Jump to content

Moto Zajednica

Tehnike vožnje motora

Recommended Posts

  • abc, 885 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Na portalu Autoklub (link ispod) početi će se objavljivati video klipovi o tehnikama vožnje motora. Tehnike objašnjava Krešimir Erdec - Kec koji na Grobniku ima školu vožnje motocikla.

 

 

 

  • Sviđa mi se 10
  • Hvala 4
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 885 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Kec (vlasnik) je super lik. Puno toga se može naučiti i poboljšati vezano za vožnju u njegovoj "99racingschool" na Grobniku.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3076 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Ne nadjoh temu posvećenu ciklistici, ova je nekako najbliža, povezana... Vrlo bitna za vožnju motocikla... 

Dugo čuvam ovaj tekst od Diplomiranog inžinjera, a još bajker... Često pominjemo ciklistiku pa da je utefterimo... treba znati... Ipak je to nauka?!? 

 

Ciao narode…

Prilikom razgovora o motorima sa drustvom, prijateljima, te posjecivanjem razno-raznih sajtova o motorima, cesto je pominjan termin “ciklistike” i “upravljivosti”, sto mnogi poistovjecuju, pa sam nasao za korisno da sastavim jedan tekst o tome. Posto sam po struci Dipl.Ing unaprijed se izvinjavam ako nedje ne budem bio jasan, odnosno, pokusacu da koristim sto vise narodnih izraza i da tematiku priblizim sto vise obicnom svijetu.
U sljedecim redovima cu posmatrati idealan slucaj, odnosno uzecu slucaj da ne postoji otpor vjetra, ravnu podlogu (ne mogu reci idealno ravnu podlogu, jer u idealnim uslovima kotrljanje nebi postojalo, vec samo klizanje) i ravnomjerno, pravolinijsko kretanje. 

 


Elem, upravljivost motora, ili povoznost, kako bi se reklo po narodski, a i bicikala zavisi fizicke gradje istog, odnosno balansa lijeve i desne strane po uzduznoj osi vozila. Ova osobina se naziva ciklistika. Naravno, upravljivost zavisi jos i od mase, tezista i guma, ali kao sto rekoh, posmatracemo idealan slucaj kada je masa potpuno simetricno rasporedjena, odnosno, kada je teziste u geometrijskom centru vozila. Ono sto je bitno, a sto cu probati objasniti i sto je bitno za ciklistiku je prednja viljuska motocikla, odnosno njena duzina, ugao i velicina prednje gume.
Ukoliko je neko nekad razmisljao o tockovima na djecijim kolicima ili na bolnickim krevetima, lako ce ukapirati o cemu je rijec. Posto nas sve djecija kolica asociraju na ljepse stvari, uzecu njih kao primjer. Oni koji su probali gurati djecja kolica znaju da tockici mogu da se okrecu i kolica lagano klize samo onda kada je tockic u zabacenom polozaju, odnosno kada je osa tocka (zamisljena linija koja prolazi kroz centar tocka, a normalna je u odnosu na ravan podloge) iza ose nogara za koji je tocak pricvrscen. Slika Kolica u atacmentu. Razmak izmednju te dvije ose se zove predkorak.
Sile koje se javljaju prilikom guranja kolica nastoje odrzavati tockice u tom polozaju jer je tada pravac sile koja nastoji pomjeriti kolica paralelan sa uzduznom osom tockica, te tako dolazi do kotrljanja, sto predstavlja najmanji otpor kretanju, odnosno, najmanja je sila trenja koje se suprostavlja istom.

 

Ukoliko se desi da kolica pocnemo da guramo ili vucemo u nazad, odnosno, da osa tocka bude ispred ose nogara, imacemo prilican problem sa guranjem odnosno vucom dok se osama ne zamjene mjesta, odnosno dok osa tocka opet ne dodje u zabaceni polozaj. Isti taj princip se koristi za upravljanje svim dvotockasima. Samo, ako bi postojao motor sa geometrijom kao navedeni primjer djecijih kolica, odnosno sa prednjim tockom kao sa slike "kolica" vozac nebi smio koristiti prednju kocnicu, odnosno, nebi mogao da predje ni najmanju prepreku na putu jer bi se citav motor preturio preko prednjeg tocka zbog povecanja tezine motora prilikom kretanja.
Opet, da razjasnimo, tezina i masa nijesu isto. Iako mi na pjaci kad kupujemo lubenicu pitamo prodavca koliko mu je teska lubenica, a on kaze recimo 5 kg, u pitanju je greska. Ali, glupo bi bilo da ga pitamo kolika joj je masa, zar ne?  Hocu reci, jedinica za masu je kilogram (kg), a za tezinu je Njutn (N). Tezina u nasem slucaju, predstavlja silu koja se javlja prilikom ubrzanja objekta koji “sadrzi” masu i jednaka je proizvodu mase i ubrzanja. Odnosno, tezina tijela mase 1kg koje slobodno pada pod uticajem zemljine gravitacije cije ubrzanje iznosi 9.81 m\s² ima tezinu 9.81N.
Tako, sa povecanjem ubrzanja, mijenja se i tezina. Da bi lakse shvatili, svi znamo da je u svemiru bestezinsko stanje. Dakle, ako bi nekoga ko ima masu od recimo 82 kg poslali u svemir, on bi i dalje imao masu od 82 kg, ali bi mu tezina bila 0 (nula) N.

 


Dakle, da bi se zadrzao predkorak kao uslov upravljivosti, a da bi se rijesio problem sa kocenjem i prelaskom preko razlicitih podloga pribjeglo se zakrivljenju prednje viljuske. Time je postignuto da motor ne posrce preko prednjeg tocka prilikom kocenja ili prepreke vec da poniranje prednje viljuske ublazava sile inercije. Uobicajene vrijednosti predkoraka su od 90 do 120 mm, a ugao predtraga 20 do 30 stepeni

Veliki predkorak uzrokuje pomjeranje motora po uzduznoj osi suprotno od smjera zakretanja tocka, a ta sila, koju cu nazvati sila stabilizacije je suprotna sili inercije pravolinijskog kretanja, te ista tezi da vrati motor u ravnotezu. To je razlog veoma dobre upravljivosti kod kruzera, endura i turing motora. Manji predkorak znaci manju stabilnost pri pravolinijskom kretanju, odnosno vecu moc manevrisanja i upravljanja, kao recimo skuteri, ali zahtjevaju vecu koncentraciju prilikom voznje.
Povecanjem obima tocka se povecava predtrag, pa je i to razlog zasto terenski i enduro motori imaju uglavnom veci prednji tocak. Zona koja se nalazi ispred zamisljene ose tocka naziva se pozitivni predkorak, a iza ose negativni predkorak. Kada zbog neravnina predkorak postane negativan sila udara se prenosi na volan, tako da on tezi zakretanju. Zbog toga motori namjenjeni za losije podloge imaju sirok upravljac, da bi se lakse neutralisali ti momenti.

  • Hvala 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit GSF 650; BMW F800 GT

Ne znam kako se stiže do ovoga ali.. Majstori, majstori..



Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 395 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
On 7/20/2021 at 4:40 PM, KoleD said:

Ne znam kako se stiže do ovoga ali.. Majstori, majstori..
 

 


Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 

 

Tako sto iz dana u dan, po ceo dan vrte dok ne nauce. Bilo bi zaniljivo videti snimak sa pocetka obuke, koliko tih cunjeva ostane na mestu. Samo krvavi trening

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit GSF 650; BMW F800 GT

Da.. 5 posto talenta i 95 posto rada.. Teško će se za to naći vremena.

Kad zamišljam da stvarno znam da vozim motor, ne zamišljam brzine i krivine nego ovu sjedinjenost sa motorom i potpunu kontrolu u svakom trenutku.. E tad bih rekao da znam..

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Tehnika ili veština vožnje motocikla se stiče radom(vežbanjem).Vežbanje na osnovu gledanja klipova na YouTube od toga slaba vajda.Treba raditi sa ljudima(iskusnim instruktorima,koje lično poznajem) koji će vas,korak po korak,uvoditi u tehniku vožnje i naučiti da savladate vežbe koje će vas dovesti do toga da ovladate tehnikom upravljanja motociklom.Posle toga ostaje samo da vežbate.Naravno,presudan je talenat,uprnost i "petlja" .Ipak  za vožnju motocikla treba imati i dozu hrabrosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 395 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS
1 minute ago, PaPaja said:

Samo sa tim instruktorima koje ti lično poznaješ ili može i neki drugi?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

U sustini svako ko je prosao neku obuku moze da ti pokaze osnove, pogled i tehniku na tako malom prostoru. Prednost instruktora je iskusno oko i finese

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Ma dok se ne ispadas sam sto puta neces ni nauciti da vozis ovako.Sve je to lepo na ovim klipovima sa youtuba na koje se lozite,ali niko ne prikazuje koliko je taj isti covek ulozio truda i padova da bi ovako navezbao.Ovo sa klipova su uglavnom panduri i njihove moto skole i jebe im se da li ce pasti i sjebati motor,nije njihovo vlasnistvo.

Ko ima prilike da poprica sa ljudima koji rade stunt pitajte ih koliko su puta poljubili asfalt.Sve je stvar vezbe i ponavljanja kao i u svemu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 395 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS

Verovao ili ne, nema tu puno padova, prosao sam nesto slicno i iz iskustva ti govorim, radi se na malim brzinama skoro pa bez obaranja dok se ne uvezba, vremenom ide brze, nize itd. Za stunt ne znam, nisam probao, ali verujem da padaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit GSF 650; BMW F800 GT

E društvo, da se razumemo.. Mator sam ja za bilo kakve vratolomije, moram kući da se vratim ceo, računaju na mene.

Samo gledam do kojeg stepena može da se izgradi veština, a moje lične lestvice u tome su postavljene dosta niže.

Što se tiče instruktora i obuke, jasno je da je to jedini način, sve je to već planirano ali nikakako da se ostvari. Uvek manjka vremena.

A ovim momcima svaka čast.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Nikakav instruktor ti nije potreban, ukoliko zelis bar osnovni stepen skilla da podignes.

Pricamo o vezbanju kocenja, izbegavanju prepreka, osmice, slalom itd.(za ozbiljnije stvari vidim ulogu instruktora).

 

Jer i neki instruktor da ti pokaze i objasni kako i sta, ako ne nastavis sam da vezbas redovno(tipa jednom nedeljno), sve pada u vodu.

Sto se tice padova, na malim brzinama, ako imas crash bar koji je dobro konstuisan,  95% ni tebi a ni motoru se nece desiti nista ozbiljnije.

 

Svakako bih preporucio da se ode na bilo koji kurs, iz razloga sto ce vam to dati inicijalni boost u samopouzdanju i pokazati da nema razloga za strahom.

Promenio član filipfg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S
pre 6 minuta, filipfg je napisao:

Sto se tice padova, na malim brzinama, ako imas crash bar koji je dobro konstuisan,  95% ni tebi a ni motoru se nece desiti nista ozbiljnije.

osim ako ne uradiš ono što bi svi refleksno uradili: izbaciš nogu da zadržiš motor. Tako je kolega zadržao motor 2 sekune duže, pre nego je zvezdasto polomio potkolenicu koja je uletela u koleno... Znači kreš barovi su super, ali nema izbacivanja noge, noge na fuzasterima, i obavezno što više noge uz motor, a ne kao "patka", da vire prsti. Npr to je detalj koji se jako forsira na tim treninzima iz jako dobrog razloga.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Zato i rekoh 95%, jer uvek postoji sansa da ti se nesto desi. Mislim da izbacivanje noge da se zadrzi motor nema veze sa vezbanjem na nekom poligonu, to moze da ti se desi bilo gde, ispred kuce dok ga isparkiravas, u saobracaju ako se zaustavis i smanjih brzinu i pokusas da nesto zaobidjes pa motor krene da pada itd.

Ali svakako glavna poenta kao sto i ti sam kazes, ne pokusavati da zadrzis motor koji pada!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L
Pre 10 sati, Partiota je napisao:

Prednost instruktora je iskusno oko i finese

Oko ovoga se u potpunosti slažem. Gledajući klipove po internetu često ljudi krenu samouvereno da pokušavaju isto ali ne ide to uvek baš tako lako sa tim pokušajima. I ja sam tako probao da "kupim" znanje ali tek kada me je neko iskusan i ko zna kako postupno da te uvede u manevre polukružnog okreta na malom prostoru,izbegavanje situacija izletanja sa parkinga onda vidiš koliko vredi pomoć nekoga ko to stvarno zna kako. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja