Jump to content

Moto Zajednica

Kako popeti motor uz stepenice :)

Recommended Posts

  • U prolazu, 6 postova

Pozdrav svima, 

 

nov sam na forumu a i od pre mesec dana poceo sa voznjom :)

Pocetnik :)

 

Vlasnik sam Yamaha XJ6 :)

 

U medjuvremenu sam se preselio, nemam garazu :/

 

Trenutno drzim motor kod mojih pa mi je skroz neprakticno :/

Saljem vam sliku da vidite prilaz zgradi, imam tih 3 stepenika, siroka je kapija pa bih mogao da prodjem.

Da li postoji neko resenje za moj problem?

Rampa neka, daska? Neka preporuka da mogu motorom da se popnem :)

 

Hvala !

20200914_233213.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
Upravo sada, vava je napisao:

Ja se tude popnem motorom i sidjem bez problema, samo da ima ko da mi otvori i zatvori vrata.

Nizak je XJ, nije za to. Mozda da sidje sa motora pa pored njega na kvacilo i polako da ga popne. Lepo covek pomenu i dasku/rampu pa nek proba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Пријавиш председника скупштине станара Беоком сервису, да није омогућио приступ инвалидима, где је рампа за колица?! 

То је дискриминација! 

 

И опа-ла! Ето теби навоза, да не размишљаш о степеницама :)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 1 sat, malitomic je napisao:

Nizak je XJ, nije za to. Mozda da sidje sa motora pa pored njega na kvacilo i polako da ga popne. Lepo covek pomenu i dasku/rampu pa nek proba.

Ovako ce pre da padne.

Ako ces da ga navezes, noge dole, i lagano uz stepenice. Dok se ne uvezbas. Posle moze i sa podignutim nogama. Plitke su stepenice i dok prednji predje, zadnji je jos na ravnom. Uz praksu, to se prevazidje tako sto stojis lagano na nogostupima i uz malo brzine (3-4 km/h) kad krenes gore popustis kvacilo da ga malko inercija ponese, ali ne da poskoci. Ako stavis navoz, a noge dole, velike su sanse da ako se nakrene motor na stranu, budes daleko od oslonca. Sem ako navoz nije sirok kolikoni stepenice. Kapiju vezes elasticnom gurtnom za prtljag. Silazak je tek laganica. 

Apsolutno se ne zezam. 5 stepenika sam penjao inspustao Simsonom koji ima 12 tockove. Kad sam savladao penjanje bez spustanja nogu, preporodio sam se. Nizbrdo sam na kraju spustao na cim kvacila, da prednji ne pipka ivice stepenika aimotor bude skoro u horizontali sve vreme. 

Ko je vozio motocross ili trial, zna o cemu pricam. 

A najbolja opcija je da se nadje resenje bez stepenica, naravno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

@abarth_maniac

hvala za info :)

Pa s obzirom da sam presao tek oko 1000KM, i jos uvek pocetnik, nije mi svejedno bas iskreno da ti kazem :)

 

82cm je motor sirok (od levog do desnog retrovizora) a kapija 102cm, tako da imam lufta po 10cm sa obe strane.

Sve se nesto mislim da mi i daska bude siroka oko 90-95cm da imam gde noge da stavim pa polako da se pentram sa spustenim nogama, barem za pocetak. Silazenje kontam da ce biti lagano, valjda :/

Dasku bi stavio duzu, oko 1.6M, 52CM je visoko, kontam da je bolje da imam sto manji nagib, valjda cu lakse da udjem tako.

Kapija stoji mirno kad je skroz otvorena, ne mrda nigde :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Preostale kocke će da fiksiraju koliko toliko paletu da ne isklizne nazad?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Motocikl: Yamaha xj 900 S

Ja bih uzeo gredu 12 x12 cm dužine 50-60 cm. uzdužno  onda isečem tako da dobijem oblik koji podseća na toblerone.

Ove klocne staviš ispred prve stepenice pa između prve i druge i tako dalje.

Na kraju dobiješ  kosu površinu koja podseća na rampu.

Popneš se lagano bez zaustavljanja ali ne prebrzo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Odlična ideja.

Pošto bi bile dugačke kao i stepenice, mogle bi da se na krajevima povežu sa dve letvice...i budu sigurnije i brze se skidaju, stavljaju.

Svakako bih za početak gledao da površina bude što šira....ima i jednostavnijih i gotovih rešenja, ali ako fali iskustva ići obavezno sa širinom koliko i stepenice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

Moze i iverica sa strane ko toblerone sa visinom i duzinom stepenika i jedne na sredini zbog čvrstoće. Gornja tabla mozeni sirina stepeništa. Ako lepo odmeriš i gornja ploča se oslanja na ivice stepenica ne treba ona u sredini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Ja bih to rešio ovako...

Pomoću ravnjače (letve) izmerš tačnu dužinu "rampe" odnosno ploče koja ti treba.

Dužinu odrediš tako da letvu (koja je naravo duža) osloniš na tri tačke - početak letve na donji nivo i da se oslanja na drugi i treći stepenik (ići će iznad prvog jer je treći stepenik niži od prva dva). Ocrtaš na letvi mesto gde ti se letva naslanja na gornji stepenik i izmeriš dužinu. 

Širina ploče neka bude 1-2 cm uža od štokova metalne kapije. 

Kupiš OSB ploču tih dimenzija i što veće debljine (mislim da ih prodaju i na polovine) i u radnji ti odmah izrežu na traženu dimenziju. Kupiš i dve vinklice za nameštaj odgovarajućih dimenzija (u prodavnici za okove) i njih ušrafiš na bočne strane ploče na samom vrhu. One treba da sluše da ploču "zakačiš" iza metalnih štokova kapije tako da ne može ploča da sklizne prema dole. Mogu se improvizovati i neka druga rešenja, jer se iz slike ne mogu predvideti odgovarajuće opcije i rešenja. Ostaje još samo da se reši problem "lufta" između prvog stepenika i ploče.

Po slobodnoj proceni taj luft bi trebao da bude par cm i to se reši  tako što kada postaviš ploču u tačan radni položaj, postaviš u zoni vrha prvog stepenika komad letve po širini ploče (ili eventalno štafle - ali mislim da neće biti toliki tazmak) i ušrafiš je na licu mesta direktno kroz ploču. Tako dobiješ 4 oslonca za tablu dužine cca 1m što neće boti problem da podnese teret motora i tebe. Ako nemaju OSB ploču većih debljina možeš uzeti jednu celu tablu manje debljine, da ti izrežu u dve ploče potrebnih dimenzija (iste ili jedna (donja) može biti i par cm kraća da bude manji "zub" na početku platforme) i te ploče sastaviš lepkom za drvo i šrafovima u jednu jaku ploču.

Sve zajedno bi trebalo da košta oko 2.000 din...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Bec
  • Motocikl: BMW F800GS

Meni I dalje nije jasno zašto se penjes tu... Ako je zgrada i ako su zajednicke prostorije ili hodnik treba ti saglasnost stanara i da ne blokiras ili ne suzavas koridor za evakuaciju u slučaju neke nezgode. Sa druge strane uništices te plocice, možda ne iz prvog puta ali vremenom će se uništiti. Možda stanari ne žele da ih budi gas motora koji bruji dok ulazi u zgradu, mislim da bez gasa nećeš moći. 

Bolje rentaj neku garažu gde moze i da iscuri ulje, da se isprlja i da radiš da radiš neke sitne popravke. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja