Jump to content

Moto Zajednica

Da li menjati ovu gumu?

Recommended Posts

  • Drug član, 824 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

Prvi put sam juče bio na stazi (i poslednji) i sve što sam uspeo da uradim je da upropastim gume. Prednja je svakako bila za zamenu, pa me za nju baš briga, ali zadnja mi je bila kao nova. Pokušavam da nađem na netu neke info na ovu, temu, ali bez previše uspeha. Sve što sam shvatio je da nije bio pravi pritisak u gumama, iako sam pre polaska dopumpao. Očigledno nije isto da li voziš na stazi ili putu, a ja to nisam znao :grr:. Koga interesuje, na stazi sam bio najsporiji lik u najsporijoj (intro) grupi :sampion: 

 

Slika gume posle vožnje je u nastavku. Ne znam šta se dešava u samoj gumi i smeši kad se otopi kao što sam je ja otopio, pa mi treba pomoć nekoga iskusnijeg - da li biste nastavili da vozite sa ovom gumom po putu ili biste se sa njom pozdravili?

 

MicrosoftTeams-image.thumb.png.1a8f7ada6f42c8747f569a6b450f4e5b.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Primećuje se da si se malo opustio...guma je očigledno više potrošena po sredini od ranije i da ti bolje idu desne krivine. (kojih u principu tu ima i više)

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 824 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.
21 minutes ago, pronto said:

Primećuje se da si se malo opustio...guma je očigledno više potrošena po sredini od ranije i da ti bolje idu desne krivine. (kojih u principu tu ima i više)

 

Inače mislim da mi bolje idu leve, ali tamo dugih levih nema :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Ovo nije tvoja guma vec si pokupio ostatke nasih guma. Slobodno teraj i dodjes jos i kafu jer imas vise gume nego sto si imao :)

 

Probaj da otkines neki deo sigurno  ces uspeti

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 824 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.
25 minutes ago, m.milivojevic said:

Jesi ih malo izduvao kad si izlazio na stazu?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Jok, napumpao sam pre polaska iz BG-a na 2.9 i sa tim izašao na stazu. 

 

Siguran sam ja da će ona da drži pod većim uglom, nego mi je palo na pamet da li se nešto poremetilo ako se pregrejala, pa sam zato i pitao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

kukuu 2.9 nazad.

Zlatno pravilo za putne gume 1.9 nazad, 2.1 napred na hladno u 90% slucajeva. Posle malo gore dole se spusti ili napumpa, zavisno od nivoa.

Te Pilot Road od svih putnih guma su jedne od onih koje se najlosije ponasaju na stazi, ali opet ljudi voze sa njima.

Preveliki pritisak u gumama i pregrejavala se guma, zato se i topila, ali nije mrtva. Kad budes vozio na putu, to ce se sve skinuti.

Inace te Pilot Road mogu da prodju na stazi kada su spoljasnje temperature do 30°, posle toga mnogo klizaju jer se pregrevaju. Ipak je to guma za celu godinu na putu i kisu, a ne sport guma.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 824 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 FI 2000.

A imao sam u dužim krivinama osećaj da ako dodam gas da ću da proklizam. Možda sam se tripovao, jer mi je prvi put, a možda sam samo osećao gumu :D 

 

U svakom slučaju, ne planiram opet stazu ne zbog guma, nego jer nemam slajdere na motoru, pa me više strah da ne sjebem motor nego da sjebem sebe :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Iz licnog iskustva padanja, ako budes radio na putanjama i na poziciji na motoru tesko da ces da padnes i ne trebaju ti slajderi.

 

Ako te povuce brzina i zelja da budes brzi onda je mnogo veca verovatnoca da ces da omastis.

 

Paradoks je da ces sa onim prvim pristupom biti brzi posle par puta, nego da juris brzinu.

 

Evo jedna slika s Varadera (prednja guma) juce s jedne druge staze, s dobrim pritiskom 2.1 napred

 

Whats-App-Image-2020-09-13-at-18-25-05.j

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova
22 minutes ago, СајберГастарбајтер said:

kukuu 2.9 nazad.

Zlatno pravilo za putne gume 1.9 nazad, 2.1 napred na hladno u 90% slucajeva. Posle malo gore dole se spusti ili napumpa, zavisno od nivoa.

Te Pilot Road od svih putnih guma su jedne od onih koje se najlosije ponasaju na stazi, ali opet ljudi voze sa njima.

Preveliki pritisak u gumama i pregrejavala se guma, zato se i topila, ali nije mrtva. Kad budes vozio na putu, to ce se sve skinuti.

Inace te Pilot Road mogu da prodju na stazi kada su spoljasnje temperature do 30°, posle toga mnogo klizaju jer se pregrevaju. Ipak je to guma za celu godinu na putu i kisu, a ne sport guma.

Zlatno pravilo za stazu ili?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Inace te Pilot Road mogu da prodju na stazi kada su spoljasnje temperature do 30°, posle toga mnogo klizaju jer se pregrevaju. Ipak je to guma za celu godinu na putu i kisu, a ne sport guma.



Tačno ko švajcarski sat :)

Danas ih vozio na stazi malo preko 30 celzijusa. I zadnji stint kad se digla temp preko 30 a ja digao tempo, na dva mesta mi je proklizala. Prvi put muški, malo me je i uplašila, a drugi put sam već bio delimično spreman a svakako je bila predzadnja krivina pred sam kraj vožnje.

Nisam je slikao.



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Pilot road na stazi je kao patike za tenis na fudbalu (pravom ne malom). Moze ali ni ma sta ne lici i ne moze nista da se postigne. 

 

Kolega je vozio u intro grupi i prvi put i sigurno nije leteo po stazi a previse izduvana guma se brze greje od naduvane makar koliko mene pamcenje sluzi. 2.9 jeste previse jer je to verovatno preporuceni pritisak za tu gumu sa suvozacem  ali smatram da nema nikakve potrebe ni da se ide ispod 2 jer ta guma nema profil ni ma 2.9

 

Konkretno ova guma zbog smese od koje je pravljena i zbog ogromnog broja lamela toliko "radi" da mora da se pregreje na iole brzoj voznji. Ovo je skoro kao zimska guma na kolima po konstrukciji :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

@dvlns Ispustena guma ima vecu nagaznu povrsinu tako da se toplota revnomernije rasporedjuje i teze dolazi do pregrevanja, sem u slucaju prevelike deformacije gume i zavisno od "carcass" (tela gume), ali su tada i simptomi drugaciji. Znamo i ja i ti da je i to citava nauka, ali da ne filozofiramo previse.

 

One pritiske sam naveo kao u praksi potvrdjene gde vozim i gde svi instruktori, i ovi sto prodaju gume na stazi, smatraju najboljim u 90% slucajeva.

 

Evo slike iste gume (zadnje) sa 1.9 pritiskom posle voznje na stazi kolege Savana, spoljasnja temperatura 22-23 stepena.

 

Whats-App-Image-2020-07-28-at-20-03-38.jWhats-App-Image-2020-07-28-at-20-03-39.j

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Ne sporim ja da svi preporucuju te pritiske samo realno znamo i ti i ja da supercorsu sc duvamo na te pritiske na hladno (ako postujemo preporuke) odnosno prednju na 2.0-2.2 (29-32 psi) a zadnju na malo manje oko 1.7-1.9 (25-28 psi) 

 

Kako god to nije guma za stazu 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Supercorsa je druga zverka, to je vec guma za stazu koja ima homologaciju za put, ne treba da se uporedjuje sa ovom ili nekom drugom putnom gumom, niti je isti "carcass".

 

Ono sto sam ja pricao je o svim ostalim putnim gumama, s kojima ljudi prvi put odu na stazu ili odluce da voze s vremena  na vreme (2-3 puta godisnje).

 

Sa nekim drugim putnim gumama, tipa super/hyper sport, mozes bez problema da bezbedno i brzo vozis ihahaj do solidnog nivoa voznje, recimo S22, M7/9 RR, Sportsmart ili i Mitas Sportforce + (za manji budzet).

 

Sto se tice Pilot road niko ne spori da ta nije guma za stazu, ali ko pocinje stazu nece kupovati gume za stazu, dok stvarno ne zagrize (ako zagrize).

 

I to sto Pilot road nije guma za stazu, uopste ne sprecava povremeni odlazak na stazu, ako se ispostuje neophodan pritisak u gumama.

 

Ziv bio.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Sve si u pravu samo ja tu pilot road gumu jako ne volim ni da vidim. Ne znam zasto odvratna mi je kad je vidim kao da je trajal pravio. Ne sporim joj dobra svojstva koja mene ne zanimaju ali mislim da se jako deformise zbog velikog broja kanala. Mozda gresim nikad u zivotu je nisam vozio

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja