Jump to content

Moto Zajednica

Oko Sokolovo

Recommended Posts

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

        Registracija + teh.pregled bilo čega do 250ccm košta 70-80e godišnje, a to troši malo, zagađuje još manje i štedi u velikoj meri i džep vlasnika i parking mesta. Ne vidim razlog da se veliki dvotočkaši ''stimulišu''...:neznam:

      Što se teme tiče, pre par dana je u firmu pristiglo nekoliko uplatnica i za moje i za kolegino vozilo, za ''doplatnu kartu'' od 1800din ili 50% u roku od 8 dana, valjda. A bili uredno parkirani u zoni (nismo platili). Od tad koristimo karton i foliju, pošto nam istovar traje kraće od ''sms uparkiravanja''

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 900 postova
  • Lokacija: NBGD 63 / STALSK-12
  • Motocikl: BMW S1000XR - 2016

Ako prolazite kroz Sarajevsku prijateljski savet je da ne pokušavate ni sekund da budete zaustavljeni a da to nije propisano parking mesto koje je uredno plaćeno. Čekao sam 10 minuta ispred zgrada drugara i prošla su 3 ili 4 oka sokolova od tada. 

 

Evo i sada sedim u kafiću na kraju ulice i samo se vozaju... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 501 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,
On 9.10.2020. at 18:59, Dexterr je napisao:

        Registracija + teh.pregled bilo čega do 250ccm košta 70-80e godišnje, a to troši malo, zagađuje još manje i štedi u velikoj meri i džep vlasnika i parking mesta. Ne vidim razlog da se veliki dvotočkaši ''stimulišu''...:neznam:

      Što se teme tiče, pre par dana je u firmu pristiglo nekoliko uplatnica i za moje i za kolegino vozilo, za ''doplatnu kartu'' od 1800din ili 50% u roku od 8 dana, valjda. A bili uredno parkirani u zoni (nismo platili). Od tad koristimo karton i foliju, pošto nam istovar traje kraće od ''sms uparkiravanja''

Ne vidim veliku razliku u zagadjenju ako je "veliki" potrosac jos uvijek euro 5. A to sto je veliki potrosac je iskljucivo problem njegovog vlasnika i samo on pati zbog toga. Sto se tice parkinga to je manje vise isto 250- ili 250+ ccm. Trosak registracije i teh pregleda je isto odluka vlasnika i zajednica nista ne trpi zbog toga vec cak i profitira. Tako da ja itekako vidim razlog za stimulisanje dvotockasa bez obzira na broj ccm-a.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

ja se borim i ne odustajem!

 

29695_parkiranje-u-karadjordjevoj04-1410
WWW.NOVOSTI.RS

TABLA ispod znaka "zabranjeno parkiranje", sa obaveštenjem da tu prolazi sistem "Oko sokolovo" osvanula je pre nešto...

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Ovo je jedna od tabli kod mene u kraju. Zna li neko, ima li ovo zaokruženo veze sa Okom sokolovim ili je neko drugo slikanje u pitanju? :stabre: 

 

20201005_165453_edited.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Ima...
Nemas kontrolora, vec kad prodje, fotka.
Neovlasceno ;-)

Elem, jedini zajeb je da moras momentalno da platis parking (jer moze da se desi da prodje, dok si u autu).

Nemas vise foru 15-ak min od uocavanja vozila.

Ovo je posebna tema, naplata parkiranja.
Niko ne moze da te natera da kupis uslugu/proizvod (u ovom slucaju doplatnu kartu za ceo dan) ukoliko to ne zelis.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Leicester , Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM900
On 10/21/2020 at 1:24 AM, yogibear said:

Zna li neko, ima li ovo zaokruženo veze sa Okom sokolovim ili je neko drugo slikanje u pitanju? :stabre:

20201005_165453_edited.jpg

 

Znači da mogu da te uslikaju bez ostavljanja papirne kazne ispod brisača. Komunalni policajci (pešaci) imaju neki uređaj i fotografišu s nogu, noga sokolova ;)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Kao što sam već nekoliko puta prokomentarisao ovde, komunalna milicija nema pravo da izdaje kazne po ZoBS-u.

Da nisam uspeo na ovaj način, išao bih na suđenje, te bih izneo sve dokaze, kao i sve što sam već rekao ovde.

Kec iz rukava je zahtev da se uz fotografije dostavi i zapisnik saobraćane policije (samo oni imaju nadležnost za sproveđenje ZoBS-a - čl2.)

 

Malo je potrajalo, ali najbitnije je da je završeno u moju korist.

Ne bih komentarisao, već ću okačiti sliku.

 

komunalna.thumb.png.f828f55dbc62bd271c4bda15624a4a27.png

  • Sviđa mi se 10
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

U kojim slučajevima ovo pije vodu? Ja imam problem da u delu grada gde živim,kad dođem kući u 8-9 uveče ili kasnije,parkinga nema u krugu od 3 km. Pukom srećom nekad ubodem,a nekad moram na trotoar da stanem kao i još 50 komšija. Nekad na trotoar tj na pešački,nekad na zelenu površinu,ko gde stigne. Nekad ni tih "zabranjenih" mesta nema... Postalo je haotično za parking u gradu definitivno...

 

Nemam nameru da idem da parkiram auto u Železnik sa Čukaričke Padine stvarno.

 

Do sad sam jednom platio kaznu,neko je sigurno zvao jer su mene i još nekoliko komšija rebnuli.

 

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

  

On 1/28/2021 at 11:35 AM, Forsberg said:

Ne bilo ti teško, okači nam i tekst mejla koji si slao.

Naravno da mi nije tesko, ali postoji pozadinska prica.

 

Suština priče je sledeća.

Živim u Karađorđevoj u Zemunu.

Jedan veliki bulevar od Brankovog mosta, iza SIV-a, pa pored hotela Jugoslavija, Karađorđeva, pa Glavna. (za one koji nisu upoznati).

Mi kao stanari imamo ogroman problem sa parkiranjem, pogotovu u letnjim mesecima, a zbog nekoliko kiosaka brze hrane.

Pre nekoliko godina Opština Zemun je rekonstruisala ivičnjak i predvidela da se na našoj strani ulice (neparni brojevi), vozila parkiraju pod uglom od 45 stepeni.

Na takav način su i postavljeni ivičnjaci oko drveća koje je tu nekoliko desetina godina.

 

Dok nije postojalo "oko sokolovo" vozači su parkirali svoja vozila na navedenom mestu i mi, stanari smo skoro uvek poštovali nepisana pravila (da ostavimo dovoljno prostora za majke sa kolicima, prolaz pešaka itd itd).

 

Istina je da smo konstantno bili u prekršaju, gledajući ZoBS, ali je to prećutno tolerisano.

 

E sada, suština svega jeste da su zakonom prepoznata samo tri tipa znakova i to:

  • znakovi upozorenja
  • znakovi obaveštenja
  • znakovi zabrana

Ovo je veoma bitno.

Znakovima se reguliše saobraćaj i služe da obaveste vozača.

U našem slučaju, postoji znak zabrane parkiranja i zaustavljanja, ali bez dopunske table, što u prevodu implicira da se odnosi na tok saobraćaja, ne na trotoar.

 

ulica.png.19f93448016ac8ad2060444aeffe8b19.png

 

U našem slučaju, Beograd put je nadležan za postavljanje i održavanje znakova i u ovom slučaju su direktno od Komunalne dobili zahtev da postave dopunsku tablu (nešto tipa da je to zona snimanja komunalne milicije), mimo Sekretarijata za saobraćaj (koji opet mora da poštuje ZoBS) i samim tim, znak je učinila nevalidnim.

 

Vratimo se na Jul mesec.
Gradski čelnici su najavljivali da će početi primena novog sistema, te da će regulisati problem zakrčenja ulice itd itd, i da će tokom avgusta samo izdavati obaveštenja, a ne i kazne.

Mi nijedno obaveštenje nismo dobili (jer nije bilo osnova za isto).

 

Uglavnom, u septembru počinju da stižu kazne.

E sada, to nisu kazne, već klasičan primer zastrašivanja i pasivne agresije po principu ako prođe, prođe.

Zašto to kažem, pa zbog sledećeg.

 

Komunalna znajući da ne smeju da izdaju kazne (po zakonu), oni šalju obaveštenja.

Obaveštenja kojim obaveštavaju vlasnike vozila da je vozilo zatečeno u prekršaju i da je kazna predviđena zakonom (ZoBS) 5000 din, i da hitno uplati 2500, jer ukoliko dođe do sudskog postupka, istu neće biti moguće platiti po tom iznosu.

 

U prevodu, de platite da se ne za*ebavamo.

 

Ja sam po običaju seo, pročitao obaveštenje, konsultovao se sa majkom i doneo odluku da ne plaćam.

Zašto?

Jednostavno, oni ne mogu da te kazne po tom zakonu. To bi bilo kao kada bih ja osnovao d.o.o. i krenuo da sprovodim selektivno zakon. (malo šira tema, pa ću je preskočiti u ovom trenutku).

 

 

Član 2 ZoBS-a kaže:

 

image.png.eba779ce6c897499be5c39720f3df1d2.png

 

Sve što može komunalni milicajac jeste da:

- "pretpostavi da je učinjen prekršaj i da pozove službeno lice sa ovlašćenjima, da na licu mesta utvrdi učinjeni, tako da će baždarenim mernim uređajem , sa tačnošću utvrditi da isti postoji i da na osnovu toga preduzme zakonom predviđene mere" - član 66. stav 13

 

U našem slučaju, pošto ne postoji znak koji uređuje parkiranje na trotoaru, a komunalna konstantno izdaje obaveštenja da je vozilo parkirano na mestu:

  • gde znakom nije dozvoljeno parkiranje ( a po zakonu ne postoji znak dozvola)
  • gde zakonom nije predviđeno (član 66. stav 13)

Član 66. stav 13 izričito kaže:

 

image.png.524ab3ea7df0344e289bb60c979afeeb.png

 

- znači da je parkiranje na trotoaru dozvoljeno ukoliko se ostavi 1,6m prolaza za pešake.

 

E sada, zbog svih činjenica koje sam izneo gore iznad, rešio sam da istrajem do kraja, pa ako treba da platim, nek me sud osudi i platiću sve po punoj ceni (čak i tada imam pravo da platim pola kazne), ali ne želim da učestvujem u sistematskom urušavanju našeg sistema i ne dozvoljavam da od mene neko pravi majmuna, pa makar to išlo na moju štetu.

 

Da nastavim dalje.

 

Potom sam malo "pobunio" komšije i pokrenuo tzv. građansku inicijativu, bez ikakvih odlika građanske neposlušnosti (nismo izašli da blokiramo ulicu, nismo izašli da zaustavljamo vozila komunalne i da ometamo njihov rad), već sam zamolio majku da sastavi dopis, napravio sam tabelu i u formi peticije prikupio potpise od 1-21.

Potpise sam kopirao u boji i priložio uz dopis.

Dopis je imao pečate svih upravnika od 1-21.

 

Dopis + potpisi su napravljeni u 3 primerka i prosleđeni na sledeće institucije:

- Uprava grada Beograda

- Sekretarijat za saobraćaj

- Uprava komunalne milicije.

 

Svi dopisi su poslati preporučeno poštom, što je veoma bitno da bi bili zavedeni kao predmet na pisarnici institucije.

U međuvremenu, veliki broj komšija je platio, a ja sam i dalje iz principa odbijao da platim jer nema osnova.

Plaćanjem priznajem krivicu i celokupna priča pada u vodu.

 

 

Kontaktirali smo novine i u paraleli smo izneli našu priču.

 

Beta-g1nl4jtlvd.jpg
WWW.BIZLIFE.RS

BIZlife - U poslednje dve nedelje veliki broj stanara Karađorđeve ulice u Zemunu dobio je po nekoliko kazni...

 

29695_parkiranje-u-karadjordjevoj04-1410
WWW.NOVOSTI.RS

TABLA ispod znaka "zabranjeno parkiranje", sa obaveštenjem da tu prolazi sistem "Oko sokolovo" osvanula je pre nešto...

 

 

I onda sam počeo pisanjem maila komunalnoj miliciji, svake sedmice po jedan.

U jednom trenutku sam dobio obaveštenje da im je poznat naš slučaj i da će "eto, kao iz dobre namere oni izaći u susret i reći da nismo dužni da platimo kazne" - što je potpuno logično jer kazne i ne postoje.

 

Postupak je bio sledeći:

- Vlasnici vozila su dužni da pošalju mail sa imenom prezimenom, adresom, brojem telefona itd itd, na mail komunalne sa molbom da im se dostavi broj kazni, pa potom se piše načelniku (v.d. načelnika).

 

Moje vozilo je drugog registracionog područja i ne želim da isto prebacim u bg, te vozim po ovlašćenju već 6 godina.

I naravno, ja im nisam dostavio potpune podatke (uklonio sam jmbg, i još neke tehnikalije), ali sam se u mailu posvao na br. ovlašćenja, ime notara koji je isto overio, kao i datum potpisivanja.
Pa nek tragaju.

Da su došli do podataka, pokrenuo bih tužbu po Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti - neovlašćen pristup. (ali to je druga priča).

 

Uglavnom posle mojih mailova, negde krajem Novembra, neočekivano sam dobio poziv od v.d. načelnika koji je eto, dobar čovek i hoće da nam izađe u susret.

U toku veoma konstruktivnog razgovora, napravio sam kardinalnu grešku.

Na početku sam se pravio poprilično mutav, neupućen, priglup, ali nisam uspeo da se obuzdam, pa sam u tom trenutku počeo sa citiranjima članova zakona, diskusijom, analizom situacije na terenu, ovlašćenjima komunalne milicije itd, te pomenuh da sam pričao sa advokatima i veštacima saobraćajne struke itd itd. što je njega očigledno iznerviralo, te je izgovorio čuveno:

 

Ja hoću da ti izađem u susret, a ti mene za*ebavaš. E sada nema. Nećemo odustati kad se tako praviš pametan.

 

Za malo da se vratim na početak.... :(

No, nebitno.

Nastavio sam po starom i slao sam jednom sedmično mailove sa brojem "kazni" za koje su me obavestili da ih imam, i sa subjectom:
N/R Načelniku I.Divcu, kao i sa telom maila, podsećajući ga na naš razgovor. U okviru maila sam takođe slao i rečenicu, kojom sam se konstantno pozivao na naš razgovor, gde je rekao da će sve biti stornirano.

 

Šta to meni znači sada?

Mnogo toga.

 

Vozila ispred zgrade više nema.

Baš nam je lepo.

Ja povremeno parkiram svoj auto, ali paralelno sa tokom saobraćaja, čime ostavljam prostor za pešake od 2.04m.

U automobilu imam na A4 odštampano velikim slovima:

 

RAZDALJINA DO ZGRADE

-> 2M

ISPOŠTOVAN ZoBS čl 66. st 13

 

Plus imam dopis da su stornirali iste.

Ukoliko mi ponovo dostave obaveštenje, naravno da ću ići na suđenje, podneću obaveštenja na kojima će biti slike vozila sa natpisom koji pomenuh, dostaviću dokaz o već poništenim "obaveštenjima" i konstantno ću se pozivati na čl 2. ZoBS-a.

 

Dopis za koji me je pitao kolega @Forsberg sledi:

 

image.thumb.png.ac09bbd0f061b0dd9b131b471490d29f.png

 

image.png.297c643568e66749976dfb17d59d6a94.png

 

 

Toliko.

 

F the system! :)

P.S. moguće da sam nešto propustio, ali uglavnom, suština je preneta.

 

  • Sviđa mi se 11
  • Hvala 5
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Gsx600f

Svaka ti cast... Ti bas imas zivaca...:jee1: Bojim se samo da, ne isteras drugu pricu na kraju, da stave tu dopunsku tablu "i na trotoaru" i onda ste ga ugasili... Msm... Jedino da skidate dop. tablu svakih pola meseca.. Kako bih ti rekao nekako mi se cini da oni mogu sta god hoce... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

И да ставе таблу "И на тротоару", опет не може комунална полиција да кажњава, већ саобраћајна. 

 

Не би им било тешко да то један- два дана ураде, чисто да докажу да могу, али би их после болело уво... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

 

 

  Ja hoću da ti izađem u susret, a ti mene za*ebavaš. E sada nema. Nećemo odustati kad se tako praviš pametan.

 

 

Ovako ti je baš rekao? Pa jedina je greška što nisi snimao razgovor, barem audio zapis da imaš. To nije normalan način komunikacije, pogotovo ako ste se nalazili u službenim prostorijama. Ti sa državnim službenikom diskutuješ o zakonima koje on sprovodi, a on tebe vređa.

Čudno je da prihvatamo da nas državni službenici vređaju po skupe pare. Tačno sve službe koje se finansiraju iz javnih prihoda treba ukinuti. Da su komunalna i posebno oko sokolovo sami sebi finansijska svrha ne treba posebno detaljno objašnjavati.

 

Inače, ne znam po čemu trotoar mora biti širok 2m. Možemo da merimo ali je jasno da je 90% trotoara u BG uže od 2m. Merenje, logično treba započeti od Terazija gde je bašta uglednog lokala došla do autobuskog stajališta (letnja bašta takođe i u zimskom periodu).

 

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Baš kao što kaže @Zuba87.

 

Saobraćajna je nadležna.

 

E da,

iz gradskog sekretarijata su poslali momke da provere i iscrtaju parking mesta i dogodilo se to da su od 1-9 iscrtali, jer za to ima uslova, a od 11-21 nema uslova.

 

Parking mesta moraju biti npr 5x2.3m (tako nekako) i kada bi iscrtali u tim dimenzijama, kršili bi ZoBS, te su zbog toga odustali i objavili da nisu nadležni.

Bio sam pored njih kada su premeravali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
1 minute ago, X8 Vračar said:

 

 

 

 

Ovako ti je baš rekao? Pa jedina je greška što nisi snimao razgovor, barem audio zapis da imaš. To nije normalan način komunikacije, pogotovo ako ste se nalazili u službenim prostorijama. Ti sa državnim službenikom diskutuješ o zakonima koje on sprovodi, a on tebe vređa.

Čudno je da prihvatamo da nas državni službenici vređaju po skupe pare. Tačno sve službe koje se finansiraju iz javnih prihoda treba ukinuti. Da su komunalna i posebno oko sokolovo sami sebi finansijska svrha ne treba posebno detaljno objašnjavati.

 

Inače, ne znam po čemu trotoar mora biti širok 2m. Možemo da merimo ali je jasno da je 90% trotoara u BG uže od 2m. Merenje, logično treba započeti od Terazija gde je bašta uglednog lokala došla do autobuskog stajališta (letnja bašta takođe i u zimskom periodu).

 

 

 

jbg.

kasno sam se setio.

tek kada sam prekinuo razgovor.

kad sam ušao u diskusiju, shvatio sam šta sam učinio, al' jbg.

tj da sam nekog direktno u sujetu pogodio.

tako je, kako je.

sve u svemu, dobro je prošlo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Transalp 600

Ево неких цака везаних за паркирање у Београду. Наплата казни дневно око 8 милиона дин за непрописна паркирања. Ако станеш на регуларно паркинг место и будеш минут  и одеш а у мађувремену прође ОКО  имаш 5 мин да платиш паркинг иако си отишао с места и био само мин. ОКО не зна дал си био 1 сат или минут ако те сними  имаш  5 мин форе да платиш. Ако станеш да неко уђе или изађе из аута а прође око иде казна одмах.   Станеш сва 4 мигавца и ти у ауту  опет казна. Од лета ће да снимају и летње баште . Једноставно ако неко треба да изађе или уђе у ауто а видиш ОКО близу тебе боље обрни у круг док ОКО не прође . Можеш привремено да паркираш на неки плаћени паркинг неке фирме јер ОКО нема евиденцију које возило сме да паркира на паркингу неке фирме а које не сме. Сем ако на знаку за тај паркинг није написана рег возила  које паркира ту.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja