Jump to content

Moto Zajednica

Момент кључ

Recommended Posts

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere
Koristi se uglavnom kod alu. delova sto kod motocikla preovladava, ja recimo '91 u VW servisu nisam smeo prici tocku bez moment kljuca (posebno alu). 
Moj drugar koji radi u VW servisu, doduse u inostranstvu, prica mi da isto ne stezu tocak bez kilo kljuca.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 250 TS i ETZ,Kawa kz550,GPX 750,Yamaha 1000 exup.

Svi ste bili kod vulkanizera. Ovde bar kod nas svi odvrcu pneumatskim pistoljem sarafe na tocku,zavrcu pistoljem i eventualno dotegnu kljucem odokativno. ;)


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Drugar mi je vulkanizer. Jednom prilikom ga pitam da li zna da bi šrafove na točkovima trebalo moment ključem zategnuti, na šta on meni kaže - ˝druže, da li ti znaš koliko bi mi onda malo posla završili da svaki točak , koji mi dođe da radim, zatežem moment ključem? Još se do sad nijedan nije žalio da mu je točak otpao, jel vidiš da je dobro i ovako ..?˝

Već tu mi je bilo sve jasno...:'( Svi oni jure da što više mušterija urade i tu se onda gubi na kvalitetu usluge...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 24 minuta, ThePainkiller je napisao:

Drugar mi je vulkanizer. Jednom prilikom ga pitam da li zna da bi šrafove na točkovima trebalo moment ključem zategnuti, na šta on meni kaže - ˝druže, da li ti znaš koliko bi mi onda malo posla završili da svaki točak , koji mi dođe da radim, zatežem moment ključem? Još se do sad nijedan nije žalio da mu je točak otpao, jel vidiš da je dobro i ovako ..?˝

Već tu mi je bilo sve jasno...:'( Svi oni jure da što više mušterija urade i tu se onda gubi na kvalitetu usluge...

Нажалост тако је. Ако ниси зарадио дневницу до 12ч ниси ништа одрадио! А узме можда екстра 5 минута да се провери кило кључем сваки точак 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

A nekad i brusilica, sjebu mi pistoljem maticu, sreca kuci sam uzeo da prekontrolisem, seci brezon, skidaj glavcinu... :maloljut:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Tracer 900 GT

Ili na pola izmedju Tare i Zlatibora pocne nesto da lupa. Pa se zavlacis, gledas sve sto mozes po trapu, a ono sve dobro. Par kilometara vozis, a ono sve glasnije i jace. Pa stani opet, gledaj, psuj, nerviraj se. Onda vidis da tocak stoji opasno "u minusu". A u trapu sve na mestu... Na kraju shvatis da ti tocak drzi jedan sraf, uvrnut 2 kruga. Malo se najezis pri pomisli sta bi moglo da bude po onim krivinama da se i taj odvrnuo do kraja.

 

Sledece menjanje guma u istom servisu, stojis coveku nad glavom, zateze kilo kljucem svaki sraf. Kljuc vec podesen na neku silu, ko zna koju i ko zna od kada nije odvrnut. Posle nekog vremena, opet nesto lupka. Ovog puta prvo skines poklopac od felne i vidis da srafovi ponovo napustaju tvoju felnu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
6 hours ago, Mali Caca said:

Нажалост тако је. Ако ниси зарадио дневницу до 12ч ниси ништа одрадио! А узме можда екстра 5 минута да се провери кило кључем сваки точак 

Ako si majstor a ujedno i privatnik, imas spreman moment kljuc pri ruci, samo ga nastelujes na odredjeni moment i... Odmah je tu i nasadni kljuc u 19 i 17 meri i zacas ide. Klik, klik, klik, klik, klik.... Naravno, pre tga si ga stegao na 95% srafilicom a kljucem samo dodas onaj zadnji trzaj.

 

5 minuta je da t odradis lagano, na kraju pospremis svoj alat i operes ruke.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Sve je to tako lepo na papiru,odnosno u teoriji, u praksi je malko drugacije.Da bi vulkanizer stezao srafove kilo kljucem,prvo bi trebao da proveri na koliko se steze za svaki (ali bukvalno svaki ) auto koji dodje u radnju.Mnogo je vozila sa alu felnama koje nisu original vec imaju dodatni prsten u centralnoj rupi i srafove koji je pitanje da li su odgovarajuci,da li i takve tockove stezati kao standardne?Kao sto rece vec @bdada,ocistiti srafove od korozije (a cime nego celicnom cetkom) podmazati ih,naprskati i navoj u samoj glavcini da bi sve bilo kako treba.Takva zamena tocka bi trajala bar tri puta duze i imao bi mnogo vise rada nego kao sto se radi.Danas je cena zamene jednog tocka 100-150 dinara,koliko bi ste bili voljni (ali iskreno) da redovno placate taj posao po PS-u?

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: Honda NX 250
Ili na pola izmedju Tare i Zlatibora pocne nesto da lupa. Pa se zavlacis, gledas sve sto mozes po trapu, a ono sve dobro. Par kilometara vozis, a ono sve glasnije i jace. Pa stani opet, gledaj, psuj, nerviraj se. Onda vidis da tocak stoji opasno "u minusu". A u trapu sve na mestu... Na kraju shvatis da ti tocak drzi jedan sraf, uvrnut 2 kruga. Malo se najezis pri pomisli sta bi moglo da bude po onim krivinama da se i taj odvrnuo do kraja.
 
Sledece menjanje guma u istom servisu, stojis coveku nad glavom, zateze kilo kljucem svaki sraf. Kljuc vec podesen na neku silu, ko zna koju i ko zna od kada nije odvrnut. Posle nekog vremena, opet nesto lupka. Ovog puta prvo skines poklopac od felne i vidis da srafovi ponovo napustaju tvoju felnu...
Onda odeš, kupiš original felne i više se ne odvrću šrafovi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Tracer 900 GT

Felne su original... 

 

Imao sam i situaciju da skacem (sa obe noge, oko 100kg) po velikoj krckalici od gedora ne bih li odvrnuo sraf. Nisam imao kljuc, a ni neku polugu, a tocak je morao dole.

Ipak mi je ta situacija mnogo draza nego da mi se odvrcu srafovi od tockova. 

 

A resenje, odem, kupim kilo kljuc, pa zavrcem za majstorom... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Sve je to tako lepo na papiru,odnosno u teoriji, u praksi je malko drugacije.Da bi vulkanizer stezao srafove kilo kljucem,prvo bi trebao da proveri na koliko se steze za svaki (ali bukvalno svaki ) auto koji dodje u radnju.Mnogo je vozila sa alu felnama koje nisu original vec imaju dodatni prsten u centralnoj rupi i srafove koji je pitanje da li su odgovarajuci,da li i takve tockove stezati kao standardne?Kao sto rece vec@bdada,ocistiti srafove od korozije (a cime nego celicnom cetkom) podmazati ih,naprskati i navoj u samoj glavcini da bi sve bilo kako treba.Takva zamena tocka bi trajala bar tri puta duze i imao bi mnogo vise rada nego kao sto se radi.Danas je cena zamene jednog tocka 100-150 dinara,koliko bi ste bili voljni (ali iskreno) da redovno placate taj posao po PS-u?

Slažem se i za to. Naspram odredjenog nivoa kvaliteta mora da stoji i cena.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 2 sati, ivica744 je napisao:

Danas je cena zamene jednog tocka 100-150 dinara,koliko bi ste bili voljni (ali iskreno) da redovno placate taj posao po PS-u?

Утркивале ко ће бити јефтинији да би имао више посла је стара англосаксонска фора да би покорио конкуренцију. За те паре добро да вам и стегну точак пнеуматским пиштољем. Ти немају кило кључ јер са тим ценама не могу да себе плате камоли да купе поштен алат. Сваки сервисер одабере да ли жели да ради по ПС-у или да фушари! 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 250 TS i ETZ,Kawa kz550,GPX 750,Yamaha 1000 exup.
Felne su original... 
 
Imao sam i situaciju da skacem (sa obe noge, oko 100kg) po velikoj krckalici od gedora ne bih li odvrnuo sraf. Nisam imao kljuc, a ni neku polugu, a tocak je morao dole.
Ipak mi je ta situacija mnogo draza nego da mi se odvrcu srafovi od tockova. 
 
A resenje, odem, kupim kilo kljuc, pa zavrcem za majstorom... 
Koliko treba NM da se zavrne tocak na autu?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 5 minuta, Мали Ћаћа je napisao:

Утркивале ко ће бити јефтинији да би имао више посла је стара англосаксонска фора да би покорио конкуренцију. За те паре добро да вам и стегну точак пнеуматским пиштољем. Ти немају кило кључ јер са тим ценама не могу да себе плате камоли да купе поштен алат. Сваки сервисер одабере да ли жели да ради по ПС-у или да фушари! 

E moj prijatelju, 22 godine se borim sa takvim stvarima

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Tracer 900 GT
pre 7 minuta, alagor2000@gmail.com je napisao:

Koliko treba NM da se zavrne tocak na autu?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Nisam majstor, izguglao sam za svoj auto i vodio se time. 98Nm u mom slucaju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 58 minuta, ivica744 je napisao:

E moj prijatelju, 22 godine se borim sa takvim stvarima

Пази друг како је тек овде кад сваки сервисер мора да има свој алат јер сервис ти обезбеђује само радно место, понк и дизалицу! Да видиш каквих алата колеге купују. Да није тужно било би смешно

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ja svojevremeno na T2 stegnem tockove moment kljucem. Dodje lik, izvadi ceb od 2 metra i doteze. Ja kazem, prijatelju, stegao na propisanu meru, jedva sam ih odvrnuo. Kaze pametni: "kad je zategnem nece se popustiti, zajebi ti taj alat". 

3 od 20 brezobna fale, je kazem, popucali su od pretezanja. Kaze on meni da nemam pojma. 

Da sam imao duzu sipku u servisu od te sto je on izvukao, ponudoo bih mu da ih sve pootkida, magarac. 

E sa takvima se nekad boriti je jako tesko... 

Sreca bio sam klinac na praksi, da je bio u mom servisu, drugacije bi se zavrsilo a i papir bi mi potpisao da je magarac! Na fin nacin... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

I opet je jedna tema u kojoj je moglo nešto korisno da se pročita, prešla u to da tražimo dlaku u jajetu i da to ništa ne treba tako da se radi. Sve mi se manje ulazi, komentariše i pokreću teme.

  • Sviđa mi se 3
  • Tužan 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1268 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Evo da se vratimo temi.

Imam dva moment kljuca, veliki 1/2 i mali 3/4 prihvat.

To su oni najjeftiniji kljucevi na uvrtanje. Skala je ugravirana na rucki.

Do sada sam stezao njima malo stvari, uglavnom par glava motora auta/vecim i par glava motora motocikla/manjim.

Nijedna glava nije otpala, niti joj je stogod falilo u eksploataciji.

Koliko su precizni ne znam, nisam uporedjivao sa nekim markiranim. Veliki je poodavno kupljen u Holandiji i opruga mu je oslabila iako je pravilno posle rada odvrtan na nulu.

Kad uporedim sile stezanja na malom kljucu je recimo 25Nm, a veliki se mora za tu silu prebacitina 50Nm.

Uskoro cu mu ubaciti podloske pod oprugu, pa na bazdarenje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 406 postova
  • Lokacija: Ša/NS
  • Motocikl: F800ST

Cesto sam naletao na ovakvu informaciju za kalibraciju moment kljuca. 

Sad nadjoh klip gde su americke dimenzije al sustina je ista.. 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150
On 21.10.2020. at 23:29, Jovan Ristic je napisao:

I opet je jedna tema u kojoj je moglo nešto korisno da se pročita, prešla u to da tražimo dlaku u jajetu i da to ništa ne treba tako da se radi. Sve mi se manje ulazi, komentariše i pokreću teme.

Sklonio sam postove koji ne doprinose temi komkretno.

  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

За оне који су питали за клио кључ од 0-25Нм.  Овај је од 0.57-4.52.

 

20201023_192800.jpg

20201023_192808.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 19.10.2020. at 20:26, Мали Ћаћа je napisao:

@Jovan Ristic као што је већ речено важно је да се увек после употребе врати на нулу, да се никад не испусти из руке и да падне на патос. Ако се користи више пута недељно баждарење мора да буде сваких шест месеци, ако не једном годишње је сасвим довољно. Овде то кошта $40-$60 и није много скупо. Сваке три године би требало да се носи на сервис и после сервиса на баждарење. Е сад у пракси је све то другачије.

 

Da se nadovežem kopiranjem svojih postova iz nekoliko tema:

 

 

  

On 19.10.2011. at 9:20, đunta je napisao:

Mislim da u Luisu neću uzimati jer ko što kažeš nije baš za svaki dan, što me upućuje da nije siguran, odnosno bezopasan po šrafove. Imao sam kilo ključ koji nikom nisam smeo da dam jer sam mu samo ja znao ćud, ne treba mi ponovo sličan, pogotovu sad kad ta alatka nije tako skupa i retka ko nekad, a i nemam više istančan osećaj, oslabile ruke. Nije problem kad se radi o većoj sili i kod čeličnih sklopova, al na motoru su sve niže sile pritezanja i skoro sve tanki aluminijum tako da popravka nije jednostavna. Evo drugar na skuteru izvalio brezon morao da uzme novi blok jer nema mesta za reducirani veći. Mislim da Uniori sasvim zadovoljavaju, pristojna cena, tu su, ima neka garancija, a i kvalitet bi trebao da bude bolji od raznoraznih pijačnih "no name".

 

On 30.11.2012. at 15:16, đunta je napisao:

 

Eeee, poklonio sam davno svoj, radim sve bez ključa al ima nešto što mora. Za nameru iz ove teme, žbicovanje, moment ključ nije upotrebljiv, odnosno zabranjen.

 

On 30.11.2012. at 21:43, đunta je napisao:

 

Smatra se da je tako jer ni on nije ultra precizan kad je u širokom rasponu, niže vrednosti su više sklone ka lažiranju zato se 2 i ispod stežu na osećaj a veći šrafovi ionako trpe prekomeru. Ako ti je klik ključ obavezno odpuštanje nakon upotrebe jer nategnut vrlo brzo oslabi i podbaci u očitavanju. I oprez sa radom, uvek se rukovodi i kontroliši osećajem dok stežeš, ne veruj mu i ne oslanjaj se u pouzdanost. Praktično više služi da se više šrafova ujednači nego da se zategnu na željeni moment.

 

On 2.12.2012. at 21:20, đunta je napisao:

Nema na čem.Ima sistem prenosnika i koristi drugojačiju oprugu i manje je osetljiv na "zamor". Ipak to ti otpuštaj, držo sam ja u ruci ključeve od više stotki koji i te kako omanjuju. I još jedan trikić, koliko god da je ključ perfektan, stezanje na istu silu x broja šrafova mora da ide u cugu, znači ne par komada pa pauza i otpuštanje ključa pa ponovo natezanje i ostatak šrafova.

 

On 3.12.2012. at 22:45, đunta je napisao:

 

:cirka2:. Nije bitno što i koliko ključ odstupa već da uvek otkucava istu silu, što je skuplji to bolji naravno. A "pakovanje" radilice i klipnjača je zahtevano kako bi agregat od standardno odličnog bio perfektan. ( moja posla :lol:)

 

 

  

On 7.2.2018. at 14:53, đunta je napisao:

Stezanje do 2-2,5 kila se radi rukom, posebno kad se uvrće čelik u aluminijum, naročito ako ide preko usađenog  brezona. Ključ da bi radio u području malih sila mora bude tačan a to nema za 20-30€ vać za par stotina. Što je širi radni opseg to je tolereancija, greška,  veća, obično u donjem režimu. Svi podaci i o mementu stezanja se odnose ne nove i apsolutno čiste navoje, to u praksi nije, korodirali il pretežno masni, pa je rizik kidanja i čupanja povećan. Za rad u hobi varijanti je zgodan opseg od recimo 2-6 (8) kila gde je i većina stezanja, šrafvi i loze za veće sile, uglavnom mogu da istrpe solidno prekoračenje, uvek je problem kod malih vrednosti. Valja da se ima rutina jer i perfektan moment ključ ume i da zaglavi i preskoči, sa njim se mora raditi vrlo odsečno jer može doći do greške pretezanja. Jedan kontrolnik je osećaj, kad je navoj stao, kad počinje istezanje pa kidanje, drugi je ugao zaokreta i sa dobrim osećajem se pogađa u mali deo  kruga, ako ključ ne otkuca u prognoziranom mestu to je znak za pozornost. Šta god da se uzme, nije loše da se uporedi sa nekim proverenim i skupim, ne verovati mu nikad 100% bez obzira koliko se dugo upotrebljava, na svaku pomisao sumnje valja prekinuti i izanilizari a ne tvrdoglavo stezati, naj češći primer je čupanje svećice koja je prilčno debelog prečnika. Uživaj kad prištiš alatku.

 

On 7.2.2018. at 17:02, đunta je napisao:

Ključ mora uvek da stoji otpušten, čak i kad se radi postepenim stezanjem sa među pauzama, uvek otpustiti pa ponovo natezati na sledeću meru. Pri uzastopnom stepenastom stezanju, neki ključevi ne mogu gradusino da se natežu malim silama,ono, pola kile recimo. Kad otkuca ključ, povrati se u nazad i ponovo okine, nikako ne gurati dalje bez toga. Kad se steže gomila šrafova na kritičnom sklopu, stegnuti sve na pred meru, recimo kilo manje, otpusti ključ i odmoriti ga malo i onda dodati punu silu i što brže po redosledu dotegnuti, ključ prvenstveno služi da se što ravnomernije stegnu šrafovi, kad stoji nategnut, pravi grešku. Ko radi često, lako će da uoči kad ključ počne da greši, inače ne treba da se baždari vremenski, kad padne o zemlju, lako se poremeti i tad gubi na puzdanosti.

 

Ne razumem oko podmazanog šrafa, ja podmazujem bukvalno svaki šraf koji  predhodno i očistim, neke ostavim suve a čiste da ne bi neko drugi okinuo kilo ključem  pa otkinuo, primerice, šrafovi zadnjeg točka na BMW-u 1.2, na ostalim modelima mastim. Inače ne koristim moment ključ, tj. vrlo retko, svećicu u životu nisam zavrnuo njime, a vidim da se one masovne njime stežu. Mislim da ne postoji komparativ između masnog i suvog već se to prepušta umeću. Postoji neka analogija istezanja putem ugla pa prevedeno u moment, ali nije baš pouzdana pa se svodi na rutinu. Bez da se iko ljuti, kupovinom alata pa i kilo ključa se ne prelazi u majstorluk, skoro sam nešto odvijao i već sam se video da ću da otkinem, na sreću nisam, vlasnik kaže da je stego na ključ, rizično promašeno. No, dok se ne pogreši, često neće ni da se nauči, ko klinac sam iščupo par brezona iz glave, od tad naravoučenje, kad nisam bio siguran, molio sam druge da mi stegnu nešto, sad kad mi ponekad neko pomaže, moje je završno stezanje čak i točka.

 

@Astral, trebo si da naručiš i redukcione prihvate da možeš različite dimenzije gedora da koristiš. Da, klio ključ mnogi koriste i za odvijanje, nisam za to iako su ovi veći zgodni zbog velikog kraka i lepe drške.

 

On 8.2.2018. at 9:36, đunta je napisao:

:dobrodosli2:   

Mehanički moment ključ ima deklarisan broj otkucavanja jer radi preko opruge koja ima promenu u  kada je pod opterećenjem posle nekog vremena, znači i u sili, zato se i razlikuju po ceni. Obično kod dihtunga glave postoje vremenske pauze da bi se dihtung upresovao, ako i nije naveden, to valja učiniti. Kad se radi o sili koja je blizu gornjeg opsega ključa on je nategnut i ako stoji tako javlja se greška. Apel, da kažem, je uopšten, svestan sam da je beda, da se loše radi i da nužda, a i želja,  tera na diy, kupovinom alata se ne retko sve posmatra kao p. dim a nije tako. Primer glavčine zadnjeg točka BMW-a 1.2, jeste ona malo tanka al kad se preteže točak, ko što se dešava, nije ni čudo što puca i što je fabrika morala da uradi opoziv, desi mi se da moram polugom od preko pola metra da odvijam šrafove, a stezano na klio ključ po rečima vlasnika.

 

Svakako da postoje razni tretmani navoja i to se naglašava uz naveden moment sile, kad nije to istaknuto, važi novo i sterilno. Moment ključ radi na principu frikcije, šraf puca kad je navoj zarđao a da ništa nije stegnuto, stegnutost se prevodi u silu trenja pa ko svaki prevod ima i slobodno tumačenje.

 

  

On 4.8.2013. at 8:28, đunta je napisao:

Odličan ti način provere baždarenosti pogotovu što su Luisovi alati u pitanju, skeptik sam prema njima mada sam bio prinuđen nedavno da koristim oba Rotvaldova ključa, mali i veliki i vrlo sam zadovoljan. Čak me mali iznenadio jer lepo radi i na malim silama, ispod 2 kila.

 

Sve sile pritezanja se važe za skroz suve frikcione površine jer na tom principu kliko ključ reauguje na otpor. Ispod 2-2,5 kila je sve osetljivo i problematično jer su tanki preseci navoja i lako se otkinu. Filter ulja je em masan em dihtung valja namazati da se ne bi zalepio od toplote i zatezanje šakom je naj bolji način, oseti se kad filter zaptije i vrlo lako se na isti način odvije. Gumeni dihtung se ponaša kao i feder šajbna. Proveri podatak, čini mi se da je višak jedinica.

 

On 4.8.2013. at 9:47, đunta je napisao:

Kilo ključ radi isključovo na silu trenja prilkom uvijanja iako služi za zatezanje-spajanje dve komponente i kod nekih kritičnih veza se obavezno sve mora očistiti u navojima bilo da je masno ili recimo osiguravajuće tečnosti ala Loktajt. Šaka ili dva prsta otprilke može do kilo da stegne bez neke poluge, naravno, potreban je osećaj i za silu i za sam šraf, oseti se kad matica dođe do kraja, al za to treba iskustva gde spadaju i otkinuti šrafovi,brezoni... Zategneš nekoliko šrafova na različite sile kilo ključem, pa onda to činiš šakom i uporediš i tako stekneš neku predstavu. Ako ti je filter nepristupačan, koristiš tacnu ključ i onda sa T dodatkom zaviješ silom iz zgloba i to bi bilo dosta. Praksa je pokazala da filter ulja sigurnije ide rukom i obično bude niže sile od fabričke. Ako nije naglašeno mašćenje, onda je sigurno predviđena sila podrazumevano na suvo kao opšte montažno pravilo koje se zato i ne navodi u specifikacijama.

 

I sa kilo ključem treba znati raditi, mora se odlučno izvršiti pokret, ukoliko se cinculira i mili...oće da ode na veću silu i pretegne, odnosno otkine, naročito opasno u aluminijum. Takođe postepenost dodavanja ne može da bude ono malo po malo. Ja lično bez nekog naučnog argumenta dodajem oko tridesetak procenata, znači iz 3 puta dostižem punu potrebnu silu uz predhodno i početno ručno pasovanje. I sa kilo ključem se mora rukovoditi osećajem, recimo malo lošnjikav navoj, tad ne može da istrpi predviđenu silu.

...............................

 

Čitajući uspomene da dopunim, ključ na klik radi preko opruge, čuje sa kad otkuca i to dozvoljava lagodan i brz rad, ovo drugo je možda i bitnije jer je nekad  potrebno brzo ujednačavanje spojne sile. Takozvani skalaš radi preko torzije, jeste tačniji i sigurniji jer ne može da zaglavi ali iziskuje koncentraciju jer mora da se prati otklon igle. Treći je elektronski, on je praktično zbir dva predhodna, nema klik preskoka ali zato bipuje nešto pre zadate vrednosti  i svira neposredno pred dostizanje, ima memoriju  pri zavijanju, odvijanju i uglu, što je vrlo korisno, nisu više toliko skupi. 

 

"Bez alata, nema zanata", ali ni alat ne čini majstorluk. Ko hoće sam da radi a nema iskustvo i osećaj, ključ je obavezan. Svaki navojni spoj ima neku granicu kidanja, ali se oseti kad on počne da "lepi" u sigurnoj zoni, iza sledi deformacija pa potom oblajznuće i /ili, kidanje. Neko stekne osećaj jer ima prirodnu predodređenost, neko ceo život šrafi i bez kilo ključa ima rizik kidanja, to je jednostavno tako.

 

Napisao sam u citiranim postovima, navedene sile se odnose na nove, čiste i suve navoje, što u praksi reparacije nikad nije tako, jedan navoj deformisan, drugi korodiro, treći prljav, četvrti masan, peti sa tredlokom itd., tako da se mora osloniti na iskustvo i osećaj i ništa nije ni čudno ni zameriti što neko ne koristi kilo ključ za banalno stezanje ala točak, čiji šrafovi budu i konusni a oni se tek tako ne odvijaju sami od sebe. U alatu obično bude neki ključ za zamenu točka, njime se steže taman toliko da njime može i da se odvije, bez slonovskog naskakanja što neki i čine pa posle mora poluga od metar i kusur. Svaki šraf čistim, ako je korodiro, dodatno naprskam bojom i nanosim anti size pastu, znači masnoću, kod žica i niplova dodatno uljim i navoj i sic, nisam ni jednu žicu otkinuo, nije mi se i jedan točak otpustio za proteklih 8 godina koliko ih radim, ostali mehaniku da ne pominjem.

 

To što stoji navedena stezna sila sa obično simbolom moment ključa, ne znači da je on i obavezan, već da se ima predstava o čemu se radi, primer je recimo podešavajuće pritezanje konusno igličastog ležaja koji mora da bude u prenapregnutoj nuli, nit tamo nit vamo.  Drugi je filter ulja koji je pomenut u temi, jasno stojiu fabričkom uputstvu nacrtan moment ključ i navedena sila zavrtanja ispd:

 

282211776_filter4.jpg.21f443793cdadca96750c15562506e15.jpg 

 

a  prozvođačka instrukcija nacrtana na samom filteru pod korakom broj 3, zavijanje šakom:

 

704276636_filter5.jpg.2e4904d7852f30d228c213fd113f4238.jpg

 

Tako da ne treba prejudicirati, mnogi majstori stežu na osećaj i to nije ništa loše, čak naprotiv.

 

Još nešto, svaki sklop ima neku hronologiju zatezanja i toga se treba pridržavati. Postoje načelno 2 sistema redosleda, unakrs i kružni, nekad sa striktnim početkom bez obzira kojim načinom, to je kad se radi o različitim dužinama navoja i slabijim zonama. Kad god mogu, koristim oba sleda  za isti spoj, tako se bolje sila rasporedi i sklop legne paralelno što je bitno kod osiranja. Mislim da sam napomenuo, al nije zgore da se ponovi, koji god da je ključ, pa čak i kad se radi osećajem, steže se iz 3 razdela sile, to je da se materijal "primi", jednako važi i za običan točak, odvijanje bilo čega isto tako treba raditi postepenim otpuštanjem. 

 

Dozvoljavam, ili bolje rečeno, omogućavam da klijenti ponešto zatežu pod nadzorom ne bi li ih naučio da sami zamene točak po pomrčini. Primetio sam da baš retko ko drži pravilno stezni alat, a to je, jedna šaka pritiska ključ na šraf trudeći se da se osa rotacije poklapa sa osom navoja sve vreme zavijanja, značu upravno, a druga drži alat tako da su šake i podlaktice u položaju ko da obe drže jednu isti šipku, otprilke paralelno, savijene blago u laktu tako da može da se učini jednak otklon ka i od tela, na neki način analogno držanju kormana. Naravno, stezanje se vrši ka sebi, a ne od, pri odvijanju se ne obrću šake osim izuzetno. Za početak se uvek radna ruka postavi upravno na drugu kojom se pritiska alat, tako da se početno odvijanje isto vrši ka telu a ne od.  Zauzimanjem uvek istog stava se pre stekne osećaj i rutina i samim tim rizik greške se minimizuje. 

 

Srećan rad diy-erima.

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja