Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • U prolazu, 4 postova

Pozdrav svima! Moram na pocetku da kazem da sam novi i da sam nesavno kupio prvi motor(veci od 50ccm3)

U pitanju je Kawasaki EN500,92 god. Zanima me da mi neko objasni kako da odrzavam motor?! Servisi,spremanje pred sezonu i posle sezone..

20200727_213641.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: Shadow 750 ACE, AFRICA XRV RD07

Prelijep motor, neka te dobro služi, pa posle njega da uzmeš Hondu Shadow  :sampion:

Taj motor ne traži neko posebno osnovno održavanje uglavnom se svodi na kontrolu i zamjenu ulja i filtera ulja i zraka. Povremeno kontrola rashladne tečnosti i kočionih pločica.

Ja sam imao KLE500, to je otprilike isti agregat, prenos i ram su drugačiji.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

Hvala puno,nadam se da ce tako i biti

Na svakih koliko km se radi servis i kako se proverava rashladna tecnost? Jos me interesuje sta ne voli da mu se radi?!

Npr. Paljenje gasenje na krace relacije,gasiranje itd itd. Cisto da znam,jer nebi voleo da mu radim nesto nesvesno sto bas ne trpi i da mi to predje u naviku. I da li je ok da kvacilo hvata skroz na kraju? Malo me takodje zbunjuje sto nema obrtometar,pa da li ga voziti na manjim obrtajima ili ipak moze malo vecim da se ne gusi i da ne bruji??

Hvala puno jos jednom

Veliki pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Da te sluzi dugo i lepo! A za Šedovku, to je na tebi :jee:

Kao neko ko je 2+ godine sređivao motor i bukvalno ga rasklopio kompletno, daću ti par saveta kojih se još uvek sećam. 

1. Rashladnu tečnost menjaš na 5 godine, ide ona G12, preporuka za Paraflu UP, mada ja koristim nešto roze od 350 dinara sa pumpe i motor nema nikakvih problema.  Nikako nemoj da sipaš G13, uništava semering vodene pumpe.

2. Ulje i filter menjaš kao i na svakom motoru, jednom tokom sezone ili ako pređeš određenu kilometražu.

Sa Motul-om mi je motor imao nekih problemčića oko prve brzine, trenutno je u motoru ELF Moto4Road 10w-40 i šljaka odlično po duplo manjoj ceni. Da ne ispadne da sam škrtica i kupujem jeftino, sve je ovo provereno od strane više ljudi i jača cena ne znači da je nešto bolje za ove naše starudije. 

3. Ventile moraš štelovati na svakih 6000km čini mi se jer se zatežu sami od sebe. 

4. Zameni kočiono crevo ako je fabričko, pogotovo ako nikad nije menjano, za ne daj Bože. Usput i nova kočiona tečnost, ovde ne štedi, uzmi Bardahl. Kočione pločice samo organske, da ti ne bi pojele kočioni disk, TRW su dobre. 

Ostalo je sve manje više univerzalno za svaki motor, provera šrafova, navrtki, svetala itd itd.

5. Proveri filter vazduha, očisti ili zameni ako je potrebno, ovo može solidno da utiče na potrošnju i sam rad motora.

 

E sad, jedna stvar, to je sportski agregat iz Ninje 500 (gpz) samo malo oslabljen i dodat je obrtni moment. Voli da ga poteraš u više obrtaje, ali zato ne voli da konstantno teraš u niskim obrtajima, slobodno možeš malo agresivnije da teraš, ne baš kao sportaka ali ne i kao baba, znači nešto između, opusti se i vremenom ćeš da skontaš kako se motor ponaša. Ja nisam mogao da se naviknem na ovo pa sam kupio i montirao obrtomer i sad znam na koliko obrtaja teram.

Kratke relacije, šta znam, leti i nije problem, tamo na jesen i proleće ume da bude problem jer se mašina ne zagreje kompletno pa ne bih preporučio ništa kraće od 20km.

Što se kvačila tiče, treba da imaš lufta na polugici 3-4 milimetra, a hvata tamo negde od sredine ja mislim, bar je kod mene tako slučaj. Sve to zavisi i od istegnutosti sajle, da li je raštelovana, potrošene lamele...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

Hvala puno!! Opisao si svaki detalj koji me zanimao,mogao bi komotno knjigu da pocnes da pises. Malo ce mi praviti problem to sto ne zivim u Srbiji vec u Švajcarskoj pa nzm hocu li nalaziti proizvodjace koje si pomenuo a i sa mehanikom motora nisam bas najbolji. Verujem da cu vremenom nauciti dosta da radim oko njega. Obrtometar ne planiram bar za sad da ugradim pa bih ti bio jos zahvalan kad bi mi otprilike rekao Npr. Trecom teras do 50-60,cetvrtom lupam do 80 itd cisto malo da me orijentises. I da,da li je kod motora greska kociti ili usporavati motorom a manje kocnicama?? Jel jebe kvacilo ili motor? Hvala jos jednom na odgovoru,veliki pozdrav!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

E pa onda si na konju ako si u Švici. Motorex, švajcarska kompanija, odlični, imaš sve kod njih; ulje, rashladnu tečnost, kočionu tečnost itd.

https://www.motorex.com/en-us/moto-line/

 

E da, ono što sam zaboravio, možda ne bi bilo loše da u nekoj skorijoj budućnosti proveriš vile, tj ulje u vilama i neke teflonske klizače unutra itd, za ovo savetujem majstora, moj '99 godište, ulje u vilama je bilo...neću ni da pišem, verovatno nikad menjano. 

Za neke osnovne stvari oko motora imaš na netu Service manual, ako dobro barataš sa engleskim jezikom, onda ti ovo dođe odlično štivo pre nego što kreneš bilo šta da čeprkaš oko motora. 

 

Obično kad sam u naseljenom mestu, mašina je u trećoj brzini (nekad četvrtoj, kad vozim noću da ne budim meštane jer imam otvorene izduve :jee:) i tu je teram negde oko 40-50kmh. Kad sam na otvorenom prešaltam u 6. i teram oko 80 ako mi kvalitet puta to dozvoli. Lagano pretičem automobile, kombije i kamione, ima snage da nategne od 80 do 120 u šestoj brzini lagano. Preko 120 već kreće borba sa vetrom i stabilnošću motora, naročito prilikom usporavanja, imaš osećaj kao da te spopada neka turbulencija kao u avionu dok ne spadne na 80kmh :D 

 

Uvek je bolje kočiti motorom a kočnice koristiti jedino ako ti fali još kočione snage. U suprotnom ćeš češće morati da kupuješ kočione pločice.

 

Nema na čemu, tu smo da se pomažemo, tome i služi forum! :) 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

Ja mislim da tu nema odredjenog pravila, jednostavno slusas motor i to je to.

Ja po lokalu (Nbg) uglavnom na 50kmh sam vec u 6 brzini. A kad vozim sebi za dusu ( Avala - Ralja ) 2- ga brzina ide do 90 kmh a treca 110 mozda i malo preko.

Definitivno obratiti paznju na prednju kocnicu, ja sam stavio semi sinter plocice uz motorno kocenje opet po nekad moram da dodam i malo zadnje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

I da, ovaj agregat bas voli da se zavrti. Ja nemam obrtomer ali po sluhu bi rekao da tek od 5000-6000 rpm pocinje da pjeva i tu je i najjaci. Koliko znam oni se vrte do 11000rpm. Sto je po meni mnogo, al jbg.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1837 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Da se ukljucim, i da dodam, kao sto kolega iznad rece, moras da slusas motor,  i po osecaju da vozis. Sta bi radio da ti se pokvari brzinomer ? Ne bi znao kada da prebacujes brzine... 

Vozim skuter, jedna brzina i gas... ali ponekad provozam kumov Vulcan iz 87. God , ne obracam paznju na brzinomer, ne gledam ga, slusam zvuk... i da, kad je zagrejan motor, trazi da se malo zavrti u svakoj brzini, kao neki R, a moze i lepo da "kruzira" sa malom brzinom, van grada...

Samo ga osluskuj i uzivaj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja