Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Super Tenere 1200

Recommended Posts

  • U prolazu, 8 postova

Cao svima, 

Uskoro planiram da kupim novi motor kao sto u naslovu i pise T10.

Naravno nemam love za model posle 2014 godine ali mislim da bih uspeo da skupim za neki 2011-2012 godiste.

Zanimaju me iskustva ljudi koji su je vozili.

Na sta da obratim paznju kod kupovine i sta da izbegavam.

Nisam pocetnik sa motorima ali nisam ni Doktor, vozim 4 godine (cruizer Yamaha Dragstar 650) i pitam se da li bi ovo bio preveliki skok na 1200cc. Ne bih bas da se druzim sa medicinskim sestrama.

Takodje visok sam 180cm i da li je ovaj motor prevelik za mene.

Svaki komentar i sugestija ce biti dobrodosla.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ja je vozim već preko 60kkm, motor solidan u svim aspektima, nije kvarljiva roba, dobro izbalansiran, ima dosta vrlina, a mane su retke...da li ti je mnogo posle kruzera to ne bi mogao da ti kazem.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Ja sam moju izdrndao nekih vec 7000 km, i za sad mogu da sumiram ovakvo iskustvo:

 

Vrline:

  1. Dosta snage poseduje iako ima "samo" 110 hp. Lagano dogura do 200 km/h, bez da se oseti brzina ili neko preterano ubrzanje.
  2. Ne oseca rupe po putu kada se dobro podesi ogibljenje, fantastican i za krivine s dobrim ogibljenjem.
  3. Probija vetar veoma efikasno na autoputu s dogradjenim vizirom.
  4. Ne cuje se ni previse bucno ni previse tiho (s Akrapovic sistemom)
  5. Nikakvo specijalno odrzavanje ne zahteva, ulje u motoru/kardanu, filter za ulje/vazduh, gume, kocnice i lako doguras do 120.000 km bez ikakvog naknadnog servisa (podesavanje ventila, otvaranje motora, sta god), iz price znam ljude koji voze Tenere X godina bez problema
  6. Veoma udoban kako za vozaca, tako i za suvozaca.
  7. Tezina iako 260kg, se apsolutno ne oseca. Motor se vozi kao da ima 100 kg a ne 260 kg zbog toga kako je Yamaha napravila teziste. Isto zbog tog tezista, na makadamu se osecas kao zalepljen za zemlju, motor mnogo pruza osecaj sigurnosti prilikom voznje. Na auto putu osecaj kao da si u vozu a ne na motoru.
  8. Odlican za visoke ljude, smrt za niske. Meni je motor taman, obzirom da sam visok 191cm. Cale i ujak koji su probali motor, a visoki oko 175cm - 180cm, jedva se penju i jedva ga drze u mestu. Doduse uzeti u razmatranje i to da su obojica debelani, sa finim pivskim stomacima, pa mozda i to malo odmaze. 

Mane:

  1. Ne oseca se brzina. Previse brzo nabija i vuce u niskim obrtajima, dok kazes keks vec ides 80 po sred grada, a tek si malo zavrnuo gas.
  2. Kocnice su dobre, ali trebaju biti najbolje, obzirom da se radi o zaustavljanju motora od 260 kg, moglo je to bolje.
  3. Obzirom da se brzina ne oseca, da motor pruza neverovatan osecaj sigurnosti prilikom voznje i time sto je udoban, moze veoma lako da dosadi nekom. Ne znam kako da opisem, ali ovo je jedini motor koji sam vozio koji mi ne pruza uopste osecaj da vozim motor. 
  4. Dva klipa. Ne mogu i dalje da se naviknem na specifican rad i zvuk, meni smeta. 
  5. Tezak kao tucak, 260 kg. Ne dao bog da padnes, dignuti ga vise neces. Zato i ne treba preterano eksperimentisati po off-roadu s ovim motorom. 
  6. Kod nekih se cuje lanac u motoru prilikom paljenja (do 2014 godista, posle su resili taj problem), a to se desava jer spaner lanca u motoru voli da otkaze i da napravi haos. Kod nekog nista, a kod drugog svasta. Treba voditi racuna o spaneru, i eventualno ga zameniti odmah cim se pojave neki cudni zvuci prilikom paljenja. 

 

Sve u svemu, meni je ovo jedan odlican motor, ali nedovoljno zabavan za mene, zato se i razmisljam da ga prodam/menjam za neki drugi, cisto da promenim a i da osetim malo tu brzinu. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova

Hej hvala na odgovorima. 

Sto se tezine tice ne bi trebalo da bude problem. Dizao sam i svoj Cruzer koji ima sad sigurno nekih 250kg bez bez goriva u njemu.

Takodje nisam ja vozac koji voli da luduje sa brzinom, vec vise uzivam u putovanjima pa mislim da to sto je motor za neke ''dosadan'' u ovom aspektu za mene je plus.

E da Branko, kad su ti ujak i otac probali motor da li je sediste bilo okrenuto na nizu postavku? To bi moglo da bude isto problem kad nizi pokusavaju da sednu na njega.

Kad bih lovio polovan motor 2011/12/13, kolika bi otprilike bila realna cena? Na oglasima su mahom oko 7000eu, najskuplji 7500eu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pre 2 sati, Ivica Barisic je napisao:

E da Branko, kad su ti ujak i otac probali motor da li je sediste bilo okrenuto na nizu postavku? To bi moglo da bude isto problem kad nizi pokusavaju da sednu na njega.

Ne mogu ni da sednu, malo im fali da se preture ako pokusaju da se penju kad se ispod sedista stavi ona plastika koja podigne sediste. Kad se skine, i kad je sediste nize, penju se, ali jedva opet, ne deluje kao da 100% vladaju motorom. 

 

Pre 2 sati, Ivica Barisic je napisao:

dosadan

Ovo je plus koliko i minus. Pouzdan i siguran, tj. dosadan. :oda2:

 

Pre 2 sati, Ivica Barisic je napisao:

kolika bi otprilike bila realna cena

Onoliko koliko si ti spreman da platis a prodavac spreman da proda. Moj sam cenio pre par meseci 7000e sa odradjenim kompletnim servisom, novim gumama, 3 kofera, Puig vizirom, Akrapovic auspuhom, pa su opet neki uspeli da zovu i da se ciganisu za 6500e. :oda2: Ja sam dao prosle zime 7500, a pritom je 2010 godiste. Uvek sve zavisi od stanja, kilometraze, nema veze koje je godiste. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 510 postova
  • Lokacija: Donje Konjuvce
  • Motocikl: Caponord 1000 ETV
pre 59 minuta, branko_stefanovic je napisao:

ciganisu za 6500e

Ja necu da se "ciganisem" jer nemam tih para ali ako ga ne prodas dok skupim onda cemo sesti i popricati :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

pre 48 minuta, Pevac je napisao:

ako ga ne prodas

Odlazi uskoro u Tehnodrom, menjacu ga najverovatnije za Hondu Crosstourer, ili za Multistradu, ne mogu vise, svrbi me novcanik. :oda2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Zaboravih: nesto sam citao da je T1200 imala neke probleme za zicanim tockovima, ali se ne secam kakve.

Ja sam, kada sam birao motor, seo na skoro sve motore slicne vrste i namene. Procitaj ako hoces temu, bilo je dosta price o takvim motorima (Tenera je jedna od poslednjih "takmaca" koju sam otpisao u potrazi za novim motorom): 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
Pre sat vremena, LuckyVladano je napisao:

Zaboravih: nesto sam citao da je T1200 imala neke probleme za zicanim tockovima, ali se ne secam kakve.

Ja sam, kada sam birao motor, seo na skoro sve motore slicne vrste i namene. Procitaj ako hoces temu, bilo je dosta price o takvim motorima (Tenera je jedna od poslednjih "takmaca" koju sam otpisao u potrazi za novim motorom): 

 

Procitao, doduse nije mi puno pomoglo.

Odbacio si T10 a kako si napisao nije ih bilo puno polovnih i seo na jednu bez spustanja sedista.

Yamaha generalno upozorava na zicane tockove i proveravaju se svakih 5.000km (tako je i na mom Dragstaru) ako pukne zbica moze da ozbiljno sjebe motor. Logicno je da proveravas zbice ako vozis po budzacima pod teretom. Nista nije neunistivo. 

Bmw mi je odbacen u startu bio 1. prevelika cena odrzavanja 2. jako puno problema sa novijim modelima (posle surovanja sa kinezima) 3. svi ih voze (imam neku cudnu zvrcku u glavi da izbegavam stvari koje svi vole) 4. BMW je za hipstere:P

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

1 : znas kako ja kazem? Premium klasa auta (a i motora) ima premium cenu odrzavanja 

2 : zato ja nemam nameru u dogledno vreme da kupujem noviji

3 : boli me cosak ko ga vozi, a ko ne. Gledam i vozim ono sto mi se svidja

4 :    :lol:  :lol:  :lol:

Ja sam nizak ( imam samo 186 cm na 160+ kg :lol: ), pa sam gledao motor sa sto vecom nosivoscu. Sa Doktorom smo se sreli na kratko u Kraljevu, ni nisam zeleo da ga maltretiram trazeci da pomeramo sediste gore-dole, pa mozda nisam ni ocenio dobro, a mozda sam bio samo ukocen od voznje, ne znam.

Meni je GSA odlicno legao, sto ne znaci da je ST los. Meni je moj vazdusni GSA nekako prirodniji za voznju (sedim dublje U motoru) nego obican GS1200 LC, iako je jedno 30-ak kg tezi.

Moj ti je savet da ides za srcem i INSTIKTOM. Kupi ono sto se TEBI svidja, mnogo ces mu lakse oprostiti eventualne mane nego nekom motoru koji si kupio "na misice", t.j. po nagovoru nekog iz svoje okoline.

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pre 22 sati, el classico je napisao:

Branko bolan, ako te svrbi novčanik zamini je za geesa.

I GS je super, ali ne radi se o tome. :oda2: Honda je bila samo "opcija", mada u sustini sam isao i dogovorio se juce da uzmem ..... Multistradu! :klovn: I da znam, sve znam... Makar se zajebao, hocu tu Multistradu da isprobam, kopka me odavno, ne mogu da izdrzim vise a da ne posedujem jednu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
Pre 19 sati, LuckyVladano je napisao:

1 : znas kako ja kazem? Premium klasa auta (a i motora) ima premium cenu odrzavanja 

2 : zato ja nemam nameru u dogledno vreme da kupujem noviji

3 : boli me cosak ko ga vozi, a ko ne. Gledam i vozim ono sto mi se svidja

4 :    :lol:  :lol:  :lol:

Ja sam nizak ( imam samo 186 cm na 160+ kg :lol: ), pa sam gledao motor sa sto vecom nosivoscu. Sa Doktorom smo se sreli na kratko u Kraljevu, ni nisam zeleo da ga maltretiram trazeci da pomeramo sediste gore-dole, pa mozda nisam ni ocenio dobro, a mozda sam bio samo ukocen od voznje, ne znam.

Meni je GSA odlicno legao, sto ne znaci da je ST los. Meni je moj vazdusni GSA nekako prirodniji za voznju (sedim dublje U motoru) nego obican GS1200 LC, iako je jedno 30-ak kg tezi.

Moj ti je savet da ides za srcem i INSTIKTOM. Kupi ono sto se TEBI svidja, mnogo ces mu lakse oprostiti eventualne mane nego nekom motoru koji si kupio "na misice", t.j. po nagovoru nekog iz svoje okoline.

Malo i ja zajebavam. BMW GS Adventure je institucija za sebe i za taj motor imam samo postovanje. Kao sto rece sve je stvar ukusa. Licno preferiram Teneru. Znas ono... Ako hoces da vozis po Africi kupi BMW GS a ako hoces i da se vratis iz Afrike kupi Teneru... ;)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: k25
On 9/18/2020 at 7:23 PM, Ivica Barisic said:

Procitao, doduse nije mi puno pomoglo.

Odbacio si T10 a kako si napisao nije ih bilo puno polovnih i seo na jednu bez spustanja sedista.

Yamaha generalno upozorava na zicane tockove i proveravaju se svakih 5.000km (tako je i na mom Dragstaru) ako pukne zbica moze da ozbiljno sjebe motor. Logicno je da proveravas zbice ako vozis po budzacima pod teretom. Nista nije neunistivo. 

Bmw mi je odbacen u startu bio 1. prevelika cena odrzavanja 2. jako puno problema sa novijim modelima (posle surovanja sa kinezima) 3. svi ih voze (imam neku cudnu zvrcku u glavi da izbegavam stvari koje svi vole) 4. BMW je za hipstere:P

Sta je skuplje za odrzavanje kod BMW-a nego kod drugih motora? 

Naprotiv,mozda je i jeftinije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 8 postova
On 26.9.2020. at 13:28, M a R k o je napisao:

Sta je skuplje za odrzavanje kod BMW-a nego kod drugih motora? 

Naprotiv,mozda je i jeftinije

Kao sto rece Alekre prvo su skupi majstori. 

Takodje delovi za BMW su ekstremno skupi, sta god da ti se pokvari na njemu racunaj da ces platiti vise nego na Yamahi.

Posle 2008 godine, BMW-u opada drasticno kvalitet zbog sve vece saradnje sa kinezima. 

Po statistikama u USA najpouzdanijim su se pokazali Yamahe i Honde sa najmanje kvarova a od desetak proizvodjaca motocikala Harley i BMW su na nekom desetom mestu. 

Sve ovo ne znaci da je BMW losiji motor ili da ga pljujem, samo znaci da je skuplji za odrzavanje.

Heheheheh e da... sad se setih... Svaki bokser BMW troskari po malo ulje... tako da ako nista moras mu dolivati ulje tokom godine... :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

To da su skupi majstori, iskreno, ne mogu da poverujem. Eto, mogu i ja za svoje iskustvo sa Ianom iz Mototeka da okarakterisem kao "skupo", iako me je u principu odrao. Verujem da isto tako postoje i serviseri koji uzimaju BMW motore i "deru kozu s ledja", samo zato sto rade BMW. Mislim da se moze naci i za BMW neki normalan, s pristojnim cenama – majstor. 

 

Sto se tice toga kom je motoru veci, i koji je bolji, i koji duze traje, iskreno mislim da su oba jako kvalitetna i da dosta zavisi od samog servisa, koliko se pazi i na koji se nacin vozi. Ne verujem da ce bilo koji od ova dva motora da nesto posebno puno izdrzi silovanje i voznju samo na crvenoj liniji i zadnjem tocku, ako me razumete. 

 

Oko delova ne znam sta da kazem stvarno. Meni je spaner za Teneru kostao skorije 250e, za Kawasaki mi je kosta 250e, za Fazer 250e, ne razumem, ne verujem stvarno da za BMW kosta vise od toga, bilo bi stvarno apsurdno. Mozda kostaju aftermarket delovi vise, kao npr. sto za Multistradu vizir kosta $200, dok slican za Teneru me je kostao $100. Kad se radi o zamenskim delovima, iz iskustva do sad sa nekoliko brendova motora, sticem utisak da su cene, "tu i tamo", negde malkice vise negde malkice manje, naravno sve zavisi od godista i tipa motora.

 

U sustini, kunem se celog zivota u sve japansko, vozim od kad znam za sebe japanske motore, japanske automobile i imam neki utisak da su generalno kvalitetnije izrade od konkurencije iz Evrope. Ali to ne znaci da je BMW los, bas naprotiv verujem da su svi motori te klase jako kvalitetni i napravljeni da izdrze bas bas dosta voznje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Upravo sada, doktor je napisao:

@branko_stefanovic

na koliko si menjao spaner i zasto?

Na 55.000, ali doduse nije zamenjen, uvalio mi ga je majstor pod pretpostavkom da ga treba menjati. No, tek kad je otvorio ceo motor, shvatio je da su i spaner i lanac u fabrickoj specifikaciji. A ja sam inace bio zaplasen pricama sa stranih foruma o riknjavanju spanera na Tenerama ispod 2014 godista, pa otud i ideja da to "uradim".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
Just now, branko_stefanovic said:

Na 55.000, ali doduse nije zamenjen, uvalio mi ga je majstor pod pretpostavkom da ga treba menjati. No, tek kad je otvorio ceo motor, shvatio je da su i spaner i lanac u fabrickoj specifikaciji. A ja sam inace bio zaplasen pricama sa stranih foruma o riknjavanju spanera na Tenerama ispod 2014 godista, pa otud i ideja da to "uradim".

OK, sad se setih epizode sa Ianom...jbg. Ja sam sada na 62000km i sve radi kao sat.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

I najverovatnije ce da radi kao sat @doktor, jos veoma dugo. Imao sam priliku da cujem o coveku koji je presao 120.000 km s Tenerom, otvorio motor radi podesavanja ventila i zapazio da su i ventili i dalje u fabrickim specifikacijama. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja