kako neko moze da kupi motor koji je 10 godina stariji nego pise u saobracajnoj.

 

Za takve se kaze:"Ne daju se povest ni poterat!"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 639 postova
  • Lokacija: wien
  • Motocikl: mz es 175/2 bmw r1200 c indipendet

svasta ima ja sam prevaren kupio sam motor preko eby normalno platio ga nekih 315 eura i odem po njega daje mi svaba saobracajnu koja nije njegova pa sta cu uzo ja motor posto sam platio prevoz kombija sa dogovorom da cu dobiti saobracajnu ali od toga nista vec 3 godine lazu svabe nema danas nikom verovati i ne placati dok se ne vidi roba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Podmlacivanje motora je kod nas izgleda ustaljena praksa. Eno na motoberzi Afrike RD04 '90to godiste koja se prodaje kao '95. Prvo cena 2900, pa kad je izgleda ukapirao da se presao sa podmladjivanjem spustio na 2600 :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vlasotince
  • Motocikl: kawa er5

danas gledam jedan motor transalp kaze covek 94 to , ja pogledam nema pozadi disk a od 92 imaju disk, pogledam boje i vidim da se taj motor u toj boji proizvodio 89-te god... a na uvoznim papirima stoji 94 ! e sad aj budi pametan cena ko za 94 a nije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 173 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: BMW F650ST

IMa i jedna yama tenere Xt600, pise da je 95 a taj model se praviosamo od 86-88(isti kao moj-tako sam i provalio)..pa sam odustao od toga..i zapalio za zajacar po drugi...

 

Ali u sustini, bitno je da je motor regularan, cist..a da li je neko castio carinika to je nesto drugo..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 0 postova

nasao sam motor, garelli husar 125..u extra stanju 2001 godiste...motor je perfektan,18000km presao...sutra se radi servis,svecice,filteri,nov akumulator...daje mi dve kacige,rezervnu gumu,kofer pozadi i vizir napred...e sad motor je registrovan na 50 kubika a ima 125...prvo je trazio 1000 evra za njega i nije hteo ni da pomisli da spusti...onda sam ja otisao sa nekim momcima sto se u to razumeju i rekli da je to govno od motora i da panduri zezaju te motore sto su tako registrovani...da mu dam 500 evra najvise za to...molim za pomoci savet...hvala unapred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Moj ti je savet da preskocis taj motor, jer kad se u nekoj kontroli ili prilikom tehnickog otkrije da taj motor ima 125 umesto 50cc kako pise u saobracajnoj, ostajes bez motora, a mozes da dobijes i krivicnu prijavu (falsifikovanje).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 0 postova

al motor je trajno registrovan,ja njega ne moram nikad nigde da teram...tehnicki i tako to...on kaze da su ga dosta puta zaustavljali i da nikad nista nije bilo...stvarno ne znam sta da radim jer dobar je a ja nemam A...mrzi me da polazem...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Usvajanjem novog zakona vise nema trajne registracije, cim pocne da se primenjuje i skuteri od 50cc ce na redovan tehnicki jednom godisnje. Na to sto te mrzi to polazes nemam komentar. Toliko od mene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

 

  Srbija, ne kazem da su svi prevaranti,ali ima i takvih,,,mozda covek i nezna sta vozi,

nije svako majstor,nije svako informisan o istoriji svog mezimca,a oglasi puni.

  Treba otvoriti cetvoro ociju.

 

  Mnogo malo ljudi ima iskustva sa kupovinom motora,neko ima manje neko vise a po neko i nema

iskustva uopste.Zato cu probati mnogima da objasnim nasta treba obratiti paznju pri kupovini

motocikla.

  Prvi utisak je kazu najbitniji,mozda necu navesti bas sve,ali osnovno hocu.

Evo kako ja kupujem motor a kupio sam ih jako mnogo....

Nemojte da vas vara osmeh prodavca i slatka prica kako ga je vozila bakica u Nemackoj,

hitno ide za inostranstvo,umrla mu tetka koju ni nema,carini nov motor,bla bla..

Dobro nisu svi takvi ima i onih koji samo zele da ga prodaju sa alalom,

Pustite vlasnika da upali motor,ako je motor hladan i on odmah pocne da zavrce gas istog

momenta mozete krenuti kuci,sta li mu tek radi kad nije kupac tu,zna se da motorce

treba prvo ugrejati pa posle moze malo i da se prodivlja al na hladno nikako.

 

  Oslusnite kada se zagreje motor zvukove iz masine,svaki motor radi drugacije,kod nekog

motora je cak i normalno da se cuje korpa na leru,primarni lanac itd.najvaznije je da

se iz masine necuje udaranje jako zvecanje jer vas to sve moze asocirati na prolupao

motor,istegnut lanac,ili vec neki drugi kvar koji vas kasnije moze kostati gomilu novca.

  Znaci, i ako ima nekog sitnog sitnog zvuka nemojte dizati paniku vec povedite uvek nekog

ko se bar malo razume,ko ce moci proceniti koliki je kvar na masini ili mozda i nema

kvara uopste,kada se zagreje obavezno proveriti stanje ulja kolicinu,pitati vlasnika

kada je radio servis i koje ulje je sipao,naravno proverite gustinu ulja dali je zaprljano

i ako je vec za zamenu dodajte na trosak.Masina na leru mora da radi tecno lagano bez

oscilacija,naravno treba obratiti paznju da tako mora raditi i na 3000 obrtaja pa i na vecem

konstantnom gasu,cisto zbog provere samih karburatora paljenja,ventila itd.

Ljutio ili se vlasnik ne ljutio normalno je da malo isturirate motor da

bi videli kako prima gas,dali dimi na auspluhe i da napomenem ako je 4 takta i ako dimi

na auspluhe to nije dobar znak,crni dim jos i nekako ali plavi dim nikako,naravno nemozete

ni turirati tudji motor do besvesti svako bi se naljutio ali u nekim granicama normale

mislim da je to ok.

 

  Obavezno zavuci prste u auspluh i videti dali nema ulja,naravno to vazi za 4 takta,ako se

u auspluhu nalazi sagorelo ulje racunajte na zamenu gumica ventila karika itd itd...

poslusnite dali se cuje korpa na leru ili druk lager,pretisnite kvacilo dok motor radi

na leru ako se menja zvuk kada stisnete kvacilo znaci da mu se cuje korpa koja moze da

bude za zamenu ali i nemora da znaci,opet napominjem da je kod nekog modela i normalno da

se cuje korpa po malo.sedite na motor probajte dali koci krenite u probnu voznju i obavezno

obratite paznju dali kvacilo odvaja lepo,dali neslajfuje lamela,dali menjac lepo salta iz

vise u nizu ,i obratno,dali se lako nalazi ler,ako ima krcanja pri ubacivanju u brzinu

dali je to zato sto kvacilo ne odvaja lepo ili je u pitanju neki kvar koji bogami posle

moze da vas kosta vise nego pola motora,proverite kako motor povlaci naravno posto ste

seli prvi put na motor pazite se jer nepoznajete kocenje lezanje jos ako niste vozili

nikad taj tip motora nemojte divljati i odmah isprobavati njegove krajne granice.

Obavezno proverite dali motorcikl ne vuce u neku stranu,proverite dali mu volan stoji

pravo u odnosu na prednju viljusku,jer ako stoji krivo moze da bude posledica nekog pada.

proverite dali koce obe kocnice dali netrese kad koci jer ako trese znaci da su mu krivi

diskovi ili felna a bogme i to kosta da se popravi.

Obaviti obavezno vizuelni pregled motora,naravno ja uvek krenem od prednjeg kraja ka zadnjem

proveriti prednju viljusku ,dali joj ne cure prednji semerinzi,kako spiluje,dali nije

premekana ili predvrda,proveriti stanje prednje gume,nije bitno dali ima saru,bitno je

i koliko je stara,naravno to vazi i za zadnju gumu.

ako motor ima centralni stender dici ga pa proveriti dali nema lufta u prednjim lagerima

to jest vratu viljuske,i dali stapovi nemaju lufta u caurama.proveriti odmah i lager

u prednjem tocku,

i dali nekoci tocak,to jest dali neribaju plocice i kocione kandze.

Pogledajte dali su rucice kvacila i prednje kocnice ostecene,sto je znak padanja.

Provceriti stanje vrata na ramu ako je motor imao udes teko je sakriti bas sva ostecenja

oko vrata pa ako ih ima ne kupovati takav motor,jer je verovatno peglan ispravljan,

varen pa se licno ja nebih igrao sa lupanim i teze havarisanim motorom.

proverite stanje creva za kocnicu ,dali su ispucala,proveriti stanje diskova,to jest koliko

su pojedeni jer i njih treba menjati kad su losi,proveriti plocice koliko imaju mesa to jest

kolko su im jos debele obloge,pogledati stanje satova rucki,obratiti paznju dali nije nesto

petljano oko sata za kilometrazu jer mnogi to vole da vrate unazad,pa za svaki slucaj

proveriti,mozda nije taj vlasnik mozda je neko drugi nesto petljao...

desavalo se da nadjem motor sa 20.oookm a diskovi kao da su presli 50.000km,sediste

kao da ima istih 50.000km,rucuce ko da ni nisu njegove,masina lomi kao da ima i vise

od 50.000km,nije da neverujem vlasniku ali bolje je da je proverim.sto je sigurno

sigurno je.

Proveriti elektricnu instalaciju,ni elektricar nije jeftin,obavezno videti kolko je star

akumulator,ostavite motor pod svetlima ugasene masine,ako nezavergla posle 10 tak minuta

taj akumulator je za bacanje,proveriti vizuelno ram ,dali negde nije varen,dali je farban

i zasto,mozda je vlasnik hteo da ga ulepsa a mozda je hteo nesto i da sakrije.

dali ima ulegnuca naprsnuca,kucnite sumnjiva mesta jer moze da se desi da je neko pregitovao

neko ulegnuce a git naravno na zveci kao metal.plastike vam mozda niko nece dopustiti da

skinete ali imate oci ,ako je motor farban obavezno proverite dali je negde plastika

krpljena iznutra i koliko,uredu su sitne prskotine koje su nastale prilikom skidanja

plastika ili sitnih pukotina ali vec vece opravke plastika asociraju na to da je padano sa

tog motora,obavezno prekuckati i rezervoar,ako je gitovan znaci i da je ulubljivan,a zasto

je ulubljivan?? to vec morate sa vlasnikom...da vidite,dali je od pada dali se iznervirao

pa ga je lupio pesnicom,ili mu pala saksija,,,svasta sam cuo do sada.......

ako je agregat ofarban,nije strasno,ali proverite dali nije negde varen blok,dali ne curi

ili vlazi ulje,ili je ofarban cisto iz estetskih razloga.

ako se po poklopcima nalazi silikon zanci da je otvaran i jako lose zatvoren,svako ko pazi

na svoj motor i dobar majstor ga odrzava nece dopustiti silikon na masini iz vise razloga

kao sto su nagomilavanje viska silikona u masini sto moze da dovede do zagusenja iliti

zacepljenja uljne pumpe,a i onaj ko pazi na svoje motorce stavice nov dihtung.

Obavezno obratiti paznju na lampicu za ulje,desavalo mi se da je ljudi iskljuce jer

je motor vec u fazi prolupavanja pa na leru hoce da zasija,a ona bi trebalo cak i na

300obrtaja da bude ugasena,ubacite ga u drugu polako oustate kvacilo naravno na

ler gasu,kada dostigne to jest padne na 300 400 obrtaja i dalje mora da bude ugasena

jer u protivnom znaci da nema dovoljan pritisak ulja,a to vec nije dobro.

naravno nemaju svi motori lampicu za ulje.

ako je motor vodeno hladjenje obavezno proverite radnu temperaturu dali mu se pali

ventilator,nivo rashladne tecnosti,i naravno dali ima antifriz u sistemu,ako je zalio

na antifrizu taj vlasnik je zalio i na kvalitetnom ulju.

naravno da ce te vi sa vlasnikom o svemu popricati,o svemu se raspitati,ko mu je odrzavao

motor,kolko je presao on,dali je imao kvarove,sta je menjao,od koga je kupio itd..

proveriti zadnji amortizer dali nije prazan,dali nije premekan,stanje lanaca i lancanika

dali je lanac podmazivan redovno,jer ako nije znaci da je za zamenu a iz iskustva znam

da oni sto samo voze a neodrzavaju lanac ulje itd neprodaju motor zato sto je dobar

nego zato sto treba dosta uloziti u njega..

proveriti lager zadnjeg tocka ,dali ublazivac udara na zadnjem

lancaniku nema lufta,on hoce da strada od stalnog dizanja na tocak,

koliko je pojeden ili nije zadnji disk,jer se obicno menjaju

prednje 2x a zadnje plocice 1x,pa se neki put to zaboravi pa usled loseg odrzavanja na 50%

motora riba zadnja kocnica.proverite dali zadnja viljuska nema lufta u caurama,dignite

motor na centralni stender i probajte da je klatite levo desno,ako se klati nevalja,

to isto vazi i za lager u  zadnjem tocku.

Obavezno proverite dali se brojevi motora i sasije slazu sa onima u saobracajnoj,po

mogucstvu proverite dali su lepo ukucani dali neko nije to prekucavao,jos je bolje da

us saglasnost vlasnika odete do tehnickog pregleda na kontrolu brojeva.

Uvek bih birao motor iz hladne zemlje,jer se tamo nevoze 10 meseci u godini nego 3

meseca dok se motor u toplijoj zemlji pogotovo u primorskim krajevima vozi 10 meseci

godisnje,pa je samim tim i vise izakan da tako kazem.

Najbolje je da povedete nekog ko se razume u problematiku zvana kupovina polovnog

motora,nekog ko zna da pogleda sve one skrivene sitnice ili sakrivene kvarove,

mozda i nekog ko vozi takav isti motor,,nemojte da vas prevari oprano ucakljeno ispolirano

i nauljeno motorce,mozda je to samo maska,mozda i nije,,

:) :) :) :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd, Vračar, Vračar

evo ja recimo nemam nikoga koga bi poveo od drugara

a ne znam ni jednog majstora ali sam do sad ovde izvalio 2 choveka sa kojima

sam i komunicirao oko prvog motora za sebe koje ne znam ni sam kako cu da

izmitim za ''superviziju'' kupovine mog prvog motora...:)

nekako mi je i bitno da su ljudi mojih gabarita i kad sednu da probaju taj motor

da znaju da li ide uzbrdo ili ne kako je neko naveo itd.. :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

Da bre Marko!

sta se mesas debelom zmaju u temu kako kupiti polovan motor?

on ih je do sad kupio i prodao ko zna koliko a ti mu se sad tu pravis pametan

ccc

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Izvinjavam se što dižem staru temu, al' pošto je pinovana, verovatno će ovo zatrebati još nekome...

 

Hoću da kupim polovan motor  :)

 

Našao sam na netu neki koji mi odgovara (prvenstveno cenovno) i za koji prodavac kaže da je ok. U pitanju su uvoznici iz inostranstva, nije privatno lice. E sad, ja sam svestan da bih kupio polovan motor i on ne može da bude kao nov, ali neke stvari su mi vrlo bitne...

 

Pod jedan, kako da proverim da li je motor legalan? Slušao sam dosta o tome da ljudi kupe kraden motor što policija tek kroz neko vreme provali i oduzme mu isti. To mi se nikako ne sviđa.

Drugo, bitno mi je da nije havarisan. Ne bih da kupim po polovinu od dva motora.

Treće, da je mašina koliko toliko korektna (prodavac tvrdi da je motor u odličnom stanju) Da li je ikako moguće provaliti vraćanje kilometraže na digitalnom satu?

 

I na kraju, da li neko ima iskustva sa tim uvoznicima, servis Anđelić iz Siriga.

 

Hvala unapred  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Sabac

tema jeste stara al je zanimljiva

 

pzite ovaj slucaj drugar prodaje motor kupac kaze dovodim majstora ok odlicno

majstor kontaktira prodavca ikaze meni 50e da kazem kupcu da je motor dobar

tako je i bilo majstor prodavcu uze 50e verovatno nesto i kupcu dobi novu musteriju posto su iz istog mesta u povratku verovatno jagnjetina

i sta sad kome verovati sreca po kupca sto je motor stvarno dobar a moglo je da bude i obrnuto

inace svi akteri ove price su sa ovog foruma

kupci imajte u vidu i ovu opciju i nikad majstoru ne recite od koga kupujete

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Necu da ti kazem celavi!!!
  • Motocikl: GPZ 500S

Neko je vec predlagao da se otvori tema o prevarama, ali je bio problem kako utvrditi istinu.

Evo i ja sad predlazem da se otvori tema o prevarama.

Sto se tice utvrdjivanja istine, moze i to da se resi.

Ako ja kazem da me KochaMatori (navodim primer) prevario iznoseci argumente koji podrzavaju moju stranu price, a on tvrdi da nije uz neke druge argumente ako ih ima, neko ce poverovati njemu, a neko meni.

Ali ako se nekoliko ljudi zali na njega i tvrdi da ih je prevario, eee u tom slucaju ce neke stvari biti jasnije.

Prevaranata je uvek bilo i bice ih, a forumi su idealni za takve.

Tu steknu poverenje drugih forumasa, a onda to isto poverenje zloupotrebe cim im se ukaze prilika da zarade.

U tome im cak nesvesno pomazu i pojedinci koji komentarisu robu koju prevarant recimo prodaje.

Svedoci smo brojnih komentara forumasa koji kad vide sliku motora krenu sa hvalospevima, a da taj motor nisu videli uzivo, a cak i ako jesu, nisu ga zagledali kao sto bi to uradili da zele da ga kupe, pa ne primete mozda brojne nedostatke doticnog motora, ali svojim komentarima mozda uticu na potencijalnog kupca koji je citajuci komentare poverovao da je to dobra prilika.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

NenadG Druze cuo sam da od nove godine sva pravna lica pri prodaji auta-motocikla moraju da ti daju 1g garancije tako da ako mislis da kupujes od uvoznika sacekaj do NG.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Necu da ti kazem celavi!!!
  • Motocikl: GPZ 500S

NenadG Druze cuo sam da od nove godine sva pravna lica pri prodaji auta-motocikla moraju da ti daju 1g garancije tako da ako mislis da kupujes od uvoznika sacekaj do NG.

 

Ako u ugovoru nije jasno oznaceno da je garancija samo 1 godinu, onda po tom istom zakonu za koji si cuo, garancija vazi 2 god!!!

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1015 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 63, Herceg Novi-Baosici
  • Motocikl: Honda CBR 900 RR

NenadG Druze cuo sam da od nove godine sva pravna lica pri prodaji auta-motocikla moraju da ti daju 1g garancije tako da ako mislis da kupujes od uvoznika sacekaj do NG.

 

Ako u ugovoru nije jasno oznaceno da je garancija samo 1 godinu, onda po tom istom zakonu za koji si cuo, garancija vazi 2 god!!!

Jos bolje! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja