Jump to content

Moto Zajednica

Момент кључ

Recommended Posts

  • Никад не једи жути снег!, 673 postova
  • Lokacija: Церовац - Београд
  • Motocikl: Јаворка (ФЈР 1300)

ЛМ, нешто размишљам ових дана, окуражио би се да сам понешто чачнем на мотору, уље, филтер за уље, уље за кардан, филтер за ваздух, па можда чак и свећице некад или друге ситнице... али ништа не бих смео да пипнем ако немам момент или по нашки кило кључ. У исте се апсолутно не разумем те би питао за савет који купити?:zbunjen: На КП рецимо, има милион у понуди, разних опсега и произвођача, само ме још више збуњују... Шта каже струка?:)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Ja kupio u Woby house-u. Pogledao sam na service manuelu kako se kreću mere plus minus i uklopio se u to

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1514 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Bravo WlayCo, baš sam se kanio da otvorim istu temu ovih dana, iz istih razloga... Puni oglasi kilo ključeva, od 20+ do 100+ evra pa nije ni čudo da su laici (poput mene) zbunjeni. Pretpostavljam da neko sitno, povremeno prčkanje ne zahteva alat u PRO kvalitetu, ali da li bi ovako nešto radilo posao:

kilo-kljuc-42-210-nm-levior~6341.jpg
WWW.ALATIOPREMA.RS

07609 - 1/2" , 42-210 Nm Kvalitetan momentni kilo - ključ izrađen od visoko kvalitetnog hrom vanadijumskog čelika. Ključ se sastoji od 72 zuba koji vam omogućavaju da napravite...

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
pre 25 minuta, DraganNS je napisao:

Bravo WlayCo, baš sam se kanio da otvorim istu temu ovih dana, iz istih razloga... Puni oglasi kilo ključeva, od 20+ do 100+ evra pa nije ni čudo da su laici (poput mene) zbunjeni. Pretpostavljam da neko sitno, povremeno prčkanje ne zahteva alat u PRO kvalitetu, ali da li bi ovako nešto radilo posao:

kilo-kljuc-42-210-nm-levior~6341.jpg
WWW.ALATIOPREMA.RS

07609 - 1/2" , 42-210 Nm Kvalitetan momentni kilo - ključ izrađen od visoko kvalitetnog hrom vanadijumskog čelika. Ključ se sastoji od 72 zuba koji vam omogućavaju da napravite...

 

Obratite pažnju i na opseg sila zatezanja. Konkretno, ovaj gore je od 42 Nm do 210 Nm. Na motorima se najčešće koristi opseg od 10 Nm pa do 50 Nm...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Kolega, nisam pričao o točkovima, nego o najčešće upotrebljavanim silama zatezanja na nekom prosečnom motociklu. Kao na primer: čep za ispuštanje ulja (oko 20-30 Nm), uljni filter (oko 11 Nm), svećice (oko 12 Nm), kočione čeljusti (oko 30-40 Nm), matica prednjeg lančanika (oko 50-70 Nm), šrafovi zadnjeg lančanika (oko 50-70 Nm), šarafi dekle (oko 10 Nm), opruge lamela (oko 11Nm)...

Naravno da je potrebno i osovine točkova zatezati na određenu silu zatezanja, ali sam ja naveo one najčešće upotrebljavane delove...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ehhhh, to sto neko ima malo alata ne cini ga "vestim" i " majstorom"

pre 30 minuta, branko_stefanovic je napisao:

Svaka cast na razmisljanju. Kod nas ni "majstori" ne koriste moment kljuc, a kamoli obicni ljudi. Bez moment kljuca nikako - pogotovu ne okolo aluminijuma, lako se lomi/krivi i ako se steze bez moment kljuca - ode loza dok kazes keks. 

Apsolutno se ne slazem... Vozim i popravljam svoje motore od deteta, generalnih (totalno rasklapanje) ne znam koliko sam uradio a bez moment kljuca.

Nikada nisam navoj iscupao ili mi se nesto odvilo. Imam ih par, ne secam se kada koristih.

 

Par sam puta doziveo da mi predavanje drze ljudi koji svecicu zamenili nisu ali imaju "kilo kljuc".

Jeste sa njime preciznije ali samom kupovinom se ne stice osecaj i znanje.

Ko zeli da shvati shvatice, ovi drugi neka bacaju kamenje :D 

 

P.S. Ne sporim "po knjizi" zatezanje, naprotiv!  Ali ni kupovinom aparata za zavarivanje se ne postaje varioc! Vec si u pocetku neko ko aparat ima :D 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Postujem i prihvatam razmisljanje ali je pogresno za ozbiljno shvatiti laika sa moment kljucem i potceniti onog ko ti motoru pridje sa okastim kljucem...

Ti se kljucevi i bazdare inace, ne verovati sili koju je kinez na drsku utisnuo..

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1514 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer
pre 44 minuta, N.F.S. je napisao:

Postujem i prihvatam razmisljanje ali je pogresno za ozbiljno shvatiti laika sa moment kljucem i potceniti onog ko ti motoru pridje sa okastim kljucem...

Ti se kljucevi i bazdare inace, ne verovati sili koju je kinez na drsku utisnuo..

Eh, Nešo, pa nismo valjda deca da mislimo da ako okačimo opasač da smo odma' postali šerifi :P Znam ja svoje limite, zato i održavam svoj motor kod ljudi kojima je to posao (ili bar ozbiljan hobi i ljubav) i znaju znanje, ali postoje neke jednostavnije operacije koje bih mogao i sam da odradim, da ne čekam slobodan servis, ne ostavljam motor... Evo, sad bih da dotegnem malo lanac npr. Samo sam malo skeptičan oko kvaliteta ovih jeftinijih ključeva.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Zategni, ne treba ti moment kljuc.

Obrati paznju da ne ukosis zadnji lancanik i to je to.  Duzina okasto/viljuskastih kljuceva nije slucajna (sem nekih usko namenskih).

Poluga je prema srafu (zateznoj snazi) dugacka, tako da neces videti "desetku" sa 30cm polugom ili 32mm sa 10cm drskom.

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Никад не једи жути снег!, 673 postova
  • Lokacija: Церовац - Београд
  • Motocikl: Јаворка (ФЈР 1300)

Ја = лаик, додуше не потпуни. Зарад жеље да те ситнице урадим сам и зарад мира у мојој глави ја тај кључ купујем. Питање је само за ове са искуством да ми препоруче марку, однос цена-квалитет и евентуално опсег, који претпостављам треба бити што мањи...

Сад гледам мало по упутству и видим да би ми неки у распону од 10-50Нм (ако постоји) одговарао (филтер уља - 17Нм, шраф картера - 43Нм, шрафови на кардану за одлив и сипање уља - 23Нм, свећице 12,5Нм итд.).

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Postujem i prihvatam razmisljanje ali je pogresno za ozbiljno shvatiti laika sa moment kljucem i potceniti onog ko ti motoru pridje sa okastim kljucem...
Ti se kljucevi i bazdare inace, ne verovati sili koju je kinez na drsku utisnuo..


A bazdare se inače na redovnom vremenskom intervalu. Znaci ne jednom da si ga izbadario i da si se rešio problema.
Druga stvar je pravilno korišćenje, valja se znati kako je moment proračunat, novi sarafi, podmazani ili stari sarafi. Nije svejedno.

I trece, kad ga već kupis, baždariš ili ne, upotrebiš, ne zaboraviti da se popusti zategnutost odmah nakon korišćenja ako hoćeš da ti j sledeći put bude tačan.

E sad, to je teorija i tako ji trebalo biti a u praksi dosta sarafa bude zategnuto ručno kojima ništa ne fali, poneki se sjebe ali to se pripiše lošem kvalitetu materijala. A retko ko i da bazdari instrument a pogotovu ne na redovnoj bazi.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1613 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Ima nas koji nismo majstori al volimo da pogledamo (i neretko sjebemo nesto usput). Znam da postoji sansa da nesto zajebem, ali svakako cu nesto nauciti, a to znanje mogu da koristim posle bez jurenja za slobodnim terminom kod majstora ili negde na terenu daleko od kuce. Zbog toga kupih jeftin Rothewald kljuc koji se ispostavio sasvim dovoljno precizan (merili smo ga) za vecinu sitnih poslova i posluzio mi je da steknem osecaj koliko sta treba biti zategnuto i kada ne koristim KK. Vrlo brzo je izgubio tacnost jer ga nisam odrzavao propisno. 

 

Verujem da je tolerancija na sile zatezanja uglavnom velika i da ce filter ulja biti ok i na 10 i na 17 ako je propisan na 13, ali ipak mi je malo draze kad znam da je sve kako je fabrika odredila. Dok su mi ulje menjali majstori (ovlasceni i neovlasceni) nikad mi ulje nije curilo ali nikad ni nije bilo zategnuto po specifikaciji. Mislim da ne bi bilo lose da i majstori dodaju malo dozu profesionalizma u svoj rad postujuci servisna uputstva vise od sopstvenog osecaja (iako ce verovatno oba odraditi posao dobro). Bar se meni tako cini iz ugla musterije. Kad ga vidim da primenjuje neke svoje tehnike uvek se pitam koliko je to zapravo dobro uradjeno jer moja je glava na tom motoru. Ako ga vidim da koristi service manual i precizan alat to ce me sigurno dovesti kod tog majstora ponovo. Naravno, nista od ovoga ne odredjuje cija ce popravka na kraju biti sveukupno bolja, ali postoji i ta dimenzija "customer service"-a koju domaci majstori neretko zanemaruju.

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Zaboravljate da manual vazi za nove srafove, cist navoj... ne bih odbacio iskustvo majstora kada su u pitanju koristeni, pravog majstora. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1268 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Kao sto Savan rece, ukoliko se ne otpusti moment kljuc na najnizu meru, sabije se opruga i desi se velika nepreciznost.

Ukoliko je neko pre vec unistio navoj u aluminijumu, i samo ovlas dotegao vijak, pri sledecem stezanju ode navoj i sa i bez moment kljuca. Lakse je osetiti da je navoj slab kada se rucnim kljucem polako doteze.

Moment kljuc je obicno veci od ostalog alata pa ne moze da pridje radnom delu.

 

Ali neprikosnoven je kada je u pitanju stezanje vijaka, koji vrse pritisak na dihtung, recimo glava motora.

Tu cak nije bitna visoka preciznost, koliko jednaka sila stezanja na svim vijcima i redosled dotezanja...

 

I konacno kao sto kaze N.F.S. kljucevi imaju svoju duzinu na koju se vrsi pritisak, te stoga je lako kontrolisanje sile dotezanja.

Presudan osecaj majstora.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
Pre 1 sat, bdada je napisao:

Zaboravljate da manual vazi za nove srafove, cist navoj... ne bih odbacio iskustvo majstora kada su u pitanju koristeni, pravog majstora. 

Zašto misliš da manual važi za nove šarafe?

Manual služi za ODRŽAVANJE kupljenog vozila, a ne za sklapanje novog u fabrici,

Znači kupiš motor, voziš ga i usput kako koji servis dođe na red uradiš ga PO manualu, jer za to služi. Verujem da su odstupanja u silama za nov/korišten šaraf/navoj minimalna.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Manual propisuje samo jedan mogući tačan moment a to je kad je novo i po potrebi podmazano. Ukoliko je šraf korodirao, navoj oštećen onda se dodaje odokativno 10% a može i više u zavisnosti od materijala.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Pre 7 sati, branko_stefanovic je napisao:

Svaka cast na razmisljanju. Kod nas ni "majstori" ne koriste moment kljuc, a kamoli obicni ljudi. Bez moment kljuca nikako - pogotovu ne okolo aluminijuma, lako se lomi/krivi i ako se steze bez moment kljuca - ode loza dok kazes keks. 

 

Ja sam uzeo dva skorije, oba u Woby Haus, jedan veliki od 30 - 210 Nm i jedan mali od 5 - 25 Nm. A imam i jedan digitalni, kineski, koji ide od "0-200" Nm, ali njega koristim samo ako zatezem neke sitne gluposti koje ne idu mnogo. Ovaj veliki je bio 8000, mali 7000 a digitalni 4000. 

 

 

20200915_101701.jpg

20200915_101736.jpg

I ja sam se lomio za ovaj mali kilo ključ.kako se pokazao??? Možda bi se ponovio tek da ga imam 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Tracer 900 GT

@N.F.S.

Ja sam uzeo Force set gedora, a nemam krsten set okastih kljuceva. Velikom racnom cas posla moze da se pretegne.

Nisam razvalio 100 motora do sada, amater sam, a volim da uradim sam svasta. Uzeh kilo kljuc samo zbog toga, da ne napravam dzumbus zbog nedostatka osecaja.

 

Uzeo sam isto Force kilo kljuc, ako se ne varam od 20 do 110. Zadovoljavao mi je najveci deo potreba. Ove sitnije srafove zategnem malom racnom na osecaj.

Koliko sam ja video dok sam gledao, ne moze se jednim kljucem pokriti sve. Potrebna su barem 2.

 

Cena je bila nesto ispod 50e cini mi se.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Uzeo sam ga iskreno jer mi je 100 puta zafalio za imbus, sve sam zavijao odokativno. Super je stvarcica, jako zgodno za neke sitne stvari kojima je tesko prici! 
ubedi me

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja