Jump to content

Moto Zajednica

Старост мотора

Recommended Posts

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Горњи Милановац
  • Motocikl: Тренутно немам

Поздрав, нов сам члан овде а и нов у мото свету (мада имајући у виду да још нисам ни почео онда технички нисам чак ни нов :lol3:). Интересује ме какву улогу има годиште мотора приликом куповине. Јасно је да има велику улогу али ме занима какво је стање са моторима у поређењу са рецимо колима. Наравно ту је цена главни фактор иначе би сви куповали ново. Али конкретно да ли може да се упореди са колима? Возач сам Б категорије па зато питам. Ако ћеш да купиш кола 1995. годиште то је равно самоубиству. Ако купиш 2000. мораш да знаш да је то малтене нека крајња граница а и то је упитно. Чак и за прва кола. Очекуј велика улагања врло вероватно. Да ли је то и случај са моторима? Или они можда дуже трају пошто ће прећи мању километражу (мада сигурно да и нису прављени да пређу 1.000.000км).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1029 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Pa gleda se opšte stanje, da li je padano sa njega, kakav je agregat. Po meni godine nisu presudne, ako je sve na svom mestu.

U našem podneblju motocikli ne prelaze godišnje mnogo kilometara jer nam je klima takva. Čast izuzecima, ima ovde kolega na forumu koji voze cele godine, ali su ipak izuzeci.

Htedoh reći, ako je o motoru neko vodio računa nije problem što ima 30+ godina i što je prešao 100+ hiljada kilometara. Ključ je u održavanju, kao i kod svake mašine.

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Горњи Милановац
  • Motocikl: Тренутно немам
pre 17 minuta, Due je napisao:

Pa gleda se opšte stanje, da li je padano sa njega, kakav je agregat. Po meni godine nisu presudne, ako je sve na svom mestu.

U našem podneblju motocikli ne prelaze godišnje mnogo kilometara jer nam je klima takva. Čast izuzecima, ima ovde kolega na forumu koji voze cele godine, ali su ipak izuzeci.

Htedoh reći, ako je o motoru neko vodio računa nije problem što ima 30+ godina i što je prešao 100+ hiljada kilometara. Ključ je u održavanju, kao i kod svake mašine.

Па значи слободнији су у односу на кола. Чак и ако су кола одржавана врхунски ипак су премного прешла током година и неминовни су проблеми.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1029 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

U načelu da. Kola limarijski stradaju, što se teško i skupo popravlja. Više su izložena uticaju vremena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski

Automobil stariji od 10 godina nije ni za šta (po meni i mnogo mlađi nisu, al ajd). Kod motora to nije slučaj. I te kako možeš naći dobar primerak 10-20-30 godina star. Jer većina bajkera vodi računa o svojim "kućnim ljubimcima". Garažiraju, lickaju, maze-paze..... Prelaze 3-7 hiljada km godišnje, redovno menjaju ulje i potrošni materijal.... Zimi se ne voze, u većini slučajeva. Kada bi se tako ophodio prema autu, trajao bi 50 godina. 

 

E sad, ima i druga strana medalje. Postoje i bajkeri diletanti, koji zakolju motor za jednu sezonu! Uglavnom često menjaju motore, jer im ni jedan ne valja: naravno, jer ih ne održavaju. Prepoznaju se lako, na kilometar. I takvi bajkeri, i njihovi ubijeni motori. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Горњи Милановац
  • Motocikl: Тренутно немам
Pre sat vremena, Due je napisao:

U načelu da. Kola limarijski stradaju, što se teško i skupo popravlja. Više su izložena uticaju vremena.

Па то, зато  сам и питао. Хвала! Видео сам да има доста старих мотора који се продају па ме зато и занимало. Е сад, колико је паметно куповати старе моторе? Које би годиште сада било прихватљиво за почетак? Лично не волим изглед мотора пре 2000. тако да свакако ништа старије не бих узимао осим ако је баш неки добар модел.

 

pre 46 minuta, WoodyRider je napisao:

Automobil stariji od 10 godina nije ni za šta (po meni i mnogo mlađi nisu, al ajd). Kod motora to nije slučaj. I te kako možeš naći dobar primerak 10-20-30 godina star. Jer većina bajkera vodi računa o svojim "kućnim ljubimcima". Garažiraju, lickaju, maze-paze..... Prelaze 3-7 hiljada km godišnje, redovno menjaju ulje i potrošni materijal.... Zimi se ne voze, u većini slučajeva. Kada bi se tako ophodio prema autu, trajao bi 50 godina. 

 

E sad, ima i druga strana medalje. Postoje i bajkeri diletanti, koji zakolju motor za jednu sezonu! Uglavnom često menjaju motore, jer im ni jedan ne valja: naravno, jer ih ne održavaju. Prepoznaju se lako, na kilometar. I takvi bajkeri, i njihovi ubijeni motori. 

Кола стара 10 год. су доста скупа. У мом окружењу (пословном, приватном и сваком другом) баш ретко ко да вози. У јадном смо стању кад је нама ауто стар десет година "као нов" али то је прича за себе. Ово све остало што си написао су кључне информације које сам и  тражио, хвала на томе.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Горњи Милановац
  • Motocikl: Тренутно немам
pre 57 minuta, WoodyRider je napisao:

E sad, ima i druga strana medalje. Postoje i bajkeri diletanti, koji zakolju motor za jednu sezonu! Uglavnom često menjaju motore, jer im ni jedan ne valja: naravno, jer ih ne održavaju. Prepoznaju se lako, na kilometar. I takvi bajkeri, i njihovi ubijeni motori. 

Што се тога тиче тренутно сам у фази где би свако могао и полураспаднутог крша да ми ували (шалим се мало али поента стоји) али зато и пискарам овде и распитујем се како бих научио и похватао конце.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1029 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Za početak kupi ono što ti srcu i oku prija. I budžetu, naravno. Vremenom ċeš izgraditi stav kakav ti motor treba i za koju namenu. 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Горњи Милановац
  • Motocikl: Тренутно немам
pre 10 minuta, Due je napisao:

Za početak kupi ono što ti srcu i oku prija. I budžetu, naravno. Vremenom ċeš izgraditi stav kakav ti motor treba i za koju namenu. 

 

То ће свакако и бити случај. Џаба све ако се теби нешто не свиђа. Мени лично изглед игра велику улогу и не могу да возим баш све. Колико год да је нешто поуздано, мало троши, јефтино итд. ако се мени не свиђа како изгледа ништа не вреди.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger 800

Kupovina polovnog motora je macka u dzaku isto kao i kod automobila. Nikada ne mozes da znas kako se prema motoru odnosilo u proslosti. Mozda je poslednji vlasnik i vodio racuna o njemu ali to ne znaci da ga neko pre njega nije posteno izmucio. Motor star 20-30 godina je sigurno promenio vise vlasnika tako da se sve svodi na srecu. Najbolja i najsigurnija varjanta je da motor pregleda neko ko se dobro razume jer bez iskustva neces moci nista sam da procenis osim da li je lep ili nije i da li je izguljen ili nije :) Malo karikiram ali vecinu stvari bez iskustva neces moci sam da provalis. Pricam ti iz licnog iskustva jer sam i sam nov u svemu ovome i posedujem motor star 16 godina koji sam i kupio na "leap of fate". Ja sam zapeo da ga uzmem u vreme vanrednog stanja pa nisam ni mogao da sa sobom vodim nekog strucnijeg. Da li sam se zajebao ili ne vreme ce pokazati. Sto vise ulazim u materiju sve vise nedostataka nalazim ali nista strasno za sada. Motor ide sasvim korektno ali moze se i sutra raspasti :)

 

Ono sto malo umanjuje rizik je da polovan motor kupis od nekog poznanika pa bar neki deo njegove duge istorije mozes da saznas. Druga varjanta je da kupis motor nekog uglednog clana foruma koji nece svoj ugled i reputaciju da kalja za par stotina evra.

 

Ono sto je jako interesantno je da su cene poludele pa ces danas motor iz 2000te platiti vise nego sto ga je neki prethodni vlasnik platio 2010. Pomiris se sa time, prekrstis, istreses lovu i molis se bogu da se nisi mnogo zajebao :) 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger

Danas su polovni motori precenjeni sa cenom. Realno da li treba da japanac star 20 - 30 godina košta 2-3 hiljade evra a nov japanac od 650 cc 7500 evra?

 

Možda da se razmisli o kupovini novog motora? Skupiti keš koliko je moguće, a ostatak na kredit. Kawasaki Vulcan 650cc je 7500 evra. Neka se skupi 3000 evra a 4500 evra na kredit par godina. To su ozbiljne pare za naše uslove pa je potrebno dobro razmisliti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200
6 hours ago, qwerty12345 said:

Danas su polovni motori precenjeni sa cenom. Realno da li treba da japanac star 20 - 30 godina košta 2-3 hiljade evra a nov japanac od 650 cc 7500 evra?

 

Možda da se razmisli o kupovini novog motora? Skupiti keš koliko je moguće, a ostatak na kredit. Kawasaki Vulcan 650cc je 7500 evra. Neka se skupi 3000 evra a 4500 evra na kredit par godina. To su ozbiljne pare za naše uslove pa je potrebno dobro razmisliti.

Mislim da je ovako pocelo da razmislja dosta bajkera. Ako si siguran sta hoces onda je novo postala ozbiljna alternativa, posebno u vreme dostupnost povoljnih kredita. 

Nevolja je što se dosta bajkera jos pronalazi i često menja motore, pa je onda novo veliki trošak ako ga prodajes poske 2-3 godine. 

 

A kod polovnjaka, ako se gleda godiste, meni je presudniji neki tehnološki nivo. Recimo oko 2000 god vecina motora je bila sa karburatorima i bez abs. Slicne koncepcije su bili i motori iz 90ih, pa tu nema puno razlike, osim u dizajnu, mada ne umanjujem ni znacaj te komponente. Vec tako posle 2006-8 moze se naci vise motora sa ubrizgavanjem i abs, a to ne nekako ozbiljan tehnoloski napredak u koji verujem da ima smisla uloziti. 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
12 hours ago, Челична Кобра said:

Поздрав, нов сам члан овде а и нов у мото свету ....

Nego, reci ti nama drugar, koji te model/vrsta svrbi, pa da započnemo ''kavgu'' ko ljudi...

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 615 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1250 GS/A
pre 35 minuta, Dexterr je napisao:

Nego, reci ti nama drugar, koji te model/vrsta svrbi, pa da započnemo ''kavgu'' ko ljudi...

Upravo tako, moraš reći koji tip ti je želja ili mogućnost kako bi neko ko zna izneo svoje mišljenje.

 

Ja sam na primer od prošle godine promenio 4 motora :)

Yamaha Tracer 900 / 2015 / na njemu oko 8.000 km.

Yamaha TDM 900 / 2009 / na njemu oko 4.000 km.

Kawasaki Z750 / 2008 / na njemu oko 2.000 km.

Suzuki Bandit 650 / 2005 / još na njemu, do sada oko 4.000 km.

 

Svaki je priča za sebe, da ne davim, najbolje mi je legao TDM, uglavnom, ta neka priča Touring ili Sport&Touring.

Tako da gledam da se opet vratim tim tipovima motora

 

Na forumu ćeš zasigurno dobiti dobrih saveta, sugestija, predloga i pročitati mnoštvo iskustva vlasnika prethodnih ili sadašnjioh Motora. Malo samo prošetaj prste po tastaturi kroz forum

 

U nadi da ćeš naći sebi najbolju makinu Srdačan pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 162 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: BMW R 1200gs,BMW R 25/2
Pre 2 sati, Dexterr je napisao:

Nego, reci ti nama drugar, koji te model/vrsta svrbi, pa da započnemo ''kavgu'' ko ljudi...

Najbolje pomeni i neki Bmw, Onda je zabava zagarantovana:jee1:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1
pre 17 minuta, Milance 067 je napisao:

Najbolje pomeni i neki Bmw, Onda je zabava zagarantovana:jee1:

Ti si poslusao @Dexterr, nema sigurnijeg nacina da se zapocne kavga od pominjanja ''Bavarca''  :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ajd sad malo ozbiljno .  Vidi , kako si sam napisao, motor nemaš, A kategoriju nemaš, motor nikad nisi vozio - jedino imaš volju i želju da kreneš sa tim.  Ovde na forumu, možeš dobiti milion saveta za sve i svašta ( puno dobrih, možda i neki loš ), ali pošto si početnik, mislim da treba i da kreneš početnički ( korak po korak ) . 

  Znači za početak bi trebalo da počneš da voziš bilo šta da malo uđeš u rutinu vožnje. Kako nemaš dozvolu, tu si ograničen na ono što može da se vozi sa B kategorijom ( nešto od 50 ccm - tomos, neki skuter ).

   Naravno, nađeš neku auto školu i kreneš sa obukom za A kategoriju. 

  Upoznaš nekog iz tvog grada ( ima ih ovde na forumu ), pa se malo družiš sa ljudima i u živom razgovoru saznaš svašta. Ćačak ti je blizu, pa se provozaš do njega, ima nekoliko kafića gde se skupljaju ljudi sa motorima, svratiš, popričaš sa ljudima, saznaš nešto. . . 

  U međuvremenu si položio za A kategoriju, naučio dosta o motorima ( možda si neke i isprobao ), odlučio šta bi ti vozio ( klasičan motor, sportski, enduro . . . ) utvrdio svoje mogućnosti ( nije isto ako si visok 170 cm i ako si visok 196 cm ), stekao neku rutinu vožnje na malom motoru - al je opet neka rutina . 

  E onda krećeš u potragu za svojim prvim ozbiljnijim motorom.  Sve ovo što sam napisao bi trebalo da traje oko godinu dana  - taman za iduću sezonu.  Srećno . 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Горњи Милановац
  • Motocikl: Тренутно немам

Хвала вам свима на одговорима. Нисам хтео да питам за препоруку мотора јер као што рекох, нисам још ни почео да возим. То што се мени овако свиђају мотори је једно, питање како ће то функционисати заправо. Али свакако мислим да вреди пробати. А не желим да мислите да вас смарам безвезе или траћим време овде (наравно, нико никога не тера да овде чита и пише али опет...)

 

Али ето волим да размишљам и причам о стварима које купујем а лично волим добро и да се припремим и проучим материју.

 

Pre 16 sati, DeusExMachina je napisao:

Kupovina polovnog motora je macka u dzaku isto kao i kod automobila. Nikada ne mozes da znas kako se prema motoru odnosilo u proslosti. Mozda je poslednji vlasnik i vodio racuna o njemu ali to ne znaci da ga neko pre njega nije posteno izmucio. Motor star 20-30 godina je sigurno promenio vise vlasnika tako da se sve svodi na srecu. Najbolja i najsigurnija varjanta je da motor pregleda neko ko se dobro razume jer bez iskustva neces moci nista sam da procenis osim da li je lep ili nije i da li je izguljen ili nije :) Malo karikiram ali vecinu stvari bez iskustva neces moci sam da provalis. Pricam ti iz licnog iskustva jer sam i sam nov u svemu ovome i posedujem motor star 16 godina koji sam i kupio na "leap of fate". Ja sam zapeo da ga uzmem u vreme vanrednog stanja pa nisam ni mogao da sa sobom vodim nekog strucnijeg. Da li sam se zajebao ili ne vreme ce pokazati. Sto vise ulazim u materiju sve vise nedostataka nalazim ali nista strasno za sada. Motor ide sasvim korektno ali moze se i sutra raspasti :)

Јасно, куповина било чега половног је наравно неизвесна. Само један мали део се ето може предупредити. Лично не купујем половне ствари али ето изузетак су кола (и мотор?) где су ипак доста веће паре (у односу на телефон, рачунар нпр.) па је тешко приуштити ново. И прва кола која сам куповао сам водио мајстора са дијагностиком како не бих бацио паре (то се показало као изузетно паметна ствар јер сам већ решио да купим кола за која се испоставило да су пред издисајем и у последњем тренутку исцимам мајстора).

 

Теби свакако желим срећу са новим мотором и лепо да те служи. 

 

Pre 16 sati, qwerty12345 je napisao:

Danas su polovni motori precenjeni sa cenom. Realno da li treba da japanac star 20 - 30 godina košta 2-3 hiljade evra a nov japanac od 650 cc 7500 evra?

 

Možda da se razmisli o kupovini novog motora? Skupiti keš koliko je moguće, a ostatak na kredit. Kawasaki Vulcan 650cc je 7500 evra. Neka se skupi 3000 evra a 4500 evra na kredit par godina. To su ozbiljne pare za naše uslove pa je potrebno dobro razmisliti.

 

Pre 9 sati, lemy je napisao:

Mislim da je ovako pocelo da razmislja dosta bajkera. Ako si siguran sta hoces onda je novo postala ozbiljna alternativa, posebno u vreme dostupnost povoljnih kredita. 

Nevolja je što se dosta bajkera jos pronalazi i često menja motore, pa je onda novo veliki trošak ako ga prodajes poske 2-3 godine. 

 

A kod polovnjaka, ako se gleda godiste, meni je presudniji neki tehnološki nivo. Recimo oko 2000 god vecina motora je bila sa karburatorima i bez abs. Slicne koncepcije su bili i motori iz 90ih, pa tu nema puno razlike, osim u dizajnu, mada ne umanjujem ni znacaj te komponente. Vec tako posle 2006-8 moze se naci vise motora sa ubrizgavanjem i abs, a to ne nekako ozbiljan tehnoloski napredak u koji verujem da ima smisla uloziti. 

 

 

Видим да има неких који лепо држе цену иако су стари. Претпоставио сам да је то због квалитета и поузданости и да су људи свесни и једног и другог па зато и држе такве цене. Што се тиче технолошке развијености у то већ не могу да улазим осим да кажем да свакако вреди пратити исти. Није џабе дошло до неке иновације. Али ту кључну улогу игра цена, рекао бих. Отуд и моје интересовање за утицај година на поузданост мотора.

 

Што се тиче куповине новог мотора уз помоћ кредита, то је свакако отворена опција али не бих то за почетак, тек можда након 2-3 сезоне.

 

Pre 9 sati, Dexterr je napisao:

Nego, reci ti nama drugar, koji te model/vrsta svrbi, pa da započnemo ''kavgu'' ko ljudi...

 

Pre 8 sati, DarkoČa je napisao:

Upravo tako, moraš reći koji tip ti je želja ili mogućnost kako bi neko ko zna izneo svoje mišljenje.

 

Na forumu ćeš zasigurno dobiti dobrih saveta, sugestija, predloga i pročitati mnoštvo iskustva vlasnika prethodnih ili sadašnjioh Motora. Malo samo prošetaj prste po tastaturi kroz forum

 

Pre 7 sati, Milance 067 je napisao:

Najbolje pomeni i neki Bmw, Onda je zabava zagarantovana:jee1:

 

Као што написах горе, нисам хтео да смарам са тим шта бих волео а да притом не знам ни шта све има. Али кад сте већ навалили можемо и тако. Мени свакако занимљивије да одмах чујем ваше препоруке и идеје за оно што би мени одговарало. У то име:

 

Висок сам 183цм и тренутно мало подгојен 105кг али добро развијен па се не би рекло да сам дебео (морам да се правдам одмах :lol3:). А и шта је мушкарац без товара? А свакако тренутно спуштам килажу. Имам 27 година и превазишао сам одавно оне приче "јој не знам да ли ћу моћи да се контролишем да не дам гас" ако сам икада и био у тој причи а мислим да нисам. Што се тиче мотора никакав Томос не долази у обзир. Скутери ме не интересују, као ни чопери (крузери, како год), кросерице, туринг. Интересују ме "зујалице", што би бабе рекле, спорт и нејкед (класични) мотори. Мислим да би ми они одговарали како естетски тако и функционално. Главна намена? Није јасно дефинисано. До посла, по граду, мало возикање којекуда по природи (не офроуд - и у кола волим да седнем и да се возим по селима којекаквим, наравно где пут дозвољава), наравно и неке краће дистанце типа 100-200км. 

 

Pre 6 sati, drumskalisica je napisao:

Ajd sad malo ozbiljno .  Vidi , kako si sam napisao, motor nemaš, A kategoriju nemaš, motor nikad nisi vozio - jedino imaš volju i želju da kreneš sa tim.  Ovde na forumu, možeš dobiti milion saveta za sve i svašta ( puno dobrih, možda i neki loš ), ali pošto si početnik, mislim da treba i da kreneš početnički ( korak po korak ) . 

  Znači za početak bi trebalo da počneš da voziš bilo šta da malo uđeš u rutinu vožnje. Kako nemaš dozvolu, tu si ograničen na ono što može da se vozi sa B kategorijom ( nešto od 50 ccm - tomos, neki skuter ).

   Naravno, nađeš neku auto školu i kreneš sa obukom za A kategoriju. 

  Upoznaš nekog iz tvog grada ( ima ih ovde na forumu ), pa se malo družiš sa ljudima i u živom razgovoru saznaš svašta. Ćačak ti je blizu, pa se provozaš do njega, ima nekoliko kafića gde se skupljaju ljudi sa motorima, svratiš, popričaš sa ljudima, saznaš nešto. . . 

  U međuvremenu si položio za A kategoriju, naučio dosta o motorima ( možda si neke i isprobao ), odlučio šta bi ti vozio ( klasičan motor, sportski, enduro . . . ) utvrdio svoje mogućnosti ( nije isto ako si visok 170 cm i ako si visok 196 cm ), stekao neku rutinu vožnje na malom motoru - al je opet neka rutina . 

  E onda krećeš u potragu za svojim prvim ozbiljnijim motorom.  Sve ovo što sam napisao bi trebalo da traje oko godinu dana  - taman za iduću sezonu.  Srećno . 

 

Мислим да је ово одличан одговор што си написао. Хвала ти. Идеја је свакако корак по корак али нестрпљење чини своје. Ја сам и пре читао овај форум а ево сад мало и да пискарам. Тренутно како и сам кажеш имамо једино вољу и жељу да кренем. То је ваљда и најбитније? Видећеш шта сам претходно написао о томе шта ме интересује. Прилично сам сигуран да би ми Томос (или скутер) убио вољу за вожњом (а вероватно и животом). Најежим се само кад га чујем како иде низ пут. Не кажем да је Томос нешто лоше, само да мени лични никако не одговара. А ни скутер није далеко од тога. Није ту у питању сад брзина да не помислиш да сам клинац који се ложи на неку брзину, "лудило", већ естетика и веома битно ЗВУК. Кад чујем Томоса прдавца или неки јефтинији крос диже ми се коса на глави.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ne mora biti ni Tomos, ni skuter, al mora biti 50 ccm koje možeš voziti sa B kategorijom.  Nije poenta u marki prevoza, već je poenta da se stekne rutina i osećaj. Takođe sam o tome razmišljao u smislu - ne da to kupiš, već možda pozajmiš od nekog čisto onako za obuku. Takođe, što se tvoje visine tiče, postoji nekoliko tipova ljudi, neki su da kažem " normalnih proporcija ", neki drugi iste visine imaju dugačke noge a kratak trup, a neki imaju kratke noge a dugačak trup. Zbog takvih stvari treba pre kupovine prvo sesti na motor, po mogućnosti i probati.

  Il nešto ovako :

 

  

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 673 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle
Pre 6 sati, drumskalisica je napisao:

Ajd sad malo ozbiljno .  Vidi , kako si sam napisao, motor nemaš, A kategoriju nemaš, motor nikad nisi vozio - jedino imaš volju i želju da kreneš sa tim.  Ovde na forumu, možeš dobiti milion saveta za sve i svašta ( puno dobrih, možda i neki loš ), ali pošto si početnik, mislim da treba i da kreneš početnički ( korak po korak ) . 

  Znači za početak bi trebalo da počneš da voziš bilo šta da malo uđeš u rutinu vožnje. Kako nemaš dozvolu, tu si ograničen na ono što može da se vozi sa B kategorijom ( nešto od 50 ccm - tomos, neki skuter ).

   Naravno, nađeš neku auto školu i kreneš sa obukom za A kategoriju. 

  Upoznaš nekog iz tvog grada ( ima ih ovde na forumu ), pa se malo družiš sa ljudima i u živom razgovoru saznaš svašta. Ćačak ti je blizu, pa se provozaš do njega, ima nekoliko kafića gde se skupljaju ljudi sa motorima, svratiš, popričaš sa ljudima, saznaš nešto. . . 

  U međuvremenu si položio za A kategoriju, naučio dosta o motorima ( možda si neke i isprobao ), odlučio šta bi ti vozio ( klasičan motor, sportski, enduro . . . ) utvrdio svoje mogućnosti ( nije isto ako si visok 170 cm i ako si visok 196 cm ), stekao neku rutinu vožnje na malom motoru - al je opet neka rutina . 

  E onda krećeš u potragu za svojim prvim ozbiljnijim motorom.  Sve ovo što sam napisao bi trebalo da traje oko godinu dana  - taman za iduću sezonu.  Srećno . 

Upravo tako

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Горњи Милановац
  • Motocikl: Тренутно немам
Pre 16 sati, drumskalisica je napisao:

Ne mora biti ni Tomos, ni skuter, al mora biti 50 ccm koje možeš voziti sa B kategorijom.  Nije poenta u marki prevoza, već je poenta da se stekne rutina i osećaj. Takođe sam o tome razmišljao u smislu - ne da to kupiš, već možda pozajmiš od nekog čisto onako za obuku. Takođe, što se tvoje visine tiče, postoji nekoliko tipova ljudi, neki su da kažem " normalnih proporcija ", neki drugi iste visine imaju dugačke noge a kratak trup, a neki imaju kratke noge a dugačak trup. Zbog takvih stvari treba pre kupovine prvo sesti na motor, po mogućnosti i probati.

  Il nešto ovako :

 

  

 

Разумем у потпуности очему причаш али и даље ми се то но свиђа. Али у сваком случају хвала на савету, размислићу о томе. Што се тиче моје висине, рекао бх да сам нормалних пропорција. Али наравно пре куповине све се проба. Нема ту дилеме.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4685 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Motor od 600ccm sa 4 cilindra nije agresivan ali može da ide lepo. Za 2000e se može naći dobar primerak, da bude nekoliko godina kod tebe, posle češ videti :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 673 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle
Pre 1 sat, srbac je napisao:

Motor od 600ccm sa 4 cilindra nije agresivan ali može da ide lepo. Za 2000e se može naći dobar primerak, da bude nekoliko godina kod tebe, posle češ videti :takoje:

Šta predlažeš od 600-650cc, za 2000

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja