Jump to content

Moto Zajednica

Šta sa starim motornim uljem?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki versys 650

Možda malo glupo pitanje ali ajde.

Planiram ovih dana da zamenim ulje i rashladnu tečnost na motoru pa me zanima šta radite sa starim uljem?

Ne bih baš da bacam u kanalizaciju ili kontejner pa me zanima gde mogu da se odlažu te otpadne tečnosti?

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Možda malo glupo pitanje ali ajde.
Planiram ovih dana da zamenim ulje i rashladnu tečnost na motoru pa me zanima šta radite sa starim uljem?
Ne bih baš da bacam u kanalizaciju ili kontejner pa me zanima gde mogu da se odlažu te otpadne tečnosti?
Na kraju će ipak završiti u kontejneru

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
Možda malo glupo pitanje ali ajde.
Planiram ovih dana da zamenim ulje i rashladnu tečnost na motoru pa me zanima šta radite sa starim uljem?
Ne bih baš da bacam u kanalizaciju ili kontejner pa me zanima gde mogu da se odlažu te otpadne tečnosti?

Odneseš najbližem mehaničaru, oni to prodaju kasnije kao lož ulje ja tako radim godinama.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Fixie

Molim te nemoj samo u kanalizaciju. Kao što je već rečeno, kod servisera pa oni možda i uzmu neki dinar. Da ne zvučim kao neko ko grli drveće ali brinimo malo o planeti

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
Molim te nemoj samo u kanalizaciju. Kao što je već rečeno, kod servisera pa oni možda i uzmu neki dinar. Da ne zvučim kao neko ko grli drveće ali brinimo malo o planeti

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk



Bravo, nemoj samo u kanalizaciju ili zemlju da prosipaš.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
Ja ne pamtim barem u Bgd. da sam naleteo na nekog ko se greje na lož ulje. To beše za vreme Tita

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka



Na nekim pumpama možeš da točiš lož ulje, a inače neki mešaju i sa dizelom pa prodaju za traktore i radne mašine, itd. Mehaničari uglavnom imaju neku kombinaciju za to staro ulje. Opet ne svi, neki samo prospu i kanalizaciju.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

ljudi sami naprave kotao  koji radi na staro ulje,ali je opasno sagorevanje i i izaziva kancer.Postoje i specijalni fabrički kotlovi za staro ulje.Oni su valda ekološki jer se valda ne bi proizvodili.Valda.

Ja koristim za podmazivanje lanca motorne testere ali pustim da secuje.Treba oko 3 meseca da se nataloži neki crni otpad na dnu.

Znači njeega filter nije isfitrirao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Ja staro ulje skladištim po kanisterima od po 10 i 20 litara, nekad prespem i u kanticu odakle sam istočio novo ulje i tako onda stoji u garaži. Za sada nemam ideju gde mogu da ga dam/prodam... I polako mi predstavlja problem jer već polako nestaje mesta za skadištenje tih kanistera...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Ja staro ulje skladištim po kanisterima od po 10 i 20 litara, nekad prespem i u kanticu odakle sam istočio novo ulje i tako onda stoji u garaži. Za sada nemam ideju gde mogu da ga dam/prodam... I polako mi predstavlja problem jer već polako nestaje mesta za skadištenje tih kanistera...
I ja isto. Nakupilo se, srećom uzeo komšija da maže ogradu u selu

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 144 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: FZ 1SA ; FJR 1300SA

Treba odneti u bilo koji autoservis u kome menjaju ulje ...oni imaju poseban ugovor sa firmama koje to preuzimaju ...sve ostalo je trovanje nase lepe Srbije u kojoj zive i  nasa deca ...i da znas pitanje ti je bas na mestu ...

A sto se tice grejanja na preradjeno ulje to je mnogo stetnije nego ga sipati bilo gde !!!

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 136 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki versys 650

Nisam ni planirao da prosipam negde i da bacam, baš zato i pitam jer me zanima gde mogu da odnesem ulje a da ne završi u reci ili zemlji.

Raspitaću se baš po pumpama i po nekim servisima koji su mi u blizini.

Ako saznam nešto pametno, javljam.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1425 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
4 hours ago, milan_cvetkovic1 said:


Odneseš najbližem mehaničaru, oni to prodaju kasnije kao lož ulje emoji1360.png ja tako radim godinama.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kao što neko pomenu - bilo je dosta priče da je ovaj način grejanja jako štetan (da sagorevanje ovog ulja oslobađa kancerogene materije). Tako da ne bih bio baš tako siguran da je ovo najispravnije uraditi sa prerađenim uljem. Tuga je kad shvatiš šta sve ljudi lože da se ogreju. Zato za mesec dva dana kreće gušenje kao i svake godine...

Samo da dodam - takođe se slažem - nikako u kanalizaciju, pa ni u kontejner. Ja ostavim mojima u selu - potroše ga oni i komšije uglavnom za motorne testere.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 55 postova
Kao što neko pomenu - bilo je dosta priče da je ovaj način grejanja jako štetan (da sagorevanje ovog ulja oslobađa kancerogene materije). Tako da ne bih bio baš tako siguran da je ovo najispravnije uraditi sa prerađenim uljem. Tuga je kad shvatiš šta sve ljudi lože da se ogreju. Zato za mesec dva dana kreće gušenje kao i svake godine...

Samo da dodam - takođe se slažem - nikako u kanalizaciju, pa ni u kontejner. Ja ostavim mojima u selu - potroše ga oni i komšije uglavnom za motorne testere.

Poenta je bila da odnese čovek mehaničaru, e sad ja sam čuo da ga oni prodaju za grejanje dalje, da li je to istina ili ne, ne znam. Znam da može da se dodaje evro dizelu naravno filtrirano kako bi se omastio za starije agregate, itd. I sam sam po profesiji mng bezbednosti u oblasti zaštite životne sredine, tako da se zalažem za istu i ne prosipam ulje bilo koje vrste ( kociono, motorno) u kanalizaciju ili zemlju. Bajkerski pozdrav


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

Info iz "prve" ruke, vecina auto servisa se grije na preradjeno ulje. A ostali ga prodaju ciganima ili opet kolegama. Bure 200l oko 3000 din.

Nije ekoloski al je dzabe.

Ipak je ovo Srbistan. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova
pre 33 minuta, drazenye je napisao:

Info iz "prve" ruke, vecina auto servisa se grije na preradjeno ulje. A ostali ga prodaju ciganima ili opet kolegama. Bure 200l oko 3000 din.

Nije ekoloski al je dzabe.

Ipak je ovo Srbistan. 

ovo je tačno.

Što se tiče grejanja na staro ulje u običnom kotlu na loženje može i to.Komšija radio  na železnici i vukao kući neka preradjena ulja.Uzme siporeks blok izlomi ga i ubaci u kantu sa uljem .Jedna kanta siporeksa  gori jedna se napija a jedna se hladi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Maglaj, BiH
  • Motocikl: Suzuki GSR600 | Honda CBF1000

Bila je i stuacija, kod nas u BiH, da je jedan VW, ovlasteni prodajni i servisni centar koristio preradjeno ulje za grijanje.

Njemci kada su došli, zgrozili se. Malo falilo da im licencu oduzmu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova
11 hours ago, sasa ns 1 said:

ovo je tačno.

Što se tiče grejanja na staro ulje u običnom kotlu na loženje može i to.Komšija radio  na železnici i vukao kući neka preradjena ulja.Uzme siporeks blok izlomi ga i ubaci u kantu sa uljem .Jedna kanta siporeksa  gori jedna se napija a jedna se hladi.

Ekofrendli nema sta :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

A zna li neko kako spreciti dimnjake da se zacepe zbog grejanja na preradjeno ulje? Pitam za komsiju...  :-P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Teško, ali ukoliko je dimnjak zidan u komadu, može komšija očistiti pa potom zapaliti dimnjak od gore, da izgori polako na dole.Normalno pod kontrolom istog sve dok traje operacija.Regulacija sagorevanja se radi sa klapnom ili vratancem gde se vadi čađ dole i zagušivanjem vrha dimnjaka ukoliko je potrebno.Ne sme se sipati voda direktno u dimnjak nikako.Obezbediti crevo sa vodom za krov i okolinu i dežurati za slučaj da se nešto zapali.

Obavezno paliti  od vrha nadole, inače će dimnjak pući od prevelike temperature.Temperatura na kojoj gori garež je preko 2000 C.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

kad krene da suklja plamen iz odžaka pod jakim pritiskom pali sve u okolini jer padaju užareni komadi ,U novom sadu odžačari čiste odžake tako što pprovuku jednom dole,jednom gore četku i kažu dobro je,nepenju je na krov

Odžačarina je obavezna da se plati,Ustanovima }ečiste ništa a svi plaćaju ,Stanari tvrde da nemaju odžake što je nemoguće.Ako to posstoji treba  :tras2:onog ko je kupio ili zidao takav objekat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja