Jump to content

Moto Zajednica

Ciscenje pogonskog lanca

Recommended Posts

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Da li je ovaj nacin ciscenja ok, koristim kompresor za pranje karher da ocistim prljavstinu, onda kompr. za vazduh izduvam lanac, i nanesem spricom sae 90, jedan spric 10 ml, neko mi rece da kompresorom ne perem lanac moze voda da prodre.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hondaaaa :)

Ja koliko znam ne bi valjalo da se pere kompresorom jer onda se bukvalno sva prljavstina nabija u ring-ove sto bas i nije pozeljno... Neka kazu ostali ali ja mislim da ne bi trebalo kompresorom direkt po lancu, kao sto ne valja prati ni oko lezajeva prednjeg tocka iz istih razloga...

Najbolja varijanta Petrolej, pospricas, sacekas malo, prebrises starom krpom/majcom. Ako bas peres, obicno crevo sa vodom ce da odstrani visak i to je to, posle podmazivanje uljem/sprejom/cime god :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Ja operem dobro lanac sa svih strana nekom cetkicom, kao sredstvo za pranje koristim petrolej, posle izduvam kompresorom (ne karherom, vec samo vazduhom isteram petrolej) i obrisem cistom i suvom krpom i nauljim cist lanac (ranije sam koristio repsolov chain lube u spreju, sada sae 90, mislim da je optimino). U toku 1500-2000 km otprilike, podmazem sa sae 90 nekoliko puta, jer sleti s lanca kada se ugreje, ne sve, ali malo po malo, pa samo dodajem, do sledeceg ciscenja. 

 

Kada sam jurio skotojler, najjeftiniji da valja je bio oko 200 evra, izracunao sam da za te pare preko 30 godina mogu da cistim i podmazujem lanac mojim metodama, iako stoji da je skot odlicna stvar.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki GTR 1400 , 2017 god
pre 2 minuta, milomir22 je napisao:

 

Kada sam jurio skotojler, najjeftiniji da valja je bio oko 200 evra, izracunao sam da za te pare preko 30 godina mogu da cistim i podmazujem lanac mojim metodama, iako stoji da je skot odlicna stvar.

hm ... scottoiler , limited edition , V system je oko 90e , kojih 200e ?!?!

ne radi se samo o novcu...stavis scott , i stiklirao si lanac na motoru , ono , kao da ga nemas ..

 

a i siguran sam da u svoju racunicu nisi uracunao svoje vreme koje potrosis za ceo ciklus ,pranje /podmazivanje  ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Niti za koliko će skratiti vek lancu.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hondaaaa :)

Na neke motore se ne moze ugraditi V scoot pa se onda izbor svodi na E sistem koji je tako oko 200 eur.

Ali ima i drugih varijanti svakako, manuelne verzije su malo jeftinije ali mora se covek setiti, svakako cena je mnogo niza...

Lanac svakako duze traje uz podmazivac...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600
3 hours ago, Darko Mihajlovic said:

hm ... scottoiler , limited edition , V system je oko 90e , kojih 200e ?!?!

ne radi se samo o novcu...stavis scott , i stiklirao si lanac na motoru , ono , kao da ga nemas ..

 

a i siguran sam da u svoju racunicu nisi uracunao svoje vreme koje potrosis za ceo ciklus ,pranje /podmazivanje  ;)

 

To nisam uracunao, ako ima za 90 evra, to je ok cifra u svakom slucaju.

 

Sta sipate, plavo ili crveno ulje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK Obrenovac, 519 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha TDM 850

Ja vec godinama ne koristim sprej jer su uglavnom svi ko lepak pa kad se na njega zalepi prljavstina muka ziva ocistiti ga.

Inace lanac cistim faminom i cetkicom i posle sperem vodom i bude kao nov. 

Kasnije provozam na kratko motor da se lanac osusi i malo zagreje i onda ga mazem smesom SAE 80-90 i tovatna mast (pomesam ovo dvoje dok ne dobijem gustinu kao med,  kad umocis drvce u smesu i podignes ona se spusta kao med) i sa cetkicom namazem lanac samo sa unutrasnje strane ili onaj deo sto naleze na lancanike. Kasnije voznjom mast prodje do spoljne strane i sve bude extra. 

Lanac uvek lepo podmazan ,  mnogo duze ostaje podmazan nego kad se koristi samo ulje i mnogo manje prska sa njega kad se ovako maze,  a i kad se ovako podmazuje lanac se duplo lakse cisti i pere nego sa sprejem. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

vi sa suzukijima ste naderali.Tu je uglavnom velik posao skidati zaštitu prednjeg lančanika i ljudi uglavnom to rade kad već počne da curi po nogari i to u većim količinama.

Sam lančank nije maltene nikad prljav valda zbog brzog okretanja ali se zato puni ta zaštita.Mislim da treba čistiti na svakom drugom trećm čišćenju lanca.To zavisi i od spreja jer onaj što najmanje otpada-motul njega i ima najmanje.Ja koristim i bakarnu žicu od 2,5 kvadrata da je zavučem izmedju lančanika i bloka jer se i tu svašta nakupi a neće drugačije da izidje-nevredi ni famin ni ništa mora fizički da se izgura.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Једном на почетку сезоне , мени довољно :)

  • Hvala 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15

@sasa ns 1 Bas zato i pitam.. Da je pristupacnije cistio bih i cesce. I da, kasnije sam skapirao da sam se lose izrazio. Nisam mislio na sam lancanik vec deo oko njega. Ali razumeli smo se :) Od kupovine motora presao 4500km, 4 ciscenja i 8 podmazivanja do sada. Znaci na prvom sledecem ide otvaranje prednjeg. Hvala!

 

IMG_20180320_195336.thumb.jpg.83e50e7b85a166338bb89198731de6d0.jpg

IMG_20180320_194839.thumb.jpg.c81db8823305a7277f71167a53da217d.jpg

I posle godinu dana, lanac je sto bi se u Srbiji reklo: "NOV NOV NOV" :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Fino ti to odrzavas, ja koristim sae 90 ulje i cesto cetkicoim podmazem lanac, za to mi ne treba ni 3 minuta, perem kad se setim, s prednjeg mi posle duze voznje kapne malo ulja, nisam skidao deklu duze od 10 000 km, mogu misliti sta je unutra:Sloper:.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Nikad nisam cistio pogonski lanac :) Uvek automatski podmazivac, SAE90 ili SAE120, zavisi od godisnjeg doba i lanac traje...i traje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer
Pre 2 sati, Arakis je napisao:

Nikad nisam cistio pogonski lanac :) Uvek automatski podmazivac, SAE90 ili SAE120, zavisi od godisnjeg doba i lanac traje...i traje...

Gos'n Rajko, kad prelazite sa 90 na 120? Pitam pošto mene ovaj moj podmazivač malo nervira....mnogo prlja..... pa sam mislio da bi možda manje to činio kad bih koristio gušće ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Mostar
  • Motocikl: Fazer 8

Ja ga ugrijanog očistim sa WD-40, nekom starom krpom, mada hoću da isprobam onu namjensku četkicu. Za podmazivanje imam Motul sprej.

I da, ponekad skinem poklopac prednjeg lancanika da očistim prljavštinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15
On 17.5.2018. at 11:40, milomir22 je napisao:

Fino ti to odrzavas, ja koristim sae 90 ulje i cesto cetkicoim podmazem lanac, za to mi ne treba ni 3 minuta, perem kad se setim, s prednjeg mi posle duze voznje kapne malo ulja, nisam skidao deklu duze od 10 000 km, mogu misliti sta je unutra:Sloper:.

Pazi kad budes otvarao, da te nesto iznutra ne uape. Gurni neko drvce da vidis dal ce da zagrize :lol:

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Htedoh da, po preporuci, kolege Arakisa pređem na gušće ulje u podmazivaču ali mi nešto nije polazilo za rukom da nađem gustinu SAE120 pa sam uzeo ulje za podmazivanje lanca za motorne testere (TESTEROL) koje je "stotka" i, navodno, ima svojstvo da se bolje lepi za lanac od "običnog" ulja. Videćemo kako će se pokazati... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

i jas sam  sada nasuo teterola bas iz tih razloga. Nisam mnogo presao ali na prvi pogled mi deluje bolje. Ovo ulje ima neke aditive da se lepi na lanac tako da mi sve deluje cistije. Videcemo dugorocno kako izgleda.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja