Jump to content

Moto Zajednica

Suzuki GSX650F

Recommended Posts

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Pisem kao laik, uzeti sa rezervom... 

Pa zavisi u kom rezimu sta pobrkljaci.. 

Npr, ako  paljenje i brizganje u leru koristi mapu prve brzine, sam ler ce biti nesto nize i sporije se iz obrtaja vraca (sekundarne klapne otvorene vise nego sto treba, ocekuje se opterecenje). Ako je tako a suzuki u pitanju, kada se stisne kvacilo ler ce se podici a odziv na gas bude zivahan (prekidac kvacila je ecu ocitao, pretpostavka je da nema opterecenja). 

Dalje, ako u petom stepenu prenosa prekidac kaze ecu-u da je u drugom on ce koristiti retardirano mapiranje (do 5000 rpm) koje nije namenjeno tom modu itd... 

Ukratko, razne stvari koje nisu pozeljne se desavaju, od vibracija, preko teskog startovanja do povecanog zagrevanja. 

Boljitak je kada mapu pete brzine koristi u prve tri, nema limitera... Ali tada je los rad u leru, tesko pali hladan... 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Vozio se, update :D 

Radi prekidac kao svajcarsi satic, reaguje trenutno i bez razmisljanja :takoje:

 

Prvih par saltovanja pogresno prikazivao ili nije nicega na displeju bilo, dok klizni deo (koji zalemih) ne poravna svoj kontakt i lepo se uklopi/poravna sa donjim...

 

20201011_171149 (1).jpg

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Počela je, malo, da me zeza kontakt brava u smislu da blokira okretanje ključa radi davanja kontakta. Znači, nije blokirala ali hoće da zeza... Kada ključ okrene sve je ok. Da li vredi uštrcati malo npr. WD-a (imam i silikonski sprej za podmazivanje) da se razradi ili mora da se servisira?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Na smirglu 400 granulacije "narendaj" malo grafita (cetkica iz nekog el. uredjaja, obicna olovka), sipaj malo u bravu a malo na kljuc...

Par puta bodi/vadi i okreni.

Suzukijeve brave vole da se pre okretanja kljuc blago pogura ka ins. tabli, znaci ubacis, malo poguras i okrenes.:takoje:

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nema na cemu!

Primecujem i novu masinu u potpisu... Savrsena masina sa 4 redna cilindra, u tom su segmentu obicno sa 2. 

10w50 sintetiku rokaj i ugradi voltmetar, tanki su im namotaji.

Neka te gume drze drug, uzivaj :takoje:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Fazer 600
Pre 20 sati, DraganNS je napisao:

Počela je, malo, da me zeza kontakt brava u smislu da blokira okretanje ključa radi davanja kontakta. Znači, nije blokirala ali hoće da zeza... Kada ključ okrene sve je ok. Da li vredi uštrcati malo npr. WD-a (imam i silikonski sprej za podmazivanje) da se razradi ili mora da se servisira?

Nikako WD.Majstori koji popravljaju brave su mi rekli da je to velika greska i da WD prakticno steti bravi.

Promenio član Eol
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

El.kontakti koji se okretanjem kljuca aktiviraju su ispod uloska brave, gornji mehanicki deo (koji kljuc prihvata) je tu sigurnosti radi, on i glavi :D

WD40 i kada se prska spere eventualnu prljavstinu ali i lubrikant koji je u ulosku bio i sa sobom nabrojano "odnese" u deo gde su kontakti.

Na njemu postoji rupica za drenazu pa to i izadje ali treba nastaviti ispiranje jos malo, da sav sljam izadje.

Gore u ulozak moze malo grafita u prahu, moze jedan "prsk" silikona u spreju, moze i malo vazelina ili neke dielektricne masti na kljuc pa da se tako u bravu unese i podmaze.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer
On 24.2.2021. at 13:58, N.F.S. je napisao:

Na smirglu 400 granulacije "narendaj" malo grafita (cetkica iz nekog el. uredjaja, obicna olovka), sipaj malo u bravu a malo na kljuc...

Par puta bodi/vadi i okreni.

Suzukijeve brave vole da se pre okretanja kljuc blago pogura ka ins. tabli, znaci ubacis, malo poguras i okrenes.:takoje:

Danas odradio domaći sa narendanim grafitom. Pre nego što sam ga "uneo" ključem, probao sam ovo što kažeš za blago guranje ključa: okrenuo je bez problema par puta, izgleda da je malo i do "tehnike" ;). Svakako, malo grafita može samo da pomogne... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Dosta me kolega sa foruma kontaktira a po pitanju GPS "gear position sensor", nema pravila noviji/stariji, banditi 650/1250, gsr, gsx650/1250, bking, gsxr, gsxs... Svi su izgleda pogodjeni ovim problemom. (Ne prikazivanje (uvek) "Neutral" svetla i/ili nule ko ima pokazivac stepena na tabli)

Sinoc bas sa Markom na viberu kucam pa da ne ponavljam ponaosob, kucnucu ovde tacno sta sam radio. :D

 

Kolege koji me sto/sta pitaju na PP i ovim putem molim da pitaju javno kako ne bih 100x kucao (ne samo za ovu temu vezano) a mozda jos neko slican problem ima, ako do zajednickog resenja dodjemo valja da dostupno bude :takoje:

Hvala na razumevanju drustvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Da ponovim... :D

DakleM, ubacivanjem u neutral izostane notifikacija na tabli (zelena lampica), nekada se ukljuci, nekada ne! U slucaju gsx650f nema ni nule na displeju (takodje signalizira neutral).
Nekima to i nije problem, znas kada si u leru, po saltovanju, osecaju a i popustas polako kvacilo pod kocnicom, za svaki slucaj :D
U pocetku a kada u leru blago otvoris bocni stender pojave se i neutral svetlo i nula. (ne zbog udarca stendera o ram vec zbog nastale razlike u potencijalu posto dele isti vod, odvojeni diodama, da ne davim, nije (direktno) mehanicki problem.

U mom je situacija bila takva (pocetkom hladnih dana) da imam zeleno svetlo ali ne i "0" na displeju, nije strasno razmisljate?
Prvo primetim da kada ga hladnog startujem drzi ler kao da je zagrejan (1200 rpm), ok, valjda zna sta radi!
Sledece primetim da kada mu u leru dam gas obrtaji se sporije (primetno) vracaju, stiskanjem kvacila (ECU misli da nema opterecenja, prelazi na drugu mapu) vracanje skale bude trenutno, zvuk agregata drugaciji.
Nije samo znaci prikazivanje u pitanju, to je sitnica i sporedna uloga "davaca stepena prenosa".
Osnovna je mapiranje! Koje u opisanom slucaju "ne zna" sta da radi i u kom je prenosu.

Uzrocnik svega je prekidac sa prve slike.
Unutra je sest kontakata i sedmi (mali) neutral. Nalazi se ispod male dekle a iznad prednjeg lancanika, drze ga dva srafa, kabl trozilni.
Moze se testirati omski (svaka brzina ima svoj otpor, neutral u spoju)
i to na sledeci nacin, izmedju crne i roze zice (plava je signal neutralni hod menjaca!)

 

Prva, oko 567 oma, pad napona 1.8v (toliko ECU ocekuje za taj stepen prenosa)
Neutral, otvoreno kolo izmedju te dve zice (crna sa plavom u spoju)
Druga, oko 827 oma, pad napona 2.26v
Treca, oko 1500 oma, pad napona 2.99v
Cetvrta, oko 2700 oma, pad napona 3.68v
Peta, oko 6800 oma, pad napona 4.38v
Sesta, oko 15000 oma, pad napova 4.70v

 

Pranjem/ispiranjem se moze "popraviti" ali je kratkog daha, ima slika par postova u nazad, cistio sam isti i u UZ kadici i raznim kontakt cistacima, problem resio nisam!
Pristup mi je bio takav a pod pretpostavkom da je samo kontaminiran prljavstinom, pogresan!
U mom se slucaju istrosio/pojeo pin koji kontakt ostvaruje (resenje par postova u nazad, da ne ponavljam)
Dodacu ovde ono sto "tamo" pisao nisam.

Pre sklapanja i lemljenja podloske na osovinu koja sve na skupu drzi u telo samog prekidaca sipao sam purol pastu i nov/zalemljen kontakt vrteo u krug kako bi se spojevi jedan prema drugom "podesili". (Ko nema purol moze i pasta za zube, sto abrazivnija, bez ovog koraka ce brljati par dana dok sam kontakte ne poravna)
Sve to isprao i sastavio, vodjen logikom sipah sveze ulje u njega (izlozen je uljnim parama i samom ulju inace) pa prekontrolisah otpore da vidim ima li razlike.
Nema!
To je to, vratio, zasrafio i (za sada) radi, bez ikakvih zadrski ili zbunjivanja.


Drugo je resenje kupiti nov, reviziju, ciji kat. broj stavih u neki od prethodnih postova.

P.S. Slike su sa interneta, podrazumeva se da moj motor nije ovako musav i strokav! Bljak... :D

sensor-assygear-position_medium3773018H02-01_1c54.jpg

9781_18_04_12_7_34_05 (2).jpeg

images.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Malo na placu pobacao seme trave (parkovske :D), ja bacam vrapcici skupljaju... Jos uvek je golo i bez zelenila, ne volim tako... Jedva cekam prirodu da se iz stagnacije probudi, ja sa njom!

Elem, brisnuo i motor malo, nalepio kineski tank pad, ruzan ali veliki, stiti od snira, jedino mi je on bio odmah dostupan!

Morace Kice da mi osradi neki valjan stiker za to mesto!

Oprao i deo krpa koje koristim u brisanju, i tako.... :jee:

IMG_20210304_115035.jpg

IMG_20210304_115249.jpg

IMG_20210304_120102.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2400 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

A jes ruzan taj tank pad :D bas ne prati lijinu motora nikako, ne sumnjam da ce u skorije vreme biti zalepljen neki brutalan..

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7067 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Dobar je tank pad, samo treba skinuti ona dva trouglasta dela s krajeva i one kruzice i onda ce skroz dobro izgleda  :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Bravo!

Cak samo ove kruzice da sam izbacio (bas su kicerica i visak) a privukao ove delove sa krajeva izgledalo bi bolje!

Imao sam uske tank padove, uspevam nekako da grebem levo i desno.

 

P.S. Ovaj reljef uzimam posto se slaze sa sedistem i karbonskim deklama sa strane.

 

IMG_20210304_120108.jpg

20200903_115535.jpg

20200903_121311.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Molim da se rec "pokinezio" putem tiktok-a dostavi na onaj svet g.Milanu Vujakliji :D 

 

Totalno pokinez..., pokinežavanj..., totalno pokinežen! 

:jee:

  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8385 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Drugari, predsezonska kontrola i ciscenje kocionog sistema je veoma bitna!

Kako za bezbednost tako i za opsti ugodjaj u voznji.

Primete se eventualna ostecenja, defekti a i lepse se osecas kada znas sta si uradio.

Posto sam sistem pred zimu detaljno isprao i izmenjao gumice sada cu samo cistiti, rastaviti nosac plocica i plocice, te lim koji plocicama ne dozvoljava da zveckaju i klaparaju.

Klipove drukanjem "isterati" do pola (u ispravnom sistemu klipovi izlaze kao u ogledalu, nije strasno ako i neki blago kasni, nema otpora. Pridris onaj preko puta i druknes).

Licno perem, 3m aktivnom penom, ispiram vodom, perem ponovo WD40 sprejom (od ovog 3m sve pobeli, "presusi metal" ako znate na sta mislim)

Zadnje, a pred sklapanje "brake klinerom" koji imam (texaco trenutno), on lepo odmasti.

Srafove i resto takodje oprati, plozice blago presmirglati. Na srafove koji kljesta na mestu drze po kap plavog lepka za srafove na navoj :D

Odoh da napadnem drugu stranu :D 

Budite bezbedni drugari :takoje:

IMG_20210305_162413.jpg

IMG_20210305_162455.jpg

IMG_20210305_162514.jpg

IMG_20210305_163604.jpg

IMG_20210305_163609.jpg

IMG_20210305_163639.jpg

IMG_20210305_164624.jpg

IMG_20210305_165256.jpg

IMG_20210305_165314.jpg

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja