Jump to content

Moto Zajednica

Момент кључ

Recommended Posts

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ne znam tacno. Bili su u Louisu na nekom opasnom ponizenju, vikend akcija. Drugar mi ih kupio, ima par nedelja, mozda i 2 meseca cak. Ali tek sad su doputovali u SRB. Mislim da su bili oko 50 eura oba. Smesno nesto, iskreno. Redovno mislim da je manji 40-50 a veci 60-70, ali nemoj me drzati za rec. 

Proveri na Louis sajtu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST

Ako su Craft-Meyer onda je mali 30, a veliki 40e. Redovna cena. Ja sam sebi za sad narucio malu ali uzecu i veliku kad neko od mojih opet bude dolazio za Srb.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Evo kolega napisao tacne cene, dakle ja sam ih naduvao. 

Tehnicki nisu skupi uopste. Ja sam 3 godine radio sa jednim setom kao ovaj i nemam zamerke. Nije bio moj a i proslo je vremena te sam uzeo nov set. Ne klikcu previse, par puta nedeljno/mesecno. I za to mislim da su odlicni! Proveru radim uz stap/kanap varijantu i malo matematike. 

Cetvrtka u stegu, tacan krak, precizna vaga, napad na 90 stepeni, klik. I onda znam da li mase i koliko. 

Ne silim ih i nikad ih ne koristim kao polugu niti za odvrtanje. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1452 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Ti Craft-Meyer iz Louis-a deluju baš fino i povoljno, ali nažalost nemam opciju da mi neko u skorije vreme donese.
Da li je neko imao iskustva sa ovim poljskim Tvardy ključevima kojih ima na KP:


https://novi.kupujemprodajem.com/automobili-delovi-i-alati/alati-i-oprema-za-autoservise/moment-kljuc-1-2-profesionalni-28-210-nm-tvardy-poljska/oglas/93950043

 

Mislim - da se naslutiti po ceni, ali ajde da proverim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 346 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660

Stigao mi je Unior moment kljuc, onaj u rasponu od 5 do 110 Nm. Odlucio sam se za 3/8 prihvat jer vec imam set nasadnih kljuceva i bitova u toj velicini... 

 

Po prvi put se susrecem sa ovim alatom, pa bih imao jedno pitanje:

 

Kljuc ima klasicnu izgraviranu skalu sa obe strane (Nm, Kg), kao na vecini tih kljuceva u tom cenovnom rangu. 

Ono sto mi je malo cudno, jeste otpor i sila koja je potrebna da se okretanjem navoja (sabijanjem opruge), postigne neka veca vrednost na skali, recimo od 60+ Nm. Gotovo da 'golim' rukama to nisam uspeo (odro dlanove) . Ok, stavim rukavice, pa zavrci, i onda protera.

 

Moje pitanje je: koliko je ovo normalno, da li je do ovog modela? Ocekivao sam malo vise senzibilnosti od tako preciznog mernog uredjaja :rolleyes:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2770 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Postavi sliku, ali obično kod rukohvata postoji kao obruč kojim se otključava i zaključava ručka kojom podešavaš silu zatezanja. To ide vrlo lako

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 286 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Burgman 400, Transalp 600

Obicno na dnu moment kljuca imas mali sarafic(maticu) koju stegnes kad podesis kljuc na zeljenu vrijednost. Ona sluzi da 'zabravi' okretni dio kljuca kako ga nebi pomjerio prilikom koristenja. Provjeri da li je otpustena dovoljno. 
Na ovo mislim:
The nuts and bolts of torque | Bike EXIF

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 346 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660

Postoji kocnica dole, koja je naravno otpustena do kraja kada vrsim zatezanje. Po nekom mom osecaju to svejedno ide veoma tesko (zato pitam da li je to normalno). 

 

Evo i slike:

 

IMG_20220303_083709.jpg

IMG_20220303_083628.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2770 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Generalno treba da ima otpor jer sabijaš oprugu, ali ne treba da si Švarceneger

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
On 19.10.2020. at 12:12, alagor2000@gmail.com je napisao:

@Mali Caca

Nikad nisam vidio da u servisu za auto neko koristi moment kljuc kad nesto zavrce. Mozda glavu motora.

Sto se tice motocikala kad sam davno vozio GPX 750 gledao sam kako majstor koristi moment kljuc

na sarafima dekla sa desne strane gdje su lemele.

Doduse lik je bio masinski inz. default_0namigivanje.gif

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

 

Извињавам се тек сад сам сасвим случајно видео да си се мени обратио. 

Овде се кило кључ користи код аутомеханичара сваки пут кад се стежу точкови и то је нека основна свакодневна употреба кило кључа. У мото свету сервисера овде је друга прича. То мало ко користи сем ако стеже главу агрегата. Чак верујем да многи и немају то у ормарима за алат. Само да подсетим овде сав алат мора да купи сам сервисер не сервис. Зато је стање сервисера какво је :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 346 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660

Sve hocu da pitam za jedan fenomen koji mi se desio sa jednim masinskim vijkom, koji mi se 'istegao' priliko montaze crash bara pre par meseci...

Radi se o gornjem nosacu agregata, vijak M10x80 korak 1.25 fabricki sa Honde. Za stezanje sam koristio mehanicki moment kljuc koji sam pomenuo gore. Prethodno sam uspesno izvrsio stezanje na 45Nm, zatim povecao vrednost na 60Nm, sto je i propisala fabrika. Ok, zapoceo sam zatezanje i odmah primetio da se nesto cudno desava, jednostavno prestao je da se oseca otpor. Kada sam odvrnuo sraf imao sam sta da vidim - nerealna deformacija. Prosto mi je neverovatno koja je sila potrebna da se desi ovakva deformacija vijka. Da li moment kljuc nije odreagovao, ili je 'fabricka greska' do samog vijka? Da li se neko sreo sa necim slicnim? 

IMG_20220328_114300.jpg

IMG_20220328_114251.jpg

IMG_20220328_114752.jpg

IMG_20220328_114405.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

Neispravan kljuc,ne sme tesko da ide pri podesavanju,ovo je mnogo veca sila nego sto si podesio.Reklamiraj kljuc ili ga odnesi na kontrolu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7060 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Ja mislim da je ovde do sarafa, krsten saraf bi pukao ili oblajznuo, a ovaj se istego ko kurton, to je neko jeftino sranje, verovatno nije originalni.

Promenio član Disko Nindža

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

Kako god,ali složićeš se da za podešavanje moment ključa ne treba pomoć Konana Simerijanca,mislim da je vrlo upitna preciznost takvog alata...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Desilo mi se isto to na prednjim čeljustima na Hornetu 2014 god cini mi se.

Moment kljuc, sve po PSu. Sem jedne stvari. Vijak na njoj je predvidjen za zamenu nakon nekog vremena (broj pritezanja). E bice da je kod mene dosla nakon tog broja pritezanja ili je neko momacki stezao pre mene.

Sve u svemu, novi vijci, plavi lepak, moment kljuc (isti onaj) i sve OK.

 

Edit: moment kljuceve koje koristim, ne nosim na bazdarenje jer ne znam ni kome bih, ali ih proveravam. Pokazalo se da ako se koristi u "srednjem" dijapazonu, radi skoro savrseno koliko god da je star (naravno uvek upakovan, nauljen, raspusten)

Ako se koristi blize maksimumu (zato volim da imam vise komada) onda brzo "oslabi".

Provera je vrlo jednostavna. Moment je sila x krak.

Poluga od metar, vaga/dinamometar koja je sigurno tacna, sve pod 90°, nastelujem kljuc, fiksiram ga i zapnem preko vage.

Cak sam svojevremeno tako stezao glave na kolima drugarima. Krak i vaga, dobra priprema i vozi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 346 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660
Pre 7 sati, coko je napisao:

Neispravan kljuc,ne sme tesko da ide pri podesavanju,ovo je mnogo veca sila nego sto si podesio.Reklamiraj kljuc ili ga odnesi na kontrolu.

Mozda sam i trebao reklamirati, kupljen je nov... Ali nezadovoljan opstim utiskom i ovim pehom sam ga dao na dobosh (prosledio i racun i garanciju, ako se ispostavi da je neispravan buducem vlasniku). 

 

Posle sam nesto kontao da mora biti do srafa kao sto Nindza kaze. Jedino sto se radi o originalnom srafu sa motor proizvedenog prosle godine. Sa druge strane motora ide isti, nesto kraci sraf koji sam zategao bez problema (do duse za nesto nizu vrednost iz predostroznosti). Moguce da je ovaj bio felerican ili kljuc nije odreagovao (sta zna dete sta je 300, 400 kila :rolleyes:). 

 

Da li je do kljuca ili vijka, ko ce sad znati, stavio sam zamenske i pritegao ovim adapterom na 56Nm:

 

1654320397027.thumb.jpg.3ab3f67d238cfe08b588bc6e7e114aa4.jpg

 

Ovaj adapter mi zavrsava posao, jedino sto se montira na 3/8 racnicu koja je ipak mala za neke vece vrednosti. Iznenadio sam se koja je u stvari sila potrebna sa tako kratkom polugom. Bez ovog moment adaptera mi ne bi palo na pamet da toliko pritezem. Ali eto, zavrsio je posao bez problema.

@abarth_maniac moguce da moze da se iskoristi i za proveru kljuceva koju ti radis? 

 

I na kraju mozda ovaj moj peh ide u prilog onim iskusnim, sto imaju 'moment kljuc u podlaktici' ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 6 sati, cikamike je napisao:

@abarth_maniac moguce da moze da se iskoristi i za proveru kljuceva koju ti radis

Moguce je, kontam. Pritezes moment kljucem koji podesis na npr 35Nm, pa pritezes preko ovog. Ako je ok, kad kljuc skljocne, ovaj bi treba da pokaze 35 Nm (mozda +-1 ili 2, zavisi i od preciznosti samog kljuca, a to pise u specifikaciji)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6789 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Postoje firme koje se bave baždaranjem kilo ključevima. Ne znam cene. 

 

Generalno, što više nastavaka na kilo ključu to je preciznost manja. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 661 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle
On 4.6.2022. at 15:08, Alekre je napisao:

Postoje firme koje se bave baždaranjem kilo ključevima. Ne znam cene. 

 

Generalno, što više nastavaka na kilo ključu to je preciznost manja. 

7000 din po ključu, plus pdv. 

To je etaloniranje, tj. provera tačnosti. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja