Jump to content

Moto Zajednica

Zadnja guma i stabilnost

Recommended Posts

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

A sto je svajcarac onda stavio 190...  U ostalom tesko da u Nemackoj nema Metzeler guma,u oba slucaja su sa njima stigle. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova

Koje gume imas trenutno na njemu to je prvo pitanje? 

 

Jesu li neke no name kinezare ili neke uputne gume? 

 

Ja imam 130 i 110 pa nemam nikakvih problema sa stabilnosti. Imao sam 140 nazad, samo su se brze ukockastile i teze ga je bilo obarati u krivine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

U čemu se ogleda ta nestabilnost? Šta se tačno dešava?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Guma je iz 2008 godine, to možda i nije toliki problem, ali na te kineske gume ( pre bi se reklo - plastične ), su se ljudi žalili još u to vreme kad su kupovali te motore i gume bile potpuno nove. Ima ovde negde u temi o kinezima. Kolko se sećam, gume su mogle da pređu i 40.000 km, ali su loše držale na putu ( A kad padne kiša - katastrofa ) . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger
Pre 4 sati, Motorcyclist je napisao:

Koje gume imas trenutno na njemu to je prvo pitanje? 

 

Jesu li neke no name kinezare ili neke uputne gume? 

 

Ja imam 130 i 110 pa nemam nikakvih problema sa stabilnosti. Imao sam 140 nazad, samo su se brze ukockastile i teze ga je bilo obarati u krivine.

Kineske Duro gume.

 

Pre 3 sati, Savan je napisao:

U čemu se ogleda ta nestabilnost? Šta se tačno dešava?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Nestabilnost se dešava na autoputu pri brzini na 100 i preko. Jednostavno, motor postane nestabilan. Imam osećaj kao da nemam kontakt sa asfaltom. Sinoć sam naduvao gume i taj osećaj se povećao čak i na malim brzinama oko 50-80. Kad su gume bile malo izduvane bilo je bolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Mislim da na tom motoru ne mogu da se šteluju prednja i zadnja viljuška? Ja bih za pocetak promenio gume i ulje u viljuškama, možda se svašta nešto rasušilo pa "skakuće" više nego što treba

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger

Hvala svima na odgovorima. :) Sad sam malo  kratak sa parama jer treba da registrujem motor. Čim to prođe, kupujem nove gume. Uzeću fabričke dimenzije pošto izgleda po tuđim iskustvima da se ništa ne dobija širim gumama. Zatim ću da promenim ulja u vilama i kočnicama i da prekontrolišem ceo motor.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Gume svakako treba da zamenis,ali mislim da nije problem do njih.Kod mene na dovilu isto na auto putu,kada pridjem kamionu na 130 km/h,pocinje "ljuljanje"od zadnjeg kraja toliko da imam osecaj da ce ceo motor da mi izleti na stranu.Ukoliko nemam ispred sebe gabaritno vozilo,nikakvih problema sa nestabilnoscu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Teško je sa razdaljine prosuditi šta se dešava tačno kod nekog drugog. Ali činjenica je da kad previše ‘čvrsto’ držiš motor pod rukama/nogama, to negativno utiče na samo vozilo i vožnju. Ne kažem da je to u pitanju ali je moguće da npr, psihički imaš opterećenje u glavi zbog loših guma i da svest pocinje da radi na većim brzinama jer tad čovek počne da razmišlja o svom životu kao nečemu ranjivom i u cilju održanja istog - čvrsto stegnes korman.
Isto je i kad jak bočni vetar duva ili kad prilazis/obilaziš vozilo vecih gabarita. Javlja se vetar, i strujanje vazduha koje može čoveka malo da uplaši i dovede ga do toga da svesno/nesvesno malo više stegne korman/rezervoar i kao posledica toga da se javi nestabilnost vozila. Kad sam tek položio vozački i krenuo da vozim ‘ozbiljno’ ostalo mi u secAnju da mi je instruktor objasnio da u slučaju vetrova ili kamiona, ako osetim nestabilnost, da odvojim jedno koleno fizički, od rezervoara. Time si dozvolio motoru da nastavi svoju putanju kako treba i bez da ga ti remetis svojim grčem. Tad sam radio na samoj obali severnog mora gde uvek muški duva a ujedno je i jako frekventna deonica za kamione. Vremenom kako sam sticao poverenje i nisam sebi dozvoljavao da se zgrcim islo je sve bolje i bolje i na kraju nisam morao više ni da izbacujem koleno. Mada, i dan danas kad me iznenadi odjednom jak vetar znam da se iskontrolišem tako sto izbacim koleno na kratko.

Eto, možda pomogne a možda i ne, svakako neće skoditi i vredi probati.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger
pre 40 minuta, Savan je napisao:

Teško je sa razdaljine prosuditi šta se dešava tačno kod nekog drugog. Ali činjenica je da kad previše ‘čvrsto’ držiš motor pod rukama/nogama, to negativno utiče na samo vozilo i vožnju. Ne kažem da je to u pitanju ali je moguće da npr, psihički imaš opterećenje u glavi zbog loših guma i da svest pocinje da radi na većim brzinama jer tad čovek počne da razmišlja o svom životu kao nečemu ranjivom i u cilju održanja istog - čvrsto stegnes korman.
Isto je i kad jak bočni vetar duva ili kad prilazis/obilaziš vozilo vecih gabarita. Javlja se vetar, i strujanje vazduha koje može čoveka malo da uplaši i dovede ga do toga da svesno/nesvesno malo više stegne korman/rezervoar i kao posledica toga da se javi nestabilnost vozila. Kad sam tek položio vozački i krenuo da vozim ‘ozbiljno’ ostalo mi u secAnju da mi je instruktor objasnio da u slučaju vetrova ili kamiona, ako osetim nestabilnost, da odvojim jedno koleno fizički, od rezervoara. Time si dozvolio motoru da nastavi svoju putanju kako treba i bez da ga ti remetis svojim grčem. Tad sam radio na samoj obali severnog mora gde uvek muški duva a ujedno je i jako frekventna deonica za kamione. Vremenom kako sam sticao poverenje i nisam sebi dozvoljavao da se zgrcim islo je sve bolje i bolje i na kraju nisam morao više ni da izbacujem koleno. Mada, i dan danas kad me iznenadi odjednom jak vetar znam da se iskontrolišem tako sto izbacim koleno na kratko.

Eto, možda pomogne a možda i ne, svakako neće skoditi i vredi probati.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Hvala na odgovoru. Proveriću. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

novo presvučeni put irig ruma auto iznad 110 trese volan na najskupljim toYo gumama koje su za luksuzne velike automobile.Mislio sam otpao teg,felna gume ...Vozio po autoputu ništa ,ponovo irig ruma opet trese.Nevalja nov put a ne vidi se ništa vizualno da ima poprečnih talasa.

Drugar sa audi a8 na novom autoputu prema čačku mu pali elektronsku ručnu pri bržoj vožnji jer je put grbav.

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

To da motor trese na autoputu može izazvati niz razloga i kao što kolega gore reče teško je iz daljine znati. Razlozi sa kojima sam se ja susretao:

 

Stare ili loše gume sigurno mogu biti razlog, ali meni se na Varaderu dešavalo da motor na velikim vrućinama "pliva" na autoputu kada sam koristio nov Dunlop. Jednostavno guma kao da omekša na velikoj vrućini i brzini i motor se ponaša kao da gume nemaju dovoljan pritisak. Još kad je natovaren stvarno je iritantno. Pisao sam o tome detaljno u temi Varadero prije godinu dana, čak sam i skoro nove gume poklonio preko foruma i kupio Metzeler i sve OK.

 

Na TDM-u mi se desilo da motor lagano skakuće kao da je put neravan, bio sam siguran da je tako, ali kada sam promjenio lanac prestalo je. Znači razvučen lanac može dati osjećaj skakutanja koji se prenosi na volan.

 

Tip motora koji jednostavno nije za udare vjetra i turbulencije kamiona na autoputu. Recimo meni se Afrika jako loše ponašala sa koferima, ali to je bilo razumljivo i sve preko 120 km/h mi je bilo krajnje neugodno.

 

Što se tiče dijela diskusije oko širih guma ja u to ne vjerujem, bar kada su u pitanju renomirani proizvođači motora smatram da je neki inžinjer našao pravu dimenziju. Siguran sam da se ciklistika može poboljšati na razne načine od amortizera, guma, promjene težišta....ali to treba da uradi neko ko zna znanje i isproba na stazi da bi bilo dobro urađeno. Nikad se sam ne bih upustio u ovu priču "po osjećaju".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova
Pre 3 sati, milje80 je napisao:

 

Na TDM-u mi se desilo da motor lagano skakuće kao da je put neravan, bio sam siguran da je tako, ali kada sam promjenio lanac prestalo je. Znači razvučen lanac može dati osjećaj skakutanja koji se prenosi na volan.

ovo je primer kad je lanac nejednako istregnut ali onako malo više kad je već uveliko za zamenu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Pripazi se ti krivina i nekog kocenja a po kisi narocito, te gume su po meni plastika a ne guma. Ja bi stavio dimenzije fabricke a i za 10 siru zadnju ako se bolje uklapam u cenu jer mislim da na tom motoru ne bi bilo razlike ili svakako ne na gore.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Sa širom gumom motor mora više da se obori da bi skrenuo. To je zbog težišta. A kruzer/čoper nije za obaranje. Prema tome čak i (malo) uža guma manje smeta od šire

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja