Jump to content

Moto Zajednica

Moto tura međ' švajcarskim Alpima

Recommended Posts

  • Drug član, 1538 postova

Ima ovom izletu već nekoliko godina. Beše to u novembru 2015. godine. Rekoh namerno izlet, ne putopis jer je trajalo kratko, bilo je i slatko, ali na kraju ipak kratko. Od pre podneva, kada sam uzeo motor, do predvečerja, jer je bilo hladno. Elem, bio sam poslovno u Švajcarskoj i to taman na početku zimskog, zajebanog perioda. Bio sam spremio samo zimsku odeću. Debela jakna, pantalone, čak sam poneo i one za skijanje, nadajući se da ću i to da naučim. Švajcarska, Alpi, zima, sneg, ima li dobitnije kombinacije? Nisam ni stao na skije jer je škola skijanja papreno skupa! Taj faktor sam zaboravio u računici. Ipak, vreme je bilo i više nego divno. U novembru dnevna temperatura nije bila ispod 15 stepeni Celzijusa. Pod Alpima, naravno. Tamo, gore je uvek hladnije. Kako sam bio smešten u nekom seocetu u kojem ni kada je najveća gužva i najinteresantniji vašar, nema šta da se radi, rešio sam da iznajmim motor i da se provozam. Makar na jedan dan. Pa kud puklo, da puklo! Da je skupo, jeste. Da ću biti u ovoj situaciji ponovo, možda, sa većim šansama za nikad.

 

Motor je Suzuki Gladijus sa 650 kubika koji sam iznajmio preko poznanika jednog od kolega iz Švajcarske. Prvo sam se par dana raspitivao oko iznajmljivanja, kako, gde, kod koga, koliko... Bio sam već očajan jer je najjeftinija opcija bio prodavac "BMW"-a a motor, sa jaknom, rukavicama i kacigom bi me izašao oko 1500€. Harlije nisam ni hteo da gledam, ne volim ih osim na slikama a svi ostali su bili u fazonu zakazivanja termina, što sam ja već u startu omašio jer je novembar, zima i nema tu više mnogo opcija ili su mi bili predaleko. Izjadah se kolegama na poslu i jedan mi reče, čekaj, sad ću ja da pozovem mog drugara. I eto, tako sam se obreo na Gladijusu. Pre nego li prozborim koju gde sam bio i nanižem slike k'o Ivanjski venac, reći ću da mi motor nije "legao". Imao sam utisak da mi u svakoj krivini beži napolje iz iste. Nije moje vozilo, nije mi padalo na pamet da diram oslanjanje a i nisam ni znao kako to da uradim. Još da nešto zeznem na novom motoru, mani, ko će to da plati. Usporio sam, prilagodio se situaciji i uživao u prirodi. Na kraju sam platio za sve oko 350€, sa sve osmehom na licu koji je potrajao još par dana.

 

Potez je od grada Kur, neko izgovara Hur a u originalu se piše "Chur", ka jezeru Lago di Mađore, do kojeg nisam stigao jer je na prelazima na većim visinama bilo ipak dosta hladno i vlažno pa čak i delimično poledilo. U podnožju je, kao što rekoh, milina. Sunčano, bez oblačka i tog dana nekih 20-tak stepeni. I da ovo sad ne bude vremenska prognoza, evo i slika. Zaista govore više od reči. Iako je novembar, priroda se lagano uspavljuje, bilo je lepo. Nemojte me pitati gde sam sve ovo fotografisao, voleo bih da odgovorim ali ne mogu da se setim gde tačnih lokacija. Saobraćaja skoro da i nije bilo. Tek poneki auto, biciklista ili kamion. Milina, kao da sam imao svoje, zatvorene staze.

 

2d68591d8ae6e9a55f191cbe82caeb67.jpg

 

01bdc5b69047c8be0a50a4a5d07e5148.jpg

 

3dcafbb645779250c0c81ea51b56887c.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Na kraju, espreso i sok od narandže da završim divno posle podne, sa pogledom na snežne vrhove Alpa.

 

f89411df35bdca3a0a93a255d6fa2de8.jpg

 

f214013c888afcf31c6aa13cc6b0b70a.jpg

 

Nisam se pokajao ni jednog trenutka iako sam dao više novca od željenog i očekivanog. Švajcarska je zaista skupa država. Bilo mi je lepo i iskreno nezaboravno. Na kraju dana mi je nekako bilo žao što sam bio sam ali ako budem mogao ponovo, neću propustiti priliku. Samo se nadam na nekom drugom motoru.

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3971 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Ja većinu km radim kroz jesen.

Istočna Švicarska mi je odlična za vozit.

Paše mi priroda.

Jesi vozija preko ST. Bernardino ili Oberalp, Lukmanier prema Ticino?

 

 

 

Vozim motor, nisam bajker.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
  • Motocikl: Burgman 650

Dragane, jesam ja vec negde citao o ovoj voznji? Jako mi poznato deluje... Jesi na klubu pisao ili tripujem?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: Ni na nebu ni na zemlji
  • Motocikl: Burgman 650

Jeste blog... Ali si link ostavio na forumu kluba Svakako odlicno proveden dan.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja