Jump to content

Moto Zajednica

Paznja - FULBAT akumulatori

Recommended Posts

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950
pre 1 minut, tomamega je napisao:

Ja sam ovo radio dok nisam kupio Kymco Downtown.  Za neupućene, lakše je skinuti prednji točak nego akumulator na ovom skuteru. :jee:

 

Ne znam zašto su tako projektovali, ali ne videh motor/skuter kod koga se demontira sedište, skida kadica sedišta, da bi se došlo do akumulatora, koji je pritom obložen nekakvom zaštitom. Za čitavu operaciju je potrebno najmanje 4 alata i dobra vidljivost, da ne biste izgubili gomilu različitiih šrafova. A ako radite to ispred zgrade kao ja, onda  i ne možete ostaviti skuter tako dok punite akku  jer je mašina potpuno otkrivena, nego morate vratiti sve to natrag. Pa kad se napuni, ajmo Jovo nanovo:jee1:

 

Ne znam šta bih radio da mi crkne akku negde na sred puta, gde nema osvetljenosti, jer čak ni na kablove se ne može upaliti, zbog nedostupnosti akumulatora.

Ima takvih motocikala (ne samo skutera) ali rešenje je extender kabal za tvoj smart punjač koji jednom postaviš na bateriju, konektor isturiš negde gde je pristupačan a da ga ne naliva voda i to je to.

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Hvala na info!

 

Čuo sam za takva rešenja, ali ne znam kako bih to sproveo u delo. Posebno, jer bi onda konektori za - i + morali da budu dobro izolovani ili na različitim fizičkim mestima, da ne bi došlo do krucšlusa. Toliko se sve trese i drma na motoru, da se ja lično plašim takve jedne izvedbe. 

 

Moraću da se konsultujem sa nekim iskusnijim, zaboravih da pitam kolegu @Satelis kada je bio na servisu kod njega.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Има да се купе конектори "мушки-женски" који решавају проблем9d350a34fe0d1ac5cf000ceedcda9fa5.jpg

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1835 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

@tomamega

Dovoljno je jedan deblji licnasti kabl, preko okrugle stopice staviti na + klemu, i dobro stegnuti. Drugi kraj kabla stavi na neko pristupačno mesto, i vrh dobro izolovan ! Kada pališ npr na pomićne kablove, masu zakači bilo gde na šasiju motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1835 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

@PremieRacing

Probaj da nađeš neki stari punjač, da nije mnogo "pametan", pa napuni oba akumulatora.

Imam pametni Cars Pro, kažu da je za nijansu bolji od Lidlovih punjača, ne znam. Ali, počeo sam da sumnjam u ove, pametne... Kum ima Kawu Vulkan, ne vozi je. S vremena na vreme je upali, stavio nov aku 2020.god. Dopunjavao pametnim, ali pre 15 dana neće... Uzme stari neki punjač domaće proizvodnje, napuni ga, i upali motor. Juče, posle 15 dana, proba, extra pali !

Zato i kažem, probaj da nađeš neki stari punjač, možda pomogne.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Hvala obojici!

 

Ipak je bolje rešenje sa konektorima, jer onda se akku može i dopunjavati bez skidanja akumulatora. Ovo drugo rešenje je samo za ne daj Bože, kada akumulator crkne pa da se nekako dovučemo na cilj. U oba slučaja, taj kabl se mora postaviti na zgodno i bezbedno mesto, gde neće "pobeći", skliznuti itd. Jer, tolike su vibracije na našim motorima da čak i pametni telefoni imaju muke sa tim, a oni rade bez problema i na Aljasci i u Podsaharskoj Africi :jee:

 

Inače, kada se akku redovno dopunjava pametnim punjačem, bukvalno može da traje 4-5 godina, pod uslovom da je sve na motoru/skuteru ispravno. Ovako, samo vožnjom, plus neredovnom vožnjom zimi zbog prirode dvotočkaša, akumulator teško da može da dobaci 2 godine :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova

 Лично мислим да су сви акумулатори који се код нас продају врло слични а пошто су цене врло приближне и нису велике, треба купити било који са што дужом гаранцијом. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8860 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 1 sat, tomamega je napisao:

Hvala na info!

 

Čuo sam za takva rešenja, ali ne znam kako bih to sproveo u delo. Posebno, jer bi onda konektori za - i + morali da budu dobro izolovani ili na različitim fizičkim mestima, da ne bi došlo do krucšlusa. Toliko se sve trese i drma na motoru, da se ja lično plašim takve jedne izvedbe. 

 

Moraću da se konsultujem sa nekim iskusnijim, zaboravih da pitam kolegu @Satelis kada je bio na servisu kod njega.

Dovoljno je da se izvuče brza spojka za punjač, ostavi se džek ispod sedišta i to je to, kad zatreba lako puniš bateriju.

Ma da ti nemaš tolike brige jer tvoj model neće da zeza sa punjenjem, potrošnjom struje.

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 250ie

Koliko znam, tako je bar kod mene, priključak za upaljač u kaseti ili ispod sedišta je obično, preko osigurača, direktno povezan na akumulator. Tako se, uz izradu odgovarajućeg adaptera, bez problema može koristiti za punjenje akumulatora, ali nikako za verglanje.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i
3 hours ago, Satelis said:

Dovoljno je da se izvuče brza spojka za punjač, ostavi se džek ispod sedišta i to je to, kad zatreba lako puniš bateriju.

Ma da ti nemaš tolike brige jer tvoj model neće da zeza sa punjenjem, potrošnjom struje.

 

 

 

 

Hvala na informaciji!

 

Mislim da je ipak bolje instalirati tu brzu spojku. Objasnićeš mi jednom prilikom gde da kupim tu spojku.  Sada znam kako da dodjem do akumulatora, imao sam jednu dobru i dugu probu :jee1:

 

Nemam ja problema sa akumulatorom, posle 10 dana pali i na 0C, ali zimi neredovno vozim, stoji u garaži kojoj nemam pristup kada ja hoću, i onda razmišljam hoće li kresnuti posle xxx dana.

 

Inače, Kymcom sam EKSTRA zadovoljan, karakteristikama, vožnjom, upravljivošću, pozdanošću, oduševljen jednostavno. Ali gde su nagurali ovaj akumulator, svaka im čast :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2910 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

@tomamegaMeni je na sličnom Kymcu original akumulator bio star 5+ godina, nikad problem. I posle 2 meseca u garaži palio odmah. Nikad ga nisam stavljao na punjač, niti nešto o njemu brinuo. Samo možeš da ga izbaksuziraš tim punjačem :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Originalni akumulatori se ne mogu uporedjivati sa ovim koje mi kupujemo kao aftermarket. Mnogo su bolji i dugovečniji. To važi i za motore i za automobile. Upravo zato je i ova tema pokrenuta

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2910 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

OK, al za Kymco bar možeš da naručiš original, isti fabrički. Jeste skuplji, ali traje i ne pravi glavobolje. Ja ću tako da uradim za svoj skuter kad mu dođe vreme za zamenu.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Nisam to znao. Ovaj accu je kupljen proslog aprila, teraće još valjda. Koji accu je fabricki za Downtown i gde se može naći?

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2910 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Vidi koja je šifra na bike parts.

Prvo probaš preko Dejana (poslaću ti broj tel. ako nemaš), ili od kymco.rs, a na kraju možeš i sa dole navedenog sajta. Tako je najskuplje, ali bar si siguran da je original. Ja sam naručivao par puta i tako, delovi stizali z Francuske. Nekad naši naplate carinu, nekad ne, bez obzira na cenu pošiljke.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Ja sam presao na 'egzoticnije' akumulatore i glava vise ne boli. Jeste da je kostao 200e ali vredi.

Poslednje 2 godine koristim 'Magna power' etx30l - 26 A⋅h, 400 cold cranking amps...

Harley od 1600 kubika zavrti kao od sale, kao prvog dana. :jee1:

 

Preko zime je na Ctek punjacu i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow

Euqrac, sad vidim temu...

ja uzeh malopre Fulbat u Moto lendu, YTX14-BS, cena 6000 din, garancija dve god... prosli bio Unibat, umro juce, tacno na dvogodisnjicu...jes da nikad nije bio na punjacu niti je vadjen zimi al opet kratko trajao jbg... prosli bio Vartin, trajao 5 godina, al kad je umro, povukao sa sobom u smrt i regler... Ako se ovaj pokaze lose, uzecu Yuasu i auqrac...mada ni to vise nije original. :gaa:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Medoševac - Nis
  • Motocikl: Honda CBR 600 f3

Ja sam 2019 u oktobru kupio motor sa fulbat akumulatorom, do sada nije skinut niti punjen nikada......da li ga je prethodni vlasnik kupio 3 dana pred prodaju ili 3 godine, ne znam....ali sam zadovoljan.......cak i zimi lepo pali posle onih noci od -15......

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja