Jump to content

Moto Zajednica

Момент кључ

Recommended Posts

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Uzeh preko drugara iz Louisa. Radio sam sa njima i bio sam zadovoljan. Zamolio ga, on covek utrcao jutros u radnju i pazario. 

Samo jos da nadjem nacin da ih dopremim u SRB, ali smislicu nesto. 

https://photos.app.goo.gl/e4q3hLBWtCWMum4i7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

@đunta толико си се сам исцитирао, а ништа ново ниси рекао :lol3:

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150
Pre 3 sati, Мали Ћаћа je napisao:

@đunta толико си се сам исцитирао, а ништа ново ниси рекао :lol3:

Sabrana dela. :lol3:

  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 45 minuta, boki.64 je napisao:
Pre 3 sati, Мали Ћаћа je napisao:

@đunta толико си се сам исцитирао, а ништа ново ниси рекао :lol3:

Sabrana dela. :lol3:

 

Pa ko bi se setio svih fora i fazona u datom momentu, lakše je sabrati već izloženo, a i mehanika je uvek ista, samo su novi ljudi i naslovi.

 

Potencirao sam motorički stav, naravno da nije moguć idealan u velikom nizu slučajeva, ali se može nastojati da bude makar kvazi. Pri zavijanju se retko prebiju prsti, nasuprot odvijanju gde se to dešava i sa malecnim ključevima 8 recimo. Pošto je pomenut točak, ljudi se unagrde pri odvijanju, ja ga uvek odvijam odozdo na gore, navlačim ključ ka sebi praktično  iako je lakše i moguća veća sila da guram od sebe i na dole, al ako iskoči ključ ili naglo otpusti šraf, pravo na njonju.

 

Pri stezanju niza šrafova u više koraka i sa pauzama, pre povećanja sile i stezanja, valja da se ponovi prvi korak jer zbog anomalije delova koji se sklapaju, može da se javi labavost nekog od šrafova pa se time privedu u isto stanje, postavi se ista sila i uoči se da se šraf malo okrenuo pre nego ključ otkuca, dok kod nekih šarafa odma bude klik.  

 

Ključ na oprugu, klik, ne valja da se usporeno steže njime jer ume da poveća silu, a to početnici rade čisto zbog pažljivosti, ovaj moment ključ traži odesečno rukovanje. Problem je što manje više svaki zbog svoje fizičke dužine pruža lakši osećaj nego što jeste, a i sam zaokret  izgleda duži pa se ljudi boje da rade brzim pokretima.  

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 10 sati, đunta je napisao:

mehanika je uvek ista, samo su novi ljudi i naslovi.

Sa ovim se bas ne slazem... Mehanika je iz dana u dan drugacija. 

Zakoni fizike (osnovni) se ne menjaju ali mehanika se itekako menja.

Pre 10 sati, đunta je napisao:

ovaj moment ključ traži odesečno rukovanje. Problem je što manje više svaki zbog svoje fizičke dužine pruža lakši osećaj nego što jeste, a i sam zaokret  izgleda duži pa se ljudi boje da rade brzim pokretima.  

Ovo je potpuno tacno. Zato je i potrebno da covek ima bar malo iskustva, jer bez iskustva sam moment kljuc ne mora nuzno da bude resenje za tacno pritezanje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 4 sati, đunta je napisao:

A šta se tu promenilo kad je u pitanju recimo moment ključ, praktično osnovni alat i radnja, stezanje?

Ништа се није променило... и даље многи не користе или тврде да је то трошење пара јер у пределу од шаке до лакта имају урођени кило кључ... и крсте се кад нешто поломе или псују оне коју су стегнули са полугом од 3м.  

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1270 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Bazdario sam ovaj veci kljuc prema uputstvima iz postavljenog  video klipa. Bio je skroz razdesen. 

Manji moment kljuc je noviji. Njega sam proverio i ispalo je da je tacan.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Lokacija: Veternik
  • Motocikl: BMW R1100S, F800 GS.
On 20.10.2020. at 6:27, ThePainkiller je napisao:

Drugar mi je vulkanizer. Jednom prilikom ga pitam da li zna da bi šrafove na točkovima trebalo moment ključem zategnuti, na šta on meni kaže - ˝druže, da li ti znaš koliko bi mi onda malo posla završili da svaki točak , koji mi dođe da radim, zatežem moment ključem? Još se do sad nijedan nije žalio da mu je točak otpao, jel vidiš da je dobro i ovako ..?˝

Već tu mi je bilo sve jasno...:'( Svi oni jure da što više mušterija urade i tu se onda gubi na kvalitetu usluge...

Ali kada ne možeš odvrnuti šrafove jer su pretegnuti, to ne spominje :grr:>:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
Pre sat vremena, dranik je napisao:

Ali kada ne možeš odvrnuti šrafove jer su pretegnuti, to ne spominje :grr:>:(

Polomih već jedan fix-terač odvrćući točkove koje je on stegao. Kad sam mu to spomenuo, on mi je rekao da mi je alat nekvalitetan...:grr: Džabe prepirka, naučeno to sivonjski da steže, pa ili će da pokida šraf ili će sledeći put nekom ključ da pukne. Naučih da u autu, uz redovne ključeve, držim i jednu štanglu od metar, da mogu da koristim kao polugu, ako mi se probuši guma negde, da mogu da odvrnem šarafe da zamenim točak...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

Mene učili na praksi da moram da skačem na ključ da bih stegao točak. I ako to sam znao da je pogrešno ali jbg, nisam hteo da se raspravljam sa majstorom. E sad zamislite mene tada sa 120kg kako stezem točkove. Žalim te mušterije koji su ga skidali posle toga. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1270 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Nije to nista strasno, taman. Kljuc duzine 25cm, ti tezak 120kg. Otprilike islo na 30kg/m.

Malko vise si ga zategao, od viska glava ne boli:)

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

800Нм са 3/4 четвртком.  Ја сам180 цм висок 

20201104_143207.jpg

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

@saxomofon ако се не варам,  користи се на АПН3 за стезање главе :)

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ključ koji stane u šaku, dobra strana je što se koristi uobičajena poluga iz "gedora" tako da se stiče neka predstava o samom stezanju praktično, pun opseg, pre neki dan sam stezao na tih 200Nm, što je retko na motoru svakodnevno, al eto, ima:

 

1693596320_kiloklju1.jpg.d283f8aedde27f11b9b968c783eb34c9.jpg

 

48103507_kiloklju2.jpg.d5cbeb206eb293e2bda4d1c55d20e28a.jpg

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Kako funkcioniše taj digitalni? Jel isto ima klik ili moraš da očitavas na ekranu dokle si stigao ili možda ima beep?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Taj bi trebao da pravi najavu da si blizu zadatog momenta pa onda da javi kad ga pogodis. Zvucnim signalom. Ako se ne varam... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 24.10.2020. at 20:48, đunta je napisao:

... ključ na klik radi preko opruge, čuje sa kad otkuca i to dozvoljava lagodan i brz rad, ovo drugo je možda i bitnije jer je nekad  potrebno brzo ujednačavanje spojne sile. Takozvani skalaš radi preko torzije, jeste tačniji i sigurniji jer ne može da zaglavi ali iziskuje koncentraciju jer mora da se prati otklon igle. Treći je elektronski, on je praktično zbir dva predhodna, nema klik preskoka ali zato bipuje nešto pre zadate vrednosti  i svira neposredno pred dostizanje, ima memoriju  pri zavijanju, odvijanju i uglu, što je vrlo korisno, nisu više toliko skupi.

 

Ja veoma dobro znam da danas svi imamo sve manju spremnost i vreme za koncentraciju, ali ne može sve da stane u oko jedanu minutu, kolko se preporučuje dužina trajanja video klipova na YT, Instagramu i Fejsu, jednako ko što ne može da se sažme u svega par rečenica, da ne kažem reči.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

...мој вибрира кад га добро затегнеш, а има и зуте, па зелене, па црвене лампице :lol: мења боје као семафор :lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: Vranje
  • Motocikl: HondaAfricaTwin XRW750 RD07

Moj drugar 'majstor' kaze da ima ugradjen kilo kljuc u lakat,tacno zna otprilike kolikom silom treba da zategne..Doso lik da mu zameni ulje,sjebao mu sraf za ispustanje ulja,precvikao ga,zatego ko sivonja,napravio problem coveku.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
On 28.10.2020. at 12:03, ThePainkiller je napisao:

Polomih već jedan fix-terač odvrćući točkove koje je on stegao. Kad sam mu to spomenuo, on mi je rekao da mi je alat nekvalitetan...:grr: Džabe prepirka, naučeno to sivonjski da steže, pa ili će da pokida šraf ili će sledeći put nekom ključ da pukne. Naučih da u autu, uz redovne ključeve, držim i jednu štanglu od metar, da mogu da koristim kao polugu, ako mi se probuši guma negde, da mogu da odvrnem šarafe da zamenim točak...

Ja sam imao sličnu muku kad sam kupio VFR rc36, i došlo vreme za zamenu zadnje gume i ja sav zadovoljan reko sad ću laganica da skinem zadnji točak kao na autu bez drkanja s lancem i ostalim sranjima, i krenem ja sa velikim krstastim ključem za točkove, velik ključ dobra poluga i...  ...i usrah se, ni jedan šaraf neće ni makac, popizdeh, posle sam zvao komšiju, jak čovek ko bik bilduje i on je jedva popustio... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja