Jump to content

Moto Zajednica

TDM 900 greška br. 12?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 150 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

Pozdrav TDM ekipi od dugogodišnjeg TuDuM-aša i "uradi sam" mehaničara iz HR. :takoje:

Prije sam imao  Super Tenere 750 i nekoliko TDM 850, svi bez nekih ozbiljnih problema, a trenutno sam na TDM 900 2005. god. sa ABS.

Problem je sljedeći: Nakon vožnje ugasio sam normalno motor i kod sljedećeg pokušaja paljenja ostala je svijetliti narančasta kontrolka "Check Engine" i na displeju dole br. 12. Motor anlasuje ali ne pali. Svi forumi i manual kažu da se radi o greški senzora radilice (pikap-a). 

Nakon kontrole svih konektora, osigurača itd ali bez rezultata, skinuo sam dekl alternatora i našao crne namotaje koji još nisu pregorili, ali izgledaju kao da će svaki čas. Pikap izgleda normalno, bez vidljivih oštećenja, kao i kablovi i konektori. Kupio sam polovne namotaje s pikapom od poznanika koji je razbio svoj TDM 900 i njegovi namotaji su kao novi, vozilo je sve bez greške do karambola.

Stavio sam sve komplet sa njegovim pikapom na svoj TDM i nikakve promjene nema. I dalje svijetli narančasta kontrolna i stoji br 12 na displeju. Motor na kontakt i Run-Off prekidač odradi otklon kazaljki, pumpa odradi svoje, pogasi se sve osim navedenog. Svijetli kontrolka "Check Engine" i br 12 stoji na displeju. Anlasuje, ali neće upaliti, kao i prije mijenjanja svega.

Zna li tko šta napraviti, jer u planu je put za vikend na more, vrijeme curi, a ne mogu naći uzrok problema...:neznam:

Unaprijed hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Сензор на брегастој провери, стоји на поклопац вентила.

ПС. Да не би дошао у ситуации да поново откријеш подгореле намотаје НИВО УЉА УВЕК НА ГОРЊУ ЦРТУ.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Hmmm, treba proveriti deo instalacije zaduzen za odvodjenje signala od kontakta pikapa do racunara...
Znaci razdzekas pikap (senzor radilice) u manualu nadjes koji je njegov pin na ECU i taj deo instalacije proveri unimerom ( provodnost)
Javi ovde da vidimo sta dalje, tdm nece dati brizgaljkama da rade bez tog senzora, znaci zaboravi startovanje dok tu gresku ne resimo.

Pozdrav Nenad.

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Kada si tu proveri omski i sam pikap, otpor izmedju plavozute i zelenobele zice treba biti izmedju 420 i 560...

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Proveri i zupcenje. 

Mozda ti je spaner pri kraju ili ostecen.

Ako se nekako razupcio,moglo bi se desavati slicno.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 150 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

Hvala svima na odgovorima, riješio sam problem u međuvremenu, na sreću:)

Šta je bilo? Iskreno, nisam siguran...

Dijagnostika u samom motoru je pokazivala da su sve stavke uredne, ali i nakon izmjene namotaja i pikapa i dalje je stajala upaljena narančasta kontrolka "Check Engine" i br. 12 na displeju.

Nakon 7 dana kopanja po instalacijama, mjerenja otpora, provodnosti, praćenja žica, raspajanja i spajanja svih mogućih konektora, osigurača i prekidača, raspajanja i spajanja akumulatora (u nadi da će se tako komp možda resetirat), mozganja i sve bez rezultata, na kraju sam digao ruke i riješio tražit dobrog Yamaha servisera. 

Navečer zadnjeg dana, prije konačnog fajrunta sam ponovo raspojio akumulator, jer je od svih tih testiranja već pala voltaža ispod 12V, pa rekoh-idem ga spojit malo na pametni punjač. Ostavio sam ga tako jedno sat vremena i u povratku u radionu sa pivske pauze i resetiranja živaca sjetim se uzet rezervni ključ i rekoh: idem sad spojit ponovo aku i probat s tim drugim ključem, nemam šta izgubit, a ionako znam da od tog nema ništa.

Kad sam dao kontakt prvo se nije dogodilo ništa, onda ponovo okrenem ključ na off pa na kontakt, stisnem "kill switch" i sve se odjednom popali i resetira. Nestade broja 12 a displeja, ugasi se kobna narančasta kontrolka i upali kurva ko da ništa bilo nije. Ja stao zabezeknut, gledam i nevjerujem...  :zbunjen: 

Jedini zaključak nakon svega je da su vjerojatno uzrok svemu ti garavi  i skoro mrtvi namotaji alternatora. Ko zna kako i koliko je punio akumulator i kakvu struju je sistem dobijao iz njih pa je na kraju blesirao komp koji je pokazao grešku koje se nikako nisam mogao riješiti. 

Motor sada pali uredno i sa onim prvim ključem, znači ne vjerujem da je sam ključ bio u pitanju. 

Usput, prilažem i sliku starih namotaja koji su tu temeljito oprani, prije tog su bili prekriveni gareži i komadićima izgorenog i izljuskanog laka, tako da je čudo da uopće rade.

 

 

WhatsApp Image 2020-07-25 at 16.11.49.jpeg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 150 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900
On 7/28/2020 at 4:40 PM, N.F.S. said:

Kada si tu proveri omski i sam pikap, otpor izmedju plavozute i zelenobele zice treba biti izmedju 420 i 560...

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 

To sam prvo uradio i zanimljivo je da ta vrijednost otpora 420-569, koju navode u manualu nije ni blizu tome:neznam:. Mjerio sam sa dva različita instrumenta i na mom pikapu, (koji bi po broju greške na displeju trebao biti neispravan) i na drugome ispravnome koji sam zatim ugradio, a i kod prijatelja na njegovoj TDM koja uredno radi i oba instrumenta su pokazala otpor od cca 250 Ohma. Isto pokazuju i na samom pikapu gdje su zalemljene žice i na konektoru na kraju. Nije mi to baš jasno, jer razlika je ogromna od ovog što bi trebalo biti i izmjerenog, ali kako sam ja mehaničar vulgaris:), moguće da postoji neko objašnjenje koje bi stručnjak za elektriku/elektroniku znao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

TDM 900 boluje od lose resenog hladjenja namotaja statora, prosto premalo ulja dolazi do nih. Zato obavezno uvek ulje na max! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 150 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900
On 7/30/2020 at 9:05 AM, N.F.S. said:

Raskaceno pri merenju? Bas veliko odstupanje...

Sent from my SM-J530F using Tapatalk
 

Da, naravno. Sve ištekano i onda mjereno na kraju žice na konektoru pikapa i na samom pikapu. Ni meni nije jasno...:stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 150 postova
  • Lokacija: Slavonija
  • Motocikl: Yamaha TDM 900
On 7/30/2020 at 9:38 AM, Arakis said:

TDM 900 boluje od lose resenog hladjenja namotaja statora, prosto premalo ulja dolazi do nih. Zato obavezno uvek ulje na max! 

Pazit ću i na taj detalj ubuduće:takoje:. Inače, na svim TDM do sada ulje mi je uvijek bilo preko polovice mjerača i nije bilo nikakvih problema. Bit će da je prošli vlasnik bio manje pažljiv po tom pitanju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja