Jump to content

Moto Zajednica

Zapalio se motor u pokretu

Recommended Posts

  • Drug član, 1425 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere
1280x0_motocikl-mj.jpg
WWW.JUZNEVESTI.COM

Vozač motocikla lakše je povređen kada mu se vozilo u pokretu zapalilo na Bulevaru Nemanjića u Nišu danas popodne oko 17...


Čitam ovaj tekst, pa se pitam - u kojim situacijama može da dođe do toga da se motor zapali sam od sebe ?
Ok, gorivo mora da curi negde, ali šta ga zapali? Jel se to desi od toplote motora, ili je verovatnije da je u pitanju loša instalacija i varnica? Zapravo - da li je neophodno da instalacija bude loša da se ovako nešto desi ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 297 postova

Kupuju ljudi svakakve kineske džidže upitne kvalitete i poddimenzioniniranog ožičenja što uz nepoznavanje i/ili nepoštivanje pravila struke obično dovodi do ovakvog scenarija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8243 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

TDM npr. ima bobine sa spoljne strane rama, ispod rezervoara... Kablovi svecica prikljesteni uz metal... Cesto tu probiju i varnice. U kombinaciji sa isparenjima benzina ili uz eventualno curenje cas naprave karambol.

Licno znam za dva totalno spaljena.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

I ja sam protiv cackanja struje na motoru i budzenja kojekakvih gedzeta, osim od strane strucnjaka sa kvalitetnim komponentama, a smece sa alija i slicno zaboravi....

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1425 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Dakle ispada da teško može da se zapali samo od toplote (recimo izduvne grane)?
Ajde da banalizujem, primera radi: skroz nov, fabrički motor bez ikakvih modifikacija, dobro zagrejan - naprskaš benzinom dok radi. Da li je velika verovatnoća da će da se zapali ili ne ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 152 postova
  • Lokacija: Futog
  • Motocikl: Cb500

Zar cigare ne moze da upali benzin, puno puta smo kao klinci pokusavali da pospemo malo benzina po podu pa kao u filmovima cigarom da ga upalimo, nema sanse... Ali zato najmanja varnica ga pali.

Tako da ako nema varnicenja, tesko da ce se zapaliti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Mora da se poklopi vise faktora. Ali jedan je obavezan. Da smesa vazduha i goriva bude u granicama zapaljivosti (sredina je stahiometrijska smesa 13,7:1 a granice su otprilike od 10:1 do 19:1)

Sam benzin nije zapaljiv. 

I bez pritiska ili varnice se ne moze zapaliti. 

Dakle, isparenje + dobra varnica. 

Najcesce je probijena kapica ili kabl uzrocnik varnice, a da pritom i benzin curi u blizini.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 11 minuta, nikvuksa je napisao:

Može li da se desi da se regler pregreje/zapali pa da zahvati dalje?

Mozda. Po statici, cesce se dizel automobili upale nego benzinci (pricam o malo starijim kolima) i najcesce je uzrok bio rele/instalacija grejaca. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre sat vremena, N.F.S. je napisao:

TDM npr. ima bobine sa spoljne strane rama, ispod rezervoara... Kablovi svecica prikljesteni uz metal... Cesto tu probiju i varnice. U kombinaciji sa isparenjima benzina ili uz eventualno curenje cas naprave karambol.

Licno znam za dva totalno spaljena.

Nemo me tripujes :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3077 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Hmmm... a ja se kanim da kupim onaj mali PP... kako li bi se ponašao pri tumbanju, ipak je pod pritiskom... da ne bude posle leeet ako ga turim ispod dupeta?!? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Moguce je da se motocikl zapali od curkanja benzina ali pod uslovom da curka direkt na izduvnu granu koja je usijana..... sve to skupa, mala je verovatnoca.

 

Druga mogucnost je curkanje + probijanje varnice sto se mora poklopiti da bi doslo do zapaljenja.vatnoca.... malo veca varo

 

Ono sto u vecini slucaja dovodi do zapaljenja je losa instalacija ili neki el. uredjaj.

Zato neki automobili imaju "brze" kleme (Peugeot recimo). U slucaju nuzde, dizes haubu i 1 potezom skines klemu sa akumulatora. 

Kolo je prekinuto tako da se zice ne mogu dalje grejati-topiti-paliti .... stigao si na vreme.

 

Davno me naucili, sta god vozio gledaj da ti je kljuc pri ruci za skidanje kleme. Nikad ne znas dal ce ti zatrebati... ako imas, mozda ces spasiti, ako nemas sigurno ces plakati.

 

Posle nekoliko godina, to cemu su me naucili spaslo me je sigurnog zapaljenja automobila na sred Jurija Gagrina (alternator mi napravi sranje zbog SKF lezaja).

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Danas naleteh na ove slike, posle ovakvih temperatura čulo mirisa mi radi 200 na sat, dal negde nešto ne curka. Temperatura pojedinih delova na motoru posle vožnje od 45 minuta na 15 stepeni temperature spoljne, kako li je tek kad upekne sunčak.

FB_IMG_1596836437561.jpg

FB_IMG_1596836441114.jpg

FB_IMG_1596836443553.jpg

FB_IMG_1596836448224.jpg

FB_IMG_1596836462358.jpg

FB_IMG_1596836445939.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

@Satelis dali je pametno/moguce ugraditi sklopku (kao trkacka auta) kao zamenu za "brzu" klemu?

Gore sam se nasalio sa @N.F.S. ali se onda setih situacije od pre par godina, aku riknuo i poceo da pisti (i naduvao se) na mom TDM-u da se dodje do aku odvrce se 23 srafa + kleme. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Moguce je uraditi :aha:

Kad dodje do spoja instalacije, krene dimiti, obicno covek ne zna sta da radi, panika nastaje.

Gura ruke u pravcu dima a to zna gadno da opece. Skines klemu i resio si pola problema.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Online, 952 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Kalkhoff

Setih se sad pre možda dve godine jednog kolege forumaša kome je čini mi se negde na putu u HR izgoreo ceo TDM850 ako se ne varam. Posle zajednica skupljala novac da mu se uzme drugi motor, ali ne mogu da se setim njegovog razloga zapaljenja. Dok je čovek izvukao dokumenta sve otišlo u buktinju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8243 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Na TDM900 kojeg sam Markone88-u prodao, prvo sto uradih je zatita VN kablova, u nekoliko slojeva!

 

CESTO ti kablovi naprave katastrofu! Probiju, pa varnica skace po bloku motora i rezervoaru odozdole.. Kod svih proizvodjaca, ne samo TDM.

Valja kontrolisati, varnicenje ima i svoj zvuk (oslusnite), u mrklom mraku startujte motor pa pogledom potrazite iskru!

 

Stick bobine su prava stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
1280x0_motocikl-mj.jpg&key=aeaff5766c836134ce65172cf951f6ae436984fea1cbcc109160e05f06c67e7c WWW.JUZNEVESTI.COM
Vozač motocikla lakše je povređen kada mu se vozilo u pokretu zapalilo na Bulevaru Nemanjića u Nišu danas popodne oko 17...
Čitam ovaj tekst, pa se pitam - u kojim situacijama može da dođe do toga da se motor zapali sam od sebe ?
Ok, gorivo mora da curi negde, ali šta ga zapali? Jel se to desi od toplote motora, ili je verovatnije da je u pitanju loša instalacija i varnica? Zapravo - da li je neophodno da instalacija bude loša da se ovako nešto desi ?
Бензин упали само варница или друга ватра, температура не осим што увечава негово испарење.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 402 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki

Meni pre dvadesetak godina se upalile instalacije na gs 550. Jbga mis preko zime gricko zicice. Jos prolece ajd da ga upalim I provozam krug, posle 500 met pojavljuje se dim ispod tanka, sreca nisam isao vise od 60. Stao, dohvatio rukom snop I ceo ga pokidao. Bio mlad I glup, sada Sam samo glup:sampion:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja