Jump to content

Moto Zajednica

plaže u ravnici

Recommended Posts

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Malo je u Vojvodini mesta za kupanje gde je voda dovoljno čista. Reke su katastrofa i jedino su neka veštačka jezera prihvatljiva da se ne kupaš u fekalijama. Tu su prvenstveno kompleks belocrkvanskih jezera, jezero u Bačkoj Topoli, Bešenovo i možda još poneko, ali obzirom na površinu i potrebe, sve je to jako malo...:(

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Triumph Tiger 1200 Explorer XC

Uff Zoki, što ga ocrni...

To u CG kažu da cveta more ;)

 

Odličan je materijal za kupalištima u Vojvodini.

Ove godine smo prvi put zbog situacije obilazili kupališta po ravnici.

Odlično je jezero u Erdeviku, a nije na spisku. Lepa vožnja, ok kupalište, plaža sa hladom, a ima i betonska brana ko voli.

 

Treba pomenuti i bazene u Vojvodini, kojih je sve više.

Surduk skockano na uživanje. Ruma, na Borkovačkom jezeru bazen i prijatno iznenađen bazenima u Adi. U Adi je bazen uredan, ali se vidi da je stariji sa toboganima, više mesta za klopu i piće, 2 odbojkaška terena... ono što me je oduševilo je borova šuma u kompleksu, onaj miris kojeg se sećam sa Hrvatskog primorja, mnogo hlada i stolova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
5 hours ago, ZoraNS said:

Malo je u Vojvodini mesta za kupanje gde je voda dovoljno čista da se ne kupaš u fekalijama. 

 

4 minutes ago, joker-ns said:

Uff Zoki, što ga ocrni...

Zoki je čovek u godinama, pa ga hladna voda često ''preseče'', pa  bešika popusti, pa se on češće od ostalih ''kupa u fekalijama'' uglavnom protiv svoje volje. Nije sve do vode...:dobar:

  • Haha 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
Pre sat vremena, joker-ns je napisao:

Uff Zoki, što ga ocrni...

To u CG kažu da cveta more ;)

 

Odličan je materijal za kupalištima u Vojvodini.

Ove godine smo prvi put zbog situacije obilazili kupališta po ravnici.

Odlično je jezero u Erdeviku, a nije na spisku. Lepa vožnja, ok kupalište, plaža sa hladom, a ima i betonska brana ko voli.

 

Treba pomenuti i bazene u Vojvodini, kojih je sve više.

Surduk skockano na uživanje. Ruma, na Borkovačkom jezeru bazen i prijatno iznenađen bazenima u Adi. U Adi je bazen uredan, ali se vidi da je stariji sa toboganima, više mesta za klopu i piće, 2 odbojkaška terena... ono što me je oduševilo je borova šuma u kompleksu, onaj miris kojeg se sećam sa Hrvatskog primorja, mnogo hlada i stolova.

 

Bio sam na oba jezera u Erdeviku i na Borkovačkom, Dobrodolskom, Pavlovačkom, Šatrinci, Svetičevo, Palić i još ponekom i to je sve podjednaka klasa vode i čistoće (mislim da je Palićko najgore). Na većini je čak zabranjeno kupanje. Providi se do cca pola metra, a ako ima kupača dodatno se zamuti voda. Okolina erdevičkih jezera je jako lepa i prijatna za boravak, ali sama voda nije neka klasa. Bazeni se ne računaju u neke prirodne resurse i na njima se nisam kupao već xx godina (niti planiram). Prilično čista voda je još u Jegrički, ali ona je mala pa ne omogućava puno mesta za kupanje. Ima mala plaža u Gospođincima i možda nešto u Žablju. Ima Vojvodina jezera, reka, plaža, ali sa čistom vodom jako malo. Bazeni sa kantom hlora po meni nisu opcija...:neznam:

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2830 postova

što se tiče vode u vodotokovima uglavnom je 2 klasa.Do početka devedesetih je bila 3 klasa ali se smanjila zbog nestanka privrede.2 klasa je sasvim u redu.Mene je uvek zanimalo na moru gde se ispuštaju fekalije od tih silnih turista.Verovatno u more.Kolko duboko u more idu kanalizacione cevi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

U Grčkoj i Hrvatsko se ne izbacuje kanalizacija u more (strogo zabranjeno). Za CG ne znam, ali mislim da ima slučajeva. Čistoća mora i vojvođanskih voda nije ni za poređenje. Golim okom se vidi (providi) koliko je koja voda čista. Može se desiti da bude hemijski zagađena, a naoko čista (kao u bazenima), ali to je u prirodi jako redak slučaj...

Ja sam zbog pecanja, a manje zbog kupanja, obišao puno jezera, reka, rukavaca i kanala po Vojvodini i znam kako izgledaju, "mirišu" i kakvo im je dno...

Isto tako sam video i reke po Srbiji, CG ili BiH. Ne govorimo o uzrocima i zašto je tako, ali stvarno nije za poređenje...:wacko:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2402 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

Malo cu da off, Ovo se moze nazvati jezerom za kupanje. Cisto ko suza. Zato i treba sat ipo peske do njega, al vredi. Kad pogledam nasa vojvodjanska i ovo, nebo i zemlja. Iskreno se ni u BT ne kupam, a blizu mi je.
 

Trnovacko jezero. 

51799BEB-99A1-4934-A3D8-5BE1AFFA01A5.jpeg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
Pre 7 sati, sasa ns 1 je napisao:

neznam odakle vam ideja o zagadjenosti.Palićko jeste i kolko ja znam   zbog neizmuljivanja.Ovo ostalo je sasvim normalno za kupanje.

Koliko fabrika za prečišćavanje otpadnih voda ima u Vojvodini (ili Srbiji)?

SVA naša sranja, hemikalije, deterdženti, pesticidi i šta sve ne, završavaju u našim rekama, kanalima ili jezerima. Malo saberite koliko vi i vaša porodica stvori raznog otpada tokom jedanog dana, pa to pomnožite sa brojem ljudi i dana u mesecu, godini deceniji... I u tome onda da se kupamo? 

Svojim očima sam gledao kako poljoprivrednici u reci ispiraju od pesticida svoje priključne mašine za prskanje. Ima li većeg otrova??? Riba iz šire okoline Srbobrana iz velikog bačkog kanala već godinama se ne preporučuje za konzumaciju jer je zatrovana (da je barem samo tu). Sve njive koje se nalaze uz reke ili jezera konstantno se tretiraju pesticidima i insekticidima i sve to ispiranjima i kišom završi u vodi... 

Kupaju se ljudi i u blatu (a verovatno je zdravije od nekih naših reka) i svako od nas ima svoje kriterijujme kao prag za kupanje, ali dok je ovakva voda na većini mesta, ja ću se držati na suvom...:/ 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Lokacija: Veternik
  • Motocikl: BMW R1100S, F800 GS.
ispada da treba da se kupamo samo na vrh planine i na severnom polu
 
Na žalost tačna konstatacija

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1548 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Mi se u Vojvodini ne možemo baš podičiti čistoćom vode iako je imamo u značajnim količinama do te mere da ju je, svojevremeno, trebalo prvo ukloniti melioracijom da bi se stvorili uslovi za život. Kao posledica ovakve potrebe nastao je, korak po korak, sistem kanala koji se danas zove Hidrosistem DTD. Danas, glavni (bolje rečeno - jedini) neprijatelj ovog neimarskog poduhvata započetog još u XVIII veku je njegov stvaralac tj. čovek (da budem precizan homo industrialis) koji je pokazao da mu nema premca u uništavanju sve što mu je "dato" u baštinu i čuvanje. U tom smislu mislim da je najbolji (čitaj: najgori) primer Veliki bački kanal koji se proteže od Bezdana do njegovog ušća u Tisu, kod Bečeja i to potez od Kule, Crvenke do Vrbasa. Načičkan industrijom, zapravo je decenijama predstavljao jednu veliku deponiju (ili septičku jamu) u koju se izlivao sav neprerađen organski i neorganski otpad iz šećerana, mesne industrije i dr. postrojenja. Već kod Srbobrana je malo bolja situacija, barem laički gledano, jer u vodi opstaje kakav-takav riblji fond.  Šteta, jer je u pitanju neprocenjivo blago, ne samo privredno (u najširem smislu) nego i istorijsko jer bez kanalske mreže koju je počela da gradi još carica Marija Terezija ne bi ni postojalo ono što se danas zove Vojvodinom.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Lokacija: Veternik
  • Motocikl: BMW R1100S, F800 GS.
U svim vodama Vojvodine (a i šire) se može kupati...
I sve su gljive jestive...8)
Jess, tko preživi pričati će

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: BMW F650 GS (prodat)
On 27.8.2020. at 6:55, Dexterr je napisao:

 

Zoki je čovek u godinama, pa ga hladna voda često ''preseče'', pa  bešika popusti, pa se on češće od ostalih ''kupa u fekalijama'' uglavnom protiv svoje volje. Nije sve do vode...:dobar:

Sve je do vode. Sve.

 

Ali da pretera ga malo Zoki. 

Pitanje, Palić još smrdi? 

 

Kupah se zadnji put 2017.godine i pri izlasku se i isekoh. Videh neke da se kupaju na muškom štrandu pre nedelju dana, kupao se neko s ovog foruma skoro u istom jezeru? 

Obilazio sam ga danas motorom.

Tu sam samo kratko radi fotke stao....

20200830_203108.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: BMW F650 GS (prodat)

Zaovinsko, na Tari. 

 

Južnije je od Dunava i Save ali i dalje jezero.

Sredinom jula fotkano, u magli i naravno hladnoj vodi se kupah....na slici je sigurno toplija voda. Meni bilo bolje nego na Bahamima, nadam se da ću ići opet....

Tara ispunila očekivanja, jezerce me ostavilo žednim....

20200722_081220.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 765 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer
Pre 9 sati, Woz38 je napisao:

Sve je do vode. Sve.

 

Ali da pretera ga malo Zoki. 

Pitanje, Palić još smrdi? 

 

Kupah se zadnji put 2017.godine i pri izlasku se i isekoh. Videh neke da se kupaju na muškom štrandu pre nedelju dana, kupao se neko s ovog foruma skoro u istom jezeru? 

Obilazio sam ga danas motorom.

Tu sam samo kratko radi fotke stao....

20200830_203108.jpg

Lep ti je motor @Woz38 i nemoj da ga pereš palićkom vodom :)

 

Jezera i reke po Srbiji su sasvim druga priča od vojvođanskih. Ima i dole zagađenih voda, ali su većinom znatno čišće.

Kao što rekoh, u Vojvodini ima samo par jezera u kojima bih se kupao + eventualno Jegrička i Stara Tisa, a ostale vode - ko voli nek izvoli...:neznam: 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1548 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Da se nadovežem na svoj post gore citatom sa sajta "Ravnoplov":

 

"Na žalost, danas je Veliki bački kanal zagađen od svog srednjeg toka, kod Crvenke i Kule, a posebno u Vrbasu, gde se više od 30 godina sve komunalne i industrijske otpadne vode ulivaju u kanal bez ikakve prethodne prerade. Zagađenost je do te mere raširena, da u ovom delu kanala više nema živih organizama (stručnjaci sa novosadskog PMF izračunali su da je koeficijent zagađenosti Velikog bačkog kanala kod Vrbasa oko hiljadu puta veći nego u Dunavu kod Novog Sada ili Beograda, a posebna je opasnost u mulju, količini sedimenta i koncentraciji toksičnih materija). Smatra se da ovaj deo kanala predstavlja najzagađeniji vodotok u Evropi. Za razliku od srednjeg toka kanala, njegov gornji tok, od Bezdana i Monoštora, pored Sombora, pa do Crvenke, još je čist, nezagađen, sa zdravom vodom i bogatom florom i faunom."

 

Ima po Vojvodini lepih mesta za boravak na vodi (da malo proširim kriterijum iz naslova). Kada su ukinuli vanredno stanje moja porodica i ja smo svaki vikend negde cunjali tako da nas je jedne nedelje put doveo do Sombora i okoline. Nakon cunjanja po gradu popodne smo, na ručku, završili u kafe-restoranu Del Sol, na obali Velikog bačkog kanala koji počinje kod Bezdana, prolazi pored Bačkog Monoštora i Sombora i dalje se račva na više "triangi": 

 

AF1QipOEogGXUaKrrUcNN9vmJ2hL0sUKOq9NomKR
GOO.GL

★★★★★ · Café · Centrala BB

 

Veoma lepo mesto na kome se možde okupati, lepo jesti (odmah pored se nalaze dve čarde, pecati, kupati... Voda bi trebala da je čista, kome ne smeta, pomalo "barski štimung" :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja