Jump to content

Moto Zajednica

Peticija za promenu rezima trajanja registracije

Recommended Posts

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Cao svima!

 

Kao sto svi znate, vreme je poslednjih 20 dana katastrofa, a najave su da ce ceo Juni biti ovakav... Dakle, ostaje nam posle toga Jul, Avgust, Septembar, a posle toga tek po koji dan... Neko bi rekao 'ko vam je kriv sto vozite vozila koja toliko zavise od vremena', a sto je najgore i bio bi u pravu. Ali svakako nije u redu da placamo registraciju motora za celu godinu, kad vec postoji bar 3 meseca u godini kad sigurno covek ne moze da vozi motor.

 

Dakle, ideja je sledeca - da se MI organizujemo i sastavimo peticiju koju bismo svi potpisali i sa tim se obratili vlastima, da bismo im skrenuli paznju da bi imalo smisla regulisati trajanje registracije za motore na drugaciji nacin nego za ostala putnicka vozila.

 

Moj predlog bi bio sledeci:

Da se registracija motora omoguci da bude na N meseci (gde N moze biti od 1 do 12) po izboru lica koje registruje vozilo.

 

Moze da se desi da predlog i peticija nece nikoga dotaci i da nece promeniti stanje stvari, ali jedno je sigurno - ako peticiju potpise 5 hiljada ljudi (motorista) neko ce sigurno da razmisli o toj ideji. Mozda se nece nista odmah promeniti, ali ce bar nekome tamo ko predlaze zakone i amandmane da to ostane negde urezano, pa ce nekad njemu da 'sine' ideja da predlozi tako revolucionarnu promenu. Poenta je da nama bude bolje, na jedan ili drugi nacin.

 

Shvatamo svi da nas oko 300 na forumu nije dovoljno da bi neko obratio paznju, ali mi svi mozemo da se angazujemo da proguramo ideju dalje. Ima nas iz raznih klubova, sto znaci da svako treba da rasiri ideju dalje i prikupi potpise na peticiji. Obraticemo se ljudima koji organizuju moto skupove, pa da na svakom skupu do kraja godine imamo jedan sto sa peticijom gde bi ljudi mogli da ostave svoj potpis... Mislim da nacini da prikupimo puno potpisa nesumnjivo postoje.

 

Ovo je samo neka prva stvar koju treba resavati. Pored ovoga tu ima jos milion stvari koje treba popraviti - putarine za motore, promena kazni za prekrsaje nad motoristima i sl...

 

Komentari?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova

Tesko da ce oni to tako prihvatiti, mada na 6 ili cak na 3 mjeseca bi mozda i prihvatili. Znaci registracija od marta do oktobra i to bi odgovaralo mnogima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorradfahrer, 1733 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Race Bike in a Tuxedo
Komentari?

 

Znash chega se ja plashim...da ovi pederi ne kazzu: Da' date='bajkeri su u pravu... Evo,izaci cemo im u susret.. [/i']:)

 

Razmishljao sam dosta, i sa prijateljima chesto prichao tome....Ali kako stvari idu kod nas, ne bi me chudilo da donesu zakon po kome ce mesec da bude toliko....da kad uplatish 1/2 godine ...ispadne da je toliko bila full registacija "ranije".. :x

 

Jebiga,ipak je ovo nashe luksuz....

 

ps.A mozzda sam ja paranoja? :-k

 

 

ps2.E da .Jel ima takvih iskustava iz zemalja u "okruzzenju"? Nisam chuo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Luksuz moze biti samo u zemlji Srbiji, svugde su motori realnost...

 

Moze biti da ce korigovati cenu, ali i to je nesto protiv cega treba da se borimo, na jedan ili drugi nacin...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Ako od vlasti zatrazimo skracenje perioda registracije sa navedenim argumentima, tesko da ce to proci. Nece se oni odreci hefty poreza koje ubiru na razne gluposti od nas. Pa placamo vise nego za reg. automobila! Po meni, jedina sansa je reci im da smanjenjem reg. za motocikle povecavamo njihovu brojnost, a time uticemo na zastitu covekove okoline, smanjenje guzve i zagadjenja u gradu, drasticnom smanjenju problema sa parkingom, itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac

To bi bila stvarno odicna ideja ali ne verujem da ce iko pristati.

Njima je u interesu da oni uzmu sto vise para.

 

Mada sam nacuo da ce se u samostalnoj Srbiji razmotriti ta ideja mada cisto sumnjam da ce biti ista od toga... :roll:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981
....E da .Jel ima takvih iskustava iz zemalja u "okruzzenju"? Nisam chuo...

 

E to je dobro pitanje, kako li Finci/Laponci plaæaju registraciju :wink:

 

Inaèe peticiju potpisujem oma!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

ps2.E da .Jel ima takvih iskustava iz zemalja u "okruzzenju"? Nisam chuo...

 

Cini mi se da u Rumuniji ili Bugarskoj tako nesto vec postoji. Aj neka se javi neko ako zna vise o tome...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Potpuno podrzavam ideju, ali postoji tu jos nesto gde nas mogu docekati aki i kojim slucajem pristanu na to. A to je da svake godine moramo vaditi nove tablice i saobracajne posto je registracija je li istekla vise od 30 dana. Trebalo bi i to dodati na tu peticiju.

 

Sirim pricu i potpisujem cim bude peticije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Valjda veæ svi znamo da u našem selu ništa ne može da se uradi bez usrane motke. Predlažem, da se posle potpisivanja peticije (koja mora biti žešæe medijski propraæena, za šta æu ja da se pobrinem koliko budem mogao..), organizuje pritestna vožnja ispred nadležnih institucija...

Imajte na umu da je to velika kolièina para koja æe biti uskraæena "Dinkiæu", a znate veæ stav naših politièara na tu temu...

Kada budemo imali konkretan projekat, vrlo lako i rado æu da organizujem medijski pritisak na tu temu...

 

Aj bože pomozi!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ima li nekog ko ima iskustva sa tekstom za peticije? Da bismo pravilno formulisali ono sto hocemo.

 

Takodje, neko iskusniji u smislu tematike peticija bi nam mogao reci da li da peticija ima vise stavki (recimo da obuhvatimo jos neke stvari koje bismo da se promene) ili da se drzimo jedne...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Pablo, predlažem ti da kontaktiraš neku nevladinu organizaciju ili fond za humanitarno pravo. Oni bi trebalo da ti daju pomoæ, informacije, obrazac i ostalo...

Vidi kontaktiraj i ove pravnike sa foruma, vidim da ih ima, oni bi trebalo da znaju nešto oko toga...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir
....E da .Jel ima takvih iskustava iz zemalja u "okruzzenju"? Nisam chuo...

 

E to je dobro pitanje' date=' kako li Finci/Laponci plaæaju registraciju :wink:

 

Inaèe peticiju potpisujem oma![/quote']

 

 

 

Sta ste se rasplakali...

Evo sta rade Finci i Laponci. Ali to su budale, lepo mi baba kaze, cuvaj se sine PROMAJE...

Da imam para vozio bi i preko cele zime, bez problema

 

404.jpg

 

404.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Pa da sam u Finskoj, od muke bi i ja vozio motor po snegu... Al ako ne moram, onda ne moram :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova

Ma mozete da "zaboravite" :lol:

To sto ce nas nekoliko da napice nesto...uopste ih nedotice!

Samo ako neko ima tetku u EU pa da im oni kazu :shock:

Mada sam cuo da se novi zakon radi :-({|=

Ja kad god regujem masinu pitam za tu mogucnost i oni uvek "umru od smeha" :(

Nego da nebude ko sa telefonima...mi kukali za kvalitet i dobili ga, ali zajedno sa cenama x10 ](*,)

P.S. inace u D moze da se reguje..kvartalno, znaci na 3 meseca najmanje :!:

Posteno :D ali o cenama drugi put :twisted:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1140 postova
  • Lokacija: Chicago, IL USA
  • Motocikl: 2007 Triumph Daytona 675

Nekapiram sta zelite da postignete sa registracijom na manje od godinu dana? Da li je u pitanju cena ili nesto drugo, ja neznam posto 10 godina sam van Srbije. Mozda bi bilo bolje da se potegne pitanje da se osiguranje placa za recimo 6 meseci a da ostalih 6 meseci imate samo osiguranje za kradju i sl. Tako nesto postoji u USA ali nije mnogo popularno jer je usteda jako mala.

Takodje mozda je bolje potegnuti pitanje da se smanji nadokanada na puteve jer je poznato da motocikli svojo tezinom ne ostecuju puteve u onolikoj meri kao putnicka vozila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Zele da postignu da registracija manje kosta, jer, zasto bi im motor bio registrovan zimi kad ga nece isteravati na ulicu i voziti.

Sto se tice putarina, mi ovde i ovako ne placamo vec prodjemo pored rampe iako ne bi smeli ali bilo bi lepo da to ne moramo da radimo posto meni npr. kad usporim da prodjem cujem da mi neko j**e sve po spisku zbog toga ali nedam lopovima. :twisted:

Jednom prilikom kad budem bio siguran da sam jaci od onog sto radi stacu sa strane i polomiti ga zbog toga sto je oposovao na mene ali sad ako sidjem sa motora i pridjem polomice on mene... :lol: :evil:

Ne mora da znaci ali verovatno je tako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Niš, SRBIJA
  • Motocikl: DR 650

To bi bilo odlicno, da se registruje na 6 meseci i da se naravno plati pola registracije. Stvarno je glupo placati za motor vise nego za auto, i sto bi motore smatrali luksuzom, pa su toliko digli cene? :shock: Treba pokusati...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 94 postova
  • Lokacija: CH vise Srbija
  • Motocikl: imam ih vise

Evo i ja nesto da napisem iz prakse, kako to fukcionise u Svajcarskoj.

Na pocetku kad sam kupio prvi motor neznajuci, ja sam isto svake godine stopirao osiguranje i vracao tablicu preko zime.

Prilikom jedne prijave u osiguranju naisao sam na jednog motoristu koji radi u osiguranju, i covek mi lepo objasni .

Zakon po kome placas osiguranje 6 meseci a tablicu imas preko cele godine,jer je moto sezona po njihovom proracunu 6 meseci, sparas prijavu-odjavu samo napravis novi ugovor.

Momak mi rece da osiguranje vesto koristi jer im ide u prilog odjava-prijava zato ne predlazu takvu varijantu, pogotovo ko nije upucen.

Posto sam na 30% sada placam 309sfr. za motor od 1100ccm.

 

Sto se tice registracije ovde je, od prve registracije na novom vozilu mirni ste 5 godina, posle 3 god. pa na svake 2 god. ako ne menja vlasnika.

 

Sa jednom registarskom tablicom mozete da registrujete 2 vozila, stim sto osiguranje placate na najvecu kubikazu, a porez za puteve na svakom vozilu posebno zavisno od tezine i nekih njihovih kategorija, to je 95 sfr.+20sfr. za tablicu godisnje.

 

Evo jos nesto, ako odjavljujete vase vozilo i vratite tablicu u policiju, narednih 2 godine vasa tablica ceka na vas, postoji mogucnos kupovine tablice tako da mozete posle i 20 godina da ponovo aktivirate vas broj.

 

U svakom slucaju puna podrska Pablu na inicijativu i nadam se da ce i kod nas nesto po tom pitanju da se uradi. :?

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)
Ima li nekog ko ima iskustva sa tekstom za peticije? Da bismo pravilno formulisali ono sto hocemo.

 

Takodje' date=' neko iskusniji u smislu tematike peticija bi nam mogao reci da li da peticija ima vise stavki (recimo da obuhvatimo jos neke stvari koje bismo da se promene) ili da se drzimo jedne...[/quote']

 

Najbolje bi bilo da se na ovom topicu sakupe svi predlozi na jednom mestu u recimo narednih 10-15 dana, sta bi sve trebalo da sadrzi peticija i onda da oni koji znaju ili imaju nekog ko zna da sastavi neki ozviljniji zahtev, to odrade, i da se odabere najbolji i najrealniji.

 

Ja imam sestru od tetke koja je pravnica, i ako sa skupe svi potrebni zahtevi dacu joj da odradi nesto i poslati Pablu, ili nekom drugom (nebitno). Pa neka se odabere najbolji.

 

Posto idem na letovanje , vracam se oko 25.-og , a drugi deo ekipe ide krajem meseca, mozda bismo trebali da sakupimo zahteve i da pocnemo nesto konkretno da radimo 1.-og jula.

 

To je moj predlog, pa komentarisite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja