Jump to content

Moto Zajednica

Preporuka za prvi motor

Recommended Posts

  • U prolazu, 3 postova

Pozdrav ljudi, 

Želim da uđem u svet motora. Pričao sam sa par iskusnih ljudi i čuo na moje iznenađenje podeljena i kontradiktorna mišljenja. Naravno svako ima neku svoju priču i ubeđenja, to je sasvim ok. Zato i postavljam thread - voleo bih da čujem što više misljenja različitih ljudi. 

Da kažem par reči o sebi: Imam 27 god, dugogodišnji vozač B kategorije (položio sa 17.), 186cm visok i 64kg težak, generalno sam u treningu i imam snage (kapiram da to može da bude bitno). Mašinski inženjer po struci - pričam u smislu vrlo dobro poznajem fiziku tj. mehaniku i rad sus motora generalno ako bude neke priče o tome. Budžet mi je oko 3000e, možda malo iznad, ali ono voleo bih da prođem sa 3k jer bi mi motor bio sekundarno prevozno sredstvo.  


Motor koji bih uzeo nužno mora da bude chopper - taj stil mi se sviđa i ništa drugo me ne zanima. Estetika motora mi je jako bitna stavka, u smislu motor može biti najpouzdaniji, najbolji, najbrži, najkvalitetniji, najmanji potrošač, najjeftiniji za održavanje itd. - ako mi se ne sviđa nema od toga ništa. E sad što se tiče choppera koje generalno gledam, većina mi se sviđa sa nekoliko izuzetaka (Virago mi se ne sviđa, previše mi je običan, a i mislim da je mali za mene, seo sam par puta izgleda kao dečiji motor pored mene). 

Oko motora ne znam apsolutno ništa - potpuni početnik, ne znam da uključim motor, tek treba da polažem - imam AM kategoriju uz B koju sam davno dobio. Ovih dana treba da krenem na časove. 

E sad glavno konkretno pitanje: Iskreno nisam pročitao detaljno pravila foruma ali sam generalno na forumima i kapiram da ovde ne bih smeo da shareujem oglase. Video sam jedan custom odrađen Sprint Regal Raptor 125 i što se estetike tiče to je to - bingo. Motor mi je apsolutno savršen, ne mogu manu da mu nađem. Ljudi sa kojima sam razgovarao su uglavnom u fazonu: Slabo ti je to, plaćaš sminku, smoriće te brzo tražićeš nešto jače, šta će ti to kinesko smeće uzmi japanca, nije to za duže vožnje itd.
Pitanje je da li taj motor može da bude funkcionalan, da li može da traje i da li neće da me košta 200e mesečno u smislu kvarova i slično? Sama mašina je u odličnom stanju koliko vidim po oglasu. Da li to vredi 3000e sa onakvom šminkom? Motor mi se toliko sviđa da mi je okej ako nije najbolji u klasi/kategoriji ali opet s druge strane ne bih da kupim neko smeće koje ima samo šminku na sebi i koje će mi praviti probleme. Da li taj motor realno može da se vozi ili je kanta smeća koja je lepo našminkana, da sumiram?


EDIT: Odustao sam od kineza. 

 

Dodatno, šta mislite o 125 kubika generalno za prvi motor? Da li da odmah gledam nešto jače ili mi je to okej? Opet meni je bitno da motor izgleda, ne zanima me da se trkam ili slično.
Što se tiče jačih motora, da li imate neku preporuku na osnovu ovoga što sam do sada napisao. Kako ja kapiram opcija i nema nešto puno: Tu su Drag Star, Honda Rebel/Blackwidow/Shadow ? 

To je okvirno to, izvinjavam se ako je konfuzno ali jasno Vam je da je i meni tako u glavi i da apsolutno ne znam u šta ulazim. Opisao sam najbolje što sam mogao šta mislim i kako se osećam. 

Ostaje mi da vam se zahvalim na eventualnim komentarima i savetima. 

Uživajte

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger

125 kubika je malo. Problem je što nekad ideš uzbrdo sa nekim suvozačem. Treba nekad da pretičeš. Ja sam čitao savete da se za prvi motor uzme 250 kubika. Uzeo sam i nisam se pokajao. Ide odlično uzbrdo, mogu da pretičem i slično a opet nije prejak za početnika.

 

3000 evra je mnogo za polovni kineski čoper od 125 kubika. Previše. Realna cena kineskog motora od 125 kubika, polovnog, perfektno sređenog je maksimum 1000 evra. Mada ja ne bih dao 1000 evra za 125 kubika.

 

Dragstar 650 kubika je odlična opcija, samo mislim da 650 kubika nije za nekoga ko nije nikada vozio motor. Ja sam pre godinu dana kupio Sprint Challenger 250 kubika i razmišljam o drugom motoru. Kad se srede finansije verovatno Virago 750 ili Dragstar 650.

 

Mada imaš na oglasima jeftine kineske Sprint Prince čopere od 125 kubika koji su 500-700 evra. Jeftini motori koji se često kvare. Ako ti nije problem da baciš 500 evra i poznaješ malo mehanike, možeš tako nešto da uzmeš za prvu sezonu dok se ne uvežbaš. A posle uzmeš Dragstara ili slično.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Slobodno uzmi 650 kubika ako je chopper u pitanju. Neces pogresiti, to nije prejako za taj tip motora. A ispod 500 kubika nemoj ni da razmisljaj ako je ovaj tip motora u pitanju. 

 

Dragstar 650 jeste dobra opcija za pocetak.

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: xtx660,xjr 1200

I moj ti je savet da ne uzimaš te male kineske čopere.Dragstar 650 ili Honda Shadow 600 imaju 40-tak konja i nemaš se čega plašiti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

Uzmi u obzir i kawasaki en500. Naravno da nadjes u dobrom stanju, prednost mu je jeftina registracija i odrzavanje. Ima 50 tak konja i dvoje nosi bez problema. Modeli posle '94 rijesen problem magneta a i u startu je jeftiniji od honde i viraga.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova

Hvala svima na konstruktivnim odgovorima i savetima. Da li neko može da mi objasni šta znači praktično to što je motor uvezen recimo iz Švajcarske viđam po oglasima? Je l' to neki problem sa registracijom papirima ili šta?

Što se izbora modela tiče, u principu opcije su sledeće: 
 

1. DragStar 650
2. Honda Shadow

3. Honda VT 600

4. Kawasaki vn800

5. Yamaha V star (650)
6. Suzuki Marauder (805)

 

Koje su preporuke vezano za ove modele? 

 

@drazneye 
Video sam model, sviđa mi se generalno, ali mi se čini da je veličine kao Virago, tj. da je mali za mene? 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: EN 500 1996

Ja sam visok 196 i nekih 80 tak kg, vjerovatno izgledam malo smjesno na njemu, ali nemam nikakvih problema u voznji. Oko 20000 km sa zenom, bilo je i po 500 - 600 km za dan. Da se razumijemo ipak je idealno 200-300 km. 

Mislim da je malo veci od viraga, to se moze na netu provjeriti.

Ovi modeli iznad sto si naveo su bolji i veci, ja sam trazio nesto jeftino i jednostavno a da bude pouzdano. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rashodovani bajker, 1731 postova
  • Lokacija:
  • Motocikl: SunRa Shino
Pre 21 sati, Pingvin37 je napisao:

Slobodno uzmi 650 kubika ako je chopper u pitanju. Neces pogresiti, to nije prejako za taj tip motora. A ispod 500 kubika nemoj ni da razmisljaj ako je ovaj tip motora u pitanju. 

 

Dragstar 650 jeste dobra opcija za pocetak.

 

 

Samo bih da potvrdim ovo što reče kolega. 2004. sam nabavio sebi prvi motor - Yamahu XVS 650 Drag Star. Kad kažem prvi mislim bukvalno prvi. Nikad pre toga nisam probao ni Tomos niti bilo šta od recimo 125 ccm 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1835 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Za @Vitez Koja : pre poplave u Obrenovcu, 2014 god, mozda par godina pre, trebao sam uzeti taj LTD 450. Medjutim, vlasnik se puno dvoumio, na kraju odustao... poplava ga dokusurila. A tako mi se svideo motor, hteo sam celog da uradim, u fulu. Fenomenalan izgled.

Sad sam se ohladio od te vrste motora, mada ponekad provozam kumov Vulkan iz 87.god, koji je takodje odlican...

@Grejalica sorry za off, ali motor je vrh...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 179 postova
  • Lokacija: Selevac
  • Motocikl: Nista

@Blaza Ja sam bio bas zadoboljan sa motorom. Lak sa voznju, i za dalja putovanja ne ukocis se i mali potorisac, oko 3 - 3,5 na otvorenom grad oko 5.. imao sam dosta opreme, oprema mi je ostala a motor sam juce prodao bas

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1835 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Kakva zima, ako mozes, odmah, ima ove godine, boze zdravlja, jos puno kilometara da se napravi !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

EN500C (model nakon 1996) je veći od Viraga, čak je veći i od Shadow 650.

176cm, 74kg, 24 godine i nisam u treningu. Gledajući slike izgledam skroz ok na njemu, a dok sam imao 90kg, izgledao je takođe ok ali...ustvari sve je to u oku posmatrača, nekom izgleda malo nekom ne.

Ujedno i moj prvi motor i savet da odmah preskočiš 125 i 250ccm, brzo će ti biti mali, ne boj se toga što su ove mašine 500+ccm, nije to sportak nego kruzer/čoper. 

Što se mene tiče, preporuka za EN500C i možda da uzmeš i njega u obzir. 6 brzina, ne manjka mu startnosti, u preticanju odličan, jeftin za održavanje i mali potrošač ako ti je to bitan faktor, moj pijucka negde oko 4-4.5l, nikad preko toga. 

Jedina mana što nije lep kao Shadow i nema V2 agregat, ako možeš da pređes preko toga onda imaš odličan motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja