Jump to content

Moto Zajednica

Špric upao u "posudu" za ulje!?? Aprilia Pegaso 650 Trail

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15

Ljudi, ortak (pocetnik u moto svetu) je menjao ulje na Apriliji Pegaso 650 Trail. Greskom je preterao i sipao ulja vise nego sto je potrebno i prekoracio dozvoljeni maksimum. Posto je "rezervoar" ulja kod Pegasa izmedju rezervoara za gorivo i guvernala i ulje mu je bilo dostupno, pokusao je da ulje izvuce plasticnim spricem. Tom prilikom donji deo sprica mu je spao i upao u posudu sa uljem. Zvao me je, ispricao sta se desilo, ja dosao kod njega i vec sat vremena pokusavam u ulju da nadjem spric ali ni traga od njega. Na sredini ove nazovi "posude" se nalazi otvor iz koga izgleda se ulje sliva u masinu i verovatno ram, ali mi deluje da spric tuda nije mogao da prodje. Sa druge strane uz pomoc jedne kukice sam napravio ceo krug i nigde ne mogu da napipam spric.

Ako je neko rasklapao Pegasa i zna kako to unutra izgleda je ima predstavu gde je taj spric mogao da zavrsi? Kako da ga izvucemo? Ortak je poludeo, ujutru mora na posao motorom, ne zna dal sme da ga pali, sta da radi sa njim..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Savetujem da se nikako ne pokušava paljenje dok je špric unutra. Iz razloga što on može zapušiti dovod ulja u agregat i onda pumpa neće povući ulje u agregat, a obzirom da je ˝suvi karter˝ u pitanju, skoro svo ulje se i nalazi u toj posudi pre paljenja agregata...

Rešenje (po meni) bi bilo da se ispusti ulje iz posude i onda pronaći špric. Eventualno skinuti tu posudu pa pokušati istresti špric napolje. Svakako nemojte žuriti sa tim poslom, neka kolega ide nečim drugim na posao. U suprotnom može doći do ozbiljnog oštećenja agregata...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Čekam Zlatkovog Bandita

Rešenje je drugi špric, izvucite svo ulje iz rezervoara, pa nadjite stari špric koji je verovatno u nekom ćošku, pa vratite ulje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

Meni je jednom tako upao plastični vrh od bometra u hladnjak od auta. Rešio sam problem na taj način što sam ispustio antifriz, na cev usisivača selotejpom pričvrstio parče tankog savitljivog creva za infuziju, i tako ga vakumom "upecao" i izvukao napolje ...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Za slicne situacije veoma koristan bude lepak za miseve koji je kao smola, namazes vrh nekog stapa i samo pritisnes predmet koji vadis i polako, isprobana tehnika.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Mislim da u ovom slučaju nema leba od bilo kakvog lepka, jer je špric upao u posudu od ulja pa je zamašćen. Tu može da pomogne samo radionička hvataljka il da se sve rastura dok se špric ne nađe i izvadi . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Da potvrdi neko ko je to toliko rasturao....mislim da ta sprava nema klasičnu posudu, već se ulje praktično sipa u ram. Ne znam taj Trail jel' šta drugačiji od klasičnog Pegasa...u tom smislu.

Trebalo bi da je to poseban deo koji otprilike ide iznad motora i može da se odvoji od donjeg dela rama...da tako kažem, ali je potrebno skinuti i viljušku jer je sastavni deo toga i vrat volana.

U svakom slučaju ozbiljna zanimacija.

Ako ne uspe pecanje.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15
Pre 11 sati, pronto je napisao:

Da potvrdi neko ko je to toliko rasturao....mislim da ta sprava nema klasičnu posudu, već se ulje praktično sipa u ram. Ne znam taj Trail jel' šta drugačiji od klasičnog Pegasa...u tom smislu.

Tako je. Po tom pitanju Trail je identican kao i stari Pegaso. Zvali smo drugog ortaka koji vozi prvu generaciju Pegasa, uporedjivali i dosli do zakljucka da je odradjeno na identican nacin kao i kod prethodnika. Dakle kao sto si rekao nema klasicne posude, kartera za ulje, vec ulje ide u ram i masinu.

 

Hvala svima na odgovorima! Spric je pre par sati uspesno izvadjen iz motora.. Da vas ne smaram sa detaljima, posto sam ubedjen da ovo 99% nikom nece da se desi ali da kazem samo da, spric kako je upao je krenuo nadole, pravo prema ramu i tu se u jednom delu zaglavio.. Skidanjem pojedinih delova i creva sa donje strane motora se doslo do njega i uz dosta srece spric je izvadjen u komadu iz prve. Italijan je potom sklopljen, sipano ulje koje je na pocetku procesa prvo istoceno i Pegaso sada prede skoro kao Japanac :D

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Nikome spric dobra doneo nije...  ;-)

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja