Jump to content

Moto Zajednica

Neslaganja broja šasije na motoru sa fabrikom

Recommended Posts

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Gs 1200

Pozdrav dečaci....pozdrav i devojke znam da nas ima. Naime želela bih ako bi neko mogao da pojasni situaciju da je motor koji gledam da kupim 2013 godište a po broju šasije vodi se u bmw-u kao 2016 i da je rađen za američko tržište i 2017 prodat u Meksiku. Napominjem da je uvežen kod nas 2014 god i da je od tada uredno registrovan. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2592 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS
Pozdrav dečaci....pozdrav i devojke znam da nas ima. Naime želela bih ako bi neko mogao da pojasni situaciju da je motor koji gledam da kupim 2013 godište a po broju šasije vodi se u bmw-u kao 2016 i da je rađen za američko tržište i 2017 prodat u Meksiku. Napominjem da je uvežen kod nas 2014 god i da je od tada uredno registrovan. 
То нико не може да ти објасни осим оног ко је то урадио... Шта год да је урадио.
Ја и даље не верујем да је тако нешто и могуће.

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Prvi komentar i pljus! Kakvo pitanje!? Dobra naša "Olga", motor je očigledno putovao i kroz vreme i kroz prostor. Zakrivljenje "prostor-vreme" se događa svaki put kada se dogode velike vremenske neprilike a tornada i uragana ima koliko nećeš na jugu Amerike, kao i u okolini Meksika. Kupi ti to i ne brini. Svaka iole obučena šalterska službenica je upoznata sa ovim pojavama. Možeš je naravno i podsetiti na sve ovo, nije na odmet. Samo ukratko jer na novčanicu od sto evra ne staje mnogo reči. Nadam se da sam ti pomogao.

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Pozdrav dečaci....pozdrav i devojke znam da nas ima. Naime želela bih ako bi neko mogao da pojasni situaciju da je motor koji gledam da kupim 2013 godište a po broju šasije vodi se u bmw-u kao 2016 i da je rađen za američko tržište i 2017 prodat u Meksiku. Napominjem da je uvežen kod nas 2014 god i da je od tada uredno registrovan. 


Ja osobno se ne bih okretao za bilo kojim vozilom sa tim pedigreom.
Sretno


Vozim motor, nisam bajker.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Gs 1200

Ljudi ključ nije stavljen na motor...odrasla sam na njima ( da ne bude "et plavuša neka 100%" )....otac zakleti motorista. Mart 2014 carinska deklaracija. U carinskoj i saobraćajnoj brojevi bez omaške, u proveri u mup-u bez greške ali po broju šasije u BMW bazi motor je napravljen 2016 u avgustu i prodat u Meksiku 2017. Po broju šasije ne odgovara ni paket opreme, ni boja, ni broj motora. Znam kad je i doteran iz Nemačke bio pojam. Tip ako je i kada imao vremena da ga vozi...nepunih 20.000 na satu. Ali na poručivanju delova za mali servis tip ispali da je motor 2017 po broju šasije, kod momka koji ima bazu isto i saznam za ostale podatke. Mislila sam eto neko imao ili čuo nešto slično jer osim da je neka mulja direktno iz BMW-a ništa drugo nema logike. Izvinjavam se ako smorih. Poz drugari

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Može sve da se slaže ali da je blizanac, ne kažem da jeste ali to je klasičan primer.

Ima primera gde ima karakter više za koga nema potrage ali u varijanti nabavke delova i servisa taj broj se ne odaziva da postoji.

Danas je COC prava stvar, prodavac je dužan da ti dostavi za tebe jedan originalni primerak a unutra piše sve do datuma kada je izašao iz fabrike, za koje tržište i ko je uvoznik, ko je potpisao doc da je motor ispravan sa tim karakteristikama napustio proizvodni pogon.

Ima mnogo motocikala koji se voze sa diskutabilnim poreklom a da vozači ni ne znaju ali onda to neko otkrije kod prodaje istog.

Ovde se nešto desilo jer je BMW baza sa VIN reper.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Vredi kupiti ga za delove.

A dati dobru paru za ovaj motor i rizikovati da ne moze da se registruje ili da Vam ga zaplene...mislite o tome  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /
Pre 9 sati, GixxerK6 je napisao:

Može sve da se slaže ali da je blizanac, ne kažem da jeste ali to je klasičan primer.

Pa da, al tad bi bilo kontra :) Proizveden 2016, a ukucani broj sa nekog iz 2014.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Gs 1200
Pre 1 sat, ser je napisao:

Pa da, al tad bi bilo kontra :) Proizveden 2016, a ukucani broj sa nekog iz 2014.

Tako je....ovo samo smrdi na utaju poreza u samoj fabrici....jer kontam da im se promet broji po brojevima šasije tj to je broj prodatih modela. A oni mangupi dupliraju broj i pošalju ga na drugi kraj sveta da se slučajno ne bi našli u istoj zemlji. Mislim jedino mi to logično¿¿¿???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

Broj šasije (VIN) bi trebalo obavezno provjeriti da nije u Meksiku prijavljen kao ukraden. Kako to izvesti na međunarodnom nivou - ne znam. Neko to vjerovatno zna pa nek napiše. Šanse su male da jeste kad je već dovde došao, ali bolje biti apsolutno siguran.

Dalje, u svom prvom komentaru si rekla da je motor uvezen ali ne i odakle. Napisala si samo da je šasija (ili ram) iz Meksika. Ako je kompletan motor uvezen iz Meksika, onda ostatak mog komentara možeš ignorisati jer ni sa čim u vezi Meksika nisam upoznat.

 

Ako je pak uvezen iz SAD, ne mora značiti da je motor ilegalan. Nepoklapanje broja šasije sa ostatkom motora može biti ako je originalni motor iz 2013. prodan u Americi a zatim havarisan, pa je onda neko uzeo ram od ovog iz Meksika (takođe havarisanog) iz 2016. pa iskoristio da od ta dva slupana napravi jedan čitav. Ali mora se paziti da VIN nije ni na koji način kompromitovan - prekucan, popravljan, farban, itd. To jest, da samo ta šasija ima taj VIN.

 

Kad se takav motor vozi u Americi, činjenica da je šasiji zamijenjen agregat (ili u ovom slučaju agregatu zamijenjena šasija pošto je agregat stariji, jelte) bi morala biti navedena u papirima. To jest, motor bi morao imati ono što se zove "salvaged title" (title=vlasnička knjižica). To je proces označavanja havarisanih pa popravljanih motocikala koji moraju proći proces provjere ispravnosti. Ali kad su u pitanju motori za izvoz (gledano iz njihove perspektive), onda postoji mogućnost da mu je izdana "čista" vlasnička knjižica bez ikakvih oznaka. Dakle, motor uvezen iz SAD može a i ne mora imati "salvaged title".

 

Međutim ono što je najbitnije je da taj proces provjere ispravnosti (da bi se dobio "salvaged title") baca sumnju na ispravnost motocikla, s obzirom da ta provjera ispravnosti ne uključuje ništa drugo do provjere svjetlosne signalizacije i da agregat ne pušta tečnosti. Dakle, nema nikakve provjere ciklistike ili geometrije samog motora.

A pošto preko bare imaju takav sistem osiguranja pa otpisuju motore i za velike i za realno minimalne štete u zavisnosti od procjene osiguravajuće kuće, može biti da je taj motor sasvim u redu a može biti i da ima neku skrivenu manu koju je nemoguće otkriti površnom inspekcijom. Pogotovo ako je šasija naknadno farbana da se sakriju mikro frakture ili kompromitovani varovi.

 

Ukratko rečeno, taj motor je ono što se kod nas kaže "mačak u vreći". Pa ko voli nek izvoli. :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Gs 1200
pre 3 minuta, popovich je napisao:

Broj šasije (VIN) bi trebalo obavezno provjeriti da nije u Meksiku prijavljen kao ukraden. Kako to izvesti na međunarodnom nivou - ne znam. Neko to vjerovatno zna pa nek napiše. Šanse su male da jeste kad je već dovde došao, ali bolje biti apsolutno siguran.

Dalje, u svom prvom komentaru si rekla da je motor uvezen ali ne i odakle. Napisala si samo da je šasija (ili ram) iz Meksika. Ako je kompletan motor uvezen iz Meksika, onda ostatak mog komentara možeš ignorisati jer ni sa čim u vezi Meksika nisam upoznat.

 

Ako je pak uvezen iz SAD, ne mora značiti da je motor ilegalan. Nepoklapanje broja šasije sa ostatkom motora može biti ako je originalni motor iz 2013. prodan u Americi a zatim havarisan, pa je onda neko uzeo ram od ovog iz Meksika (takođe havarisanog) iz 2016. pa iskoristio da od ta dva slupana napravi jedan čitav. Ali mora se paziti da VIN nije ni na koji način kompromitovan - prekucan, popravljan, farban, itd. To jest, da samo ta šasija ima taj VIN.

 

Kad se takav motor vozi u Americi, činjenica da je šasiji zamijenjen agregat (ili u ovom slučaju agregatu zamijenjena šasija pošto je agregat stariji, jelte) bi morala biti navedena u papirima. To jest, motor bi morao imati ono što se zove "salvaged title" (title=vlasnička knjižica). To je proces označavanja havarisanih pa popravljanih motocikala koji moraju proći proces provjere ispravnosti. Ali kad su u pitanju motori za izvoz (gledano iz njihove perspektive), onda postoji mogućnost da mu je izdana "čista" vlasnička knjižica bez ikakvih oznaka. Dakle, motor uvezen iz SAD može a i ne mora imati "salvaged title".

 

Međutim ono što je najbitnije je da taj proces provjere ispravnosti (da bi se dobio "salvaged title") baca sumnju na ispravnost motocikla, s obzirom da ta provjera ispravnosti ne uključuje ništa drugo do provjere svjetlosne signalizacije i da agregat ne pušta tečnosti. Dakle, nikakve provjere ciklistike ili geometrije samog motora.

A pošto preko bare imaju takav sistem osiguranja pa otpisuju motore i za velike i za minimalne štete u zavisnosti od procjene osiguravajuće kuće, može biti da je taj motor sasvim u redu a može biti i da ima neku skrivenu manu koju je nemoguće otkriti površnom inspekcijom. Pogotovo ako je šasija naknadno farbana da se sakriju mikro frakture ili kompromitovani varovi.

 

Ukratko rečeno, taj motor je ono što se kod nas kaže "mačak u vreći". Pa ko voli nek izvoli. :)

25.03.2014 bio na carini kod nas....kupljen u Minhenu i iz Nemačke uvežen. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Gs 1200
Upravo sada, Olga Milovanov je napisao:

25.03.2014 bio na carini kod nas....kupljen u Minhenu i iz Nemačke uvežen. 

I u proveri stoji da ne postoji potraga za njim u mup-u a oni opet su kako u istom rekoše u bazi sa interpolom i da je nemoguće da za ovolike godine ne bude otkriven. To su mi inf od danas. Takođe imali su sličan primer da se po vinu motor vodi na Novom Zelandu a opet bmw...Cccccc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

E to je već drugi par opanaka. Treba utvrditi zašto je šasija vraćena iz Meksika u Njemačku, jer ako je vraćena na zahtjev BMW-a to je vjerovatno fabrički defekt (a kako se našla na drugom motoru i u oglasima sam Bog zna).

 

Ako nije vraćena, morala bi biti uvezena ali u tom slučaju bi neko uvozio havarisan motor da bi iskoristio njegovu šasiju da kompletira motor havarisan u Njemačkoj. I to bi trebalo utvrditi, a za to bi definitivno morali postojati podaci u Njemačkoj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
1 minute ago, Olga Milovanov said:

I u proveri stoji da ne postoji potraga za njim u mup-u a oni opet su kako u istom rekoše u bazi sa interpolom i da je nemoguće da za ovolike godine ne bude otkriven. To su mi inf od danas. Takođe imali su sličan primer da se po vinu motor vodi na Novom Zelandu a opet bmw...Cccccc

Pa MUP koji je radio provjeru (naš ili njemački, nebitno) možda jeste povezan sa Interpolovom bazom, ali da li je taj meksički gdje je motor prodan? Meksiko jeste članica Interpola ali ko zna šta je i kako tamo uvezano i povezano.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

A o kom motoru je rec?

Ako je registrovan svo to vreme, registrovaces ga i dalje, a za prodaju kasnije precuti sve ;)

Moj pretprosli motor isto bmw ,nije imao ukucan broj motora nigde. Mnogi su trazili i gledali ali jednostavno ga nije bilo ,nekako sam sve na kraju resio...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
15 minutes ago, punisa 16 said:

A o kom motoru je rec?

Ako je registrovan svo to vreme, registrovaces ga i dalje, a za prodaju kasnije precuti sve ;)

Moj pretprosli motor isto bmw ,nije imao ukucan broj motora nigde. Mnogi su trazili i gledali ali jednostavno ga nije bilo ,nekako sam sve na kraju resio...

U potpisu joj piše GS 1200.

Što se tiče brojeva, broj šasije (VIN) i broj motora (agregata) nemaju istu vrijednost. VIN je onaj koji ima "veću težinu" i na osnovu njega se motocikl klasifikuje kao legalan ili ilegalan. Sa tim brojem se nije zezati, a broj motora je tu manje bitan.

 

Što se tiče registrovanja, ko zna kako je i u skladu s kim propisima dosad taj motor registrovan.

Lako se može desiti da ono što je prolazilo do sad, više ne prolazi i da ostaneš sa neupotrebljivim motociklom koji više nije legalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja