Jump to content

Moto Zajednica

Jedno noob pitanje

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Pozdrav ljudi.

 

Imam jedno krajnje pocetnicko pitanje.. Krenuo sam na prvu druzu voznju naravno po najvecoj kisi :) Posle 200km napravih malo duzu pauzu i primetih na zadnjem tocku nesto sto nikako ne treba da izgleda kako izgleda :) Deo puta je bio jako neravan sa zakrpama na zakrpama pa sam se protresao posteno a bogami i moj motor.

Da ne davim puno ne znam kako se taj deo zove niti cemu sluzi ali me interesuje mogu li malo da popustim maticu vratim poklopac na mesto i pritegnem ponovo?

Edukacie radi kako se zove ovaj deo i cemu to sluzi?

f99452468722501e2d5ae6d50f7ba356.jpg

 

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2770 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Odvrni matica i kontra maticu pažljivo. Vrati taj "poklopac" nazad u ležište.Sve vrati kako je bilo. To ti služi za zatezanje lanca. Glavni šraf osovine ne diraj nipošto točak češ izvući iz ose.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Probah ali ne ide.. :/ olabavio sam sraf i probah da vratim polopac ali ne ide. Kao da je sam sraf kriv. Mozda moram da podignem motor na stender. Ovako samo sam mogao da prisrafim nazad.

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2343 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

To tebi,koliko se vidi na slici uopšte ne stoji kako treba. Prvo se vidi da matice ne rade svoju funkciju,a ni plocica jer svuda koliko vidim ima lufta koji mm. To ćeš, ukoliko šraf nije kriv,vratiti na sredinu tako što ćeš otpustiti tu maticu na osovini. Onda ponovo zategnes ove matice za stelovanje da ti bude isto i sa jedne i sa druge strane. Izmeris sublerom,lenjirom,sibicom, cackalicom... Vodiš računa o zategnutosti lanca. Zatim kontramaticu i na kraju maticu osovine.

I teraj Lenka Ridju i Zelenka... 

Nadji neki klip na youtube ili teraj kod majstora ako baš ne znaš. Ne može prostije. 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Kolega "stari roker" ti je dao par dobrih saveta. Ako neznas kako pravilno da resis ove i druge sitne probleme (ono sto bi svaki vozac dvotockasa trebao da zna), svrati do mene u Borcu sledeci vikend (JBG odo da se vozam po Bosni, bas sad) i potrudicu se da ti pokazem nesto. Ti ces da radis. Ja pijem "s'rozi".

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7060 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Kolega stari roker je dobro objasnio :takoje:

Tu se najverovatnije desilo da ti osovina točka ni nije bila pravilno zategnuta pa se zato i desilo da se od silnog drndanja po putu ona pomerila unazad i popustila onaj zatezač koji ti se posle pomerio na gore i ostao tako jer se osovina posle vratila i zaglavilla ga u tom položaju, ne sekiraj se nije to ništa strašno, popusti sve, našpanuj lanac, zategni osovinu (al redovno) i vozi miško.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Hvala ljudi na savetima. Svakako ce morati da pogleda neko sa vise iskustva cim se vratim za Beograd. Trenutno sam u istocnoj Srbiji gde ne znam ni za jedan servis dvotockasa pa me je interesovalo da li je sigurno da ovako vozim nazad. 

 

@Bruno 68 Hvala :) Uzivaj u Bosni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2814 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Samo probaj da nađeš usput neki servis to se rešava brzo i bolje nego voziti tako.

Čak i neki kršten vulkanizer može da ti reši problem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7060 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Problem je u tome što ti se osovina/točak pomera unazad, a kad se to dešava lanac se zateže, i bude u nekom momentu nategnut i više nego što treba, pa može da se istegne itd... treba to srediti, nije to neka nauka, skoro pa kao na biciklu tj. na isti princip, samo imaš te zatezače za fino štelovanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4790 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Druze ovo je potencijalni problem, kao sto rece Jevta kod prvog vulkanizera stani, kakva crna voznja i nije strasno. 

Ako je otpustena zadnja osovina onda je strasno, za dalju voznju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

:) ma jasno je da mora da se sredi. Nisam primetio da se ista pomera niti da je osovina opustena. U svakom slucaju ici ce u servis. Nisam siguran koliko vulkanizer ovde moze da pomogne i kolika je strucnost njihova. Svraticu pa cu pitati znaju li to da rese

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4790 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Osovinu neces primetiti da je otpustena pod rukom (tada je vec odvrnuta) ali pod opterecenjem je druga prica, vulkanizerima je ovo posao pa im veruj, posebno sto ne mora skinuti tocak nego samo proveriti zategnutost. 

@Biker-Boy jasno je meni ali laika bolje "uplasi" da sredi odma, uz svo duzno postovanje kolegi. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2343 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ovo ko je španov'o, alal mu. Prvo je namestio lanac,zategao osovinu pa tek onda kontramaticu. Točak možda stoji dobro ,ali spaneri ne. Za lanac ne znamo. Trebalo bi da to namestis kako Bog zapoveda. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Pojma nemam takvog sam ga kupuo. Zato mi je malo nesigurno da idem kod bilo koga da mi opet ne usere :) Nasao sam nekog vulkanizera pa cemo videti hoce li znati da namesti. Jel treba na nesto da obratim paznju ili da mu prenesem jer ne verujem da mu je ovo specijalnost.

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2814 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Lanac da ima hod 3-5 cm to zavisi od modela ali 4 pokriva uglavnom sve.

I da se zategne po mogućstvu moment ključem uglavnom na 150Nm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4369 postova

Поклопци су постављени наопачке, избачени део иде у виљушку и даје правац да кад затежеш осовину поклопци не побегну као сад. Иначе тај део и леви и десни служи да почетно помериш и фиксираш осовину тамо где је ланац прописно затегнут. Кад си сигуран да си на месту стежеш осовину и то је то.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2343 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 15 minuta, Krokodilo je napisao:

Поклопци су постављени наопачке, избачени део иде у виљушку и даје правац да кад затежеш осовину поклопци не побегну као сад. Иначе тај део и леви и десни служи да почетно помериш о фиксираш осовину тамо где је ланац прописно затегнут. Кад си сигуран да си на месту стежеш осовину и то је то.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Ne bi rekao da je baš tako. Bar koliko se vidi na slikama. Rub poklopca ide tačno po rubu viljuske, tako da se meni čini da i kada bi se okrenuli poklopci kraj viljuske ne bi ušao u kanal na poklopcu,već pored njega. Po samom rubu poklopca. 

Ps. Čak,trebalo bi da sa druge strane postoji rub koji upadne par mm u viljuske i drži pločicu na mestu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Vraceno sve na mesto.. Osovina bila zategnuta dobro prosto ne znam kako su se spaneri pomerili.. Sad bi trebalo da je sve ok. Ne osecam da tocak leluja tako da se valjda nista nije ispomeralo. Hvala ljudi na savetima..

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja