Jump to content

Moto Zajednica

Ciscenje pogonskog lanca

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Sta je potrebno za ciscenje lanca? :)

 

404.jpg

 

Tu je negde i solja sa kafom, ali je izbacena iz kadra. Dakle, evo kako izgleda lanac pre ciscenja...

 

UvJDN_picture0081024x768pn3.jpg

 

Bocica sa Faminom (200din u prodavnicama plastike), posle prskanja obavezno protrljati recimo cetkicom za zube, ili slicnom grubljom cetkom. Pazite prilikom trljanja, obicno prska na sve strane... Posle Famina operite ruke.

 

p2cr0_picture0091024x768qi0.jpg

 

Ostaviti da se "odkiseli" desetak minuta, pa isprati jakim mlazom vode. Zatim provozati motor ili ga pustiti da okrece tocak u trecem stepenu prenosa par minuta. Ovaj stepen prenosa koristim na Africi, za ostale motore po osecaju...

 

NPvlv_picture0131024x768vn5.jpg

 

Evo kako sada izgleda isti lanac. Ni ovde nije ocisceno do kraja, nisam imao strpljenja da cekam jos... Ovo je ciscenje za potrebe snimanja :) i radjeno je na brzinu. Kad se uradi kako treba zaista nema ni jedne truncice, izgledao kao da je izasao iz fabrike. Na ovako ociscenom lancu bilo koje sredstvo za mazanje ce mnogo duze trajati.

 

2Wmu4_picture0211024x768sc8.jpg

 

Posle ovoga dolazi tretman mazivom, neko sprej za podmazivanje, nako SAE 90, neko ima podmazivac lanca... Mislim da se cak i kod ovoh poslednjih mora s vremena na vreme oprati lanac, jer pogledajte necistocu na spoljnoj bocnoj ivici... Ovde na slici je lanac isprskan Motul sprejem:

 

ORLij_picture0281024x768ei7.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Blocos Bastardos, 330 postova
  • Lokacija: блокови
  • Motocikl: XF650

Svaka cast...ja moj rasklopio i ostavio u petroleju, zatim ocistio cetkicom za zube (caletovom - ne svojom :) ) i na kraju lanac iz 1989 godine je sada k'o nov

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova
  • Lokacija: Beograd

Lep tekst s obzirom da svaki pocetnik bije glavu kad je u pitanju podmazivanje lanca.

 

Mozda bi trebalo dodati jos koju sitnicu (kao npr. na koji deo lanca se stavlja mazivo, napomena da treba biti zagrejan i sl) i naravno okaciti na neki deo sajta gde ce biti stalno pristuan...  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Odlicna ideja za text i sjajne slike i prikaz!

 

 

Ako se ne ljutis Lalajko dodao bih samo nesto.

Mislim da bi trebalo obratiti paznju na ovu stvar:

 

Zbog ovako podmazanog lanca:

 

wSu5S_picture0281024x768ei7go4.jpg

 

Se jako lijepe ovakve necistoce:

 

VzsPA_picture0081024x768pn3qp8.jpg

 

Lanac treba podmazivati samo iznutra jer je tu najpotrebniji, a spolja ce on sam izbiti. Nema nikakve potrebe za spoljnjim mazanjem jer ljepljivio mazivo skuplja sve zivo, a tamo ne sluzi nicemu. Time ce se lanac manje prljati jer ce se necistoce manje lijepiti za bocne strane. Dakle treba se truditi da se sprej naprska ovako nekako:

 

404.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

ja lanac prskam samo sa unutrasnje strane, a centrifugalna sila odradi ostatak

Upravo tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

A zar ne bi trebalo najpre podmazati spojeve clanaka lanca, umesto sto se prska samo po sredini lanca, tj. po valjcima? Bitno je podmazati valjke izmedju kojih zupci lancanika nalezu, ali je daleko bitnije da se podmazu gumeni ringovi na mestima gde se karike, tj. clanci lanca spajaju...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 308 postova

Pablo je u pravu, a ja bih dodao da ovo sa faminom ne praktikujete previše, jer hoće da otvrdnu gumeni ringovi i da pucaju, a onda ti džaba što je lanac lep kada je neupotrebljiv. A za petrolej pa još i preko noći da se kiseli, to ne bih pokušavao, ali možda grešim. Ne postoje za džabe one tečnosti za čišćenje o ring lanaca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

A zar ne bi trebalo najpre podmazati spojeve clanaka lanca, umesto sto se prska samo po sredini lanca, tj. po valjcima? Bitno je podmazati valjke izmedju kojih zupci lancanika nalezu, ali je daleko bitnije da se podmazu gumeni ringovi na mestima gde se karike, tj. clanci lanca spajaju...

 

Pa da, kada prskas po valjcima uvijek pogodis i spojeve, ali je bespotrebno nabacivati sprej svuda po lancu, smo se prije isprlja. I kod podmazivanja vazi ona: "malo je mnogo". Ne treba pretjerivati u kolicini, ja naprskam tek da se nazire i kada se to rasporedi sve je uredno podmazano, ne baca u rep i po motoru i nekupi se toliko prljavstina. Tako ce i duze da ostane na lancu jer nema velikog razbacivanja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Izvini LALAJKO,

                      ako su vam dragi prsti na ruci nemojte da ubacite u prvu i pustite da se vrti zadnji tocak dok cistite i podmazujete lanac.Licno znam par ljudi koji su ostali bez istih zbog tih gresaka.Uvek cistite lanac tako da se zadnji tocak okrece u kontra smeru tj. unazad.

 

http://www.reginachain.it/eng/use_and_maintenance/how_to03.shtml#01

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5206 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Ako je sprej dobar koliko god da ga naprskas ako sacekas 15-20min nema sanse da se sa njega odvoji ni trunka koja bi nesto isprljala(strpljenje)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

interesuje me sta koristite za ciscenje lanca a da je provereno da ne nagriza gumu,10 godina sam koristio hemaksov kliner 100 posto dobro cist a nista ne nagriza,ali se vise ne proizvodi,jednom kupio u metrou neko sredstvo za odmascivanje motora 3 litre iz nekog banatskog sela proizvodnja ,necisti bas najbolje a nagriza farbu.,akra k2 nista ne nagriza a li treba da je malo jaca jer neskida bas najbolje,interesuje me adecov kliner -novosadski da li je neko cistio lanac sa njim -DA LI NESTO NAGRIZA -RINGOVE-DA LI BUBRI GUMA-trenutno je litra 300 dinara i cistio sam spolja karter na kolima i dobro cisti ali se bojim da nesto ne nagrize ringove.Cujem da mnogi ciste petrolejom a ja neznam da li petroej nagriza gumu .Oni nemoze da se ispere sto nije dobro jer sva ova druga sredstva su vodorastvorljiva ako neko ima dobru ideju nek pise.Mogli bi da se ukljuce i neki sa hemijskom skolom ili tehnolozi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Korak 1: nadji slobodnog vremena (oko sat vremena) da je lep dan i ako se radi napolju da ne duva jako vetar jer nosi sprej.

Korak 2: podigni motor na stender (ako ima centralni, ako nema, garazni)

Korak 3: uzmi sprej za ciscenje lanca (moj lanac nema o-ringove pa koristim sprej za ciscenje kocnica jer skida svu masnocu i prljavstinu, postoji sprej za ciscenje lanca sa o-ringovima)

Korak 4: vrti tocak rukom u rikverc (u smeru kazaljke na satu) i prskaj sprej za ciscenje. Vrti se u rikverc da se prsti na bi nasli izmedju lanca i lancanika.

Korak 5: sacekaj malo dok sprej radi svoje

Korak 6: uzmi cistu pamucnu krpu (ja koristim stare carape, taman velicina odgovara) i stisni saku tako da krpa obuhvati lanac sa sve 4 strane i vrti tocak u rikverc

Korak 7: ponovi korak 4, 5, 6

Korak 8: sacekaj malo da sav sprej ispari i da se lanac osusi

Korak 9: stavi prljavu krpu ispod lanca na beton da ne ostane ogromna fleka na betonu od spreja za podmazivanje koja se lepi za gume, obucu itd i cini ih klizavim

Korak 10: uzmi sprej za podmazivanje lanca (najbolje na bazi silikona, najduzi efekat ima jer se jako dobro lepi i smanjuje trenje na minimum) i opet vrti tocak u rikverc prskajuci sa unutrasnje strane lanca na rolere i zidove lanca (da se podmazu spojevi)

Korak 11: vrti tocak rukom da se rasporedi mazivo ravnomerno ili kresni masinu i lagano jedan minut na blagom gasu da vrti tocak. Ne davati puno gasa i ne ubacivati u vece brzine jer ce svo mazivo pasti sa lanca

Korak 12: proveri lanac nakon podmazivanja da li je zategnut jer se sada lanac opustio i namestio, ako nije zategnut dovoljno, zategni lanac na specifikaciju proizvodjaca (da ima lufta)

Korak 13: sacekaj bar sat vremena da se mazivo zalepi za lanac (najbolje ostaviti napolju na suncu)

Korak 14: vozi

 

Napomene:

* Ako nakon podmazivanja lanac lupa ili spadne sa lancanika znaci da je previse labav, vidi korak 12

* Ako nakon zatezanja menjanje brzina ide jako tesko, menjac treba siliti da udje u brzinu, lanac je previse zategnut

* Vibracije na fuzasterima uzrokovane vibracijama lanca bi trebale da nestanu. Ukoliko su vibracije i dalje tamo, pogledati stanje lanca. Ukoliko je pri kraju svog veka, zameniti lanac i lancanike

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja kad očistim lanac provozam lagano motor da se lanac malo zagreje pa tek onda prskam sprej. Kad naprskam sprej ostavim motor u garaži do ujutro i onda je po meni spreman za vožnju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Ledinci - Novi Sad
  • Motocikl: GSX-R 750 K1

probao sam petrolej i skida prljavstinu ko luud, ali neznam kako se ponasa prema gumicama ?

pomocu obicne cetke sam oprao tesko dostupnu unutrasnju stranu, posle kratke voznje naprskao sprej i to je to.

do sada sam koristio sprej za ciscenje lanca i kocionih diskova koji nije dobar jer brzo isparava a neskida prljavstinu kako treba

za jednu sezonu sam potrosio 5 komada za ciscenje i 2 komada za podmazivanje .

od sada samo petrolej i sprej za podmazivanje :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Ne znam koji si sprej koristio ali onaj za ciscenje kocnica ne da skida nego i kozu skine ako ne operes ruke nakon nekog vremena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja