Jump to content

Moto Zajednica

U Tirolu zabrana za sve motore bučnije od 95 dB na nekim cestama

Recommended Posts

  • Drug član, 3961 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Priznaju oznake, naravno.

Samo nemaju sluha za “Loud pipes saves lives” frakciju i žele ju maknuti sa prometnica.

 

Ovo je zadnja moguća mjera koju vlasti mogu poduzeti po pitanju nerazumnih i nedokazanih pojedinaca.

Zabrana.

 

No u Njemačkoj je stanje puno gore.

Oni naime uvode zabranu prometovanja motociklom na određenim prometnicama.

Znači sve što je na dva kotača pogonjeno motorom na sagotijevanje.

 

Ali to je već postala politička tema, pošto je Bundestag potvrdio tu zabranu negoduju političari, novinari, interesne skupine, puk....

Radi se o neustavnom ograničenju sloboda, koje se neće moći održati.

 

 

 

Vozim motor, nisam bajker.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
10 hours ago, popovich said:

Ako takvu pločicu ili naljepnicu nemaš nigdje na samom motoru, onda ćeš vjerovatno biti podvrgnut provjeri. Mada, osim u slučaju da budeš išao baš tom rutom i to baš onda kad tu bude patrola policije, mislim da nemaš puno razloga za brigu. :)

 

Mislim da ako su ovo uveli u Tirolu, da se uskoro može očekivati i "širenje epidemije", uvođenje istog ograničenja i u drugim pokrajinama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
9 hours ago, popovich said:

@el classico

U Tirolu ne priznaju oznake i deklaracije na motoru sa fabričkim auspuhom?

Priznaju, samo ne smije biti više od 95 dB. Ako jeste - nema vozanja. Što je sasvim OK... Hoćeš da se vozaš - prodaji, kupuj neki tiši motor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1024 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Osamdesetih je snimljeno brdo filmova o apokaliptičnoj budućnosti gdje su određene skupine ljudi zadržali sadašnje navike i ponašanja i smatrani su u tom novom društvu otpadnicima i anarhistima..Onaj film sa Staloneom i Snajpom gdje vode ljubav preko holograma jer je fizički dodir prljav i zabranjen nije više simpatičan i nemoguć..pogotovu jer ima ljudi (i na ovom forumu) koji će reći pa da naravno da je prljav, bolesti, neželjene trudnoće..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3961 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Gledano sa političke strane takve zabrane nisu održive, svi ti ljudi su platili naknadu za korištenje istih tih cesta, platili su tehničke preglede, imaju tehnički ispravne i regularne motore.
Pitanje je to organiziranosti političke opozicije i samih motorista dok se političkim instrumentima ne suprotstave istoj.

Ja ne opravdavam zabrane te vrste, samo se trudim informacije sa njemačkog jezika prevesti i ovdje postaviti.




Vozim motor, nisam bajker.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1024 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1

Kolega el classico, ovo da ima kolega i ovde koji svakakve vidove pomodarskih gluposti podržavaju, nije uopšte bilo upućeno tebi.. :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
4 hours ago, FFBikerSar said:

Priznaju, samo ne smije biti više od 95 dB. Ako jeste - nema vozanja. Što je sasvim OK... Hoćeš da se vozaš - prodaji, kupuj neki tiši motor

Da, to sam shvatio. Samo sam bio pod utiskom (očigledno pogrešnim) usljed prethodnog komentara el classica da će svako ko nema podatak stacionarne buke upisan u saobraćajnu biti testiran na licu mjesta. Drago mi je što to nije slučaj, jer ako je fabrički auspuh na motoru testiranje je nepotrebno zato što je u tom slučaju podatak na pločici/naljepnici tačan.

 

To je naravno najviše bitno svima (pa i nama) koji nemaju taj podatak ili tu rubriku uopšte u saobraćajnim dozvolama, da bi izbjegli testiranje i gnjavažu sa policijom na cesti. Na mom motoru auspuh je fabrički i ne planiram ga mijenjati jer mi se sviđa tako. Tako da mi je drago što mogu da se oslonim na fabričku deklaraciju stacionarne buke koja se nalazi na šasiji motora da bih izbjegao kojekakve kontrole i impromptu testiranja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 17 sati, FFBikerSar je napisao:

Možda na novijim motorima, na mom (1993. god.) sigurno ne.

Na mom motoru na samom auspuhu utisnuto (pored ostalog) 80dbA.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
1 hour ago, zika56 said:

Na mom motoru na samom auspuhu utisnuto (pored ostalog) 80dbA.

Hmm znači ima i na auspuhu... interesantno. Hvala na informaciji, dobro je znati. Od glave višak ne boli. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
3 hours ago, popovich said:

Da, to sam shvatio. Samo sam bio pod utiskom (očigledno pogrešnim) usljed prethodnog komentara el classica da će svako ko nema podatak stacionarne buke upisan u saobraćajnu biti testiran na licu mjesta. Drago mi je što to nije slučaj, jer ako je fabrički auspuh na motoru testiranje je nepotrebno zato što je u tom slučaju podatak na pločici/naljepnici tačan.

 

To je naravno najviše bitno svima (pa i nama) koji nemaju taj podatak ili tu rubriku uopšte u saobraćajnim dozvolama, da bi izbjegli testiranje i gnjavažu sa policijom na cesti. Na mom motoru auspuh je fabrički i ne planiram ga mijenjati jer mi se sviđa tako. Tako da mi je drago što mogu da se oslonim na fabričku deklaraciju stacionarne buke koja se nalazi na šasiji motora da bih izbjegao kojekakve kontrole i impromptu testiranja.

Po onome što sam citirao o mjerenju buke, za stare motore, kod kojih je mjereno po ondašnjim standardima mjerenja buke, su i tolerancije u dB prilično velike

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3484 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

 

Pre 1 sat, croarcher je napisao:

Moji tvornički su 90dB tako da mi žikin zvuči nerealno tiho.

Kod mene se čuje kao fen za kosu.

0?ui=2&ik=cef2f29560&attid=0.1&permmsgid

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
12 hours ago, el classico said:

Gledano sa političke strane takve zabrane nisu održive, svi ti ljudi su platili naknadu za korištenje istih tih cesta, platili su tehničke preglede, imaju tehnički ispravne i regularne motore.
Pitanje je to organiziranosti političke opozicije i samih motorista dok se političkim instrumentima ne suprotstave istoj.

Ja ne opravdavam zabrane te vrste, samo se trudim informacije sa njemačkog jezika prevesti i ovdje postaviti.




Vozim motor, nisam bajker.

Na Zapadu postoje daleko jača udruženja motociklista, i na nivou EU, kao i lobističke grupe moto industrije - pa opet ne uspijevaju spriječiti ovakve mjere. Problem je i u generalnoj promjeni općeg političkog raspoloženja u društvu... Kako već napisah, eto do čega dođe kad imaš ministra za ovu oblast iz stranke Zelenih (i hvala dragom Bogu da ti ekološki manijaci politički na Balkanu ne igraju nikakvu ulogu, čak ni u zemljama kao što je Slovenija ili Hrvatska koje su već u EU)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Treba zabraniti i upotrebu sirene noću i dodatno spustiti ograničenje brzine noću u naseljenim mestima.

Mada, mislim da su kod nas najveći problem noću ugostiteljski objekti. To je jedno vreme komunalna držala pod kontrolom ali sada sve češće trešti sve do zore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
mic po mic, svuda po malo... evo i preventivnih radara za buku u ulici do mene.. dok ne stignu oni sto slikaju tablice :stabre:. Nisam uspeo da slikam kad napise "merci", a i ni da cekam da prodje neki motorista da vidim sta ce njemu da pise.
 
7GnosOr.jpg&key=51af86989243800405cd48c953b00bac4658bc1e09b7f9160b940aee14d0a176
 
Uobičajena stvar u Nemačkoj. Meri svako iole brže vozilo, pa i bicikliste. Kako? Ne znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Inače, i Nemci su pooštrili sve kazne za saobraćajne prekršaje. Sad itekako moram da pazim gde parkiram, tj ostavljam motor. Na ulici je, ne smeta bilo kome ali je pored drveta, prema pešačkoj stazi i policija može da me kazni kad god hoće. Moram da rizikujem, nemam gde drugo da parkiram. Kazna je porasla ali nije što je novčana već ide i jedan kazneni poen pride. A njih se otarasiti, prođu godine. Isto mi je i ispred firme. Ima komotno da parkiram na uobičajena parking mesta, za automobile, jer su parking mesta za, motore prava retkost Ne znam čemu se teži ali razumevanja je sve manje. Kazna ovde, kazna onde...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
13 hours ago, lomitelj said:

Inače, i Nemci su pooštrili sve kazne za saobraćajne prekršaje. Sad itekako moram da pazim gde parkiram, tj ostavljam motor. Na ulici je, ne smeta bilo kome ali je pored drveta, prema pešačkoj stazi i policija može da me kazni kad god hoće. Moram da rizikujem, nemam gde drugo da parkiram. Kazna je porasla ali nije što je novčana već ide i jedan kazneni poen pride. A njih se otarasiti, prođu godine. Isto mi je i ispred firme. Ima komotno da parkiram na uobičajena parking mesta, za automobile, jer su parking mesta za, motore prava retkost Ne znam čemu se teži ali razumevanja je sve manje. Kazna ovde, kazna onde...

Eno juce su objasnjavali sta je sve novo u "Super.Markt" na RBB-u. Biciklistu na ulici moras zaobilaziti na najmanje 1,5 m udaljenosti, otvorenom putu 2 m. Ako si s motorom, nije problem, ali u autu, u gradu? Vozi iza njega dok se ne smiluje skrenuti.

 

https://www.rbb-online.de/supermarkt/sendungen/20200608_2015/stvo-2020-bussgelder-regeln-neue-schilder-autopapst-kessler.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
14 hours ago, СајберГастарбајтер said:

mic po mic, svuda po malo... evo i preventivnih radara za buku u ulici do mene.. dok ne stignu oni sto slikaju tablice :stabre:. Nisam uspeo da slikam kad napise "merci", a i ni da cekam da prodje neki motorista da vidim sta ce njemu da pise.

 

7GnosOr.jpg

 

Vjerovatno pise "j..o ti pas mater" na francuskom:lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

@FFBikerSar I upravo tako lagano i voze svi iza biciklista. Ja u malom gradu, sve ravno, više bicikala nego pešaka pa sam nekako i navikao da mi poslednja tri kilometra kroz grad, kad se vraćam s posla, traju koliko i onih 20 pre toga, van grada. S druge strane, sve je to poštovanje učesnika u saobraćaju. Biciklisti imaju svoje staze i samo na nekim delovima se ukrštaju sa nama pa to sve još i nekako funkcioniše. Nisu glasni pa ih niko ne zabranjuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
8 hours ago, lomitelj said:

@FFBikerSar I upravo tako lagano i voze svi iza biciklista. Ja u malom gradu, sve ravno, više bicikala nego pešaka pa sam nekako i navikao da mi poslednja tri kilometra kroz grad, kad se vraćam s posla, traju koliko i onih 20 pre toga, van grada. S druge strane, sve je to poštovanje učesnika u saobraćaju. Biciklisti imaju svoje staze i samo na nekim delovima se ukrštaju sa nama pa to sve još i nekako funkcioniše. Nisu glasni pa ih niko ne zabranjuje.

U Holandiji je totalna glupost, imaju apsolutnu prednost. Dodjes na kruzni tok saobracaja, moras propustiti bicikliste. Ja mahnite zemlje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650
On 6/9/2020 at 3:16 PM, FFBikerSar said:

U Holandiji je totalna glupost, imaju apsolutnu prednost. Dodjes na kruzni tok saobracaja, moras propustiti bicikliste. Ja mahnite zemlje...

Pa vjerovatno ih moraš propustiti ako su u kružnom i imaju pravo prvenstva, što ima smisla. Čisto sumnjam da biciklisti imaju pravo da ignorišu saobraćajne propise i znakove pa shodno tome uleću u kružni k'o muve bez glave i da im se svi sklanjaju bez obzira na pravo prvenstva. To bi već bilo suludo, koja god da je zemlja u pitanju. :stabre2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3961 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Pa vjerovatno ih moraš propustiti ako su u kružnom i imaju pravo prvenstva, što ima smisla. Čisto sumnjam da biciklisti imaju pravo da ignorišu saobraćajne propise i znakove pa shodno tome uleću u kružni k'o muve bez glave i da im se svi sklanjaju bez obzira na pravo prvenstva. To bi već bilo suludo, koja god da je zemlja u pitanju. default_3stabre2.gif

 

 

U gradskom prometu kroz Zürich su biciklisti ona kategorija koju poželiš zgazit autom.

Ne jebu živu silu, za njih ne postoji nijedno prometno pravilo.

Bezobrazni i drski.

 

 

 

Vozim motor, nisam bajker.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova

Svi su podjednaki učesnici u saobraćaju dokle god im vozila odgovaraju propisima. Kao što policija zaustavlja i kontroliše motorna vozila, tako u Nemačkoj policajci patroliraju na biciklima i zaustavljaju bicikliste. Na primer, ne smeju da voze gde idu pešaci. Moraju da imaju odgovarajuća svetla, katadioptere, kočnice, blatobrane itd. I kada biciklista uđe u kružni tok, ili preko mosta, svi idu lagano i čekaju da se skloni ili da bude sigurno za obilaženje. Obilaženje ume biti problem jer je 1,5m obavezan bočni razmak između bicikliste i vozila. Mnogi vozači ne umeju da procene razdaljinu pa voze li voze iza biciklista i prave veću gužvu od neophodne, dokle god im se ne steknu uslovi za obilazak kao da voze kamione. Obilaze u širokom luku. Ima i jednih i drugih koji prave probleme pa kada vozim, nebitno šta, krajnje sam defanzivan. Više gledam ponašanje drugih i procenjujem njihove potencionalne greške nego što uživam u svemu. I sve je to lepo dok ne naiđe neka budaletina sa pola auspuha, motor ili auto, svejedno, pun gas u 23 ili 4 ujutro, i krene da poteže od semafora do semafora. Ili pijandura na biciklu sa gajbom piva iza sedišta. Posle su svi slični krivi i bezobrazni i stoka koju treba kažnjavati, tra, la, la, la...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3961 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Na papiru je to sve fino uređeno i poslagano ali u praksi je, što se biciklista tiče,potpuno suprotna priča. Bar u ZH.
Nažalost


Vozim motor, nisam bajker.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja